תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

איך להימנע מחיכוכים בין שותפים בפטנט?

ניהול פטנט יכול להסתבך כשכל אחד מבעליו מושך לכיוון אחר, אבל החוק בנושא ברור והסכם מוקדם יכול לעשות סדר ולהסיר חוסר ודאות - כל מה שכדאי לדעת

ניב מורן/ יח"צ
ניב מורן/ יח"צ

*** בשיתוף קבוצת לוצאטו

חוסר בהירות ביחס לזכויות השותפים בפטנט
פעמים רבות האמצאה המוגנת בפטנט היא מאמץ משותף של כמה אנשים הרשומים כבעלים משותפים באותו הפטנט. מהן הזכויות של כל אחד מבעלי הפטנט? ומה קורה אם יש ביניהם חילוקי דעות או סכסוך לגבי אופן ניצולו המסחרי של הפטנט? כבר נתקלנו במקרה קיצון בהם אחד הבעלים רצה להעביר את זכותו בפטנט לגורם אחר בניגוד לרצון יתר השותפים. אז מה אומר החוק בעניינים אלה?

זכויות שוות עפ"י חוק, או הגדרת הזכויות בהסכם
בחוק הפטנטים נקבע שבאין הסכם אחר בין בעלי הפטנט לכולם זכות שווה בו. כלומר, אם יש שני בעלים שלא הגדירו ביניהם את הזכויות, לכל אחד מהם 50% בעלות בפטנט.

בחוק גם נקבע שאם אין הסכם אחר, לכל אחד מהבעלים הזכות לנצל באופן סביר את הפטנט. אם אחד השותפים ניצל את הפטנט באופן שמונע מייתר הבעלים ניצול במשותף (למשל, מתן רישיון בלעדי לגורם כלשהו לעשות שימוש בפטנט), יתר השותפים יכולים לדרוש מהמנצל תמלוג ראוי והשתתפות ברווחים. לבסוף, אם השותפים בפטנט לא הגבילו באמצעות הסכם שנרשם בפנקס הפטנטים את הזכות למכור את חלקם בפטנט, רשאי כל אחד מהם למכור את חלקו בפטנט בלא הסכמת האחרים.

הסכם בין שותפים לפטנט יסדיר את זכויות וחובות השותפים
בשורה התחתונה, כמו במקרים רבים אחרים, הכנת הסכם בין שותפים לפטנט שיבהיר את זכויותיהם וחובותיהם של השותפים זה כלפי זה, יכול למנוע כשלים וקשיים רבים הנובעים מסכסוכים בין השותפים בפטנט.

למידע נוסף לחצו כאן>>

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988