תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

טיפוח העור על-פי גיל - איך לשמור על מראה צעיר?

שגרת הטיפוח של העור משתנה בכל עשור בחיים ■ מהם הטיפולים הנדרשים על-מנת ליהנות מעור צעיר גם בגיל מתקדם יותר?

אנטי אייג'ינג. כדאי להיכנס לשגרת טיפוח מגיל צעיר / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
אנטי אייג'ינג. כדאי להיכנס לשגרת טיפוח מגיל צעיר / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף Biofor

המדענים טרם פיתחו את כמוסת הקסם שתשאיר אותנו צעירים לנצח, אבל תחום האנטי אייג'ינג בהחלט מחולל מהפכה בתפיסת הגיל: 50 זה ה-40 החדש, העור של היום זה לא מה שהיה פעם ולעיתים מה שלא עשה הטבע, עושה עולם הקוסמטיקה.

פיתוחים אסתטיים לצד תכשירי טיפוח פורצי דרך מעניקים מראה שלא נכנע למחוגי הזמן. מי שחשקה נפשה להראות צעירה מכפי גילה או פשוט להראות טוב בגילה, יכולה להשקיע במוצרים להצערת העור עוד לפני הופעת סימני הגיל ולהמשיך בשגרת טיפוח מדויקת לצרכיה הביולוגיים.

לדברי רונית שגב ביולוגית וחוקרת עור, מפתחת תכשירים לעור ומייסדת חברת הקוסמטיקה Biofor, "לכל גיל יש סימני זמן אופייניים ואת הטיפוח המתאים לפיזיולוגיה של העור. כמובן שזה משתנה מאחת לאחת. בהתאם לרמת החשיפה לשמש (יש מי שנחשפו רבות וסימני הגיל יופיעו אצלן מוקדם יותר), לעישון - המקדים גם הוא את הופעת סימני הגיל, ולנתונים גנטיים".

העובדות בשטח קובעות שעור שטופל היטב מגיל צעיר ייראה טוב יותר בגיל מתקדם בהשוואה לעור שלא טופל מוקדם ובדרך הנכונה. "אם ניקח דוגמה מתחום הספורט: אישה בת 45, שמתאמנת בקביעות מזה 20 שנה, תהיה במצב פיזיולוגי שונה מאישה בת 45 שעוסקת בספורט מזה שנה אחת. כל הפרמטרים - חוזק, סיבולת לב ריאה, אחוזי שומן בגוף, חיטוב, יכולות פיזיות ותפקוד גופני - יהיו שונים. אמנם בכל גיל, בריא ומומלץ לשמור על כושר גופני. אולם, יש השפעה רבה לתחזוקה הקבועה ולעקביות. וכך, אישה בת 40+ עם עור שטופל נכון ב-10-15 השנים האחרונות, תהיה בעלת עור מוצק, בריא ויפה יותר. היא תגיב טוב יותר להזרקות ולפרוצדורות טיפוליות ששכיחות בגילאים אלה, התוצאה תהיה טובה והמראה טבעי והרמוני יותר".

שגב מסבירה שכדי ליהנות מעור צעיר יותר בגיל מתקדם, יש להתחיל לטפל בו כבר בגילאי ה-30 ולהתאים את מוצרי וסוג הטיפוח לצרכי העור המשתנים וכי טיפוח של שנות ה-30 אינו דומה לטיפוח בשנות ה-60. מהם הטיפולים המומלצים לכל עשור ועשור?

רונית שגב, מייסדת חב' ביופור קוסמטיקה פרא רפואית / צילום: באדיבות מנכלית ביופור קוסמטיקה

אנטי אייג'ינג מתחיל בגיל 30

נשים רבות לא חושבות על העתיד ונהנות מהעור כפי שהוא בגילאי ה-30-35, אך עד מהרה הן יבחינו שהזמן עושה את שלו ו"הקורבן" הראשון הם הפנים. ירידה בברק, שינויים במרקם, כתמים מהריונות שהיו או מחשיפה לשמש, לעיתים משימוש בגלולות ועוד - העור כבר לא צעיר ורענן באופן טבעי. אבל אל דאגה, ניתן להציל את מראה העור על-ידי שגרת טיפוח הכוללת שימוש בתכשירים עוצמתיים.

