תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

אלטרנטיבה לניתוחי לב: חידושים מתקדמים בתהליכי צנתור

בתחום הקרדיולוגיה המגמה היא מעבר לתהליכי צנתור המחליפים את הצורך בניתוחים פולשניים ומסוכנים דוגמת ניתוחי לב פתוח ■ מהם החידושים האחרונים בתחום, וכיצד מתבצעים ההליכים השונים?

חדר צינתור בהרצליה מדיקל סנטר/  קרדיט: יח"צ.
חדר צינתור בהרצליה מדיקל סנטר/ קרדיט: יח"צ.

*** הכתבה בשיתוף הרצליה מדיקל סנטר

מחלות הלב מהוות את אחד מגורמי התמותה המובילים בעולם המערבי. עובדה זו הביאה את החוקרים לשפר ולשכלל את ההליכים הרפואיים בתחום לאורך השנים בצורה דינמית יותר, וכך להפוך את תחום הקרדיולוגיה לחוד החנית של החדשנות הטכנולוגית ברפואה.

"אחד השינויים הדרמטיים האחרונים בתחום הוא המעבר לתהליכי צנתור, שבמקרים רבים, בהתאם להחלטת הרופא ולאופי המקרה הספציפי, מחליפים את הצורך בניתוחים פולשניים ומסוכנים דוגמת ניתוחי לב פתוח. "צנתור לב היא שיטה המאפשרת לבדוק את פעילות שריר הלב, את המסתמים ואת מצב העורקים הכליליים (המספקים דם לשריר הלב, למערכת ההולכה שלו ולמרכיבים נוספים של הלב). במצבים רבים צנתור לב גם מהווה שיטה טיפולית. הרופא המצנתר מחדיר צנתר (צינור חלול) אל כלי הדם בגפיים דרך עורק המפשעה או עורק היד, וכך ניתן לבצע בדיקה או טיפול.

ישראל נחשבת למובילה בינלאומית בהליך רפואי זה. אחד מבתי החולים המובילים את המגמה הזו בישראל הוא הרצליה מדיקל סנטר, בו בוצעו עד היום למעלה מ-20 אלף צנתורים. רופאי בית החולים מסבירים מהם החידושים האחרונים בתחום.

צנתור כהליך אבחוני

הצנתור מחולק לאבחוני וטיפולי. צנתור כהליך אבחוני נועד לבדוק האם המטופל סובל מטרשת עורקים, שהיא מהגורמים העיקריים למחלת לב מאחר והיא מביאה להצטברות שומן, סידן וכולסטרול בדפנות העורקים הכליליים.

"הצנתור האבחוני עבר הרבה מאוד מהפכות, מצנתור שנעשה בתחילה דרך המפשעה לצנתור הנעשה כיום דרך היד. צנתור בדרך זו נחשב לידידותי יותר למטופל, שכן אפשר להוציא אותו מהר יותר ובמקרים רבים ניתן להתנייד במהירות לאחר הפעולה. זהו הליך חדשני שנכנס בשנים האחרונות יותר ויותר לתחום הקרדיולוגיה, וישראל בהחלט נמצאת בראש הרשימה בקצב החדירה שלו", אומר פרופ' קובי ג'ורג', מנהל המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי קפלן וקרדיולוג בכיר בהרצליה מדיקל סנטר.

פרופסור קובי ג'ורג' / צילום: יח"צ

לדבריו, "המהפכות בצנתור האבחוני מתייחסות גם לטכניקות יותר מדויקות שעושות שימוש בהדמיה או במדידות של המתרחש בעורקי הלב במהלך הצנתור. אם באופן מסורתי היינו נכנסים עם צינור לפיה של העורק הכלילי מצלמים אותו מבחוץ ואז רואים סוג של תמונה חלקית של מה שקורה בעורק, הרי שבשנים האחרונות נכנסו לשימוש שתי טכנולוגיות שעשו מהפכה בתחום זה ושיפרו את היכולת שלנו למתן אבחנה נכונה".

