גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך להימנע מטיפול תרופתי לא אפקטיבי או מסוכן עבורנו?

לעיתים נטילת כמה תרופות בו זמנית בקביעות עלולה דווקא להשפיע עלינו לרעה ואף להחמיר את מצבנו ■ כיצד ניתן להתגבר על הבעיה הזו?

לעיתים נטילת תרופה אחת עלולה להביא לבעיות רפואיות חדשות /   צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
לעיתים נטילת תרופה אחת עלולה להביא לבעיות רפואיות חדשות / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף Salus

כולנו מכירים את הסיטואציה: בעקבות בעיה רפואית, אנו הולכים לרופא מומחה לתחום והוא ממליץ לנו על הליך רפואי, הכולל בדרך כלל גם טיפול תרופתי. על פניו הטיפול התרופתי, שהפך לדבר שבשגרה בחיים המודרניים, נראה לנו כחלק מהקדמה וככזה אשר הביא עימו לתוצאות ברוכות של עלייה משמעותית בתוחלת החיים, לשיפור באיכות חיינו ולהתגברות על מחלות וסיבוכים. אולם למרות האמור לעיל ועל אף ההילה החיובית שיש לטיפול התרופתי, כדאי לדעת כי למטבע יש שני צדדים ותרופות עלולות לגרום לבעיות בריאות רבות.

הדברים אף מעוגנים בסטטיסטיקות הרפואיות: על פי נתוני ה-FDA, כל שנה מתרחשות בארה"ב למעלה מ-2 מיליון תופעות לוואי אשר גורמות לאשפוזים, תחלואה ותמותה עקב שימוש בתרופות. ה -FDA אף דירג את תופעות הלוואי מתרופות כגורם המוות הרביעי בארה"ב. עלותם המשוערת של אשפוזים ותחלואה מתרופות בארה"ב הינה בין 136 ל-177 מיליארד דולר בשנה.

"מחקרים שנעשו מראים כי לפחות 60-70% מתופעות הלוואי והאשפוזים הנגרמים בעקבות שימוש בתרופות ניתנים למניעה", אומרת ד"ר דורית דיל נחליאלי, Pharm.D (ד"ר לרוקחות קלינית), לשעבר מנהלת המחלקה לניהול סיכונים ומידע תרופתי במשרד הבריאות ומנהלת שירותי ייעוץ תרופתי במרפאת Salus, המציעה מערך ייחודי של ניהול רפואי אישי.

לדבריה, "ככל שאדם נוטל יותר תרופות, הסיכון לנזקים הנגרמים מהן כגון תופעות לוואי ותגובות בין תרופתיות עולה. אין בנטילת מספר רב של תרופות כדי להצביע על טיפול תרופתי שגוי חלילה, אולם באופן חד משמעי, המידע הקיים היום מראה כי ככל שנלקחות יותר תרופות, כך גובר הסיכון לבעיה הנובעת מהן. יש המגדירים "ריבוי תרופות" (פוליפרמסיה, Polypharmacy - י.ג.) כשימוש בחמש תרופות או יותר, ויש הנוקבים במספר גדול יותר של שמונה תרופות", היא מוסיפה.

ד"ר דורית דיל נחליאלי / צילום: יח"צ

"חשוב לציין", אומרת ד"ר דיל נחליאלי "כי תופעות הלוואי הן, למעשה, בעיות רפואיות אחרות הנוצרות בגלל התרופה, ולכן חשוב לדעת לזהות אותן מוקדם, לאפשר טיפול ולמנוע החמרה במצב. תופעות כמו חולשה, עייפות, סחרחורת, נפילות, שיעול, יתר לחץ דם, אצירת שתן, ירידה בזיכרון ובלבול הן רק חלק קטן מהבעיות הרפואיות שעלולות להיווצר כתוצאה משימוש בתרופות".

- אז איך ניתן למנוע טיפולים תרופתיים לא אפקטיביים ובמקרים מסוימים, אף מסוכנים?

"המפתח למניעה הוא ראשית לכל מודעות ציבורית. חשוב להפנים כי לכל תרופה יש גם צד שלילי שעלול לגרום לתופעות לוואי או נזקים אחרים. יתרה מכך, יש לדעת שלא כל תרופה מתאימה לכלל ציבור המטופלים ועל כן יש לגבש תוכנית תרופתית המותאמת לכל אדם ומאפייניו הרפואיים הפרסונליים".

