תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

איך לבחור את בעל המקצוע הנכון לטיפולי אסתטיקה?

בשנים האחרונות היטשטשו הגבולות בין המטפלים בתחומי האסתטיקה הרפואית ■ מהם ההבדלים בין בעלי המקצוע השונים ואילו פרוצדורות יכול כל אחד מהם לבצע

יש טיפולים אסתטיים שרק רופאי עור יכולים לבצע  /  צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
יש טיפולים אסתטיים שרק רופאי עור יכולים לבצע / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף ד"ר מוניקה אלמן

זירת האסתטיקה לא מפסיקה להתחדש במגוון טיפולים אטרקטיביים וטכנולוגיות מתקדמות, אך פציינטים המעוניינים לטפל בעור או לשפר את מראהו לא תמיד יודעים למי לפנות ומתי. ד"ר מוניקה אלמן, מנהלת רשת מרפאות האסתטיקה, מומחית ברפואת עור אסתטית, מסבירה כי חשוב להבדיל בין ההתמחויות השונות של השחקנים בענף האסתטיקה ולבחור את איש המקצוע המתאים ביותר לטיפול הנכון.

לדבריה, "בשנים האחרונות היטשטשו הגבולות בין המטפלים בתחום האסתטיקה הרפואית, קוסמטיקאיות, פלסטיקאים, רופאי עור ורופאים אחרים המציעים טיפולים אסתטיים. ההיצע מבלבל ולמרות שההבדלים בגישה המקצועית והטיפולים הם מוחשיים, מטופל שלא מכיר את הפן המקצועי, עשוי לחשוב שיוכל לקבל מענה דומה אצל כל אחד מהגורמים הללו, אבל זוהי כמובן טעות. הן מצד ההכשרה והן מצד היכולות המקצועיות והדגשים הטיפוליים, קיימים הבדלים משמעותיים בטיפול שיכולים להגיש קוסמטיקאית, רופא עור ורופא שאינו רופא עור".

- מה ההבדלים בין טיפול קוסמטי אצל קוסמטיקאית לבין טיפול אסתטי אצל פלסטיקאי או רופא עור?

"בעוד שתחום הקוסמטיקה מתמקד בעיקר בשכבת האפידרמיס החיצונית ובדרכים השונות לגרום לה להיראות במיטבה, לפלסטיקאים ורופאי עור עומדת הכשרה ארוכת שנים המאפשרת הבנה של עומק העור והיכרות עם הדרכים להביא לשינוי בעומק העור. כשלפלסטיקאי יכולת נוספת שהיא כירורגית, אם כי מטופלים רבים מנסים להימנע בעשור האחרון מטיפולים כירורגיים ככל האפשר. מנגד, קוסמטיקאית הוכשרה להציע טיפולי יופי ומשתמשת בחומרים פעילים עוצמתיים דוגמת חומצה היאלורונית למיצוק הפנים, וכן במכשור טכנולוגי ומתמקדת בטיפול במראה העור. אין לה את הידע הרפואי הנדרש לבצע אבחון קליני מקיף שעשוי להשפיע דרמטית על תוצאות הטיפול וחסר לה סט הכלים המקצועי להתמודדות עם סיבוכים אפשריים ותופעות לוואי במהלך או לאחר הטיפול הדרמטולוגי. אני כרופאת עור מומחית ועמיתים שלי המגיעים מתחום הכירורגיה הפלסטית נאלצים לצערנו לטפל בפרוצדורות קוסמטיות שלא עולות יפה וזו תופעה שחבל שמתרחשת".

להתייעץ עם רופאי עור

לפי ד"ר אלמן, קוסמטיקאיות ורופאי עור, המציעים טיפולי אסתטיקה רפואית, אינם מתחרים אלא שותפים לדרך. "קוסמטיקאיות רבות הן בעלות ידע רב וניסיון עשיר במתן טיפולים אסתטיים תוך שימוש במכשירי אסתטיקה המתאימים לשימוש בקליניקה ויש טיפולי אנטי אייג'ינג, שניתן לבצע אך ורק אצל קוסמטיקאיות ולא אצל רופאי עור או רופאים אחרים".

אולם חשוב לקחת בחשבון כי יש טיפולים שיכולים לבצע רק מומחים כמו רופאי עור, או טיפולים שאפשר להתחיל בהם אצל קוסמטיקאית אבל רצוי להמשיך אותם תחת ידיהם והשגחתם של רופאי עור המתמחים גם בטיפולי אסתטיקה רפואית. בכל מקרה, כשמעוניינים בתוכנית טיפולית המשלבת מגוון מטרות לרבות הזרקות יופי ושימוש בטכנולוגיות עוצמתיות המורשות לשימוש ע"י רופאים בלבד, כדאי לגשת לייעוץ אצל רופא עור. אם מעוניינים בפרוצדורה ניתוחית יש לפנות קודם כל לפלסטיקאי. אצל רופאים רבים הפעילים בתחום, כמו ברשת ד"ר אלמן אותה אני מנהלת, ניתן לקבל ייעוץ כולל המשלב עבודה של קוסמטיקאיות רפואיות מהרמה הגבוהה ביותר, כאשר את סדר הטיפולים ומהותם קובעת אני או אחד הרופאים ברשת שהוכשרו על ידי".