"הטכנולוגיה האחת מודדת את זרימת הדם לפני ואחרי החסימה, ועל פיה ניתן לדעת האם ההיצרות דורשת טיפול או לא. הטכנולוגיה השנייה היא הדמיה אנטומית מדויקת יותר המבוצעת על ידי החדרת מצלמות לתוך העורק. באמצעות ההדמיה הזו אנחנו יכולים לדעת מהם יחסי הגומלין בין התומך (הסטנט - גליל מתכתי שתפקידו להרחיב את העורק) לבין דופן העורק. ככל שהסטנט ישב בצורה יותר הדוקה ומותאמת לדופן העורק, כך הפעולה שלו תהיה יותר מוצלחת בטווח הארוך שכן הדם יזרום בצורה נורמלית. סטנט שלא יושב טוב, ואת זה קשה לראות בצנתור רגיל, יכול להיסתם בהמשך", מוסיף פרופ' ג'ורג'.

צנתור כהליך טיפולי

"בעבר השימוש הקלאסי לפתיחת סתימות בעורקים היה באמצעות בלון שאותו היו מנפחים ליד החסימה. מאוחר יותר הבינו כי הלבשת סטנט מתכתי על דופן העורק היא פעולה אפקטיבית יותר מהבלון, אולם אז התברר כי אצל חלק לא מבוטל מהמטופלים הייתה היצרות חוזרת בעורק. היא נגרמה כתוצאה משריטה צלקתית בו שנוצרה על ידי הסטנט וחסמה את העורק לאחר זמן", מסביר פרופ' ג'ורג'.

"לפני כעשר שנים נולד הדור הראשון של הסטנטים, הניתנים עם תרופה המונעת את יצירת הצלקת ואת ההיצרות החוזרת של העורק. בשנים האחרונות הטכנולוגיה הזו השתפרה עוד יותר, הסטנטים הפכו להיות יותר מתקדמים וחלקם לא מכילים את חומר הפולימר הגורם במקרים מסוימים לתהליך דלקתי".

- לאן התחום הולך?

"החלום שלנו הוא הסטנט המתכלה המפורסם - סטנט שאתה מתקין אותו והוא נעלם עם הזמן. יש הרבה מאוד מחקר ופיתוח, והצפי הוא שבעתיד הלא רחוק נוכל להשתמש בסטנט שישחרר את החסימה ויתכלה לאחר שנה או שנתיים".

צנתור להחלפת מסתם במקום ניתוח לב פתוח

עד לא מכבר, חולים שסבלו ממחלה כלשהי באחד ממסתמי (שסתומי) הלב ונזקקו לתיקונו או להחלפתו, נאלצו לעבור ניתוח לב פתוח מורכב ומסוכן. מדובר בניתוח גדול, הכרוך בפתיחת בית החזה ובעצירת פעולת הלב, ובעל סיכון משמעותי. לכן אין זה מפתיע שאחת המהפכות הגדולות ביותר בתחום הקרדיולוגיה, נוגעת לטכנולוגיה חדשה שפותחה בשנים האחרונות, המאפשרת להחליף את המסתם או לתקנו בהליך צינתורי, ללא צורך בניתוח.

צנתור במקום ניתוח במסתמי הלב האוראטלי

"בראשיתה פותחה הטכנולוגיה על מנת לטפל במסתם האורטאלי - אחד מארבעת מסתמי הלב, שתפקידו לווסת את כמות הדם היוצאת מהלב אל אבי העורקים וממנו לשאר איברי הגוף", מסביר ד"ר מיכאל יונש, קרדיולוג מומחה בצנתורי לב מהמרכז הרפואי קפלן והרצליה מדיקל סנטר.

