דעה: "התמיכה באזריה היא מכירת האינטרס הביטחוני לטובת שיקול פוליטי"

צבא חייב לשלוט בהפעלת הכוח, אחרת הוא נחלש והופך למיליציה חמושה; נקמה אינה ביטחון, פעולה נגד הקודים והפקודות של צה"ל לא יכולה להוות סיבה לחיקוי או גאווה

14.09.2017, 17:16 דרור הלוי

*** הכתבה בשיתוף העיר החדשה

מחבלים צריך להרוג, אבל אלאור אזריה פגע בעיקר בצה"ל. חגיגות התמיכה בו הן מכירה של האינטרס הביטחוני לטובת שיקול פוליטי.

השאלה אינה עד כמה המחבל מתועב ובן מוות, אלא איך פועלת יחידה צבאית מנצחת. אזריה ירה על דעת עצמו זמן רב אחרי סיום האירוע, ללא איום מיידי, ללא תיאום עם שאר הכוח ומבלי שהתקבלה פקודה מתאימה.

כל מי שלקח חלק בפעילות מבצעית יודע עד כמה ירי פזיז הוא מסוכן. הוא יכול להביא לחשיפת הכוח ופגיעה בלוחמים, לירי דו צדדי, לפגיעה בחפים מפשע להסתבכות ולסיכול המשימה. אסור שחייל כזה יהווה דוגמה.

תומכי אזריה מביאים כהשוואה את האירועים האחרונים בהר הבית, אבל אלו מלמדים בדיוק את ההיפך. כאן הירי בוצע בתגובה מיידית להתקפת המחבלים, הכוחות שהיו במקום פעלו בשניות הראשונות בדיוק כמצופה מהם, לכן קיבלו בצדק גיבוי מלא.

רבים עורכים השוואה גם לאירוע החטיפה בקו 300. השתתפתי כלוחם בשחרור בני הערובה וגם כאן האמת הפוכה. חיסלנו חלק מהמחבלים במהלך ההשתלטות ומיד עם סיום האירוע שבינו את אלו שנותרו בחיים. מרגע שנצרנו את הנשק איש לא חשב לפעול ללא פקודה מהדרגים הבכירים. המחבלים השבויים אמנם נהרגו בסוף אבל בהוראת ראש השב"כ ולא בהחלטה בשטח של הלוחמים.

צבא חייב לשלוט בהפעלת הכוח, אחרת הוא נחלש והופך למיליציה חמושה. אסור שאג'נדה פרטית של חייל בודד תגרור את כל המערכת, שהשיקולים שלה הרבה יותר רחבים.

זאת ועוד, לעיתים יש ערך רב בחקירה של השבוי שתמנע פיגוע נוסף, חיסולו לא יאפשר זאת. יתכן מצב בו יש שבוי ישראלי שמוחזק ע"י ארגון עויין ויריבינו יראו בחיסול הצדקה להוציא אותו להורג. פעולה לא שקולה יכולה להביא להסתבכות מדינית או למהומות ועוד קורבנות.

נקמה זה לא ביטחון, פעולה נגד הקודים והפקודות של צה"ל לא יכולה להוות סיבה לחיקוי או גאווה, השתלחות ברמטכ"ל ובשופטים זה לא האתוס שאנו רוצים לראות.

*** הטור לעיל הוא על דעת הכותב בלבד

לכל הכתבות לחץ כאן >>