גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות הסלולר מתכננות מאבק להפחתת אגרות התדרים

חברות הסלולר משלמות בכל שנה יותר מ-300 מיליון שקל עבור תדרים - למרות הירידה הדרמטית בהכנסות וברווח

ארנק סלולרי / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ארנק סלולרי / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

חברות הסלולר משלמות בכל שנה יותר מאשר 300 מיליון שקל בשנה עבור אגרות התדרים ומדובר באחת הבעיות החריפות של התעשייה. האגרות מהוות למעשה מס נוסף אשר כולו מגולגל בסופו של דבר לציבור. חברות הסלולר סובלות כבר שנים משחיקה ברווחים, שנגרמה מהתחרות הגוברת בשוק.

ל"גלובס" נודע כי החברות מתכננות לנהל מאבק על מנת להקטין את היקף האגרות - מאבק שייצא לדרך בתקופה הקרובה. חברות הסלולר משתפות פעולה והן נעזרות בשירותיו של דוקטור אסף כהן, לשעבר סמנכ"ל כלכלה במשרד התקשורת, כדי שיכין עבורן עבודה כלכלית משותפת, שתציע חלופות אפשריות. הכוונה היא לדאוג לכך שהתשלום יהיה סביר במקביל לשימוש היעיל בתדרים.

העבודה של אסף כהן מתבצעת בהמשך לעבודה שנעשתה באגף הכלכלה במשרד התקשורת בשנה שעברה. מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, הביע תמיכה במאבק החברות והוא סבור שיש להפחית את האגרות, אך הכדור נמצא במגרש של אגף התקציבים במשרד האוצר.

ממצאי העבודה של אגף הכלכלה כבר פורסמו ב"גלובס" בעבר, אבל ראוי לחזור עליהם שוב: "בישראל, בדומה לעולם, מסתמנת מגמה של עלייה בקצב הגידול בהעברת נתונים לצד גידול חד בביקוש לשירותי סלולר מתקדמים.

"לפיכך אנו צופים מספר מגמות עיקריות ביחס לשימוש בתדרים:

א. גידול משמעותי במספר האתרים ברשתות הסלולר, בעיקר שימוש משמעותי באתרים זעירים.

ב. הועדת תחומי תדר נוספים לשימוש שירותי הסלולר בכלל ושירותי דור רביעי בפרט, הן מבחינת התקן והן מבחינת ציוד רשת וציוד קצה. לדוגמא כבר היום רשתות רבות בעולם עושות שימוש גם בתדרים בתחום ה-2,100 מגה הרץ לאספקת שירותי דור רביעי, תחום תדר המשמש כיום את חברות הסלולר בישראל לצורך אספקת שירותי דור שלישי בלבד.

ג. ריבוי משדרים ומקלטים לקליטה ושידור בכל פס תדרים.

ד. שימוש ברצועות תדרים לא רציפות ושילוב בין פסי תדרים בתחומי תדר שונים לטובת אספקת השירותים, באמצעות איחוד רצועות תדרים".

מצב קשה

בהמשך סוקרת העבודה את ההתפתחויות העולמיות ומצביעה על המצב הקשה שבו נמצאות החברות הסלולריות, אשר בא לידי ביטוי בירידה דרמטית בהשקעות. במקביל, ניתן לראות את הפיגור שבו ישראל נמצאת ביחס לעולם. מי שחשב שלדחות את מכרזי הדור הרביעי רק כדי לקדם את התחרות מצד גולן טלקום והוט מובייל, היה המעשה הנבון, מקבל עכשיו את פירות הבאושים של הדחייה.

במאות מדינות בעולם הלקוחות כבר מקבלים קצבים של חצי ג'יגה בסלולר. מדובר בחוויית שימוש שונה באופן מוחלט ממה שאנחנו מקבלים היום. אם מישהו יגיד לכם שאין בישראל בעיה ושמהירויות הגלישה סבירות, תזכירו לו את הטיעונים של בזק שטענה לפני מספר שנים שאין צורך במהירויות גבוהות יותר מ-100 ממגה ביט ללקוח. היום בזק רק מחכה לרגע שבו יתנו לה הקלות רגולטוריות, כדי שתוכל להציע ללקוחות מהירויות כפולות ומכופלות.

