תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

שובל- יושע משרד עורכי דין: מוביל בהתחדשות עירונית/ מדד גלובס מדלן 2016

המדד, שיתוף פעולה בין "גלובס" ואתר מדלן, מעניק מידע אובייקטיבי אודות מומחים בתחום ומידע עדכני אודות עולם התמ"א 38 ופינוי בינוי

המדד להתחדשות עירונית 2016
המדד להתחדשות עירונית 2016

על אף שתחום ההתחדשות העירונית מצוי בשנים האחרונות בלב השיח הציבורי, כך שלכאורה נדמה לעתים כי מספר המומחים בתחום שווה פחות או יותר למספר בעלי הדירות, בפועל, מספר הגורמים המקצועיים בתחום הינו מוגבל ביותר. בכל עסקת התחדשות עירונית יש שני צדדים, בעלי דירות מצד אחד והיזם מצד שני, אשר מנהלים ביניהם משא ומתן. השוני במדיניות התכנון של הערים ובשווי רכיב הקרקע השונה בין עיר לעיר ואף בין שכונות ואזורים שונים בתוך אותה עיר, משפיע מהותית על התנאים הכלכליים של כל עסקה. המידע והידע המאפשרים ניתוח תכנוני וכלכלי נכון של העסקה, מצויים ברובם בידיו של היזם שהוא בד"כ הצד המנוסה והמקצועי יותר מבין השניים.

מצב דברים זה, מאפשר ליזם (לכאורה) לנהל את המשא ומתן עם בעלי הדירות באופן יותר מושכל. כל זאת על אף העובדה הבסיסית כי "כלי המשחק", קרי הקרקע וזכויות הבנייה, הנם בבעלות בעלי הדירות, אך אלה, בשל בוסריות השוק ובשל העובדה שמרבית בעלי הדירות הנם חסרי ניסיון ממשי בתחום ההתחדשות העירונית, אינם יודעים בפועל איך ניתן למקסם את התמורות כנגד מכירת זכויותיהם בקרקע. בעולם הדיור המסורתי, התמודדות בעל הדירה פשוטה הרבה יותר, שכן הידע הנדרש לצורך ביצוע העסקה זמין באופן יחסי. בעל דירה המעוניין למכור את דירתו, יכול להשיג את המידע בבדיקה פשוטה, בין אם באמצעות לוחות המכירה המקוונים, בין אם באמצעות אתר רשות המיסים ואתרים זמינים אחרים, ובין אם באמצעות עבודת שטח בשיתוף מתווכים.

לעומת זאת, בתחום ההתחדשות העירונית, ובמיוחד בתחום תמ"א ‭ ,38‬ קשה ומורכב להעריך את שווי העסקה והתמורות הראויות בגינה. לעתים יזם אחד מציע תוספת בנייה של ‭ 12‬ מ"ר, לעומתו השני מציע תוספת בנייה של ‭ 25‬ מ"ר, וכל אחד מבין היזמים "מוצא" את הסיבות לנמק את ההיגיון התכנוני והכלכלי של הצעתו, אך בפועל לאדם מן הישוב קשה לדעת מהי התמורה ההולמת וההוגנת ביחס לאותה עסקה.

לעמוד החברה באתר המדד להתחדשות עירונית>>

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988