גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סופית: ברק כהן יושעה מעריכת דין עד ההכרעה בתיק הפלילי

כך קבע ביה"ד המשמעתי הארצי של לשכת עוה"ד ■ כהן, מייסד תנועת "באים לבנקאים", הועמד לדין בגין הטרדת ראשי המערכת הבנקאית, ובהם מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח

עורך דין ברק כהן / צילום: שלומי יוסף
עורך דין ברק כהן / צילום: שלומי יוסף

סופית: ברק כהן, מייסד תנועת "באים לבנקאים", יושעה מעריכת דין עד ההכרעה בתיק הפלילי המתנהל נגדו. בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין דחה היום (ב') את ערעורו של כהן על החלטת בית הדין המשמעתי של הלשכה במחוז תל-אביב להשעות אותו מהעיסוק בעריכת דין.

עם זאת, להבדיל מהחלטת בית הדין המחוזי כי ההשעיה של כהן תימשך שנה וחצי, בית הדין המשמעתי הארצי קבע כאמור כי כהן יושעה עד להכרעת בית המשפט בתיק הפלילי שבו הוא מואשם.

כהן, נזכיר, מואשם בפגיעה בפרטיות והטרדה של ראשי המערכת הבנקאית בישראל - מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, ומנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן; ובעבירות נוספות סביב פעילות המחאה שהנהיג נגד ראשי הבנקים.

"המערער (כהן) מואשם במספר רב של עבירות פליליות במסגרת כתב האישום שהוגש נגדו, כאשר קיימות ראיות לכאורה.. התנהגותו של המערער, שאינה שנויה במחלוקת מבחינת המעשים בפועל שביצע, נראית לכאורה חמורה ביותר בהתנהגות ובמעשים, ובמיוחד כאשר מדובר בקצין בית המשפט, עורך דין", כתבו הדיינים עורכי הדין חיים קנת, גלעד וקסלמן, וסייף דיא.

לדברי חברי בית הדין המשמעתי הארצי, "הבעת מחאה נגד המערכת הבנקאית יכולה להיות עניין ציבורי ולגיטימי המאפשר חופש ביטוי ובהקבלה גם חופש התנהגות, אך כל זאת במידה מסוימת ומוגבלת, באופן שלא יחרוג מהמותר ומגדר התנהגות מחפירה ו/או בלתי הולמת. כאשר עובר עורך הדין המבצע את גבול דק זה, הופכים להיות מעשיו חריגה מן המותר ומהמקובל".

הדיינים הדגישו כי "עצם פעולותיו של כהן נגד בנותיה הקטינות של רוסק-עמינח, התנהגותו ופעולותיו הן בקרבת ביתן והן בבית ספרן חורגות בעליל מעניין ציבורי ולגיטימי".

בנוסף, הדיינים בבית הדין המשמעתי כתבו כי "טענת בא-כוח המערער (עו"ד אבי אודיז. ח',מ') כי סיכוייו של המערער במשפט פלילי הם טובים, קרי קיים סיכוי לזיכויו, איננו עומד בקנה-מידה עם הראיות לכאורה בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום".

לסיכום, נקבע כי חומרת העבירות המיוחסת לכהן והאינטרס הציבורי לעומת האינטרס של כהן מצדיקים את השעייתו מעריכת דין.

נזכיר כי ב-5 ביוני השעה בית הדין המשמעתי במחוז תל-אביב את כהן מהעיסוק בעריכת דין למשך שנה וחצי. זאת, כאמור, על רקע העמדתו לדין פלילי של כהן, מראשי תנועת "באים לבנקאים", בגין הטרדה של ראשי המערכת הבנקאית בארץ - מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, ומנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן. ההחלטה להשעות את כהן מעריכת דין התקבלה בדעת רוב של הדיינים, עורכי הדין, ונגד דעתו החולקת של עו"ד יוסי בן-דוד, שהתנגד להשעיה.

