תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

10 מיתוסים על קוסמטיקה - והאמת מאחוריהם

האם אפשר להשתמש בקרם פנים גם לעיניים? כיצד ניתן לשמור על שגרת טיפוח שלא גוזלת הרבה זמן, והאם לוותר על קוסמטיקאית מקצועית? נכון ולא נכון בהרגלי טיפוח ויופי

רונית שגב, Bsc, MA מפתחת פתרונות לעור/ צילום: באדיבות מנכלית ביופור קוסמטיקה
רונית שגב, Bsc, MA מפתחת פתרונות לעור/ צילום: באדיבות מנכלית ביופור קוסמטיקה

בשיתוף Biofor

עולם הקוסמטיקה לא מפסיק לחדש. אנחנו מוצפים מכל עבר בבשורות אודות פיתוחים פורצי דרך וטיפולים מהפכניים לצד אזהרות שימוש. הבעיה היא שבעידן המידע קשה מאוד לדעת איזה קרם הוא המפתח לעור גמיש וזוהר, ומהו טיפול חסר תועלת שחבל לבזבז עליו זמן או כסף.

לפי רונית שגב, ביולוגית וחוקרת עור, מחברת הספר "דרמו קוסמטיקה" ומייסדת חברת הקוסמטיקה ביופור, "מטופלים מבלבלים בין החלומות שלהם לאמצעים הקיימים בענף, ומסוגלים ללכת שבי אחרי כל הבטחה או חידוש גם כאשר אין להם כל בסיס מדעי או הגיוני. חשוב שלמטופלות ולאנשי ונשות המקצוע יהיה את הידע הקליני הנכון, זאת כדי לבצע בחירה מושכלת ולהבין מה משווקים לנו ומה באמת יכול לסייע לנו".

שגב סוקרת 10 מיתוסים שמשפיעים על עולם היופי והרגלי הטיפוח ומציגה את האמת המסתתרת מאחוריהם. שלא ימרחו אתכם.

טיפולי חמצן מאטים את הזדקנות העור

החמצן הפך לכוכב על ומכוני קוסמטיקה רבים מציעים טיפולי החדרת חמצן להצערה וחידוש העור. אבל הבטחות לחוד ומציאות לחוד. טיפולי חמצן אולי נשמעים אפקטיביים לאור הזיהום הסביבתי הגובר, אבל תועלתם לעור חסרת ביסוס מדעי. לדברי שגב, אין להם גם אחיזה ביולוגית. "העור שלנו אינו נושם מבחוץ. התאים החיצוניים מתים ממילא ואינם זקוקים לחמצן ומעבר לכך, החמצן מגיע אל תאי העור דרך הדם בלבד". במהלך השנים, חלה אומנם ירידה באספקת החמצן לעור. אולם חמצן לא חודר לעור מבחוץ וגם אין שום הוכחה שפעפוע או התזה של חמצן משפרת את מרקם העור.

מסיכת זהב תורמת לשיפור במראה העור

אי אפשר לפספס לאחרונה את הסלבריטאיות ברחבי העולם שהצטלמו תחת מעטה של מסכת זהב. המסכות היוקרתיות הפכו למוצר נחשק שאמור לשפר פלאים את מרקם העור ואף להצעירו. בפועל מדובר במסכות יקרות שיעילותן כלל לא הוכחה מדעית, הן אינן תורמות למראה או לבריאות העור ואין להן שום איכות קוסמטית מלבד אולי הפינוק שבטיפול. הזהב מצא מקומו גם במוצרי קוסמטיקה נוספים לשימוש הביתי, אך אם נבדוק במדע, אין למרכיב הזה כל השפעה על העור. מי שמחפשת להתפנק באמת, מוזמנת להצטייד בתכשיט זהב אמיתי שלא נעלם עם שטיפה במים. זכרו, לא כל הנוצץ זהב.

