גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שתלים דנטליים: מהן אפשרויות הטיפול במצבים מורכבים?

לעיתים מי שזקוקים להשתלה דנטלית נתקלים בקשיים לבצע אותה בשל מחסור בעצם הלסת ■ אחד הפתרונות לכך הוא שימוש בשתלים זיגומטיים שנקודת העיגון שלהם היא עצמות הלחיים

שתלים דנטליים: מה האפשרויות של מי שלא יכולים לקלוט אותם?  / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
שתלים דנטליים: מה האפשרויות של מי שלא יכולים לקלוט אותם? / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף ד"ר הילה קליין

עד לפני כ-250 שנה תוחלת החיים הממוצעת של בני האדם עמדה על סביבות גיל ה-40. בפרק חיים מצומצם זה שיני האדם הצליחו לעמוד בעומס ובשחיקה היומיומיים מבלי שהאדם יאבד אותם. הזינוק המבורך בתוחלת החיים במאה השנים האחרונות הוביל מצידו לבעיה חדשה - שיני האדם לא עמדו בעומס השימוש המתמשך בהן, בעששת ובמחלות חניכיים שונות, ואנשים רבים איבדו ומאבדים גם כיום את שיניהם ככל שהם מתבגרים, ובדרך זו איכות חייהם יורדת פלאים.

הפתרון האופטימלי כיום לאיבוד שיניים הוא שתלים דנטליים. בצורה מופשטת ניתן לתארם כברגים המחליפים את שורשי השיניים שאבדו ועליהם מודבקת או מוברגת מערכת שיניים חלופית. "הבעיה העיקרית היא שכאשר אדם מאבד את שיניו, האובדן המשמעותי אינו רק של השיניים, אלא של העצם הנושאת את אותן שיניים, המכונה העצם האלבאולרית, ההולכת ומתכלה", מסבירה ד"ר הילה קליין, מומחית לכירורגיית פה ולסת. "התוצאה היא צמצום הולך וגדל של עובי עצמות הלסת, שלאורך זמן עלול להגיע למצב של מחסור קיצוני שאינו מאפשר בכלל השתלת שתלים דנטליים כיוון שאין להיכן להחדיר אותם".

"יתרה מכך", מוסיפה ד"ר קליין, "במצב בו האדם מחוסר שיניים, הפרופורציות בין הלסת התחתונה ללסת העליונה משתנות בצורה דרמטית. הלסת העליונה, הגדולה יותר במצב רגיל, מאבדת מנפחה והופכת לקטנה באופן יחסי ללסת התחתונה, דבר המשפיע גם הוא על היכולת לשחזר את השיניים שאבדו על ידי השימוש בשתלים סטנדרטיים".

- מהן האופציות הטיפוליות במצב כזה?

"קיימות שתי שיטות טיפול עיקריות: בשיטה המורכבת יותר ניתן לנסות להחזיר את נפח העצם שאבדה ללסת העליונה. בדרך זו נאלצים לבצע השתלות עצם נרחבות מאוד בכדי ליצור בסיס להשתלת השיניים ולפעמים אפילו להזיז את הלסת ממקומה על מנת לקבל את הפרופורציות הנכונות בין הלסתות ולהחזיר את הלסתות לממדים הנורמליים שלהן. הבעיה היא שמדובר על הליכים כירורגיים מאוד מורכבים עם זמן קליטה ארוך, החלמה ממושכת, וכאבים לא מועטים. אם נתעלם מהפן הניתוחי, תקופת ההחלמה איננה קצרה ובעת הזו המטופל יהיה ללא שיניים או שיצטרך להשתמש בשיניים תותבות נשלפות".

"יש אנשים שבמצב הזה היו מתפשרים על שיניים תותבות נשלפות וירידה באיכות החיים, אבל לאורך זמן זהו פתרון גרוע. כפי שאמרתי, הלסתות משתנות כאשר הן מחוסרות שיניים ותהליך הספיגה הוא פרוגרסיבי ומגיע עד לכדי מצב בלתי הפיך בו הלסת מצטמקת כל כך עד שהאדם לא יוכל בעתיד להשתמש גם בתותבות הנשלפות וייאלץ להמשיך לחיות ללא שיניים כלל. לעיתים, עקב מחלות חניכיים או הזנחה מתמשכת זה יכול לקרות גם לאנשים צעירים ובריאים בסביבות גילאים 40-50 ובוודאי שחיים ארוכים ללא שיניים אינם מהווים אופציה עבורם".

