תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

זריקת הדיאטה: "אי אפשר לרזות עם סקסנדה בלי פיקוח רפואי"

השמנת יתר היא המגיפה של המאה ה-21, אך אפשר היום לשלוט בתחושת הרעב באמצעות התרופה המהפכנית סקסנדה (Saxenda), שניתנת בזריקה ■ המומחים מזהירים שבלי פיקוח רפואי צמוד אי אפשר לרדת במשקל

ד"ר אלדור/צילום: יחצ
ד"ר אלדור/צילום: יחצ

*** הכתבה בשיתוף המרכז הרפואי Salus

במאה ה-21 השמנת יתר היא מגיפה המתפשטת בקצב מסחרר על פני הגלובוס. מחקר שנערך לאחרונה על ידי חוקרים במכון למדעי הבריאות וההערכה באוניברסיטת וושינגטון, מצביע על כך שאחד מבין עשרה אנשים ברחבי העולם מוגדר כבעל משקל עודף, ויותר משני מיליארד ילדים ומבוגרים ב-195 מדינות סובלים מבעיות בריאותיות הקשורות בהשמנת יתר, כגון סוכרת סוג 2, מחלות לב וסוגים מסוימים של סרטן.

"ככל שמתבגרים, כך השמנה גורמת ליותר מחלות מטבוליות, מגבירה את הסיכויים לבעיות עור, גידולים, דלקות שונות, מחלת לב, סוכרת, יתר לחץ דם, שבץ מוחי, בעיות כבד וכרוכה גם בתמותה", כך אומר ד"ר רועי אלדור, MD PhD , מנהל יחידת הסכּרת במכון לאנדוקרינולוגיה, מטבוליזם ולחץ דם בבית החולים איכילוב בתל אביב, ובמרכז הרפואי Salus, המציע מערך ייחודי של ניהול רפואי אישי. 

השמנת יתר הוגדרה כבר מזמן כמחלה ורבים מבינים זאת ומטפלים בהתאם. הבעיה היא שהגוף האנושי לא תמיד משתף פעולה עם כוח הרצון. ד"ר אלדור מציין שמחקרים מראים כי רוב האנשים שרזו באמצעות דיאטה, יחזרו בעתיד למשקלם הקודם ואף יותר. לדבריו, הסיבה לכך ביולוגית. "לגוף מנגנוני הגנה שמקשים עלינו להתמודד עם ירידה במשקל. הגוף מפרש ירידה במשקל כמצב של רעב, ולכן רוב הדיאטות לאורך זמן נכשלות".

הבשורה הטובה היא שניתן כיום לשלוט בתחושת הרעב באמצעות טיפול תרופתי מהפכני, המשלב בין הפחתה במשקל ובין שמירה על התוצאות. סקסנדה (Saxenda) היא תרופה פורצת דרך, שאושרה על ידי ה-FDA וניתנת להשגה גם בישראל. התרופה ניתנת בהזרקה תת עורית עצמית פשוטה, אינה מלווה בכאבים, וממחקרים עולה שמרבית המטופלים בסקסנדה מצליחים לרדת במשקל וחלקם אף מצליחים להפחית משקל רב.

כיצד פועלת הסקסנדה?

"התרופה מכילה את החומר הפעיל לירגלוטייד ופועלת בדומה להורמון טבעי הנקרא 1 GLP, שמשתחרר מהמעיים לאחר ארוחה. סקסנדה משפיעה על מרכזי בקרת התיאבון במוח וגורמת להרגיש יותר שובע ופחות רעב. התרופה משווקת בכמות של 3 מ"ג והיא זהה בהרכבה לויקטוזה (תרופה מאושרת לטיפול בסוכרת סוג 2 הניתנת במינון של עד 1.8מ"ג). היתרון של הסקסנדה הוא שהתרופה נחשבת לבטוחה לשימוש, מיועדת לשימוש עצמי פעם ביום ובהזרקה פשוטה. הגדולה של התרופה היא, שכשמטפלים במקור לבעיות הרפואיות, כלומר בהשמנה עצמה, יכולים למנוע מחלות כרוניות עתידיות כמו סוכרת".

ירידה במשקל עם סקסנדה בפיקוח רפואי צמוד  /  צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

למי מתאים הטיפול?

"הטיפול בסקסנדה ניתן למבוגרים בגיל 18 ומעלה, שמוגדרים כבעלי עודף משקל. כלומר, ה-BMI שלהם הוא 30 ויותר, או ה-BMI שלהם נע בין 27-30 והם סובלים מבעיות בריאותיות הקשורות לעודף משקל. חשוב לציין שהשימוש בסקסנדה אינו מסתיים בהפחתת המשקל ובהגעה למשקל היעד, היעילות שלו היא בכך שכשממשיכים בטיפול על בסיס יומיומי, ניתן לשמור על המשקל הקיים".

כיום גם רופאי משפחה יכולים לרשום מרשם לסקסנדה, אבל ד"ר אלדור מדגיש שיש לקחת בחשבון, שחשוב מאוד לבצע את הטיפול תחת מעקב רפואי צמוד. "לסקסנדה יש תופעות לוואי וחשוב מאוד לשנות את המינון, שיהיה אפקטיבי אך מנגד לא יגרום לפציינט להפסיק את הטיפול. המינון של התרופה צריך לעלות בהדרגתיות, לפי הוראות הרופא, ומניסיוני, ככל שמעלים לאט יותר את המינון של התרופה כך חווים פחות תופעות לוואי".

אילו תופעות לוואי יש לסקסנדה?

"בעיקר בחילות, אך עלולות להיות השפעות נוספות כמו תגובה אלרגית, כאב בטן, הקאה, ועוד. במידה ומופיעות תופעות לוואי צריך לשנות בהתאם את המינון, כדי למנוע החרפה של התסמינים". הטיפול בסאקסנדה מחייב תמיכה של צוות בינתחומי, שמלווה את המטופל באופן אישי במהלך הטיפול. "פציינטים צריכים עזרה בהסתגלות לטיפול בתרופה והתאמתה לאורח חייהם. במסגרת טיפול רפואי אישי, הם מקבלים מערך תומך ועוטף המשלב התאמת הטיפול והנחיות מדויקות לטיפול בתרופה, שבה המינון הוא מרכיב קריטי להצלחה, תוך התייחסות אינטגרטיבית להיסטוריה הרפואית ולצרכים האישיים שלהם, וכן גם ייעוץ של דיאטנית מיומנת שתלווה אותם בצורה ממוקדת ובהתאמה אישית".

לסיכום, סקסנדה היא האופציה התרפויטית היעילה ביותר כיום בשוק, המאפשרת לאנשים להפחית קילוגרמים רבים ממשקלם, כולל הורדת סיכון לתחלואה מטבולית וירידה בסיכון לסוכרת, מבלי שיצטרכו לפנות להליך כירורגי מסובך כמו קיצור קיבה. אך כמו בכל טיפול רפואי למחלת ההשמנה, ישנה חשיבות רבה לליווי רפואי צמוד ולהתאמת התרופה לכל מטופל באמצעות ניהול רפואי אישי. השימוש בתרופות ובטיפולים בריאטריים הוא לא "זבנג וגמרנו", אלא חלק ממכלול רפואי הדרוש להצלחת הטיפול.

ד"ר רועי אלדור MD PhD, מנהל יחידת הסכּרת במכון לאנדוקרינולוגיה, מטבוליזם ולחץ דם בבית החולים איכילוב בתל אביב, ובמרכז הרפואי סאלוס.

לאתר המרכז הרפואי Salus

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988