צריך להבין שמנגנון הביקוש לדאטה אינו עוצר. משרד התקשורת מדבר על כך שהביקושים גדלים בכל שנה ב-50% ואילו החברות הסלולריות מעריכות שהביקוש מכפיל את עצמו כל שנה. אלו היקפי תעבורה מטורפים שדורשים השקעות מאוד כבדות ברשת - השקעות שהיום החברות לא מסוגלות לבצע למרות תהליכי איחוד הרשתות שבוצעו. במבנה שוק שבו מחירי חבילות הסלולר עומדים על 30-40 שקל, העלות של תחזוקת הרשת בתוספת ההוצאה על אגרות התדרים, גוררת את החברות להקטנת ההשקעות. בשלב שבו יהיה קשה מאוד להקטין את ההוצאות, החברות יציגו הפסדים שנתיים ועושה רושם שמדובר בתהליך כמעט בלתי נמנע.

המפעילות נתקלות במקביל בשתי בעיות נוספות - הן לא יכולות לנצח את גולן טלקום במבנה ההוצאות שלה. בנוסף אי אפשר לדעת מתי תיכנס אקספון לשוק ואיזה חבילות היא תמכור. שני הגורמים האלה מונעים אפשרות של עליית מחירים ולכן חברות הסלולר מבקשות ובצדק הקלה באגרות התדרים, שכן האוצר הוא זה שיושב על השיבר וההחלטה היא רק שלו.

הסיטואציה שנוצרה היא קטלנית עבור שוק הסלולר: התחרות מתגברת אבל האגרות נותרות גבוהות. לטענת החברות הסלולריות רמת המחירים בישראל היא מהנמוכות בעולם המערבי.

ומה אומר משרד התקשורת? בעניין הזה המשרד תומך לחלוטין בעמדת החברות. היקף התשלום של החברות עומד כאמור על יותר מ-300 מיליון שקל בשנה, כאשר הפרדוקס הוא שגובה האגרות לא פחת בשנים האחרונות אלא דווקא גדל לאור הקצאה של תדרים נוספים.

בשנת 2011 (טרום התחרות) כשההכנסות של חברות הסלולרי הסתכמו ב-19.1 מיליארד שקל, שולמו אגרות תדרים בסך 210 מיליון שקל. בשנת 2015 כשההכנסות צנחו ל-10.5 מיליארד שקל שולמו אגרות בסכום של 300 מיליון שקל. באופן טבעי השחיקה הדרמטית בהכנסות גרמה לפגיעה חמורה גם בשורת הרווח.

פטור מאגרה

ההצעה של משרד התקשורת מדברת על יצירת מתווה להנחה שיבטיח ניצול יעיל של התדרים תוך בחינה של גובה החיסכון ומידת המוטיבציה לעשות בו שימוש לצורך השקעה בטכנולוגיה של הרשתות.

המשרד מציע כי החברות יוכלו לקבל פטור מאגרות התדרים על תדרים המוקצים להם בתחום ה-1,800 מגה הרץ, אם יעמדו ב-100% מדרישות המינימום לחובת כיסוי הרשת בדור הרביעי. הפטור יחול החל מיום עמידתן בדרישות הכיסוי ועד סוף 2019. למה מציע משרד התקשורת פטור מוגבל בזמן? לא ברור. הרי מדובר במס לכל דבר, ואם אפשר לבטל את מס הקנייה על טלפונים סלולריים, למה אי אפשר לבטל מס מיותר שמזמן לא ממלא את תפקידו. המס הזה לא מעודד השקעות ברשתות לטובת כלל הציבור, אלא עושה בדיוק ההיפך.

