תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

רפואת חניכיים: טיפול חדשני לשחזור אחיזת מנגנון השן

תחום רפואת השיניים הוא מהמתפתחים ביותר בעולם הרפואה. באמצעות שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לשחזור מנגנון אחיזת השן, ניתן לבנות מחדש את הרקמה והעצם בתהליך הזהה להתפתחות עוברית

בניית רקמה ועצם מחדש באמצעות טכנולוגיות מתקדמות/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
בניית רקמה ועצם מחדש באמצעות טכנולוגיות מתקדמות/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בשיתוף Perio Center

העתיד כבר כאן. מה שנראה עד לא מזמן כמדע בדיוני, הופך למציאות אמיתית. אם לפני שנים ספורות, רופא השיניים שלכם היה מציע לכם טיפול בו ייבנו הרקמה והעצם מחדש, בתהליך הזהה לתהליך ההתפתחות העוברית, ודאי הייתם מרימים גבה והולכים לרופא אחר. אבל זוהי בדיוק המציאות כיום במספר מרפאות חניכיים בישראל. מרפאות אלו עושות שימוש בטכנולוגיות מעולם הנדסת הרקמות לשחזור מחדש של מנגנון אחיזת השן שנפגע כתוצאה ממחלות, דלקות או חבלות. אחת המרפאות החדשניות ביותר בתחום, היא המרכז לרפואת חניכיים, Perio Center, בקרית מוצקין, בהנהלתם של ד"ר יניב מאייר וד"ר ערן גבאי, מומחים בכירים מהמחלקה לרפואת חניכיים בבית החולים רמב"ם.

"תחום רפואת השיניים הוא אחד התחומים הדינמיים והמתפתחים ביותר בעולם הרפואה", אומר ד"ר מאייר, "הטכנולוגיות בהן נעשה היום שימוש, ובהן אנו מטפלים במרפאה, כוללות שתי שיטות טיפול מתקדמות ביותר. הראשונה היא טיפול בחניכיים תוך שימוש בחלבון האמדוגיין - חלבון משתית האמייל, והשנייה, האצת תהליכי החלמת העצם על ידי הפקת פיברין עשיר בטסיות דם.

"במהלכה של מחלת חניכיים", הוא מסביר, "יש פגיעה בעצם הלסת וברקמות האוחזות את השן בלסת, מה שמוביל בעתיד לשיניים ניידות, פתיחת מרווחים בין השיניים ולבסוף לנשירת שיניים. בזכות מחקר ברקמות עובריות, הצליחו החוקרים להבין את התהליכים הביולוגיים ולמצות את חלבוני המשתית. חלבונים אלה מופקים באופן טבעי בתוך הלסת במהלך יצירת שורש השן, ומכוונים את בנייתה של כל מערכת האחיזה של השן - העצם והרקמות שתפקידן להחזיק את השן בלסת.

במהלך ניתוחי חניכיים אנו מניחים את החלבון הזה על שורש השן ואז למעשה נוצר מעין תהליך בריאה מדהים - התהליך הביולוגי של צמיחת הרקמות שהלכו לאיבוד".

מה ההבדל הבולט בין השיטה הזו לשיטות אחרות?

"זה שונה לגמרי מכל טיפול כירורגי אחר במרפאות שיניים. תהליכי הריפוי הרגילים בדרך כלל לא משחזרים באופן מלא את הפונקציונליות, האסתטיקה והביולוגיה המקורית. במהלך ניתוחים, רופאי השיניים משתילים חומר זר או מסלקים רקמה מזוהמת ומודלקת, תוך כדי יצירת צלקת. הם לא בונים מחדש את המקום שנפגע, וזאת הייחודיות שלנו".

יניב מאייר/ צילום: אבי זייקנר.

אתם מייצרים את החומר במרפאה?

"החומר מיוצר בשווייץ והוא מגיע במזרקים. במהלך הניתוח, אחרי שסילקנו את כל הזיהום והגענו למתאר נכון של העצם, אנחנו מניחים אותו על השורשים ועל העצם ותופרים עם תפרים. לאחר מכן אנחנו ממתינים מספר חודשים עד לריפוי. אפשר ממש לראות בצילומי רנטגן של לפני ואחרי, את התהליך המדהים של הבנייה המחודשת של העצם, לשביעות רצון המטופלים שהשיניים שלהם התייצבו, חזרו למקום ונעלמה להם הדלקת".

