הנקראות ביותר

ככה לא מרוויחים: 10 טעויות נפוצות של משקיעים

לא משנה אם אתה למוד מפולות או ירוק בבורסה - כך או כך, קשה להתחמק מטעויות בעת השקעה בשווקים ■ פרויקט "מדדים" מבית אקסלנס מדרג את השגיאות השכיחות של המשקיעים בשוק ההון

בורסה / צילום: תמר מצפי
בורסה / צילום: תמר מצפי

התוכן בשיתוף "מדדים", פרויקט תוכן של קסם מדדים מבית אקסלנס. הפרויקט מכמת מידע בתחומים שונים כגון פנאי, כלכלה, טכנולוגיה ועוד, ומייצר דירוגים לתועלת הגולשים

1. התאהבות בנכס שקנית בשוק ההון

לא משנה אם זאת מניה, אג"ח, או קרן נאמנות דווקא, למשקיעים ותיקים יש נטייה להתאהב בתיק ההשקעות שלהם. הם מתייחסים באופן אמוציונלי לחלוטין לרכישה. מעניין מקצועי בחברה ובעסקיה או בסקטור כלכלי שנראה להם בהתחלה אטרקטיבי, הם מפתחים יחסים כמעט משפחתיים. למרות שהם קוראים את הדוחות והמאזנים הרלבנטיים, הם נוטים לבצע שגיאות. השגיאה הנפוצה ביותר היא נטייה לפרש את החדשות הכלכליות או את הודעות הבורסה בצורה ורודה מידי. המשקיעים יתעלמו מתמרורי אזהרה שמשגר השוק, מה שיגרום להם לא לצאת במועד שקבעו לעצמם מראש כנקודת יציאה במקרה של ירידה. הם יעברו לאסטרטגיית "בונקר", המתנה עד שהנכס שרכשו יחזור למחיר המקורי. אחרי שהשווקים "הענישו" את האחזקות שלהם, הם יחליטו שהן שוב אטרקטיביות. המשקיע חייב להזכיר לעצמו ששוק ההון לא אוהב או שונא אותנו, ושצריך לבחון אותו על פי קריטריונים קבועים.

2. התייחסות להשקעה כהימור

אסור לבלבל בין ספקולציה והימור לבין השקעה. אם אתה עובד על סמך "טיפ" לוהט או בוחר השקעות בצורה עיוורת, אתה לא משקיע - אתה מהמר, ובהימורים "הבית" תמיד זוכה. העיתונות הכלכלית מלאה במידע, הפורומים מתפוצצים מהמלצות, אולם משקיע רציונלי צריך להתבסס על מחקר ולא על מזל. התופעה נפוצה במיוחד בעת גאות בשווקים. לסיכום, אם הספר שלך שואל אותך במה אתה מושקע, ואם "יש לך טיפ בשבילי?", כדאי שתזכיר לעצמך שטיפ זאת רק אבקת כביסה.

קיראו עוד ב"גלובס"


3. בדיקה של תיק ההשקעות מדי יום

המכשירים הסלולריים והטאבלטים הפכו את הזמינות והנגישות לקללה. בעבר הרחוק, משקיעים היו בודקים את התיק פעם בשבוע, במקרה הטוב בעיתון של אתמול ואח"כ ליד המסך בבנק. היום ניתן לעשות כן ללא הפסקה. מי שמשקיע בבורסה חייב לדעת שהיא נוטה לתנודות של עליות וירידות. בדיקה יום יומית של תיק ההשקעות עלולה להיות מתסכלת ביותר. גם אם בטווח הארוך השווקים עולים, בטווח הקצר הם עשויים לרדת בשיעור ניכר. חשוב לעקוב אחר תיק ההשקעות, אבל אסור להפוך זאת להרגל מגונה.

4. השקעה לטווח קצר מידי

אם אתה רוצה לממן את חופשת הקיץ שלך או כל הוצאה אחרת לטווח קצר, כדאי שלא תשקיע בשווקים. אם אתה שוקל לממן את שכר הלימוד של הילדים לאוניברסיטה או לקנות בית בעוד כמה שנים, השקעה בשוק ההון עשויה להיות האלטרנטיבה המועדפת.

טווח ההשקעה משפיע באופן ישיר על בחירת רמת הסיכון והנזילות של הסחורה שנקנתה. ככל שהטווח מתארך, הצורך המיידי בפירעון מוקדם הולך ופוחת. שוק ההון הוא אולי אפיק ההשקעה הטוב ביותר לטווח ארוך, הוא יניב לרוב את התשואה הגבוהה ביותר מבין כל אפיקי ההשקעה לאורך זמן. אבל משקיעים נוטים להיכנס לשווקים כאשר הם בשיא ונראים אטרקטיביים, תיקון קל בהם נראה להם לעיתים כמפולת איומה ונוראה, וגורם להם לחפש את הדרך החוצה. זכרו: משקיע ללא אופק השקעה, מועד לפורענות. משקיע שיגדיר מראש את טווח ההשקעה שלו וינהג בסבלנות ובמתינות, יקצור פירות טובים יותר.

להמשך קריאה הקליקו כאן

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
היי טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
גלובס TV
פרויקט מיוחד
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
לכתבה הקודמת"דיגיטל על הבר": לאן לוקחת אותנו המציאות החדשה?