לדבריו, "חלק גדול מהחולים הסובלים מהיצרות קשה של המסתם האורטאלי, הם מבוגרים הלוקים במגוון מחלות רקע משמעותיות נוספות, כך שהניתוח עצמו עלול לסכנם ולכן לא ניתן היה לטפל בהם. כאן נכנסה לתמונה טכנולוגיה חדשנית בשם TAVI (ר"ת Transcatheter Aortic-Valve Implantation או השתלת מסתם אורטאלי באמצעות צנתור). הטכנולוגיה מאפשרת להחליף את המסתם האורטאלי החולה במסתם מלאכותי חדש, כל זאת באמצעות צנתור וללא צורך בניתוח. כך יוצא שאת מה שעשינו קודם לכן בניתוח גדול וארוך, אנחנו עושים כעת בזמן קצר יחסית, ללא הרדמה וללא ניתוח בחדר הצנתורים".

ד"ר מיכאל יונש / צילום: דובר בית חולים קפלן

- איך זה מתבצע?

"המסתם מוחדר אל תוך הצנתר ובאמצעותו הוא מועבר אל מקומו הטבעי בלב, בעמדה של המסתם האורטלי. לאחר שממקמים את המסתם תוך שימוש בהדמיה, משחררים אותו והוא מתחיל לתפקד מיד ומאפשר את זרימת הדם מהלב לאבי העורקים".

צנתור במקום ניתוח במסתם המיטראלי

ההצלחה המרשימה בטיפול במסתם האורטאלי הובילה לפיתוח טכנולוגיות חדשות, שנועדו לטפל גם בבעיות של המסתם המיטראלי המצוי בין העלייה השמאלית לחדר השמאלי. "המסתם המיטראלי מורכב משני עלים שתפקידם למנוע חזרת דם מהחדר השמאלי של הלב לעלייה השמאלית, ממיתרים ומשתי קבוצות שרירים", מסביר ד"ר יונש. "מחלה בכל אחד מהמרכיבים האלה עלולה לגרום לתפקוד לקוי של המסתם. אחת השכיחות שבהן היא דליפה, המתרחשת לרוב בגיל מבוגר, שבמצב חמור עלולה להוביל לאי ספיקת לב ואף למוות. גם במקרה זה תיקון הדליפה התאפשר בעבר רק באמצעות ניתוח לב פתוח, ואולם טכנולוגיה חדשה שהולכת ומתפתחת בשנים האחרונות מאפשרת לבצע גם אותה באמצעות צנתור".

סוגים שונים של מסתמים

"בניתוח לב פתוח ניתן לעיתים לתקן את המסתם המיטרלי או להחליפו. בהחלפת המסתם קיימים שני סוגים, ביולוגי ומכני", מסביר ד"ר יונש. "מסתם ביולוגי הוא מסתם שנקצר מפרה או חזיר. מסתם מכני, לעומתו, הוא רכיב מלאכותי שעשוי מטיטניום. בחולים מבוגרים הנטייה היא להשתיל מסתמים ביולוגיים, אשר הטכנולוגיה שלהם הולכת ומשתפרת. כל זאת בניתוח לב פתוח כאמור. העולם מתקדם בשנים האחרונות לקראת תיקון או החלפה של המסתם המיטרלי בקרב חולים שהם בסיכון גבוה לניתוח, באמצעות טכנולוגיה צינתורית. כיום קיימת אפשרות לתיקון של המסתם המיטרלי על ידי השתלת 'תפס', קליפ שמפחית את דרגת אי ספיקת המסתם. הפעולה נקראת מיטרלקליפ, ומבוצעת כבר מספר שנים בהצלחה בארץ. המחקר הרפואי בארץ ובעולם שואף לשפר במידה רבה את הפתרון של המיטרלקליפ, ולהציג אמצעים טובים יותר לתיקון או החלפה של המסתם המיטרלי בצינתור. טכנולוגיות אלה עדיין נמצאות בשלבי פיתוח ומחקר רפואי ראשוני", מסכם ד"ר יונש. 

פרופ' קובי ג'ורג' הוא מנהל המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי קפלן וקרדיולוג בכיר בהרצליה מדיקל סנטר.

ד"ר  מיכאל יונש הוא קרדיולוג מומחה בצנתורי לב במרכז הרפואי קפלן ובהרצליה מדיקל סנטר.

לאתר של הרצליה מדיקל סנטר הקליקו כאן

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988