אודי נטע חשוד כי סייע לבני שטיינמץ להלבין הון; מעצרו הוארך

נטע, שהיה בעבר חבר מועצת עיריית ת"א, חשוד כי סייע לבני שטיינמץ ולטל זילברשטיין להלבין הון, בין היתר באמצעות עסקאות פיקטיביות ברומניה ■ מעצרו הוארך עד 18 באוגוסט

בני שטיינמץ / צלם: שלומי יוסף
בני שטיינמץ / צלם: שלומי יוסף

הארכת מעצר נוספת בפרשת בני שטיינמץ. אל איש העסקים שטיינמץ ואל היועץ האסטרטגי, טל זילברשטיין, המצויים במעצר עד למחר (חמישי), מצטרף היועץ האסטרטגי, אודי נטע. נטע, שעבד כפרילנסר אצל זילברשטיין וכיהן בעבר כסגן ראש עיריית ת"א וחבר מועצת העיר (ראו מסגרת), נעצר אתמול, ומעצרו הוארך הבוקר בבימ"ש השלום בראשל"צ עד ה-18 באוגוסט.

שטיינמץ, זילברשטיין ונטע חשודים בעבירות של הלבנת הון, מתן שוחד וזיוף מסמכים ביחס לעסקאות בהיקף של 9 מיליון אירו. ביהמ"ש קבע כי קיים חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות לנטע, על בסיס החומר שהוגש לו, וכי "קיימת עילת מעצר, והיא יסוד סביר לחשש ששחרור החשוד ישבש את החקירה. יש ראיות והוא שתק". בתוך כך הותר היום לפרסום כי עו"ד דורון לוי הוא עורך-הדין הבכיר שנעצר בפרשה. לוי, הוא שותף במשרד עוה"ד עמית-פולק-מטלון.

בדיון הארכת מעצרו של נטע ציינה המשטרה כי נטע עבד כפרילנסר אצל זילברשטיין. נציג המשטרה הגיש לשופט חומר חסוי וביקש להאריך את מעצרו בשלושה ימים, בנימוק שזילברשטיין בעדותו במשטרה "פירט את חלקו של נטע, ומה הוא עשה ואיך עשה". לדברי המשטרה, "אנו עימתנו בפני נטע את הדברים שאמר זילברשטיין, אבל נטע שומר על זכות השתיקה ואינו משתף פעולה בנקודות החשובות לליבת החקירה. זה מצריך אותנו לדרוש שהחשוד יהיה במעצר, שאם לא כן, פעולות החקירה יהיו משובשות".

לעומתו, טענה בדיון הסנגורית של נטע, עו"ד שרון קליינמן, יחד עם עו"ד הילה פרנקו, כי לפי התמונה שמציירת המשטרה, תרומתו של נטע לפרשה, אם בכלל, היתה מינורית. בבקשתה לשקול חלופות מעצר טענה עו"ד קליינמן כי "אין ראיה לשיבוש הליכי חקירה, ואיני יודעת מה הבסיס לחשש לשיבוש בעתיד". היא ציינה כי בשעה שהמעורבים האחרים בפרשה נעצרו שלשום, נטע הוא לא הלך מיד להתייעץ. "זה מראה על התנהגות בתום לב", אמרה. עוד טענה כי לנטע אין עבר פלילי, וכי לילה אחד במעצר היה די והותר עבורו, כשאין בסיס לחשש השיבוש וכשהוא לא חשוד מרכזי. "4 לילות באבו-כביר זו כבר תהיה חוויה מערערת שמסיטה ממסלול החיים הטבעי", אמרה. "החשוד בעל שני תארים אקדמיים ומשרת במילואים. החשוד הגיע אליי אתמול לראשונה, נתנו לנו בין 10 ל-15 דקות לדבר, כשכל רגע מאיצים בנו, ולכן הוא שמר על זכות השתיקה. לא נתנו לנו להתייעץ שוב".

השתלטות על קרקעות

לפי המשטרה, החשדות בפרשה כוללים ניסיון להשתלט על קרקעות במזרח אירופה, עריכת חוזים פיקטיביים והלבנת הון בהיקף מיליוני אירו. שטיינמץ עוכב ביום ראשון לפנות בוקר לחקירה באזהרה בחשד להבנת הון בהיקפי עתק, יחד עם דוד גרנות, היו"ר הזמני של דירקטוריון בזק ולשעבר מנכ"ל הבנק הבינלאומי; זילברשטיין, הפועל בתחום הנדל"ן במזרח אירופה; עו"ד לוי; וכן אשר אבידן, עובד בכיר לשעבר של שטיינמץ בגינאה, ששימש כנשיא זרוע הכרייה בחברת האחזקות BSGR של שטיינמץ במשך עשור וחשוד עמו בפרשה פלילית אחרת אשר במסגרתה נחקר שטיינמץ.

