תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

איך לזרז תהליך קבלת ורישום פטנט?

ישנם תחומים בהם המהירות ברישום הפטנט קריטית - אלו הדרכים לזרז את ההליך כדי להיות ראשונים

כפיר לוצאטו / צילום: יח"צ
כפיר לוצאטו / צילום: יח"צ

*** בשיתוף קבוצת לוצאטו

רישום פטנט עלול להיות תהליך איטי
תהליך קבלת פטנט עלול לקחת זמן רב. בתחומים מסויימים בהם האמצאות הן בעלות אורך חיים ארוך, הדבר פחות קריטי, אך בתחומים קצרי חיים, כגון תוכנה, חשוב מאד לקבל פטנט מהר כדי להספיק לעשות בו את השימוש שלשמו נועד. קיימות אפשרויות שונות לזירוז תהליך קבלת הפטנט, כאשר לרוב צוואר הבקבוק הוא מועד התחלת הבחינה על-ידי רשות הפטנטים הרלוונטית.

קיימים הליכים שונים המאפשרים את זירוז בחינת בקשת הפטנט
הדרכים לזירוז שונות ממדינה ולמדינה, ובישראל למשל קיים הליך של "בחינה על אתר", אשר מאפשר להקפיץ בקשת פטנט מסוימת תור לבחינה, אם היא עומדת בקריטריונים מוגדרים. קיימים מנגנונים נוספים שבאמצעותם ניתן להגיע מהר יותר לבחינה, כמו למשל "אוטוסטרדת בחינת הפטנטים" (PPH - Patent Prosecution Highway), שהיא מערכת הסכמים בין רשויות פטנטים של מדינות שונות, המאפשרים לבקש את זירוז הבחינה אם נתקבלו תוצאות חיוביות בבחינת בקשה מקבילה במדינה אחרת. גם לבקשות בתחומים מסויימים יש אפשרויות זירוז בהתאם לכללי המדינה הרלוונטית, למשל בקשות בתחום האנרגיה הירוקה.

כדאי לבדוק קיומה של אופציה לזירוז בכל מקרה לגופו
לסיכום, מבקש פטנט, אשר אצה לו הדרך לקבל פטנט, צריך לברר עם עורך הפטנטים המטפל בעניינו אם בקשתו יכולה ליהנות מאחת אפשרויות הזירוז הקיימות באותה עת.

למידע נוסף לחצו כאן

צרו איתנו קשר *5988