ד``ר מוניקה אלמן / צילום : נועם פריסמן

- כיצד מטופל ידע מתי לפנות לקוסמטיקאית ומתי לרופא עור?

"מטופלים צריכים להיות מודעים לשלב בו טיפול קוסמטי אינו מספיק לשיפור מראה העור או כשהוא מושפע מבעיה בעור ודורש אבחון מקצועי מעמיק. כמו כן, סדר האבחון והטיפול בטיפולים חשוב גם הוא - החל בטיפולי פנים וכלה בטיפולי גוף - שכן התוצאות ותופעות הלוואי משתנות מאדם לאדם ורצוי שרופא עור מוסמך ינצח על סדרת הטיפולים וימנע סיבוכים שניתן למנוע מראש. הדבר נכון לטיפולים מורכבים של הרמת פנים ללא ניתוח, כמו גם לטיפולי הסרת שיער הדורשים התאמה מדוייקת לסוג העור ולטיפול המומלץ עבורו. כשזה אינו מתרחש יש מקרים מצערים רבים של אבחון וטיפול לקויים הגורמים לנזקים מיותרים, לפעמים גם ארוכי טווח".

לדעת מתי עובר הגבול בין טיפול קוסמטי לאסתטי

רפואת עור היא כבר מזמן אינה תחום הנוגע רק לטיפול בתופעות עור שונות ובמדינות המתקדמות בעולם באירופה ובארה"ב, רופאי העור נמצאים בחוד החנית של המטפלים בתחום האסתטיקה הרפואית, שהוא מכל הבחינות האחרות פרוץ למדי. לדברי ד"ר אלמן, קוסמטיקאיות עצמן ידעו ברוב הפעמים לסיים טיפול ולהפנות את המטופל להמשך אבחון או טיפול אצל רופא עור, אך חשוב בכל זאת שמטופל ידע מתי עובר הגבול בין טיפול קוסמטי לטיפול אסתטי, שדורש מעורבות של רופא עור ומתן טיפול רפואי. למשל, כשיש נגע בעור שמפריע לביצוע טיפול אסתטי או כשיש חשד למחלת עור בה יש לטפל לפני שבכלל ניגשים לטיפול.

"רופאי עור מציעים טיפולים אסתטיים רפואיים ומכאן גם ההבדל הגדול בינו לבין בעלי מקצוע אחרים בתחום. רופא עור יודע לנהל את שלבי הטיפול מההתחלה ועד הסוף, לטפל קודם בעור או לאבחן אותו כדי להתאים לו את הטיפול הנכון - סוג הטיפול, עצימות הטיפול, מינון הטיפול, טיפול בתופעות לוואי אפשריות, זאת מתוך הראייה האינטגרטיבית שלו דרכה הוא רואה את כל ההשפעות שיש לטיפול האסתטי על המטופל. הוא יכול להעניק טיפול אפקטיבי יותר, או להמליץ לקוסמטיקאית על טיפול נכון גם אם בפועל הוא עצמו לא מטפל במטופל והקוסמטיקאית היא זו שתטפל לאחר שנפתרה בעיית העור".

כמו כן מדגישה ד"ר אלמן כי חשוב לפנות לרופא עור ולא לרופא אחר שמציע גם טיפולים אסתטיים שוב מאותן סיבות של הכשרה ארוכת שנים בתחום העור הספציפי ומפני שלרופא עור יש את הידע הממוקד והמתאים ביותר לטיפול בבעיות רפואיות בעור.

לסיכום, דוקטור אלמן ממליצה "לא להתפתות אחרי מבצעים ומחירים נמוכים כדי למנוע אכזבה מתוצאות הטיפול במקרה הטוב וסיבוכים בלתי נעימים מיותרים והתפתחות של מצבים בעייתיים בעור בעקבות רשלנות או חוסר ידע במקרה הפחות טוב. בכל הקשור לעור ולמניפולציות שמבצעים בעור בהזרקת חומרים, הפעלת לייזר, קרני אור, גלי רדיו, גלי קול ועוד, כדאי לפני הטיפול להתייעץ עם רופא עור בעל ניסיון עשיר בתחום האסתטיקה הרפואית, לשמוע את דעתו אודות מאפייני העור האישיים שלנו ומצבו ולקבל המלצותיו לסוג ואופי טיפולי האסתטיקה הרצויים לנו. ידע הוא כוח גם בתחומי היופי ולרופאי עור יש ידע רב שכדאי ליהנות ממנו לפני שמחליטים להזריק או לבצע טיפול אנטי אייג'ינג כלשהו".

*** ד"ר מוניקה אלמן, מנהלת רשת מרפאות האסתטיקה, מומחית ברפואת עור אסתטית.

*** לאתר הקליקו כאן

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988