שיטה נוספת בה מטפלים במרכז לרפואת חניכיים, היא הפקת טסיות דם עשירות בפיברין (PRF) לשם האצת בניית העצם מחדש. "בכל תהליך טבעי של ריפוי בגוף נוצר קריש דם באזור הפציעה", מסביר ד"ר ערן גבאי, "מי שאחראיות על מנגנון הקרישה ועצירת הדימום הן טסיות הדם. מעבר לתפקידן בקרישה באמצעות דבק ביולוגי הנקרא פיברין, משחררות טסיות אלו חומרים שונים המזרזים את הריפוי של הרקמה וגורמות לנדידה של תאים אחרים לאזור במטרה לבנות עצם או רקמות אחרות. החוקרים גילו כי בעזרת הפקת דם מהמטופל עצמו ויצירת קריש המכיל טסיות עשירות בפיברין, ניתן להגדיל את אפקט בניית העצם במקום המושתל".

איך זה עובד במרפאה?

"בשיטת הטיפול הזו, אנחנו לוקחים דם מהמטופל שלנו ומעבירים אותו למבחנה. לאחר מכן מוכנסת המבחנה לצנטריפוגה שמסתובבת במהירות מאוד גבוהה במשך כ-10 דקות. בתהליך הזה מופרד הדם ל-3 שכבות נפרדות. השכבה העליונה היא הפלסמה והנוזל, והשכבה האמצעית בה אנחנו משתמשים מכילה את הפיברין, אותו דבק ביולוגי בו עושות הטסיות שימוש בפעולת הקרישה. נוסף לכך, בשכבה זו יש חלבוני גדילה מסוגים שונים, ביניהם BMP2 שהם בעלי תפקיד מרכזי בבניית העצם. את החומר הזה אנחנו מכניסים למקומות בהם אנו מבצעים את ההליך הכירורגי כמו הסינוס, העצם והחניכיים.

בשכבה הנלקחת מהמבחנה יש ריכוז עצום של טסיות דם העשירות בפקטורי גדילה המעודדים יצירת כלי דם חדשים.כאשר אנו מחדירים את החומר לאזור המטופל, הטסיות משחררות את פקטורי הגדילה באתר ואז הריפוי הופך ליותר מהיר וקל למטופל ובמקביל אנו מגיעים לתוצאות ברמה גבוהה מאוד".

לדברי ד"ר מאייר, "אין הרבה מרפאות שיניים בארץ שמשתמשות בצנטריפוגה להפקת הטסיות או בחלבון האמדוגן. רק מומחים לחניכיים משתמשים בשיטות האלו וזאת נישה קטנה יחסית בענף. המרפאה שלנו מתמחה בשתלים וכירורגיה ועובדים בה צוות רפואי ופארא-רפואי המטפל באלפי מטופלים מערי הצפון. ייחודה של המרפאה הוא בשימוש בטכנולוגיות החדשות והמתקדמות ביותר בתחום".

בעצם, הייחוד של הטיפולים הוא בשימוש בחומרים טבעיים הנוצרים בגוף?

"נכון. אנחנו מהנדסים את הרקמה מחדש באמצעות חומרים ביולוגיים וטבעיים המופקים בגוף. אין פה חומרים סינתטיים או חומרים שהגוף יכול לדחות אותם דוגמת שתלים, אבקות עצם שמופקות מבעלי חיים, מתכות וכיו"ב. אנחנו גם רואים שהגוף מגיב בצורה יפה מאוד לחומרים האלו".

למה פתחתם את המרפאה דווקא בצפון?

ד"ר גבאי: "כתושבי האזור, זיהינו צורך בצפון הארץ למרפאה המתמחה ברפואת חניכיים, ולכן פתחנו את המרפאה בקריית מוצקין. אנחנו נותנים מענה למאות רופאי שיניים הנזקקים לתת למטופליהם טיפולי חניכיים ממומחים העוסקים בתת-תחום זה, ועד היום לא היה להם למי לפנות".

הנדסת הרקמות היא בעצם העתיד של רפואת השיניים והחניכיים?

ד"ר מאייר: "מבחינתי, הנדסת הרקמות היא ההווה של התחום. העתיד הוא בעצם לבודד תאי דם שעוד לא התמיינו ולהפוך אותם לתאים שבונים עצם או כאלה הבונים רקמות. זה ייתר את הצורך בשימוש באמצעים סינתטיים. הכיוון אליו אנו הולכים הוא של רפואה מהונדסת אישית - לעשות שימוש בתאים של כל אדם, עם הנתונים שלו והדברים שהגוף שלו יכול לספק על מנת להעצים את האפקט ולהביא לתוצאה של ריפוי טבעי".

לאתר Perio Center >>

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988