תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

יריב בר-דיין, משרד עורכי דין: מוביל בהתחדשות עירונית/ מדד גלובס מדלן 2016

המדד, שיתוף פעולה בין "גלובס" ואתר מדלן, מעניק מידע אובייקטיבי אודות מומחים בתחום ומידע עדכני אודות עולם התמ"א 38 ופינוי בינוי

המדד להתחדשות עירונית 2016
המדד להתחדשות עירונית 2016

אחד הרגעים המאושרים בחייו של עו"ד יריב בר-דיין התרחש כאשר הטרקטורים הראשונים החלו בהריסת המבנים הישנים, בפרויקט הפינוי בינוי אותו קידם במשך ‭ 12‬ שנים בשכונת נווה שרת שבתל אביב. בר-דיין, שהחל לעסוק בתחום ההתחדשות העירונית לפני ‭ 18 ‬ שנים, מספר כי למרות הקשיים והבירוקרטיה הסבוכה לאורך הדרך, עדיין פתרון הפינוי-בינוי הוא הראוי והמוצלח מבין כל האלטרנטיבות בהתחדשות העירונית. כך לדבריו, האלטרנטיבה הנוספת שמציע השוק אינה טובה ויכולה לשמש רק כברירת מחדל. "תמ"א ‭ 38‬ חיזוק מבנים הינו פתרון לא נכון לאורך זמן", הוא גורס, "כמות ההתעסקות והכשלים ההנדסיים מאוד גדולה, ובסופו של דבר המוצר הסופי אינו מספיק טוב, ובעתיד צפויים להתגלות כשלים רבים שנוצרו עקב כך".

בר-דיין מאמין כי הפתרון של תמ"א ‭ 38‬ הריסה ובנייה, המהווה שילוב של השניים, הינו חלופה ראויה בעלת סממנים דומים לזה של פינוי בינוי, למרות קוטנה היחסי. "הטענות כנגד התמ"א ‭ 38‬ הריסה ובנייה בהיותה פתרון נקודתי ולא מערכתי, אינן מקומן, שכן היתרונות עולים לאין ערוך על החסרונות. בסופו של יום, זהו פתרון מציל חיים שהינו ה-‭second best‬ לפינוי בינוי". בהתייחס לחלופות, בר-דיין כבר מסמן את 'הדבר הבא' בתחום ההתחדשות העירונית: "המוצר הבא יהיה יצור הכלאיים - תב"ע ‭ ,38‬ קרי קידום פרויקטים בהיקפים של פינוי בינוי אך על פי מתווה של תמ"א ‭ 38‬ הריסה ובנייה".

הוא מסביר כי "בתוכניות מסוג זה, יקודמו מתחמים רחבים. מקור זכויות הבנייה יהיה מכוח הוראות תמ"א ‭ 38‬ ותוכניות הרחבה השונות, וכן מכוח תוכניות בניין-עיר תקפות. בשל היקף התוכניות, הוועדות המקומיות יהיו מעורבות בהליך התכנוני, שכן לצורך קידום התוכניות תידרש הגשת תוכנית בינוי ופיתוח או תב"ע בסמכות ועדה מקומית, אשר תאפשרנה את ניצול מלוא הזכויות המוקנות למתחם".

לעמוד החברה באתר המדד להתחדשות עירונית>>

צרו איתנו קשר *5988