גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתכננים חתונה? שני מקרים שיכולים לחסוך לכם הרבה כסף

סגרתם אולם חתונה וגיליתם שאין לו רישיון עסק? אל תמהרו לשלם ■ הכלה הזמינה שמלה והתחרטה? יש מה לעשות ■ סיטואציות צרכניות שעולות מהפסיקה לקראת עונת החתונות

טבעת נישואים, חתונה חתן כלה / צלם: פוטוס טו גו
טבעת נישואים, חתונה חתן כלה / צלם: פוטוס טו גו

עונת הקיץ בעיצומה, ואלפי זוגות צעירים מתכוננים ליום הגדול בחייהם - חתונה. כמו כל דבר בחיים, הדרך אל האושר רצופה לעתים במהמורות, והרבה מאד פעמים בני הזוג, במקום להתעסק בהכנות לקראת החתונה ובמקום להשקיע את מירב מרצם ומאמציהם על-מנת שהיום הגדול בחייהם יהיה מושלם, נאלצים להתמודד עם סיטואציות שבהן העוסק או הספק העומד מולם "מקשה" עליהם את החיים, מקפח את זכויותיהם וגורם להם למסע חתחתים בדרך אל היום הגדול בחייהם.

בעולם האירועים והחתונות קיימים אינספור אירועים שעשויים להפוך במהרה לסוגיות משפטיות, ועל כן בחרנו להתמקד בשתי סיטואציות הכי נפוצות שבהן נקנה לבני הזוג כלים ראשוניים להתמודד עם הסיטואציה המלחיצה והלא נעימה בה נתקלו בעל-כורחם. 

1. רישיון עסק לאולם

מקרה שקרה: בני זוג בשם אייל ודנה (שמות בדויים) ביקרו בגן אירועים יוקרתי, התרשמו מאוד מהמקום, מהאוכל, מההבטחות שניתנו להם בעל-פה וכן מהצעת המחיר המשתלמת שהייתה מעין "הכול כלול". אייל ודנה החליטו לחתום על הזמנה לאירוע חתונה אשר ייערך בעוד כחצי שנה והחלו לתכנן את יומם הגדול. לצורך שריון האירוע, אייל ודינה שילמו מקדמה על סך 5,000 שקל.

מספר ימים לאחר מכן אייל גלש בביתו ברשת האינטרנט, והתברר לו למרבה תדהמתו כי אותו גן אירועים אינו מחזיק באישורים מתאימים - ואין לו כלל רישיון עסק.

למחרת היום התייצב אייל אצל מנהל הגן וביקש ממנו הסברים. מנהל הגן ניסה להתחמק וטען כי "הכול בסדר", וכי אין מה לדאוג, מאחר שבחמש השנים האחרונות הוא ערך מאות אירועים שעברו ללא כל תקלות, גם ללא רישיון עסק. את אייל ההסברים האלה לא שכנעו, מאחר שהוא הבין כי קיים סיכוי לא מבוטל שהרשות המקומית תסגור את הגן לפני קיום האירוע, ובני הזוג ייוותרו מול שוקת שבורה, תוך שהם הזמינו מאות אורחים, ספקים ובני משפחה למקום שלא ניתן יהיה לערוך בו את החתונה.

אייל דרש ממנהל האולם לבטל את העסקה באופן מיידי תוך החזרת המקדמה ששילם, אולם לא רק שמנהל הגן סירב, אלא הוא אף איים על אייל כי אם יעשה זאת, גן האירועים יגיש נגד בני הזוג תביעה על סך מלוא ההזמנה, בעשרות אלפי שקלים, בגין ביטול עסקה

למזלם של בני הזוג, המקרה לעיל נפוץ מאד (היות ואולמות וגנים רבים בישראל פועלים כבר שנים ללא רישיון עסק), והדין נמצא לצידם של אייל ודנה. סעיף 15 לחוק החוזים (חלק כללי) דן בנושא הטעיה וקובע כי "מי שהתקשר בחוזה עקב טעות שהיא תוצאת הטעיה שהטעהו הצד השני או אחר מטעמו, רשאי לבטל את החוזה; לעניין זה, 'הטעיה' - לרבות אי-גילוין של עובדות אשר לפי דין, לפי נוהג או לפי הנסיבות היה על הצד השני לגלותן".