הילה קליין / צילום: יח"צ

- מהי האופציה השנייה לטיפול במצב בו יש אובדן עצן ניכר בלסת העליונה?

"יש גישת טיפול ייחודית שהולכת וצוברת תאוצה: בגישה זו לא מנסים לשחזר את נפח העצם שאבד, אלא עוקפים את הבעיה על ידי שימוש בשתלים זיגומטיים. אלו הם שתלים, שדומים לשתלים הדנטליים הרגילים, אך הם ארוכים יותר בצורה משמעותית כיוון שנקודת העיגון שלהם אינה עצמות הלסת העליונה אלא לעצמות הלחיים (עצמות הזיגומה), ומכאן שמם.

"יתרונן של עצמות הלחיים הוא בצפיפות העצם הגבוהה שלהן יחסית לעצם האלבאולרית (שכאמור נושאת את השיניים), אליה מחדירים בד"כ את השתלים הדנטליים, המאפשרת להן לעמוד בעומס של השתלת כל מערכת השיניים על בסיסן. יתרון נוסף הוא העובדה כי הטיפול קצר יחסית ובתוך יום ניתן לסיים את ההשתלה ולהעניק למטופל שיניים שאינן נשלפות. זוהי מהפכה של ממש עבור כל אותם אנשים הסובלים ממחסור קיצוני בעצמות הלסת העליונה, היכולים כעת לעבור השתלת שיניים ביום אחד ולחזור לתפקוד מלא ממש כמו אנשים שעברו השתלת שיניים רגילה ללא מחסור בעצמות הלסת".

- ומה בנוגע לפרופורציות של הלסתות, זה פותר גם את הבעיה הזו?

"כן. מערכת השיניים המוברגת על שתלים אלו מחזירה באופן מלאכותי את הפרופורציה הנכונה בין הלסתות".

- מדובר על הליך מסוכן?

"לא, זה אינו הליך מסוכן, אך מדובר בהליך מורכב יותר מהשתלת שיניים רגילה ולכן מומלץ לעשות את הניתוחים האלו אצל רופאי שיניים ספציפיים, שמכירים את האנטומיה של הפנים מניתוחים בעצמות הלחיים או מניתוחי טראומה בפנים המהווים חלק מהכשרתם ועבודתם היומיומית. עובדה זו מאפשרת להם לעשות את ההשתלה המורכבת ולמקם את השתלים באזור אנטומי מורכב בצורה הטובה המקצועית ביותר עם הפחתת הסיכון לסיבוכים".

"ההשתלה מתוכננת מראש באופן ממוחשב על גבי צילום הסי.טי של המטופל. בצילום הזה אנחנו רואים את מבנה הפנים בצורה תלת ממדית, המאפשרת לנו להחדיר לאחר מכן את השתלים בצורה המדויקת והאופטימלית ביותר ולפתור בעיות מראש, אם ישנן כאלה".

- עד כמה הטיפול הזה חדשני?

"השתלים הזיגומטיים היו קיימים בעבר בפורמט מעט שונה. בשנים האחרונות, בייחוד עם התפתחות טכניקות ההדמיה הכוללים ניתוח מקדים ממוחשב על גבי צילום הסי.טי, הטיפול הפך ליותר נגיש עם דיוק רב יותר ואחוזי הצלחה גבוהים יותר. מדובר על בשורה של ממש עבור אותם מטופלים הסובלים ממחסור משמעותי בעצם".

