תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

מיהו בעל זכות היוצרים בעסקה של יצירה מוזמנת?

חוק זכות יוצרים מסדיר את עיקרי הבעלות במצבים השונים ביצירה שנוצרה על ידי בעל מקצוע לפי הזמנה של יזם

ניב מורן/ יח"צ
ניב מורן/ יח"צ

*** בשיתוף קבוצת לוצאטו

מיהו בעל הזכות ביצירה מוזמנת?
יזמים רבים שוכרים את שירותיהם של מעצבים, מתכנתים, או כותבי תוכן אחרים לצורך קידום המיזם שלהם. בדר"כ צורת ההתקשרות בין הצדדים היא בהסכמי ספקים או חוזי קבלנות שונים בהם היוצר הוא פרילנסר ואינו עובד שכיר של המזמין. בהנחה והתוצר של אותו ספק הוא יצירה המוגנת בזכות יוצרים, עולה השאלה מיהו בעל הזכות, הספק שיצר אותה או המזמין ששילם עליה ממיטב כספו.

הגדרת הזכויות נקבעת בהתאם לסיטואציה המשפטית
חוק זכות יוצרים מתייחס למספר מצבים בהקשר זה: ביצירה שנוצרה בידי עובד שכיר - המעביד הוא הבעלים הראשון של זכות היוצרים ביצירה שנוצרה על-ידי עובדו לצורך עבודתו, אלא אם כן הוסכם אחרת.
לעומת זאת, ביצירה שנוצרה לפי הזמנה, וביצועה נעשה על ידי פרילנסר שאין בינו ובין מזמין היצירה יחסי עובד מעביד - הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה הוא היוצר, אלא אם כן הוסכם אחרת בין המזמין והיוצר, במפורש או במשתמע.

ביצירה שהיא דיוקן או צילום של אירוע משפחתי או של אירוע פרטי אחר, שנוצרה לפי הזמנה, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה הוא המזמין, אלא אם כן הוסכם אחרת.

רצוי לערוך מבעוד מועד הסכם שיסדיר את הזכויות על היצירה
בכל התקשרות עם ספק שיוצר עבורכם עבודה שיכולה להיות מוגנת בזכות יוצרים, מומלץ לערוך הסכם בכתב שמגדיר את מצב הזכויות בעבודה. הגדרה מראש ובכתב יכולה למנוע סיבוכים משפטיים בעתיד.

לפרטים נוספים לחצו כאן

צרו איתנו קשר *5988