על-פי הפסיקה שדנה במקרים דומים, נקבע כי זכותם של בני הזוג לבטל את העסקה, היות שגן האירועים הטעה אותם והיה חייב, עוד לפני טרם ההתקשרות בהזמנה, לגלות באופן אקטיבי אודות היעדרו של רישיון עסק, שהרי מדובר בפרט מהותי. לזוג אין מחויבות חוקית לברר את העניין לפני החתימה. ההנחה הרווחת של המזמינים, שהיא הנחה סבירה, היא שהמקום פועל על-פי דין ובידיו כל הרישיונות המתאימים - כל עוד לא נאמר לו אחרת.

אם בני הזוג היו יודעים מראש על היעדר רישיון העסק, סביר להניח שכלל לא היו מבצעים את ההזמנה, שכן איזה אדם מעוניין להסתכן בכך שהגן לא יעמוד לרשותו במועד האירוע, במקרה שייסגר על-ידי הרשות המקומית עקב היעדר רישיון?

כפי שנקבע באחד מפסקי שדנו בעניין דומה: "בני זוג מתכננים את טקס חתונתם ומבקשים כי טקס זה ייערך במועדו וללא כל 'בעיות'. היעדר רישיון עסק וקיומם של צווי הריסה הם פרטים מהותיים שעלולים, במצבים מסוימים, להביא לביטול חתונה, שכן ייתכן מקרה שבו בית המשפט לא היה מעכב צו הריסה או לא מעכב צו סגירת העסק; הדבר עלול להוביל לביטול החתונה".

לא פחות חשוב - הפסיקה קבעה כי בנסיבות דומות מדובר בחוזה בלתי חוקי בהתאם להוראות סעיף 30 לחוק החוזים, הקובע כי "חוזה שכריתתו, תכנו או מטרתו הם בלתי חוקיים, בלתי מוסריים או סותרים את תקנת הציבור - בטל".

הרציונל העומד מאחורי כך הוא שכאשר אולם אירועים מתקשר עם לקוחות בהזמנה, ואין במעמד ההזמנה לאותו אולם רישיון עסק בתוקף - מדובר ממילא בחוזה בלתי חוקי, שהרי אם המקום אינו יכול על-פי חוק לערוך חתונות, כל ההתחייבויות שלו בדבר עריכת אותו אירוע בטלות, ואין להן כל תוקף, שכן ממילא הוא פועל באופן בלתי חוקי.

לסיכום הסוגיה: התקשרות כזו היא בלתי חוקית ובטלה, וניתן לבטלה עקב הטעיית האולם, ואולי בעיקר בשל חוסר תום-לבו של האולם, אשר לא הפנה את תשומת-לב בני הזוג כי אין בידיו רישיון עסק, וכי ההזמנה נגועה באי-חוקיות.

אייל ודנה ביטלו את העסקה והגישו תביעה להשבת המקדמה, בתוספת פיצויים על הנזקים שנגרמו להם. 

2. שמלת הכלה המעוצבת

מקרה שני שבני זוג שמתכננים חתונה צריכים לדעת, קשור לשמלת הכלה. כארבעה חודשים לפני היום הגדול בחייה, מור (שם בדוי) החלה לחפש שמלת כלה. מור החלה לשוטט באינטרנט, קראה המלצות על מעצבי שמלות, ובעקבותן הגיעה לאתר האינטרנט של מעצב נודע. היא הלכה לחנות של אותו מעצב ובחרה מתוך המלאי הקיים שמלה שמצאה חן בעיניה, שעלותה 10,000 שקל. מור חתמה על הזמנה ושילמה מקדמה על החשבון על סך 1,000 שקל. בהזמנה נכתב כי במקרה שתבטל את העסקה לאחר ביצוע ההזמנה, היא תחויב בדמי ביטול על סך 70% מעלות השמלה.

