תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

כבר חוזרים: כל מה שצריך לדעת על רילוקיישן

רילוקיישן מוצלח תלוי בהיערכות נכונה מצד העובד ומשפחתו ומצד החברה המעסיקה ▪ איך עושים את המעבר נכון ועל מה כדאי לשים דגש?

 

 

רילוקיישן מוצלח מתחיל בהיערכות נכונה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
רילוקיישן מוצלח מתחיל בהיערכות נכונה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף אל על 

מעבר ממדינת תושבות למדינה אחרת והתמקמות בה נקרא רילוקיישן (Relocation). התהליך יכול להתבצע לתקופות קצובות בזמן, לצרכי עבודה או לטובת לימודים. ההבדל העיקרי בין רילוקיישן להגירה הוא שברילוקיישן המטרה היא להעביר אדם בעל מומחיות או ידע למדינה שבה הם חסרים, לצרכי לימוד או הכשרה, בעוד שבהגירה מדובר בחיפוש אחר הזדמנויות חדשות או במצבים בלתי צפויים (כמו מלחמה, אסון טבע וכדומה).

פריחת תעשיית ההייטק הפכה את תופעת הרילוקיישן לנפוצה יותר מאשר בעבר. בחלק מהיעדים מובטחים תנאים מעולים, משכורות גבוהות ואפשרות לקידום בקריירה, אך מנגד קיימות גם סכנות. כך למשל למשכורות נלווה יוקר מחיה גבוה וההכנסה לא תמיד צומחת, המשפחה לא בהכרח מתאקלמת ביעד ופעמים רבות ישנם פערי תרבות משמעותיים.

מסקר שנערך על ידי חברת תיווך גרמנית שמתמחה בזרים משכילים עולה, כי הדבר החשוב ביותר בבחירת יעד לרילוקיישן הוא איכות החינוך ולאחר מכן יוקר המחיה, ביטחון ומזג אוויר. עוד עולה מהסקר כי הערים הזולות ביותר לרילוקיישן, בניכוי שקלול עלויות מעבר שלרוב מכוסות על ידי המעביד, הן מקסיקו סיטי, בודפשט וריגה.

סקר שערכה חברה ישראלית העוסקת ברילוקיישן, שופך אור על הנושא ומגלה ממה מורכב מעבר מוצלח. מתוך בחינת 1,500 משתתפים עולה שכ-75% מהרילוקיישנים מסתיימים כמתוכנן ולשביעות רצונם של כל הצדדים המעורבים, זאת לעומת 62% שנתיים קודם לכן. עוד עולה מהסקר כי 56% מהמקרים של רילוקיישן כושל הסתיימו כעבור 17 חודשים בחו"ל, וכ-65% מהמשימות שכשלו בוצעו בחברות ממוסדות וגדולות, לעומת השאר שבוצעו במסגרת חברות סטארט-אפ.

במה תלוי רילוקיישן מוצלח?

רילוקיישן מוצלח חשוב לא רק לעובד ולמשפחתו אלא גם לחברה שמעסיקה אותו. כך לדוגמא, הנזק הממוצע בעקבות משימת רילוקיישן שכשלה מוערך ב-50 אלף דולר, בעוד שהנזק הכלכלי לעובד הוא בסביבות 30 אלף דולר בעקבות אובדן הכנסה, עלויות חזרה מוקדמת והשתלבות מחדש בישראל.

מעניין לא פחות לבדוק במה תלוי רילוקיישן שעולה בקנה אחד עם ציפיות המעסיק והעובד. לפי הנתונים, הסיבה העיקרית לחזרה מוקדמת היא קשיי השתלבות של המשפחה. רק לאחר מכן מציינים 21% מהעובדים טיפול לא מוצלח ברילוקיישן מצד החברה, 18% סיפרו על בעיות רפואיות, 13% ציינו פער תרבותי ופער בציפיות ועוד 8% הצביעו על מצב פוליטי ובטחוני. לשם השוואה, רק 8% מהעובדים חזרו לארץ לאחר רילוקיישן בגלל אי-קבלת היתר עבודה לבני הזוג.

חוויה שתלווה את המשפחה לכל החיים / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
 חוויה שתלווה את המשפחה לכל החיים / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

לבדוק את כל הפרטים מראש

רילוקיישן נתפס כהזדמנות לגוון את השגרה, לחשוף את המשפחה לתרבות חדשה ולצבור חוויות לכל החיים. בפועל, יש הרבה דברים שצריך לעשות על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה של התהליך ולמנוע עוגמת נפש והוצאות מיותרות. בראש הרשימה עומד שיתוף פעולה בין העובד והמעסיק והתייחסות מפורטת לכל הקשיים האפשריים. אסור להסתיר מהעובד מידע או לסמוך על כך שהוא יידע מה לעשות אחרי שינחת ביעד, כי זה מה שגורם לעיתים קרובות לתחושה של תסכול, חוסר אונים והזמנת טיסות מוקדמת חזרה הביתה.

החברה חייבת להיות שקופה עם העובד ולעדכן אותו בכל ההיבטים של המציאות במדינה הזרה. מעבר לכך, האחריות של העובד עצמו היא לקבל אינפורמציה רלוונטית ולהכין בהתאם את המשפחה. המידע העיקרי הוא לגבי מזג אוויר, חיי קהילה ובתי ספר אך גם פעילויות פנאי, חיי חברה, אירועי תרבות, מועדי חגים וחופשות ואפילו זיהום אוויר.

מבחינה פיננסית, החברה המעסיקה צריכה להתאים את מסגרת התקציב עבור המשימה למשפחה ולעובד. אם המשפחה לא תומכת או סופגת הפסד כספי, סביר להניח שהמהלך ייכשל וגם החברה תפסיד ממנו. לעומת זאת, כל ילד שמעלה את התקציב השנתי של הרילוקיישן בסכומים שנעים סביב 20-30 אלף דולר, עשויים לגרום להבדל ולייצר תחושת ביטחון.

מה עושים עם בני הזוג?

כפי שניתן לראות, הנושא של בני זוג ומשפחה הוא מוטיב חוזר בכל הנוגע לתהליך רילוקיישן מוצלח. כל הסידורים המבוצעים עבור העובד צריכים להתבצע גם עבור בני המשפחה, אחרת אין סיכוי להשיג את המטרה. יש לערוך בדיקות רפואיות מקיפות לפני הנסיעה, לדאוג לאשרת עבודה לבן הזוג ולבדוק האם יש צורך בוויזה מיוחדת. ברוב המדינות יש יותר מסוג אחד של אשרה, וחשוב לשים לב להבדלים בין האשרות בארצות הברית ובאירופה או באסיה.

במקביל, כדאי לדבר עם משפחות שכבר נמצאות ביעד ועם קולגות שסיימו את התהליך. כך ניתן ליצור חיבור מסוים בין העובדים החדשים והוותיקים וללמוד מהניסיון שלהם. רצוי בכל מקרה לוותר על כסף לטובת רילוקיישן למדינה נוחה יותר, כל עוד היתרונות באים לידי ביטוי בחיי הקהילה, הפנאי והתרבות. בשורה התחתונה, המטרה היא לסיים את התהליך עם תא משפחתי חזק ומלוכד יותר וכמובן עם מצב כלכלי משודרג.

צרו איתנו קשר *5988