שגב ממליצה לאמץ בגילאי 30-35 רוטינת טיפוח הכוללת שימוש של 2-3 פעמים בשבוע בתכשיר פעיל לאנטי אייג'ינג על בסיס חומצות הידרוקסי בריכוז 12%-15%. "זהו מרכיב המחליק את המרקם, משייף בעדינות ומסיר תאי עור מתים ומסייע לחשיפת עור בוהק ויפה יותר, אחיד בגוון ובריא למראה. חשוב לצרף לשגרת הטיפוח תכשיר המכיל ויטמינים ונוגדי חמצון, כיוון שעם הגיל העור פחות מוגן מנזקי רדיקלים חופשיים (מולקולות לא יציבות שגורמות נזקים לתאים - ק.ד). במידה ומישהי סובלת מכתמים, יש צורך להשתמש באופן יותר תכוף בתכשיר עם חומצות ולהוסיף על כך גם מרכיבי הבהרה שמפחיתים את ייצור הפיגמנט".

הקמטים מגיעים, הרטינול נכנס לפעולה

הקמט הראשון מבשר על כך שהעור מתבגר ובמהרה יצטרפו אליו סימנים נוספים האופייניים לגילאי 35-40. בטווח גילאים זה מופיעים קמטוטים, כתמי עור, ירידה בעובי העור ומרקם פחות חלק. שגב מסבירה ש"המשימה עכשיו היא להחליק ולמצק את העור, ניתן לעשות זאת באמצעות שימוש תכוף יותר בחומצות הידרוקסי בריכוזים גבוהים יותר - סביב 15%. במקביל, כדאי להוסיף כעת את המרכיב רטינול לשגרת הטיפוח. הוא תורם למיצוק העור, להגברה בברק, לשיפור במרקם, לעידון קמטוטים, לגוון אחיד יותר, לשיפור בלחות ולמראה צעיר יותר. זהו מרכיב שנחקר רבות, מאות מחקרים מתעדים את התועלת שלו בשיפור מראה העור".

שגב אומרת שזו גם התקופה בחיים שיהיו מי שיפנו לבוטוקס, לטיפול בקמטי ההבעה: "בוטוקס יעיל גם כאמצעי מניעה: אם מבצעים הזרקות בוטוקס עוד לפני שקמטי ההבעה בולטים, או נוכחים באופן קבוע בעור, ניתן באמצעותן לעכב את הופעתם".

שגב אף ממליצה על ביקורי מעקב קבועים אחת ל-2-3 חודשים אצל הקוסמטיקאית, לטיפול או למעקב ולחידוש התכשירים הפעילים שהסתיימו.

שמורה בגיל 40-50

שגב מעדכנת שבתקופת חיים זו חלה ירידה בעובי העור ובמוצקות. "אנו רואים שינויים בתווי הפנים: למשל, צניחה של זוויות הפה, שינוי פרופורציות בפנים, ירידה בנפח הלחיים ואזורים נוספים, שינוי בקווי הלסת, צניחת עור, ירידה באיכות העור, שקיעה של העפעף התחתון וצניחת העפעף העליון, פיגמנטציה, קמטים וקמטוטים.

כל אלה מתחילים ברמה עדינה יותר בגילאי 40 והולכים והופכים בולטים יותר לקראת גיל 50. גם כאן יש לזכור, ככל שהעור היה מטופח יותר בגילאים מוקדמים, הסימנים הללו יופיעו בצורה מעודנת יותר ופחות בולטת".