כשעתיים לאחר ביצוע ההזמנה מור שינתה את דעתה, התחרטה וביקשה לבטל את העסקה. היא ניגשה לחנות ודרשה לבטל את ההזמנה, אך המעצב סירב בכל תוקף לבטל את העסקה וטען כי לא עומדת לה זכות ביטול, וכי אם תעשה זאת, הוא יתבע ממנה 70% מיתרת הסכום על סך 9,500 שקל, שכן "הסכמים וחוזים יש לכבד". 

אז כדאי לדעת שסיטואציה כזו היא נפוצה מאד ומתרחשת מדי יום. חרטה של כלה מיועדת בדבר השמלה אותה היא תרצה ללבוש ביום הגדול בחייה היא דבר לגיטימי ומובן, בטח ובטח כאשר היא מתרחשת תוך זמן קצר ביותר מביטול העסקה.

הדין במקרה הזה הוא תקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה), קטגוריה מספר 7 "ביגוד והנעלה", הקובעות כי עסקה כזו ניתן לבטל בתוך שני ימי עסקים שלאחר יום הרכישה, לא כולל ימי מנוחה, ובלבד שתווית המחיר על המוצר, אם ישנה, לא הוסרה. במקרה כזה, התקנות קובעות כי הצרכן רשאי לבטל את העסקה בתשלום דמי ביטול מינימליים על סך 5% ממחיר העסקה או 100 שקל, לפי הנמוך מביניהם. 

אם מור הייתה מזמינה שמלה באופן מיוחד לפי מידותיה, תקנות הגנת הצרכן קובעות כי כאן אי-אפשר לבטל עסקה לגבי "טובין שיוצרו במיוחד עבור הצרכן על-פי מידות או דרישות מיוחדות". ואולם, גם אם מור הייתה מזמינה שמלה שהיה צריך לייצר אותה על-פי מידות או דרישות מיוחדות, והיא הייתה מבטלת את העסקה לאחר שעתיים - לא סביר שהמעצב הספיק לעשות פעולה כלשהי להכנת השמלה, ולכן במקרה כזה עדיין תעמוד לה זכות הביטול - אלא אם הוא יצליח להוכיח אחרת.

בנוסף, סכום הפיצוי שדרש המעצב - 70% מערך העסקה - הוא פיצוי שאינו פרופורציונלי לנזק שנגרם לו, ולבית המשפט יש סמכות להפחית את הפיצוי המוסכם לדמי ביטול מינימליים.

אז אילו מור הייתה מגישה תביעה, בית המשפט ככל הנראה היה מבטל את העסקה, מורה על השבת המקדמה בניכוי 100 שקל ופוסק לטובת מור הוצאות משפט.

■ הכותב הוא עורך דין המתמחה בתחום המשפט האזרחי-מסחרי. 

עוד כתבות

רביב מלמד, נפתלי חייט ומירי רטנר./ צילום: איל יצהר

ואיאר גייסה 109 מיליון דולר: "מקווים להגיע למצב שבו נתחיל לממן את עצמנו וחיים בזכות עצמנו"

הסבב הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-188 מיליון דולר

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

שולץ על הנפקת האג"ח של טבע: "הביקוש החזק ממחיש את האמון באסטרטגיה ובסיכויים הפיננסיים שלנו"

טבע הבטיחה אתמול גיוס של 2.1 מיליארד דולר בהנפקת איגרות חוב בחו"ל, לאחר שביקשה בתחילה לגייס 1.5 מיליארד דולר בלבד ● האג"ח הונפקו בריבית של 7%-6% ללא ביטחונות

