תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

מהו הסכם מייסדים ולמה אסור לוותר עליו?

גם בחברה קטנה שמורכבת מחברים טובים, עלולות להגיע מחלוקות שחתימת הסכם מוקדם יכולה הייתה למנוע

מיכל לוצאטו/ יח"צ
מיכל לוצאטו/ יח"צ

*** בשיתוף קבוצת לוצאטו

ויתור על הסכם מייסדים עלול להסתיים במחלוקת משפטית
לא מעט יזמים בתחילת דרכם בוחרים לוותר על הסכם מייסדים כשהם מקימים חברה בע"מ. לעיתים קרובות השיקול הוא אישי, בפרט אם מדובר במערכת יחסים מבוססת אמון כמו עם חבר טוב או קרוב משפחה. לעיתים השיקול הוא כלכלי, היות ומדובר בשירות משפטי שעולה כסף, ולעיתים השיקול הוא פרקטי, כשכל מרצם וזמנם של היזמים מוקדש לפיתוח המיזם והפיכתו לרווחי. אולם למרות הרצון הטוב והאמון ההדדי יחסי הכוחות עלולים להשתנות. עובדה היא שמחלוקות וסכסוכים משפטיים הם דבר נפוץ מאוד, במיוחד בחברות צעירות.

הסכם המייסדים מסדיר את היחסים בין השותפים
הסכם מייסדים טוב יכול לעזור למנוע, למתן ואפילו לפתור את אותם הסכסוכים, ובמקרים מסויימים אפילו להציל את המיזם. הסכם מייסדים הוא חוזה שמסדיר את היחסים בין השותפים, ויש לו חשיבות קריטית בשמירת זכויות המייסדים שלפעמים נרמסות עם כניסתו של משקיע גדול, או שותף חדש במיזם.
למרות שאפשר לחתום על הסכם מייסדים בכל שלב בחיי המיזם, מאוד מומלץ לערוך אותו כבר בהתחלה, מכיוון שהסכם מייסדים טוב תורם לניהול התקין של המיזם כבר מתחילת דרכו, ויכול למנוע או לפחות לצמצם מחלוקות וחילוקי דעות עתידיים.

הסכם המייסדים צריך להיות מותאם לחברה
רצוי מאוד שעורך דין בעל ניסיון ובקיאות בתחום העסקים אליו קשור המיזם יהיה מעורב בהכנת ההסכם. על כן גם לא מומלץ להכין או להוריד מהאינטרנט הסכם סטנדרטי, אלא להתאים אותו לתחום הפעילות הספציפי של החברה.

לפרטים נוספים על הסכם מייסדים לחצו כאן

צרו איתנו קשר *5988