מתי ניתן לתבוע נזיקין בגין טיפולי פוריות?

טיפולי פוריות נחשבים להליך פולשני בו קיימים סיכונים שונים ■ מהי חובתו של הצוות הרפואי כלפי המטופלים, ומתי מתקיימת רשלנות רפואית שניתן להגיש בעטיה תביעה?

טיפולי פוריות. הרופאים מחוייבים להסבר מדוייק אודות ההליך / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
טיפולי פוריות. הרופאים מחוייבים להסבר מדוייק אודות ההליך / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף משפטיפ

בחירתם של בני זוג בטיפולי פוריות נובעת לא אחת מכך שניסיונותיהם להיכנס להיריון עלו בתוהו. מצב של עקרות של אחד מבני הזוג או שניהם יביא להחלטה, ביחד עם הצוות הרפואי, לעבור טיפול אשר יכול לסייע לפוריות. טיפולים אלה נחשבים לפולשניים, ובמקרים שמתקיימת בהם רשלנות מצד הצוות הרפואי ישנה אפשרות להגשת תביעה. מתי מתקיימת עילה שכזו?

בני זוג הכמהים להבאת ילד לעולם רואים בטיפולי הפוריות את האפשרות הריאלית להגשמת רצונם. טיפולי הפוריות ברובם מתישים וקשים, הן בהיבט הנפשי ובוודאי בהיבט הפיזי. בחלק מן הטיפולים שנעשים קיימים סיכונים שעל בני הזוג להכיר ולקחת בחשבון, למשל לידה של מספר עוברים, לידת פגים, גירוי יתר שחלתי, הצטברות נוזלים ועוד.

חשוב לציין כי לא כל מקרה של נזק שהתרחש עקב טיפול פוריות הוא מקרה אותו ניתן להגדיר כרשלנות רפואית. חלק מהתגובות נחשבות לצפויות, והן נלקחות בחשבון עוד בטרם החל טיפול.

 

בני זוג הרוצים לבחון האם הנזק שנגרם בעקבות טיפולי פוריות הוא תוצאה של רשלנות רפואית, צריכים להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום ועם מומחה רפואי בתחום, אשר יערוך חוות-דעת שתבסס את שאלת הרשלנות ואת הקשר הסיבתי בין הטיפולים שניתנו לנזק שנגרם.

למטופלים העתידים לעבור טיפול רפואי ובני זוגם, הרופאים מחויבים להעניק הסבר אודות ההליך עוד בטרם החלו בטיפול. הדבר מקבל משנה תוקף ככל שההליך מורכב ומסובך. במסגרת טיפול הפוריות על הרופא להסביר באופן מדויק על המצב הרפואי, לתאר את אופן הפעולה בהליך עצמו, ליידע לגבי כל החלופות האפשריות העומדות לרשות בני הזוג וכמובן להציג באופן מפורט ומלא את הסכנות והסיבוכים האפשריים העלולים להיגרם בעקבות ההליך.

מדובר בחובה על-פי חוק - הסכמה מדעת - ולכן הפרה של חובה זו מהווה עילת תביעה בפני עצמה גם אם אין רשלנות. אפשרות המטופלים לקבל את כל המידע בנוגע להליך הרפואי היא שאמורה לעזור להם לבחון לעומק האם ירצו לעבור אותו, וזאת תוך ידיעה מלאה של הסיכונים הכרוכים בו.

מעבר למקרים של רשלנות רפואית במסגרת טיפולי פוריות בהם לא הוצגו כיאות סך הסיכויים והסיכונים, קיימות כמובן עילות תביעה הנוגעות לרשלנות בטיפולי הפוריות מצד הצוות הרפואי - הן במקרים בהם נבחרה שיטת טיפול שגויה והן במקרים של מעקב רשלני מצד הצוות הרפואי במהלך ההיריון.

בחירה שגויה בשיטת הטיפול, לבטח במקרים בהם מדובר בטיפולי פוריות אצל האישה, יכולה להביא לנזקים חמורים ובלתי הפיכים. רשלנות רפואית יכולה לקבל ביטוי באלרגיה ידועה של המטופל לחומרים מסוימים שהוזרקו לגופו, במתן הורמונים במינון לא נכון, בפגיעה פנימית באישה בעת הליך של שאיבת הביציות או החזרתן ועוד.

כאמור, רשלנות של צוות רפואי במעקב אחר האישה מהרגע בו נכנסה להיריון מהווה אף היא עילת תביעה. טיפולי הפוריות עצמם הופכים את היריונה של האישה להיריון בסיכון גבוה, וזאת במצבים של החזרת יותר מעובר אחד, בשל גיל האישה ההרה ועוד. סיכונים אלה מתווספים לסיכונים שממילא מתקיימים בהיריונות סטנדרטיים. אי לכך מתוקף הגדרת ההיריון בסיכון גבוה, ישנה דרישה מהצוות הרפואי למעקב צמוד במיוחד על-מנת להבטיח את בריאות האישה ההרה ועוברה.

מעקב רפואי רשלני שכלל, למשל, אבחון לא נכון של הבעיות הרפואיות או אי-הפניה לבדיקות חשובות, עלול לגרום לפגיעה ממשית באם ההרה ובעוברה ולהוות בסיס לתביעת רשלנות רפואית, שאם תתקבל, יידרש המוסד הרפואי לפיצוי כספי גבוה על הנזקים שנגרמו למטופלת.

עו"ד אורנית שגיא דקל עוסקת בתחום הנזיקין. 

הטור לעיל הוא על דעת מערכת משפטיפ והכותבת, ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש.

צרו איתנו קשר *5988