הדיינים, עו"ד מרווין ניסן כהן ועו"ד מיכל רבינוביץ', כתבו בדעת הרוב כי "ההגנה על האינטרס הציבורי בכללותו וההגנה על לקוחות פוטנציאליים והצורך לשמור ולטפח את אמון הציבור בעורך הדין ובמקצוע עריכת הדין מחייבים את השעייתו של כהן בנסיבות המקרה".

מנגד, עו"ד בן-דוד כתב כי השעיה זמנית של כהן בנסיבות המקרה מהווה "עונש על החשבון" בגין עבירות שכהן טרם נמצא אשם בהן. בן-דוד ציין בנוסף כי נסיבות המקרה צריכות לעורר רגישות רבה בשל המתח בין חופש הביטוי לבין גבולותיו והשאלה של הלגיטימיות בנקיטת הליכים פליליים נגד כהן שטוען למחאה לגיטימית.

נגד כהן וכמה מחבריו למחאת "באים לבנקאים" הוגש כתב אישום, לאחר שהם הגיעו לביתם של ראשי מערכת הבנקאות, בהם כאמור רוסק-עמינח, ובני משפחתם, כשהם מצוידים במגפון, והקימו רעש במקום בקריאות במגפון. האירוע תועד באמצעותם בווידאו והופץ לאחר מכן בדף ובאתר שפתחו בדיוק לצורך זה.

במקרה אחר נטען כי עו"ד כהן הגיע לבית הספר של בתה של רוסק-עמינח, קרא בקול במגפון קריאות נגד מנכ"לית בנק לאומי ותיעד הכול בווידאו שפורסם בהמשך באתר שהקים. המשטרה טוענת כי ממעשיהם של הנאשמים עולה כי לאורך זמן רב הם פגעו בפרטיותם של קורבנותיהם, אשר סבלו מרדיפה מתמשכת ועקבית, תוך הפרה בוטה של החוק.

כהן הוא מייסד תנועת "באים לבנקאים" ופעיל חברתי שנוי במחלוקת. באחרונה עלה שוב שמו של כהן לכותרות, לאחר שהוא הורשע בהעלבת עובד ציבור בגין שיר שכתב ושר נגד קצין משטרה ממשטרת ירושלים.

קודם לכן התרחש אירוע שבו ביקר וגידף כהן את שרת התרבות והספורט, מירי רגב, ברחוב דיזנגוף בתל-אביב. בעקבות המקרה הגישה רגב תלונה למשטרה נגד כהן, וזו פתחה בחקירה נוספת נגדו - הפעם בגין ביצוע עבירה של העלבת עובד ציבור. 

באגודה לזכויות האזרח גינו את החלטת בית הדין המשמעתי שדחה את ערעורו של עו"ד ברק כהן על השעייתו מלשכת עורכי הדין. לדברי האגודה, "השעיה של עורך דין בזמן שמתנהל נגדו משפט פלילי היא צעד קשה שיש לנקוט רק במקרים נדירים וחמורים, והמקרה של עו"ד כהן אינו כזה. בית הדין התעלם מהאפקט המשתיק שיש להחלטתו ולמסר המרתיע שעולה ממנה נגד השתתפות של עורכי דין באקטיביזם חברתי ובהגנה על זכויות חברתיות. מחויבותם של עורכי דין לערכים של צדק חברתי ופעילות לטובת הכלל היא אינטרס ציבורי חשוב ביותר. עורכי דין צריכים להשתמש במעמד ובכלים שמקנה להם המקצוע על-מנת לתת פתחון-פה לאוכלוסיות שקולן לא נשמע. השעיית עו"ד כהן משדרת מסר הפוך ותיצור אפקט מצנן והרתעה מסוכנת לעורכי הדין ולציבור כולו בנוגע להשתתפות או להובלה של מחאה חברתית".