קרמים עם תאי גזע לטיפוח וחידוש העור

אחת הבשורות של השנים האחרונות היא רקיחת קרמים עם תאי גזע לחידוש ושיפור העור. תאי גזע נחקרים מזה שנים רבות, אבל אין כל קשר ביניהם ובין מריחה על העור. לדברי שגב, תאים אינם גדלים בקרם. הם צריכים סביבת גידול שמתאימה לתאים וקרם לא מהווה סביבה כזאת. "גם אם קודם לכן גודלו בסביבה מתאימה, כלומר במעבדה, מרגע שהוכנסו לקרם הם אינם תאים חיים ויעברו הרס. בנוסף, תאים אינם חודרים לעור במריחה. גם אילו החדרנו אותם, לא ניתן לשלב תאים של כל גורם, אדם או כל יצור חי אחר, בתפקודי הגוף, כיוון שהם יידחו על ידי מערכת החיסון. כאשר משתילים איבר או רקמה מתורם זר, יש לתת לחולה תרופות לדיכוי מערכת החיסון לכל חייו". אלה הן רק חלק מהסיבות בגללן הרעיון של מריחת תאי גזע הוא מופרך וחסר כל היגיון.

פרבנים הם חומרים רעילים

פרבנים הם חומרים משמרים המקובלים בשימוש במוצרי קוסמטיקה. אולם בשנים האחרונות הם זכו למוניטין שלילי בהקשר של חומרים מסרטנים, גורמי פריחות או מחלות עור ונזקים נוספים. שגב מבהירה שמדובר במשפחה של מרכיבים משמרים המאושרת ע"י רשויות הבריאות, בהם משרד הבריאות הישראלי, ה-FDA בארה"ב ועוד. הם אינם מגרים את העור ולא הוכח בשום מחקר מדעי שהם מסרטנים או מחוללי מחלות. תפקידם של הפרבנים הוא לשמור על עמידות הקרם ולמנוע זיהום חיידקי, והם עושים זאת בדרך אפקטיבית ביותר.

חשוב לטפל בעור רק באמצעות תכשירים נכונים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

לאזור העיניים נחוץ קרם עיניים ולצוואר קרם צוואר

מכרו לכם שלכל אזור בגוף יש צרכים ייחודיים ויש להצטייד בתכשיר טיפוח ייעודי לכל אזור? לפי שגב, אין שום סיבה לא להשתמש בקרם הלחות לפנים גם לטיפוח של אזור העיניים והצוואר. "לא תמיד נחוצים לנו מרכיבים ייחודיים לאזורים שונים בגוף ובפנים. זה שעל קרם העיניים כתוב "קרם עיניים", לא אומר שהוא מכיל בהכרח מרכיבים שונים מאלה שבקרם הלחות. גם קרם הצוואר עשוי להכיל מרכיבים דומים לאלה של קרם הפנים. לכן, אם המרכיבים דומים אפשר להשתמש באותו הקרם גם לפנים וגם לצוואר. במקרים רבים יש צורך בשימוש בקרם עיניים לטיפול בבעיות אופייניות לאזור כמו כהות, נפיחות, סימני גיל ועוד. לפני שבוחרים קרם עיניים, כדאי לבדוק מהם המרכיבים הייחודיים בקרם והאם הם פותרים את הבעיה שרוצים לשפר. חלק מהמרכיבים הללו יכולים להיות גם חלק מקרם טיפולי שאיננו קרם עיניים. 

שתיית מים מעלה את רמת הלחות בעור

למים מיוחסות סגולות מרפא רבות, אבל העלאת רמת הלחות בעור אינה אחת מהן. כמות המים בשכבות האפידרמיס מתאדה בקצב שתלוי בתקינות המחסום האפידרמלי ולא בכמות המים ששתינו. אי אפשר להשקות את העור, אך אפשר להשפיע על לחות העור באמצעות קרמים עשירים ברכיבים פעילים, המשפרים את המחסום האפידרמלי ומסייעים למניעת איבוד מים רב, או ללחות ולרכות של השכבה הקרנית. כמו כן, ישנם טיפולים המסוגלים להעלות את רמת הלחות בעור.

