תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

מתחת לאף : דברים שחשוב לדעת על ניתוחי אף

ניתוח אף משנה לחלוטין את מראה הפנים. אם לא מקפידים על התאמה מדויקת למבנה הפנים, התוצאה יכולה להיות הרסנית ▪ מה צריך לדעת לפני שנשכבים על מיטת הניתוחים?

ניתוח אף הוא הפופולרי מבין הניתוחים הפלסטיים /  צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ניתוח אף הוא הפופולרי מבין הניתוחים הפלסטיים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בשיתוף ד"ר עזיז שופאני

ניתוח אף הוא הפופולרי ביותר מבין הניתוחים הפלסטיים האפשריים. הן גברים והן נשים מוטרדים ממראה האיבר הדומיננטי ביחס לתווי המתאר של הפנים ובוחרים לשפצו בשאיפה ליהנות מהופעה מעודנת ומושכת יותר. אין ספק שיש לאף השפעה רבה על ההופעה החיצונית ועיצובו מחדש תורם גם לשיפור הדימוי והביטחון העצמי.

לדברי ד"ר עזיז שופאני, מבכירי המנתחים הפלסטיים בישראל, ניתוח אף תמיד היה מבוקש, אך בשנים האחרונות חל שינוי בתפישה הקונספטואלית של הניתוח עצמו. "אם בעבר המגמה היתה להקטין את האף וכולם חשקו באף קטן וסולד, הרי שהיום מבינים שהכל עניין של פרופורציות והדגש הוא על פיסול אומנותי של האף. כבר לא מסתפקים רק בהקטנה אלא משקיעים מאוד בבניית האף".

טכניקות מתקדמות למראה טבעי

הקונסטרוקציה תופסת מקום חשוב. ד"ר שופאני מתייחס לכירוגיה כאל מלאכת אמנות, ומקפיד על תכנון מדויק של האף ופיסולו, "הכי קרוב שאפשר לשימור המראה הטבעי, כשהצורה הסופית המתקבלת לא פחות חשובה מהגודל של האף". הודות לפיתוחים וטכניקות חדשות ומתקדמות, ניתן היום לסגנן את מראה האף באמצעות שתלים התורמים לעיצוב האף מכל זווית אפשרית. ניתוח אף כבר לא נקרא ניתוח להקטנת האף אלא ניתוח לעיצוב האף. הוא גם נשמע פחות פולשני ודרסטי ומגדיר את המהות העיקרית של הניתוח, שהיא לעצב את האף ולהתאים אותו למבנה הפנים של המטופל.

כמי שמשתייך לאסכולת המראה הטבעי, ד"ר שופאני מקפיד לעצב את האף כך שיקבל מראה מעודן והרמוני שלא נראה מנותח. "אנשים ניגשים לניתוח אף בגילאים צעירים יחסית, החל מגיל 16 וחצי-17 ואילך, וחשוב ליצור מראה של אף שיהיה על זמני ושצורתו תשתלב עם הפנים בדרך הזורמת והמחמיאה ביותר. לכן חשוב מראש לאפיין את האף בדייקנות רבה כדי שלאחר תהליך הפיסול הוא ישמור על יציבות מקסימלית". לדבריו, העמידות של הניתוח לא פחות חשובה מהתוצאה. "ניתן לזהות מי שעברו ניתוחי אף בהם הרצון לצמצם מימדים לא תאם לנתוני הפתיחה והפער גרם לכך שהאף התרומם לאחור, הופיעו שקעים בצדי האף ואף חלו שינויים מאוחרים ששינו את מראה האף לרעה, עד כדי כך שנדרש ניתוח מתקן".

איך מנתח בוחר אף?

"התהליך מלווה בהדגמת מקרים של פציינטים אחרים עם אף דומה והצגת תמונות 'לפני' ו'אחרי', וכן הדמיות ממוחשבות שמאפשרות כיום להציג ברמת דיוק גבוהה את האף כפי שייראה לאחר הניתוח. אני כמנתח מסביר למטופלים איזה חלקים באף אפשר לתקן ואיזה אי אפשר על פי הנתונים הפיזיולוגיים האינדבידואלים של כל אחד. חשוב להבין שאף יפה ייחודי לכל מטופל והוא תוצר של התאמה בין האף לתווי הפנים ולא אף שאפשר להעתיק ולשכפל ממטופל למטופל".