עוד כתבות

בורסות אירופה/ צילום: רויטרס

בורסות אירופה סגרו בירידות; סיוע נוסף מקרן המטבע ליוון

התחזקות האירו השפיעה על המסחר ■ סגירה שלילית באסיה

האי היפה בעולם, פלאוואן פיליפינים / צילום: שאטרסטוק

גן עדן עלי אדמות: צפו באי שנבחר ליפה ביותר בעולם

מקומות שכדאי לבקר בהם לפחות פעם אחת בחיים: לא חסרים מתמודדים על התואר הנכסף "האי היפה בעולם", אבל נדמה שלאי הזה באמת קשה להשתוות ■ אז מה הופך אותו שוב ושוב לאי הטוב בעולם ברשימות אתרי התיירות הנחשבים ביותר? צפו בוידאו ושפטו בעצמכם

ניב רסקין / צילום: גיא כושי ויריב פיין

על רקע פיצול ערוץ 2: שבוע של תזוזות בשוק הטאלנטים

ניב רסקין יעזוב את גל"צ ויגיש את תוכנית הבוקר של קשת במקום יואב לימור ומיכל אנסקי ■ אודי סגל עובר מחדשות 2 לרשת ■ גיא לרר עובר מערוץ 10 לרשת ■ וטל ברמן עובר מערוץ הספורט לערוץ 10

אריה גז ואלן ויזמן / צילום עצמי

"יש כאן את הטכנולוגיות הכי טובות, גם לתחום הנדל"ן"

בחברת Barnes מחפשים סטארטאפים ישראליים לצורך שדרוג תחום השכרת הנכסים לטווח קצר ■ "הטכנולוגיה לשינוי ענף הנדל"ן להשכרה לטווח קצר תגיע מכאן, מישראל"

דוד מימון, מנכ"ל אל על. מענק של 2.1 מיליון שקל / צילום: תמר מצפי

הנהלת אל על חתמה על הסכם קיבוצי עם העובדים הזמניים

לאחר פתרון הסכסוך מול הטייסים, נותנת החברה מענה לשורה ארוכה של נושאים הקשורים לרווחתם של אנשי אל על

אייר פראנס מציגה את חברת התעופה החדשה שלה, Joon,/ צילום: יחצ

אייר פראנס מציגה חברת תעופה חדשה לצעירים: Joon

Joon מכוונת בעיקר לדור המילינאלס (בגילאי 18-33), והיא צפויה להתחיל לפעול בטיסות לטווח הבינוני מנמל התעופה שרל דה גול פריז בסתיו הקרוב ■ בשלב הבא, במהלך קיץ 2018, החברה תפעיל טיסות לטווח הארוך

רחפן / צילומים: מתוך אתרי מימון ההמונים

בריטניה מקצצת כנפיים לרחפנים: יצריכו רישיון ומבחני בטיחות

כללי הרגולציה החדשים מגיעים בעקבות מקרים רבים שבהם כמעט אירעו התנגשויות בין רחפנים לכלי טיס, במיוחד בקרבת נמלי תעופה

יו לורי / צלם: יחצ

"אנחנו שואלים נבדקים מה הם רוצים וחושבים רק מתוך נימוס"

אנחנו גרועים בניבוי העתיד שלנו, לא באמת זוכרים את העבר וההחלטות שלנו מתקבלות בתהליך שאנחנו בכלל לא מודעים לו - כך לפחות טוען ד"ר מורן סרף, בעבר האקר והיום חוקר מוח

ניל קורני מנכל סיטי ישראל/ צילום: איל יצהר

"כשאלוהים ישאל מה עשית בחייך - מה אגיד? שקניתי ומכרתי מניות?"

מנכ"ל סיטי ישראל ניל קורני: "מי שלא עשה עסקאות גרועות, לא יכול לעשות עסקאות טובות. צריך לחוש את הכישלון כדי להצליח" ■ "חדר עסקאות פשוט עושה לי את זה"

רשת הול פודס / צילום: רויטרס

סנטורים דמוקרטים: "לבחון לעומק את עסקת אמזון-הול פודס"

חוששים: עסקת המיזוג המתוכננת, שהיקפה 13.7 מיליארד דולר, תפחית את הגישה למזון בריא באזורים שכבר ממילא סובלים מאפשרויות מוגבלות בתחום

עומר דורון / צילום: צלול צילום אירועים

"הצעות הפוליטיקאים להקלות במשכנתאות לא יעזרו לציבור"

עומר דורון, מנכ"ל חברת פשוט משכנתא: "הבנקים אולי יוותרו על עמלת פירעון מוקדם אבל במקביל יעלו את המרווחים והריביות לכלל ציבור נוטלי המשכנתאות" ■ "מחיר למשתכן זו תוכנית הזויה"

דורית סלינגר / צילום: תמר מצפי

הרפורמה של סלינגר בביטוחי הבריאות נכשלה; מה הלאה?