תכשיר קוסמטי טוב חייב להיות יקר

תשכחו לרגע מהמוטו זול זה יקר, כיוון שהוא לא בהכרח תקף בעולם הקוסמטיקה. ישנם תכשירי טיפוח רבים בעלויות שוות לכל כיס, שמכילים ריכוז חומרים פעילים גבוה, ולכן אין קשר בין יעילות התכשיר למחיר שלו. רוב העלויות שמייקרות מוצרי טיפוח קשורות למיתוג ולא לאיכות.

טיפוח העור דורש זמן

בקצב החיים המסחרר, לא תמיד יש לנו זמן להתעמק בפולחן הטיפוח על בסיס יומיומי, בוקר וערב. אבל הסברה הרווחת היא שכדי להיות יפה צריך לעבוד קשה ולהשקיע זמן. נשים עסוקות ישמחו לגלות שתוצאות אינן פונקציה של זמן, כמו שהן תוצר של טיפול נכון. כשמשתמשים בתכשיר טיפוח עוצמתי, ניתן להסתפק בקרם לילה שנחשב לפעיל במיוחד ומכיל רכיבים שבכוחם לחדש את העור ובכך להשיג אפקט מבוקש גם בטיפוח קצר. כמו שאומרות אמהות עסוקות: זה לא הזמן זו האיכות.

כל אחת יכולה להתאים לעצמה תכשיר טיפוח

ידע זה כוח, אבל כשמדובר בתחום האסתטיקה והיופי המוצף במידע לא מדויק, קשה מאוד לאבחן את העור ולהתאים עבורו את הטיפול הנכון או את התכשיר האולטימטיבי. לפי שגב, כאן נכנסת לתמונה הקוסמטיקאית המקצועית, שתדע לשדך לעור את התכשיר העוצמתי והמדויק ביותר לפי גיל, בעיות עור, רגישויות, גוון העור ונתונים נוספים, כל זאת במטרה להשיג את התוצאות האפקטיביות ביותר במינימום תופעות לוואי. "לקוסמטיקאיות יש ידע נרחב, אך הן גם מחזיקות מגוון תכשירי קוסמטיקה מקצועיים בעלי רכיבים עוצמתיים שלא ניתן להשיג בפארמים".

הזרקות וניתוחים פותרים את כל הבעיות האסתטיות

כבודם של הניתוחים הפלסטיים והטיפולים האסתטיים במקומם מונח, אבל יש בעיות אסתטיות שלא סכין מנתחים ולא בוטוקס יוכלו לפתור. כמו למשל, עור אפרורי וחסר ברק, פיגמנטציה ונקבוביות פעורות. מוצרים וטיפולים קוסמטיים עוצמתיים ומקצועיים יידרשו גם בנשים שנותחו או עברו הזרקות לקמטים. כך שאם העור טרם הניתוח או הזרקה היה אפרורי, דהוי ומוזנח למראה, הוא יוותר אפרורי ודהוי אך מוזרק או מנותח. הטיפול במרקם העור נעשה רק באמצעות תכשירים נכונים. השילוב האידיאלי הוא הזרקה ושימוש בתכשיר נכון לעור, או ניתוח ושיקום העור עם תכשיר מותאם אישית.

בשורה התחתונה, חשוב לסקור את שוק הקוסמטיקה בעין ביקורתית ולבחון מה מסתתר מאחורי תגליות פורצות דרך, או מוצרים שמתהדרים בתארים כמו "חדשני" או "מהפכני". כמו שאומרים, זו לא האריזה אלא מה שיש בתוכה.

רונית שגב, ביולוגית (BSC ,MA) וחוקרת העור והינה מנכ"לית ביופור וממובילות הקוסמטיקה הפרא רפואית בארץ.

לאתר ביופור >>

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988