מורן סמואל ואנדרו חורש / צילום: רונן טופלברג

עקרון הקאיזן: איזו השראה קיבל אנדרו חורש מהספורטאית מורן שמואל

וגם: פרדי אבוקרט יחליף את אריה (ריצ'י) ריכטמן כמנכ"ל קליל

גורדון סונדלנד / צילום: Loren Elliott, רויטרס

עדות חדשה בשימועי האימפיצ'מנט מהדקת החבל סביב צוואר טראמפ

גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי: היתה התניה של תן וקח בהתנהלות טראמפ מול נשיא אוקראינה זלנסקי ● בעבר הכחיש טראמפ בתוקף התניה כזו ● תגובה ראשונית של טראמפ הערב: "לא מכיר את סונדלנד כל כך טוב. לא דיברתי אתו הרבה"

 פידליטי / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ענקית הפיננסים פידליטי קיבלה רישיון למכור ביטקוין בניו יורק

הרישיון יאפשר לחברה לגייס לקוחות לפלטפורמה שהקימה לפני כשנה, המציעה שירותי מסחר ומשמורת של מטבעות דיגיטליים ● הרגולטור הפיננסי של מדינת ניו יורק נתן עד כה רישיונות ל-23 חברות קריפטו

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הותמ"ל אישרה היום את תוכנית קרית שחקים בהרצליה

התוכנית כוללת 1,650 יח"ד שייבנו ב-7 מגדלים בני 22-60 קומות, שטחי תעסוקה ומסחר ומרכז תחבורה מטרופוליני

אסדת קידוח תמר / צילום: בן יוסטר

הסכסוך בתמר הוא העדות הטובה ביותר להצלחת מתווה הגז

בימים שבהם מאגר לוויתן מתחיל בהזרמת הגז ומגשים בכך את מטרתו העיקרית של המתווה, חייבים להודות ביושר שגם בתחום יצירת התחרות במשק הגז המתווה הצליח הרבה מעבר לציפיות המצומצמות שתלו בו ● פרשנות

הנסיך אנדרו / צילום: רויטרס

הנסיך אנדרו פורש מפעילות ציבורית בשל פרשת אפשטיין: "מתחרט על הקשר עמו"

בנה של המלכה אליזבת השנייה' שספג ביקורת לאחר ששמו נקשר עם עבריין המין והמיליארדר האמריקני ג'פרי אפשטיין, אמר כי הפרשה גרמה נזק לעבודת משפחת המלוכה בבריטניה ● אנדרו, שמכחיש כי נפגש עם נערה בת 17 לפני שני עשורים, אמר בהודעתו כי יסייע לרשויות שיחקרו את הפרשה

חגיגות יום הרווקים של עליבאבא / צילום: Aly Song, רויטרס

כמה כסף הוציאו הישראלים ב"יום הרווקים הסיני" האחרון?

38.4 מיליארד דולר ב-24 שעות - זה הסכום האסטרונומי שגרפה לקופתה עליבאבא הסינית ב"יום הרווקים הסיני" שהתקיים ב-11.11.19 ● מה הייתה מנת חלקם של הישראלים?

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן

 

נכס של סטרווד ווסט./ צילום: מצגת החברה

סטרווד ווסט מסתבכת: לאחר שמחזיקי האג"ח פתחו בהליך משפטי, נאלצת להתמודד עם טענות של נושה מובטח בארה"ב

לדברי חברת הנדל"ן האמריקאית הנסחרת בת"א, הטענות לא אמורות לפגוע מהותית בעסקיה, אבל נראה שבשוק סקפטיים לגבי זאת, והאג"ח שהנפיקה, בהיקף של יותר מ-900 מיליון שקל, נסחרו היום בירידה של יותר מ-3% למחיר המשקף הפסד של כ-60% למשקיעים בהנפקה

כספומט ביטקוין. 5 כספומטים בלבד בישראל  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מספר הכספומטים לרכישת ביטקוין צומח בעולם - והפיקוח עליהם צפוי להתהדק