ד"ר הילה קליין היא מומחית לכירורגיית פה ולסת, לכניסה לאתר

עוד כתבות

עובדים מפרקים את השלטים של כנס המובייל בברצלונה שהתבטל בגלל וירוס הקורונה / צילום: Nacho Doce, רויטרס

הנזק מביטול כנס המובייל בברצלונה בגלל הקורונה גדול משנדמה: "שליש מהמכירות בסכנה"

ביטול כנס המובייל בברצלונה הסב נזק כלכלי ישיר לחברות שנערכו לקיומו, אך הנזק המשמעותי הוא אובדן התועלת העקיפה - הקשרים שלא נוצרו וההסכמים שלא נחתמו ● יהודית ימפולסקי מאמדוקס: "היו מתוכננות לנו מאות פגישות קריטיות" ● רפאל סווירי מ-Walkme: "תעשייה שלמה פינתה זמן, יהיה קשה לשחזר את זה"

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שבועיים לבחירות, נראה שגם הפעם ממשלת אחדות היא האפשרות היחידה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

קורקינטים של Wind / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

לא רק קורקינט: ווינד יצאה בפיילוט - אופניים חשמליים להשכרה לטווח קצר

החברה ביצעה השקה שקטה ופיזרה עשרות אופניים חשמליים ברחבי ת"א, לצד הקורקינטים שכבר פועלים בהצלחה ● עדיין אין תאריך כניסה לפעילות שגרתית, ובשלב זה מדובר בניסוי ● מחיר ההשכרה זהה לזה של הקורקינטים: 5 שקלים לפתיחת הנעילה ועוד חצי שקל לדקה

דב מורן / צילום: אלון רון

גרוב ונצ'רס של דב מורן גייסה קרן שנייה של 120 מיליון דולר

הקרן מיועדת להשקעה בחברות סטארט-אפ ישראליות בשלבים המוקדמים, המפתחות טכנולוגיה עמוקה

כחלון בביקור בפרויקט מחיר למשתכן בלוד /  צילום: יוסי אלוני

דעה: שרי האוצר האחרונים נהנו לחבוט במשקיעים. לא בטוח שזה היה שווה

אחת הטענות הפופולריות שהושמעו כנגד המשקיעים היא שהם מתחרים על אותן דירות שהצעירים רוצים לרכוש - אבל המציאות מורכבת יותר

מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק  / צילום: Erin Scott, רויטרס

בכוונת מקוון: הפינטק יגביר את התחרות מול הבנקים

הרגולטור בישראל מיישם אסדרה מתקדמת של עולם התשלומים והבנקאות הדיגיטלית שתצעיד את התחום קדימה

נועם זילברשטיין, מנהל חטיבת הגלאים הגלובלית / צילום: יח"צ

GE מרחיבה את פעילותה בישראל בתחום הפיתוח של מכשירי הדמיה מתקדמים

ההחלטה להרחיב את הפעילות - בעקבות מענק של 50 מיליון שקל מרשות החדשנות

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

טאואר רושמת ירידה בהכנסות הרבעון הרביעי ומספקת צפי מאכזב

החברה בניהולו של ראסל אלוונגר צופה הכנסות של 300 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020 ● ההכנסות ברבעון הרביעי ירדו ל-306 מיליון דולר

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

תושבים בבייג’ינג / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

"משבר הקורונה אמור להיות משמעותי יותר; שוק ההון עוד מעכל"

כך אמר אלון גלזר מלידר שוקי הון במסגרת פורום דן & ברדסטריט בתל אביב ● אבישי קרואני, מנכ"ל פעילים ניהול תיקי השקעות: "סביב שולחן ועדת השקעות היינו מעט דרוכים"

סוגיית תשלום המעמ בגין הטיפים טרם הושלמה / צילום: שלומי יוסף

יציבות במשרות הפנויות במשק; איפה חסרות הכי הרבה ידיים עובדות?

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בממוצע חודשי, מספר המשרות הפנויות המבוקשות ביותר הן למהנדסים ● אלפי משרות פנויות גם בתחום המכירות ● ומה בתחום המסעדנות?