בתחשיב של משרד התקשורת הפטור ישפיע בצורה הבאה (רק עבור תדרי הדור הרביעי 1,800 מגה הרץ): לחברת פלאפון המחזיקה רצועת תדרים של 15 מגה הרץ - הנחה של 30 מיליון שקל בשנה. סלקום המחזיקה ב-20 מגה הרץ - הנחה בגובה של 40 מיליון שקל בשנה. חברת פרטנר המחזיקה ב-15 מגה הרץ, תזכה להנחה של 30 מיליון שקל. הוט מובייל המחזיקה 5 מגה הרץ מדובר בהנחה של 10 מיליון שקל בשנה. הנחה דומה יקבלו גם גולן טלקום וגם 018 אקספון. הפטור בפועל יהיה לשנתיים ולא יעלה על 3 שנים. המשמעות היא שהחברות הגדולות יקבלו הנחה של 80 מיליון שקל בכל התקופה, אבל מה שיקרה הוא שהחברות ייאלצו להאיץ את ההשקעות בפריסת הדור הרביעי והדור שיבוא הבא אחריו כדי ליהנות מההנחות. הכדור נמצא כאמור בידיים של האוצר ויש שמועות שבכוונתו למנות מומחה שיכין עבודה במקביל.

צניחה של 42% תוך חמש שנים

עוד כתבות

אתר אשפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה עושה לאונרדו דיקפריו כשהוא נתקע מאחורי משאית זבל

בתוך סקטור התעשייה, שמאבד ערך ותפוקה לטובת מפעלים במדינות המזרח הרחוק, בולט מגזר תעשייתי אחד שדווקא נמצע בצמיחה מתמדת - פינוי אשפה ● רבים כבר גילו את פוטנציאל ההשקעה הטמון בתחום - וביניהם גם כמה שמות מפורסמים ● רוב קרנות הסל של מגזר התעשייה מקצות בינתיים משקל זעום לחברות בתחום, אבל אפשר למצוא גם כאלה שמתמחות בו

סניף קפה של קופיקס / צילום: יחצ

קופיקס מנסה להתייעל תחת רמי לוי וסוגרת בתי קפה; בינתיים ההפסד הרבעוני זינק ל-6 מיליון שקל

ברבעון המקביל ההפסד עמד על כמיליון שקל ● לצד זה ההפסד התפעולי ברבעון התכווץ מ-2.9 מיליון שקל ל-1.7 מיליון שקל ● המנכ"ל אירם גרייבר: "נקטנו בשורה של פעולות ורה-ארגון, הן ברשת הסופרים והן במסגרת פעילות בתי הקפה"

יוסף ג'בארין   / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

האם ח"כ יוסף ג'בארין שולט בנתונים על העצורים המינהליים בישראל?

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת יוסף ג'בארין הפתיע כשטען כי בערך 500 עצורים מינהליים כלואים בישראל מבלי שנשפטו ● האם זה אכן המספר? ● המשרוקית של גלובס

דניאל רמות ואורן שובל / צילום: דור מלכה

ויה הישראלית תסיע את תלמידי ניו יורק תמורת 36 מיליון דולר

חברת שיתוף הנסיעות הישראלית נבחרה להפעיל את מערך הסעות התלמידים של עיריית ניו יורק ● מערכת החינוך של העיר ניו-יורק נחשבת לגדולה ביותר בארה"ב: אגף החינוך אחראי להסעתם של כ-150 אלף תלמידי החינוך ממלכתי והחינוך המיוחד בעיר ב-9,000 מסלולי הסעה

צוות MD Clone / צילום: MD Clone

MD Clone גייסה 26 מיליון דולר לפלטפורמת שיתוף מידע רפואי

את סבב הגיוס הנוכחי הובילה קרן aMoon של מריוס נכט, והשתתפו בו המשקיעות הקיימות בחברה, הקרנות אורבימד ולייטספיד ● בכך מגיע היקף הגיוס הכולל של החברה ל-41 מיליון דולר