איך אפשר "לאלץ" את הציבור לשלם פחות? זה בדיוק העניין: אותו לא צריך "לאלץ", צריך לאלץ את חברות הביטוח

 

 

הר הבית גשר המוגרבים הכותל המערבי / צלם: Lowshot.com

עימותים בהר הבית: מאות מתפללים מוסלמים הגיעו להר

(עדכון) המשטרה נערכת בכוחות גדולים לקראת עשרות אלפי מתפללים שצפויים להגיע לתפילות יום השישי בהר הבית ■ כוחות הביטחון מתכוננים לאסור את הכניסה לעיר העתיקה

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

עליות קלות חתמו את המסחר בבורסה; עזריאלי ובזק ירדו

מגמה מעורבת בוול סטריט, עליות שערים בבורסות אירופה ■ מניות קבוצת בזק ריכזו עניין, כמו גם שותפויות "תמר"

חיים לייבוביץ' / צילום: תמר מצפי

מניית הערב: מזנקת ב-10% לאחר קבלת מימון לניסוי קליני

בריינסטורם, מפתחת של טכנולוגיות תאי גזע לטיפול במחלות ניווניות, הודיעה לפני פתיחת המסחר היום כי המכון של קליפורניה לרפואה רגנרטיבית (CIRM) העניק לחברה מענק של 16 מיליון דולר כתמיכה בניסוי קליני שלב 3 ב-NurOwn, תרופה לטיפול במחלת ניוון שרירים (ALS)

רפי עמית - מנכ"ל קמטק / צילום: יחצ

קרן סינית תרכוש פעילות בדיקת המעגלים המודפסים של קמטק

הקרן תשקיע 35 מיליון דולר ברכישה ■ כל אנשי חטיבת ה-PCB כולל פעילות המו"פ צפויים לעבור לחברה החדשה, שתמשיך לפעול מישראל עם הצוות הישראלי

רוני מאנה / צילום: תמר מצפי

רוני מאנה ממשיך ללחוץ על דמי תיווך של 6 מ' ש' מארנה גרופ

ביהמ"ש דחה את בקשתה של חברת הנדל"ן ארנה גרופ לבטל את העיקולים הזמניים שהוטלו על כספים שהחברה קיבלה בגין מכירת קניון ארנה בהרצליה

רח' יגאל אלון תל אביב/ צלום תמר מצפי

כך דוחפת הלמ"ס את מדד מחירי הדיור כלפי מעלה

כך דוחפת הלמ"ס את מדד מחירי הדיור כלפי מעלה ■ זה הזמן של שר האוצר כחלון לקרוא אליו את פרופ' פפרמן ואנשי הלמ"ס לקבלת תשובות ■ טור סופ"ש

מיקי גנור / צילום: אילן אסייג

פרשת הצוללות: המתווך גנור חתם על הסכם עד מדינה

הפרקליטות חתמה על הסכם עד מדינה עם מיקי גנור

מהומות בירושלים / צילום: רויטרס

עימותים בין שוטרים לפלסטינים בי-ם; 3 מפגינים נהרגו


בן 17 נהרג בעימותים בראס אל-עמוד, אדם נוסף במהומות בא-טור ושלישי באבו דיס ■ לפי הסהר האדום, כ-400 פלסטינים נפצעו היום ■ אלפים התעמתו עם כוחות הביטחון גם בבנימין ובגוש עציון, מצרים דרשה להפסיק את "האלימות נגד הפלסטינים"