תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

ייבוא לא מורשה של סחורה: מהן הסכנות והנזק?

עיכוב סחורה במכס, השמדתה ואפילו עמידה בפני תביעה משפטית, אלו רק חלק מהסיכונים בייבוא סחורה שאינה מקורית או שאינה מורשית ■ כיצד ניתן להימנע ממצבים אלו?

ניב מורן/ יח"צ
ניב מורן/ יח"צ

*** בשיתוף קבוצת לוצאטו

יבוא מוצר עלול להתברר כהפרת זכות והסחורה תתעכב במכס
ראיתם בחו"ל מוצר עם פוטנציאל והחלטתם לייבא אותו לישראל. אבל, בהגיע הסחורה לארץ יחידת התפיסה של המכס במעבר הגבול הפעילה את סמכותה לעכב את הסחורה בחשש להפרת זכות יוצרים או סימן מסחר. בשלב זה עלול המכס להפעיל אחד משני נהלים:

הנוהל הקצר: פקיד המכס יעכב את המשלוח ויפנה לבעל הזכות על מנת שיבחן את המוצרים שנתפסו. אם בעל הזכות ימציא למכס חוות דעת מנומקת שאכן מדובר במוצרים מפרים, המכס יודיע על כך ליבואן ויעביר את הסחורה להשמדה.

הנוהל הארוך: כשמדובר בכמות פריטים רבה או יקרה שנתפסה, יודיע המכס לבעל הזכות שעליו להפקיד ערבות לכיסוי הוצאות המכס. אם בעל הזכות הפקיד את הערבות הוא יקבל את פרטי היבואן ויהיה עליו להגיש תביעה לבית המשפט.

הכרת נהלי המכס ופעולה בהתאם
אם הופעל הנוהל הקצר והיה והיבואן סבור שנפלה טעות בהחלטת המכס הוא יכול להשיג על ההחלטה לחלט את הטובין. אם יתברר שבעל הזכות טעה והסב בכך נזק ליבואן, ייתכן ותקום ליבואן עילת תביעה כנגד בעל הזכות. אם הופעל הנוהל הארוך, לפני הפנייה לבית המשפט יש מקום למשא ומתן בין בעל הזכות לבין היבואן לסיום ההליכים בדרך של פשרה.

לפני שמייבאים, כדאי לוודא שהסחורה המיובאת מקורית ומורשית
כדאי להיזהר ולוודא שסחורה שאתם מייבאים היא סחורה מקורית ומורשית, אחרת אתם עלולים להסתבך בהליכים משפטיים ואף לשלם לבעל הזכות פיצויים משמעותיים.

לפרטים נוספים לחצו כאן

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988