אזור המלונות באילת / צילום: שלומי יוסף

רשת אברהם הוסטלס מתרחבת: תגיע לאילת באביב-קיץ 2020

הסניף הדרומי של אברהם הוסטלס יצטרף לשלושה סניפים שכבר מונה הרשת, בירושלים, בת"א ובנצרת ● המבנה שבו יוקם הסניף באילת יחליף את מלון בי יוניק, והמבנה הקיים יעבור שיפוץ ואבזור בהשקעה של 10 מיליון שקל

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

חוזרים למתווה של הסדר חוב? בוטלה מכירת החברה הבת של מטומי תמורת 36 מיליון דולר

חברת האינטרנט ממשיכה לאכזב את המשקיעים: המניה השלימה צניחה של 99% מאז הרישום הכפול בת"א, והאג"ח שהנפיקה כאן נסחרות בתשואת זבל של 62%

סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

הרשתות לא הציגו מחירים באינטרנט - וייקנסו ב-2.6 מיליון שקל

הרשות להגנת הצרכן הודיעה ל-10 רשתות מזון בולטות כי יוטל עליהן קנס כולל של 2.6 מיליון שקל, בטענה כי הפרו את חוק המזון בסעיפים הנוגעים להצגת מחירים באינטרנט

מזודות חכמות: הדור הבא/ צילום: יחצ

האינטרנט של הדברים החכמים: הגאדג'טים שמגדירים מחדש יעילות

פלסטר ש"נותן" תרופות, מזוודה עם מנעולים המבוססים על טכנולוגיות זיהוי, שעון שמכוון את עצמו לזמן המקומי וארגז חול עם חיטוי אוטומטי שמזהה חתולים שונים

השריפה ביערות האמזונס בברזיל / צילום: Bruno Kelly, רויטרס

"קטסטרופה סביבתית איומה": יערות הגשם בברזיל, שאחראים ל-20% מייצור החמצן בעולם, עולים באש

תמונות לוויין מראות כי העשן מכסה כמחצית מברזיל וכבר הגיע לפרו, לבוליביה ולפרגוואי ● לפי סוכנות החלל הברזילאית, שטח בגודל של 1.5 מגרשי כדורגל נשרף בכל דקה ● מהן ההשלכות של שריפת יערות האמזונס, המהווים את אחת המערכות האקולוגיות הגדולות ביותר על פני כדור הארץ?

גיא סלע / צילום: תמר מצפי

גיא סלע, מנכ"ל סולאראדג', ייעדר מהתפקיד בגלל מחלתו; צבי לנדאו מונה למנכ"ל בפועל

סולאראדג' עדכנה לאחר סיום המסחר בוול סטריט כי במצבו הבריאותי של סלע חלה החמרה משמעותית, וכתוצאה מכך הוא ייעדר מהתפקיד ● לנדאו מכהן כסגן הנשיא למכירות בחברה מאז 2009

אבי בן אסאייג / צילום: יחצ

הלב בישראל, העיניים לחו"ל: מה מתכננת נסטלה לאסם, ולמה העובדים חוששים?

בתחילת השבוע הוכרז באסם סכסוך עבודה על רקע הכוונה להעביר 40% מהייצור של טבעול לצ'כיה; במקביל נמכרה פעילת הגלידה, ומתקיימים ניסיונות למכור את "בית השיטה" • שלוש שנים חלפו מאז הפכה נסטלה לבעלים של 100% מאסם ומחקה את החברה מהמסחר, וכעת העובדים חוששים מצמצום הייצור בישראל • אסם: "השגנו הישג חשוב בכך שנבנה לטבעול מפעל חדש בישראל" ● ניתוח גלובס

יוסי (משמאל) וצביקה ויליגר / צילום: איל יצהר

צמיחה ניכרת במכירות של וילי פוד מיתרגמת גם לשיפור ברווח

הרווח של וילי פוד במחצית הראשונה של 2019 הסתכם בכ-6.5 מיליון שקל ● החברה רשמה צמיחה של 15% בהכנסות במחצית למרות אובדן הזיכיון של המותג לורפק