בכל מקרה, מדגישה שגב, זהו גיל בו חשוב לטפל בעור באופן מקצועי בתכשירי קוסמטיקה מקצועיים, לבצע הזרקות היכן שנחוץ וגם לשקול ביצוע טיפולים משלימים. למשל, איפור קבוע בגבות. "בגילאים הללו ניכרת ירידה בצמיחת השיער. נשים מסוימות חוות דלילות בשיער הגבות. לא רבות ערות לכך, אבל גבות דלילות משפיעות על המראה הכללי של הפנים ומקנות מראה בוגר יותר. אחד הטיפולים שתופסים יותר ויותר תאוצה הוא איפור קבוע בגבות, שכיום, עם הטכניקות החדשות שקיימות, נראה טבעי כמו הגבה עצמה. גבה מודגשת ומלאת שיער מקנה מראה צעיר יותר, מעניקה יותר עוצמה להבעה ויותר דומיננטיות".

תיקונים שעושים הבדל גדול

מה קורה לעור בעשור שלאחר מכן ומה הטיפוח המומלץ בשנים אלה? שגב מסבירה: "בגילאי 50-60 סימני הגיל בולטים יותר לעין, ירידה ניכרת בנפח הלחיים, הסנטר ואזורים נוספים בפנים, יש צניחת עור, קמטים, שקיעה של העיניים. את הנפחים שהתדלדלו אפשר לתקן עם הזרקות של חומצה היאלורונית או חומר מילוי אחר. אין קרמים שיכולים להחליף הזרקות כיוון שפעולת ההזרקה היא ממוקדת לעומק ולמיקום הנכון, ובמזרק ישנו חומר מילוי בגודל מולקולרי שלא יכול לחדור דרך קרם וזהו גם חומר יציב יותר בעור".

בנוסף להזרקות, ולעיתים ניתוח פלסטי, יהיה צורך בתכשירים עוצמתיים לחידוש העור המכילים רטינול, חומצות הידרוקסי, פפטידים ביומימטיים וויטמינים (לא כל המרכיבים בהכרח באותו תכשיר). שגב ממליצה לבנות שגרת טיפול מדויקת בסיוע קוסמטיקאית מנוסה. יש כאלה שתרצנה לאמץ איפור קבוע בעפעפיים ולחסוך את מלאכת איפור העיניים. לפעמים הראייה יורדת, ושרטוט קו מדויק מעל לעפעף הופך למשימה מורכבת יותר.

לסיכום, שגב מציינת כי ניתן לראות הבדל משמעותי במראה הפנים של אלה המשקיעות בטיפוח. בפרט אלה שהתחילו לטפל בעורן נכון בשנות ה-30 המוקדמות. "הדגש הוא על הטיפוח הנכון. בגיל מתקדם התחדשות העור יורדת וככל שמתקדמים עם הגיל, תגובת העור לתכשירים הטיפוליים ניכרת פחות. חשוב גם להבין, שהטיפוח המתאים לכל גיל הוא, כאמור, שונה. באופן כללי הוא הולך ונעשה מורכב ואינטנסיבי יותר ככל שעולים עם הגיל - יותר ימי טיפול עם התכשירים בריכוזים גבוהים יותר ועם מרכיבים פעילים שנוספים לשיגרה החל מגילאי 40. הבשורות הטובות הן, שיש כיום הרבה מה לעשות בנוגע למראה הפנים. מגוון של טיפולים וידע רב יותר משהיה בעבר והפתרונות טובים יותר. אולם כדאי לזכור, שתוצאות נראות-לעין בחידוש העור אפשר להשיג רק בסיוע אנשי מקצוע. הם אלה שיכולים להתאים לעור בצורה מדוייקת את הטיפול או התכשיר: לגיל, למצב העור, לרגישויות, למצב הבריאותי, לשגרת החשיפה לשמש ועוד.

רונית שגב, ביולוגית (BSC ,MA) וחוקרת העור והינה מנכ"לית ביופור וממובילות הקוסמטיקה הפרא רפואית בארץ.

לאתר Biofor הקליקו כאן

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988