שביתת עובדים בוולמארט, שאורגנה על ידיקבוצת OUR, שנת 2014 / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

וולמארט מציגה דוחות נמוכים מהתחזית למרות שיא מכירות באונליין

החולשה במכירות הצעצועים ומשחקי הווידאו במהלך תקופת החגים, לצד המצב הפוליטי בצ'ילה, הכבידו על תוצאותיה של וולמארט ברבעון ● לגבי ההמשך, החברה צופה לשנה הפיסקלית 2021 רווח מתואם של 5.15-5 דולר למניה

ארז שמול / צילום: יח"צ

נגיף הקורונה מאיים על הנפקת המניות של תלמה תיירות ורכישת הענק של אמריקן אקספרס טרוול

דחייתה או ביטולה של ההנפקה עקב המשבר בענף התיירות עלולה להשליך על סדרת רכישות שהתבססו על תמורת ההנפקה המתוכננת, ובראשן רכישת סוכנות הנסיעות לאנשי עסקים מידי איסתא ב-130 מיליון שקל ● תלמה: "החברה ממשיכה לפעול להנפקתה לפי לוח הזמנים המקורי"

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלחץ עבד: המדינה לא תעניק רישיונות להפקת פצלי שמן

משרד האנרגיה הודיע לחברת רותם אמפרט כי אין בכוונת המשרד להאריך את רישיון ההפקה במישור רותם מעבר לשנה הבאה ● אדם טבע ודין: "קיים חשש כי ההחלטה דווקא מכשירה תכניות קיימות, למרות שהן הרסניות לסביבה"

גיורא בר דעה / צילום: סיון פרג'

שטראוס רוכשת חברת קפה בברזיל בתמורה לכ-167 מיליון שקל

חברת-הבת שטראוס קפה BV רוכשת באמצעות המיזם C3 את חברת מיטצוי אלימנטוס ● העסקה כפופה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים בברזיל

 דקלה שפנגנטל, מנהלת הסניף הישראלי של חברת IQVIA / צילום: יח"צ. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חזון הניסוי הקליני הדיגיטלי של ענקית המידע הרפואי

חברת IQVIA, המחזיקה במאגרי נתונים גדולים בתחום הרפואה, רוצה להחליף בהדרגה את הניסויים הקליניים הקלאסיים בניסויים עתירי מידע המבוססים על מעקבים בעולם האמיתי ● דקלה שפנגנטל, מנהלת הסניף הישראלי של החברה, מחפשת שיתופי פעולה מקומיים ומדברת על הקשיים הייחודיים של תעשיית התרופות החדשניות

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יוסי זמיר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מבחינה כלכלית, בני גנץ ובנימין נתניהו כבר מוכנים לאחדות

צוות "המשרוקית של גלובס" בדק את המצעים שהציגו הליכוד וכחול לבן • למרות השיתוק הפוליטי, הבחירות השלישיות שייערכו בעוד שבועיים והקמפיניים שיורדים לפעמים מתחת לחגורה - ניתוח השוואתי מגלה כי בנימין נתניהו, ניר ברקת, בני גנץ ואבי ניסנקורן יכולים כנראה להגיע לפשרה

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' / צילום: איתמר סיידא

האם משרד התחבורה ייחלץ לעזרת חברות התעופה הישראליות בעקבות משבר הקורונה?

"המדינה תצטרך להכניס את היד לכיס ולפצות את חברות התעופה. באל על מדברים על הפסדים בסדר גודל של כ-50 מיליון דולר. אם המדינה רוצה לשמור על התעופה שלה, היא צריכה לעזור", כך אמר הבוקר שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'

חברת הסייבר ההתקפי NSO / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ביהמ"ש הורה להסיר את חסימת חשבונות הפייסבוק של עובדי NSO

זאת במסגרת תביעה נגד פייסבוק שהגישו העובדים בנובמבר האחרון, בדרישה לפתוח את החשבונות החסומים שלהם ברשת החברתית ובאפליקציית אינסטגרם שבבעלותה ● השופט: סיכויי התובעים לזכות בתביעה הם על פניו טובים

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

למה מייסד טסלה אלון מאסק קרא לביל גייטס "מאכזב"

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש מכונית חשמלית של פורשה, אחת מהמתחרות של טסלה ● מאסק לא נשאר חייב