המשטרה מייחסת לשטיינמץ, גרנות והחשודים הנוספים בפרשה חשד לביצוע עבירות על חוק איסור הלבנת הון, זיוף מסמך, שימוש במסמך מזויף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, שיבוש מהלכי משפט ומתן שוחד. המעורבים בפרשה חשודים כי פעלו יחד באופן שיטתי עם שטיינמץ על-מנת לייצר ולהציג חוזים ועסקאות פיקטיביים, בין היתר בתחום הנדל"ן במדינה זרה, וזאת לצורך העברות כספים והלבנת הון. לפי בקשות המעצר שהוגשו, החקירה מהווה הסתעפות של חקירת החשדות נגד שטיינמץ בפרשת כריית הברזל בגינאה. שטיינמץ חשוד בפרשה זו כי נתן שוחד בהיקף 30 מיליון דולר לנשיא גינאה בתמורה לרישיונות כריית הברזל, שהניבו לו רווחים של 5 מיליארד דולר.

זילברשטיין ונטע: מ"דור שלום" לתא המעצר

דרכם המשותפת של טל זילברשטיין ואודי נטע החלה בימים שלאחר רצח ראש הממשלה, יצחק רבין, בנובמבר 1995.

זמן קצר אחרי הרצח, שזעזע כמעט כל אחד מאזרחי המדינה, התכנסו בדירתו של רפי ברזילי במרכז ת"א כמה צעירים שהחליטו להקים תנועה פוליטית חדשה. את "דור שלום" (או "דור שלם דורש שלום"). שלושה ממייסדי התנועה היו הסטודנט למינהל עסקים, אודי נטע, שברבות הימים יהפוך ליועץ אסטרטגי ולסגן ראש עיריית ת"א; טל זילברשטיין, אז מהנדס בן 27 והיום יועץ אסטרטגי בכיר שעבד עם כמה ראשי ממשלה ושידו בכל ויד כל בו; שותפה שלישית לדור המייסדים של "דור שלום", היא סיגל פעיל, בתו של מאיר פעיל המנוח, שהיה לוחם פלמ"ח, היסטוריון צבאי ופוליטיקאי בכיר במפלגת העבודה.

היום, פעיל היא אחת מעורכות-הדין הבולטות בארץ בתחום דיני העבודה. בין היתר, היא מייצגת את ארגון המורים וארגוני עובדים נוספים. זילברשטיין ונטע לעומת זאת, יושבים במעצר בחשד למעורבות בפרשת השוחד והלבנת ההון שבמרכזה עומד המיליארדר, בני שטיינמץ.

פעיל קיבלה בתדהמה את מעצריהם של השניים. לדבריה, "לא הייתי איתם בקשר קרוב בשנים האחרונות, בעיקר לא עם זילברשטיין, אבל יש לי רק דברים נפלאים להגיד עליהם. אודי וטל הם שני אנשים שתרמו רבות לחברה בצורה אותנטית".

פעיל מספרת כי "נטע ואני היינו ביחד גם ב'דור שלום', ואחר-כך, במשך שנים, במועצת העיר תל-אביב. הוא איש נפלא וערכי ועשה הרבה מאוד בשביל המדינה ובהתנדבות. בפעילות ב'דור שלום' כולנו הקרבנו מחיינו האישיים בלי לחשוב יותר מדי. זאת, בניסיון - אולי נאיבי אבל מאוד אותנטי - לשנות את פני המדינה לטובה. גם בעיריית תל-אביב עשה נטע את העבודה בצורה מצוינת". לדברי פעיל, "עצוב לי שטל ואודי נעצרו ושהם במצב כזה. אני מקווה שהחשדות נגדם יתבררו ככלום ושום דבר".

פרשת שטיינמץ
 פרשת שטיינמץ

בני שטיינמץ/ צילום: באדיבות וואלה! NEWS צילום: אבי כהן
 בני שטיינמץ/ צילום: באדיבות וואלה! NEWS צילום: אבי כהן

טל זילברשטיין/ צילום: באדיבות וואלה! NEWS צילום: אבי כהן
 טל זילברשטיין/ צילום: באדיבות וואלה! NEWS צילום: אבי כהן

עורכות הדין שרון קליינמן מימין והילה פרנקו ורפ"ק אבשלום אחרק/ צילום: מלכה רדוזקוביץ
 עורכות הדין שרון קליינמן מימין והילה פרנקו ורפ"ק אבשלום אחרק/ צילום: מלכה רדוזקוביץ

צרו איתנו קשר *5988