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

עימות בין תומכי "עוצמה יהודית" ובין טיבי מחוץ לאולם ביהמ"ש

הדיון בבג"ץ בבקשות לפסילת "עוצמה יהודית" ומועמדיה הסתיים בעימות מחוץ לאולם בין תומכי המפלגה ממשיכת דרכו של הרב כהנא ובין ח"כ אחמד טיבי וכמה ממלוויו ● תומכי "עוצמה יהודית" קראו לעבר טיבי: "אתה תומך בשאהידים, תחזור למקום שבאת ממנו" - וטיבי השיב להם: "אני בעל הבית פה"

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

פרוטוקולי הפד: "הורדת הריבית ביולי היא לא תחילת מגמה"

מהפרוטוקולים, שהתפרסמו היום, עולה כי רוב חברי ועדת השוק הפתוח של הפד עומדים מאחורי טענת היו"ר ג'רום פאואל, שאמר כי הורדת הריבית שביצע, לראשונה מאז 2008, היא חלק מהתאמה ולא תחילתה של מגמה

דודי רזניק/צילום: איל יצהר

קריסה בשוק האג"ח? "כדאי לנצל את הירידות החדות"

דודי רזניק מלאומי שוקי הון מצביע כי המימוש החד שנרשם כעת בשוק האג"ח מגיע לאחר מהלך עליות יוצא דופן שלא נראה בשוק מזה זמן, ומה שעשוי להוות הזדמנות ● "התנאים בשוק עדיין תומכים בשוק האג"ח הממשלתי; אם אג"ח ל-27 שנים נותן תשואה של 2.3% זה לא רע בעולם של ריביות אפסיות", אמר רזניק

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

שירות המחקר של הקונגרס: תמיכת האמריקאים בישראל שנויה במחלוקת

הדוח קובע כי תמורות דמוגרפיות בארה"ב הן אחד מהגורמים לשינוי באופן שבו תופסים האמריקאים את היחסים עם ישראל ● "למרות מעמדה של ישראל כמדינה עשירה, בעלת עוצמה צבאית, היא עדיין תלויה בארה"ב לרכש מערכות נשק יקרות" ● סך כל הסיוע האמריקאי לישראל – 142 מיליארד דולר

ריאנאייר / צילום: שאטרסטוק

חרף האזהרות משביתה: כל טיסות ריאנאייר מבריטניה התקיימו היום כמתוכנן

טייסי חברת הלואו קוסט פצחו היום בשביתה של 48 שעות, אך הטיסות התאפשרו לאחר שריאנאייר הציבה טייסים שמשתייכים לאיגודי עובדים אחרים

איימן עודה / צילום: איל יצהר

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: מוכן להצטרף לקואלייצית מרכז-שמאל

כפי שפורסם ב"גלובס" עוד באפריל, איימן עודה ציין כי הוא מוכן להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה בתמורה למספר תנאים, בהם ביטול חוק הלאום והסדרת הבנייה ביישובים הערבים ● יו"ר בל"ד, מטנאס שחאדה: "דברי איימן עודה מנוגדים לעמדה של המשותפת ושל בל"ד"

מחכים בתור לביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

משרדי הבריאות והמשפטים נותנים את השירות הגרוע ביותר; מי המשרד הממשלתי המצטיין?

בדוח של רשות התקשוב במשרד רה"מ, הציון הממוצע שהעניק הציבור לרמת השירות שהוא מקבל מיחידות הממשלה מסתכם ב-65 בלבד ● את הציון הגרוע ביותר קיבל משרד המשפטים (האפוטרופוס הכללי והכנ"ר) ● רשות הגבייה והאכיפה קיבלה ציון מספיק בקושי ● ומה הכי מעצבן את האזרח?