ד"ר דיל נחליאלי מדגישה כי בחירת התרופה המתאימה ביותר למטופל בהתאם למאפייניו ולהתוויה (לאבחנה) חשובה ביותר להצלחת הטיפול התרופתי. "חשוב להתייחס בבחירת התרופה לתרופות נוספות, למחלות הרקע של המטופל, גיל, תפקוד כלייתי, אורח חיים, העדפות המטופל גם הן צריכות להילקח בחשבון ואף מאפיינים גנטיים. הדבר נכון עוד יותר כאשר מדובר במטופלים מבוגרים הנוטלים מספר רב של תרופות, יש לבצע אצלם הערכה קפדנית לפני בחירת כל תרופה חדשה".

"במקרים בהם מזהים תופעת לוואי מתרופה ספציפית ניתן למצוא פתרון (לדוגמה - החלפת תרופה, הפחתת מינון או הפסקה), והבעיה עשויה להיפתר. ישנם מקרים שלא ניתן להפסיק את נטילת התרופה, אך אפשר למצוא פתרונות אחרים על מנת למנוע נזק חמור או להקל על המטופל.  למשל, במקרים בהם המטופל מקבל שתי תרופות ששילוב ביניהן עלול לגרום לעלייה מסוכנת ברמות האשלגן בדם ולא ניתן להפסיק אחת מהתרופות עקב מצבו הרפואי, חשוב להקפיד על ביצוע בדיקות רמות אשלגן תכופות. כך נוודא שהמטופל לא יגיע לרמות מסכנות חיים של אשלגן בדם".

- מה עוד עלול להשפיע על תוצאות הטיפול התרופתי?

"נטילת תרופות ללא מרשם, תוספי תזונה וויטמינים גם עלולה לגרום לתופעות לוואי ותגובות בלתי רצויות. גם לתזונה לעיתים יש השלכות על טיפול תרופתי, כך לדוגמה שתיית מיץ אשכוליות עלולה לגרום לתגובות חמורות בשילוב תרופות מסויימות.

"לגבי עישון ושתיית אלכוהול - השפעתם השלילית ידועה לכל, אך מה שפחות ידוע הוא שהם עלולים להביא לתגובות לא רצויות אצל חלק מהתרופות. כך למשל, עישון יכול להפחית יעילות של תרופות מסוימות ואלכוהול בשילוב תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית עלול להוביל לתופעות לוואי חמורות מטשטוש ונמנום ועד לאובדן הכרה במקרים נדירים יותר, בהתאם למאפייני המטופל ולכמויות הצריכה. פרמטר נוסף המשפיע על תוצאות הטיפול הוא הגנטיקה - המאפיינים הגנטיים של האדם הם כלי עזר נוסף להתאמת טיפול תרופתי מיטבי, לשיפור יעילות הטיפול ולמניעת תופעות לוואי".

חשיבות טיפול תרופתי מותאם אישית

"בסאלוס הוקם מערך ייעוץ תרופתי ייחודי העונה בדיוק על צרכים אלו של המטופל הנוטל מספר רב של תרופות, המשתלב במסגרת ניהול רפואי אישי הניתן במרפאה", מספרת ד"ר נחליאלי דיל. "השירות זמין הן לצוות הרפואי והן למטופלים ומתאים לכל מטופל הנוטל 5 תרופות ומעלה, או מטופל שסובל מתופעות לוואי או כזה החושש מתגובות בין תרופתיות של הטיפול. לכל אלה הייעוץ חשוב במיוחד".

לדבריה, "כאשר מדובר על חולים הנוטלים מספר רב של תרופות לאורך זמן, יש להקדים תרופה למכה ולבצע הערכה של מכלול הטיפול התרופתי באופן יזום, לפחות פעם בשנה. זאת על מנת לזהות ולמנוע מראש בעיות ונזקים שעלולים להתפתח כתוצאה מהטיפול התרופתי".

"לסיכום", אומרת ד"ר נחליאלי דיל, "כדי לקבל את הטיפול התרופתי הטוב ביותר עבורנו חשוב להיות מודעים לצורך בטיפול מותאם אישית. חשוב לדעת שלא כל תרופה הניתנת לכל אלה הסובלים מבעיה מסויימת מתאימה גם לנו. לעיתים היא עלולה להיות לא אפקטיבית ואף מסוכנת עבורנו. התאמה אישית של טיפול תרופתי מסייעת במניעת תופעות לוואי, תחלואה משמעותית, אשפוזים ופגיעה באיכות החיים עקב טיפול תרופתי".

ד"ר דורית דיל נחליאלי Pharm.D, מנהלת שירותי ייעוץ תרופתי במרפאת Salus, המציעה מערך ייחודי של ניהול רפואי אישי.