מספרם של כספומטי הביטקוין צמח ב-46% מתחילת 2019, וכשני שלישים מהם פועלים בארה"ב, לפי נתוני אתר Coin ATM Radar ● רשות המסים האמריקאית מעלה חששות בנוגע לציות של כספומטים אלה לכללי הפיקוח

שלמה פילבר / צילום:  שלומי יוסף

פילבר על המניע להפוך לעד מדינה: "יכולתי לצאת זכאי, אבל אין לי 3 שנים מיותרות ולא 2 מיליון שקל מיותרים"

שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, הוא עד מפתח בניסיון הפרקליטות להוכיח את יחסי השוחד בין נתניהו לאלוביץ' ● אלא שפילבר טוען כי על אף שהונחה ע"י רה"מ לטפל בענייני בזק, הוא פעל באופן תקין

אפל מיוזק / צילום: שאטרסטוק

מרחיבה את רשימת ההאזנה: אפל מיוזיק מפתחת שירות לעסקים

לפי דיווח "הוול סטריט ג'ורנל", אפל מפעילה גרסת פיילוט של השירות מזה חצי שנה ונרשמו אליו 25 עסקים עד כה, בהם חנויות המותג ליוויס וחנות הכלבו היוקרתית האנגלית הרודס

גיימרית / צילום: Shutterstock

גוגל השיקה את הפרויקט השאפתני של גיימינג בענן ומפתחת 450 משחקים

מעתה יוכלו גיימרים לשחק במשחקים באיכות גבוהה בדפדפן כרום ובמכשירי פיקסל, ללא צורך בחומרה יקרה ומתקדמת ● השירות טרם זמין בישראל

נפגעי הקורקינטים - 19 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 10 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים, מתוכם 4 אושפזו

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הותר לפרסום לבקשת "גלובס": דמות הקשורה לניר חפץ נחקרה ונשאלה שאלות חודרניות

החקירה, שאירעה לפני שחפץ חתם על הסכם עד מדינה, היא האירוע שאת צו איסור הפרסום לגביו הפר שר המשפטים אוחנה ● "גלובס" פנה לביהמ"ש בבקשה להתיר פרסום מבוקר שאינו פוגע בצנעת הפרט ● חפץ והפרקליטות מכחישים שהחקירה שימשה אמצעי לחץ פגום לחתימת ההסכם

ליהיא פינטו–פריימן  / צילום: איליה מלניקוב, יח"צ

"יכולנו להתאבל ולהגיד, שיט, הכול ירד לטמיון. אבל החלטנו לראות בזה הזדמנות"

הרעיון נולד אצל ליהיא פינטו-פריימן בערב התרמה בלונדון, כשרצתה לדעת איפה אפשר לקנות שמלה שראתה ● כדי לפתח את הטכנולוגיה היא גייסה מדען מפרויקט מאיץ החלקיקים בשווייץ, והצליחה להעמיד את SYTE, השזאם של האופנה ● עכשיו, אחרי שסגרה גיוס של 30 מיליון דולר, היא מסבירה ל"ליידי גלובס" מה אנחנו לא מבינים על השפה של דור ה–Z

חברות התקשורת / עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

חברות הסלולר מבקשות דחייה במכרז הדור החמישי

פרטנר מבקשת דחייה על רקע אי-הוודאות בסוגיית מבנה דירקטוריון החברה, סלקום מבקשת דחייה בשל אי-השלמת המו"מ עם גולן טלקום ואקספון, והוט מובייל מבקשת דחייה על רקע אי-הוודאות בפרטנר

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

חברות כרטיסי האשראי: הפרידה מהבנק השולט קשה גם לישראכרט; רווחי כאל גדלו ברבעון השלישי ב-33%

ברבעון הראשון בלי בנק הפועלים רשמה חברת ישראכרט ירידה של 9.8% ברווחיה וההכנסות פחתו ב-5% לכ-588 מיליון שקל ● בכאל שבשליטת דיסקונט גם ההכנסות ברבעון גדלו, בשיעור של 9.6%