ד"ר עזיז שופאני, מומחה בכירורגיה פלסטית / צילום: אבי זייקנר

ד"ר שופאני מסביר שקיימים גורמים שונים אשר משפיעים על מראה האף בעקבות הניתוח, כמו למשל סוג העור. "עור דק מתאים את עצמו לשלד בדרך טובה יותר מאשר עור עבה. לכן קשה יותר להגיע לאף מעוצב, קטן ועדין באף בעל עור עבה ובשרני. ההבדלים בין אפים הם הסיבה המרכזית לכך שיש לאבחן היטב את האף של המטופל לפני שמגבשים אסטרטגיה ומחליטים על שלבי ביצוע".

לדבריו, בניתוח אף ניתן לבצע פעולות שונות שכל אחת מהן חשובה בפני עצמה. "כמו למשל, קיצור האף, עידון קצה האף, שיוף הגבנון של האף, הצרת האף, שינוי הזווית בין האף לשפה ועוד פעולות ושחזורים שיוצרים ביחד אף יפה".

מה נחשב בעיניך לאף יפה?

"זו פרשנות אישית, אבל אף יפה בעיני הוא אף בעל נראות טבעית. ישר מתחילתו ועד סופו כשקצה האף טיפה מורם מעל החלק האחורי בצורה עדינה, החלק התחתון של האף לא יורד או נופל למטה ופתחי האף אינם בולטים מדי. ישנו קונצנזוס שאף קטן עדיין נחשב לאף יפה יותר מאף גדול, אבל צריך להבין שזה תמיד ביחס לפנים. למשל, ניתן לשים לב להבדלים משמעותיים בין גברים לנשים. נשים ניחנות בפנים קטנות ולכן יתאים להן גם אף קטן יותר, ואילו אצל גברים האף שומר על נוכחות כיוון שהפנים גדולות יותר. אבל בשני המקרים, אף ששומר על מראה טבעי ייתפש כאסתטי יותר".

ד"ר שופאני מציין שהחתירה המתמדת למראה הטבעי באה לידי ביטוי גם בחיפוש אחר דרכים אלטרנטיביות לניתוחים. אחד מהתחומים המתפתחים הוא עיצוב האף ללא ניתוח, שמתאים לסיטואציות בהן יש רצון לבצע שינויים מינוריים באף או לבצע תיקון מזערי. "הפיסול מתאפשר על ידי הזרקת חומרי מילוי שמשפרים את מראה האף באזורים ממוקדים, אך נכון לעכשיו הזרקה אינה מהווה תחליף להליך כירורגי. בניתוח אף ההתאמה קובעת. לא רק בהתאמת האף למבנה וצורת הפנים אלא גם בהתאמה בין המטופל למנתח. אחד הסודות להצלחת הניתוח, מסכם ד"ר שופאני, הוא תיאום ציפיות. "חשוב מאוד לבחור מנתח בעל ניסיון עשיר והבנה מעמיקה ולבחון ביחד אופציות בדרך לתוצאה המבוקשת".

ד"ר שופאני הוא מנתח מומחה לכירורגיה פלסטית, בוגר הפקולטה לרפואה בירושלים. לאחר התמחות בכירורגיה פלסטית בבית חולים שערי צדק בירושלים, השתלם באנגליה בתחום הכירורגיה המשחזרת, בבית חולים Queen Mary's University hospital בלונדון. בהמשך התמחה גם בניו-יורק, בבית-חולים  Montefiorel Medical Center. במרפאתו בנצרת עילית, ד"ר שופאני מיישם את הידע והניסיון עתיר השנים שצבר, ומבצע מגוון רחב של ניתוחים פלסטיים וטיפולים אחרים, ביניהם ניתוחי אף, אוזניים, עפעפיים, חזה, בטן, ניתוחי שאיבת שומן, וכמובן ניתוחי פנים וטיפול בגידולים ובנגעים בעור .

לאתר של ד"ר עזיז שופאני >>

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988