לכניסה לאתר הקליקו כאן

עוד כתבות

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

קוטלר מתחיל לעשות שינויים בבנק הפועלים: מבטל את חטיבת מחזיקי עניין

חטיבת מחזיקי עניין בבנק מבוטלת פחות מחמש שנים לאחר שהוקמה ● מרבית הפעילויות שהיו תחת החטיבה של יעל דרומי, שפורשת מהבנק, יוכפפו כעת לחטיבת משאבי אנוש שבהובלת עמית אוברקוביץ'

מחירי הדיור / תמונה: שאטרסטוק

הפועלים ולאומי: שוק הנדל"ן ימשיך לעלות בשנה הנוכחית

בבנקים הגדולים צופים כי עלייה בהתחלות בנייה תירשם בגלל הבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן ● גם מחירי הדיור ימשיכו לעלות

אלון קצף  / צילום:תמר מצפי

דיוידשילד-פספורטכארד נהפכת לחברת ביטוח - ואייל בן שלוש יכהן בה כיו"ר

החברה, שנמצאת בבעלות אלון קצף וחברת הביטוח האמריקאית White Mountains, קיבלה את אישור רשות שוק ההון ● החברה תפעל ישירות מול הציבור, וגם תמשיך במכירת ביטוח דרך סוכנים

סניף מקדונלד'ס / צילום: shutterstock

מקדונלד'ס ביטלה הסדרי בלעדיות במרכזים מסחריים, והבדיקה של רשות התחרות תיסגר

במסגרת הבדיקה שנערכה התברר לממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, כי עוד לפני שהחלה הבדיקה פעלה מקדונלד'ס לביטול הסכמי הבלעדיות שהיו לה במרכזים מסחריים

מטוס התובלה של אל על  / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

קרטל המטענים: ביהמ"ש אישר ניהול תביעה ייצוגית נגד אל על ו-3 חברות תעופה

עמותת "הצלחה" טענה כי תיאום מחירים בין אל על, בריטיש איירוויז, לופטהנזה וסוויס גרמו לנזקים של כ-613 מיליון שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 17-18 בינואר

אתמול באיכילוב: נפגע אחד תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

המוסדיים אמרו כן ללבייב: הבטיח לעצמו החזקה של 92% לפחות במניות אפי פיתוח

ההיענות הגבוהה תאפשר ללבייב לפעול למחיקת מניות אפי פיתוח, הפועלת בשוק הנדל"ן של מוסקבה, מהמסחר בבורסת לונדון ● לבייב הגיש באוקטובר הצעה במחיר של 30 סנט למניה, ובחודש שעבר שדרג את הצעתו ל-39.4 סנט למניה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

המסחר בבורסת תל אביב נפתח בירידות קלות במדדים המובילים

מדד ת"א 35 טיפס אתמול ב-0.4% לשיא של 1,725.8 נקודות ● גילת ומבטח שמיר צפויות לרכז עניין אחר שזינקו אתמול בכ-14% על רקע מגעים למכירת גילת ב-2 מיליארד דולר ● בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום מרטין לותר קינג

פרויקט מגורים חדש בחיפה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דירות שני החדרים עושות קאמבק, ולא רק בתל אביב: מי קונה אותן ולאילו יזמים זה משתלם

בשנתיים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הדירות הקטנות, בנות 2-3 חדרים, שנבנות בארץ ● מי קהל היעד שלהן (רמז: לא רק משקיעים), ולמה לא כל היזמים מצטרפים לטרנד?

אבי טיומקין / צילום: תמר מצפי

מה היה לאבי טיומקין להגיד לאחר שזומן לרשות ני"ע

יועץ קרנות הגידור אבי טיומקין הוזמן באחרונה לביקור ברשות לניירות ערך, כדי להעביר סקירת מאקרו כחלק מתוכנית ההרצאות של מחלקת תאגידים

עידן עופר ותחנת כוח של OPC במישור רותם / צילומים: איל יצהר, רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בזכות הגז: כך השתלט עידן עופר בתוך חודשיים על שוק תחנות הכוח הקטנות

חודשיים חלפו מאז יצא לדרך המהלך שנועד לקדם הקמת תחנות כוח פרטיות, והקרב בין היזמים בשיאו • עידן עופר הולך וכובש נתחי שוק בזכות המחיר הזול שישלם על הגז ממאגרי תנין וכריש • המתחרים טוענים כי מדובר ביתרון לא לגיטימי • OPC: אנו מגישים ללקוחותינו את ההצעה התחרותית ביותר

שדה סולארי בנגב. / צילום: EGE

לא סתם עושות רוח: מי הן החברות בסקטור האנרגיה שרחוקות ממיצוי הפוטנציאל

רוב המדינות הגיעו ל"Grid Parity" – הנקודה שבה עלות הפקת אנרגיה סולארית שווה או זולה יותר מהפקת כל סוג אחר של אנרגיה לא מתחדשת; המשמעות היא שהשיקול הכלכלי הופך לעיקרי בשימוש באנרגיה חלופית ● על רקע זה כדאי לבדוק מי הן החברות ה"נסתרות" בסקטור האנרגיה שעוד רחוקות ממיצוי הפוטנציאל

שנחאי / צלם: Igor Iakovlev, Claudio Zaccherini / Shutterstock.com א.ס.א.פ קראייטיב

ירידות שערים באירופה לקראת הכנס העולמי בדאבוס; שוקי אסיה ננעלו בעליות

הבנק המרכזי של סין הותיר את ריבית הפריים על הלוואות ללא שינוי ● חשש מהתפרצות נגיף קורונה הקפיץ את מניות התרופות ומסכות הפנים בסין ● בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום מרטין לותר קינג

הצפות בתל אביב ובאיילון / צילום: דוברות משטרת ישראל, יח"צ

ההצפות מחיות את התוכנית להסטת המים מתוואי האיילון

התוכנית תקדם סלילת קו רכבת באיילון ● מנגד משמעות אישורה היא הקפאת הבנייה לצד התוואי

מימין: עוה"ד ארז תיק ואלון פומרנץ / צילום: תמר דניאלי, יח"צ

מיזוג רביעי בתוך שנה במשרד ליפא מאיר: ממזג לתוכו את משרדו של ארז תיק

עו"ד תיק, לשעבר מנכ"ל קבוצת לוזון, צפוי לעמוד בראש מחלקה שתעסוק בתחום הנדל"ן והמלונאות

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

השופט הפך החלטתו: אסר על המשטרה לחפש בטלפונים של בכירי קמפיין הליכוד

השופט עלאא מסארווה שינה את החלטתו בעקבות פסיקה של שופט העליון יוסף אלרון, שקבע כי החיפוש המוקדם בטלפונים של מנהלי הקמפיין היה שלא כדין, כיוון שלא בוצע באמצעות צו שיפוטי, ולחלופין לא הובהר להם כי זכותם להתנגד לחיפוש, וכי התנגדות זו לא תשמש כראיה נגדם

שכונת עוני בהודו/ צילום:: רויטרס, Anindito Mukherjee

דוח: 2,000 המיליארדרים בעולם הם בעלי עושר רב יותר מזה של 4.6 מיליארד בני אדם

לקראת כינוס דאבוס מחר, דוח חדש של אוקספם מתייחס לאי השוויון בעולם ● הדוח התמקד הפעם במצבן של הנשים ברחבי העולם: "הכלכלות הסקסיסטיות שלנו מתדלקות את משבר אי השוויון"

דוד סבן קרדיט: זוג הפקות

חילופים בהנהלת יינות ביתן: דוד סבן ימונה לסמנכ"ל הכספים במקום איל וינברג

רו"ח איל וינברג כיהן בתפקיד כשנה וחצי ● סבן כיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים של איקאה

בנקאות דיגיטלית/ צילום: שאטרסטוק

יחסים פתוחים בעולם הבנקאות: מה הבנקים מרוויחים ממהפכת הפינטק?

במשך שנים היינו זוג - אני והבנק ● אהבנו ושנאנו, נקשרנו ונפרדנו - אבל תמיד בזוג ● אולם מהפכת הפינטק מייצרת מודלים חדשים, בהן הבנקאות הפתוחה המחייבת את הבנקים לאפשר למאות חברות להיכנס לחשבונות שלנו ולטובתנו ● ומה יוצא לבנק? לא בטוח שהרבה ● האזינו

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

הערכה: גבאי ינסה לעצור את הדימום של סלקום באמצעות מיזוג עם הוט

יו"ר מפלגת העבודה לשעבר חוזר למגזר עסקי ● מה יגיד הרגולטור על רצונות המיזוג של סלקום, מה יעלה בגורל של מיזם הטלוויזיה (שעולה עשרות מיליוני שקלים בשנה), וכמה עובדים יפטר גבאי? ● ארבע הערות על האתגרים של מנכ"ל סלקום החדש