גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שניים רבים והמנכ"ל מוכר: שלמה זהר מימש החזקות באיי.די.או

במקביל מימש אופציות ב-1.4 מיליון שקל ■ מאבק השליטה שהתפתח בחברת הנדל"ן הזניק את מניית איי.די.או בכ-30% מאז סוף חודש יולי

שלמה זוהר / צילום: תמר מצפי
שלמה זוהר / צילום: תמר מצפי

מאבק השליטה שהתפתח לאחרונה בחברת הנדל"ן איי.די.או גרופ  (ADO) הזניק את מניית החברה בכ-30% מאז סוף חודש יולי. המאבק עצמו, בין בעלת השליטה שיכון ובינוי לקוראי התיגר, משה (מיקי) דיין וקרן אפולו קפיטל, טרם הוכרע, אולם בינתיים מנצלים המשקיעים את העלייה החדה במחיר המניה למימוש החזקותיהם.

אחד מאותם משקיעים הוא לא אחר ממנכ"ל איי.די.או גרופ, שלמה זהר, שמכר לאחרונה בבורסה ומחוצה לה כ-218 אלף מניות של החברה (0.8% מההון) שהיו ברשותו, בתמורה ל-13.6 מיליון שקל. במקביל, מימש זהר למניות את מלוא האופציות שהחזיק ברשותו, בהשקעה של כ-1.4 מיליון שקל, כך שהתמורה נטו עבורו מהעסקה כולה מסתכמת ב-12.2 מיליון שקל לפני מס. הוא מחזיק כעת ב-0.1% ממניות איי.די.או, בשווי של כ-1.2 מיליון שקל.

זהר הגיע לקבוצת שיכון ובינוי בשנת 2010, אחרי ארבע שנות כהונה כיו"ר בנק דיסקונט, במטרה למזג את פעילות הנדל"ן של הקבוצה בברלין לתוך איי.די.או, שהייתה אז תחת שליטתו של עדי קייזמן. זהר רכש לאחרונה 7.5% ממניות חברת הדלק סונול, בהשקעה של 22 מיליון שקל, כחלק מקבוצת משקיעים שכללה גם את ג'ואי שוואבל ואלי עזור, ושרכשה בסך הכול 25% ממניות סונול, לפי שווי חברה של 300 מיליון שקל. את המניות רכשו השלושה מידי דודי ויסמן, שרכש באפריל אשתקד את מלוא הבעלות על סונול לפי שווי חברה של כ-306 מיליון שקל.

איי.די.או גרופ, שאותה מנהל זהר, עוסקת ברכישה ובהשכרה של דירות למגורים בעיר ברלין, ונשלטת כאמור בידי חברת הנדל"ן והתשתיות שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון. שיכון ובינוי, שמחזיקה כיום ב-40% ממניות איי.די.או, הגישה בחודש שעבר הצעת רכש חלקית לכ-10% נוספים ממניות החברה הבת, במחיר של 56 שקל למניה, ובהשקעה כוללת של כ-154 מיליון שקל.

בעקבות פרסום הצעת הרכש החלו דיין ואפולו קפיטל לרכוש כמויות גדולות של מניות איי.די.או גרופ מגופים מוסדיים ומהציבור, והגיעו להחזקה כוללת של כ-37% בחברה (22% בידי דיין ו-15% בידי אפולו). הרכישה המסיבית הזניקה את מחירה של מניית איי.די.או לכ-66 שקל, קרי 18% יותר מהמחיר שהציעה שיכון ובינוי, ומסיבה זו הייתה אמורה מחר הצעת הרכש לפקוע מבלי שתיענה בידי הציבור והמוסדיים, שעדיין מחזיקים ב-23% ממניות איי.די.או.

עם זאת, היום הודיעה שיכון ובינוי על הארכת הצעת הרכש עד 25 בספטמבר, וזאת לאור המגעים שהיא מקיימת מאז השבוע שעבר עם נציגיו של דיין בנוגע להסכם אפשרי על שליטה משותפת באיי.די.או.

אפולו היא קרן פרייבט אקוויטי זרה גדולה, בעוד שעסקיה של משפחת דיין צמחו בשנים האחרונות בעיקר כתוצאה מפעילות בתחום הנדל"ן בגרמניה, וזה זמן היא מרחיבה את פעילותה בתחומי הנדל"ן והמלונאות.

ביולי האחרון חתמה משפחת דיין על עסקה לרכישת מלוא הבעלות בחברת מלונות אפריקה ישראל מידי אפריקה ישראל וקבוצת נץ, בתמורה לכ-415 מיליון שקל. צעד זה נתפס כקפיצת מדרגה בהיקף עסקיה, והוא השלים עבור המשפחה השקעה של כ-950 מיליון שקל בתחום המלונאות בישראל בתוך חודשים ספורים, לאחר שבתחילת השנה רכשה ארבעה בתי מלון מידי אותה חברה (אפריקה מלונות) תמורת כ-525 מיליון שקל.

למשפחה פעילות בתחומים רבים נוספים, ובהם תחנות דלק בארה"ב; עסקי רכב הכוללים סחר במכוניות משומשות באמצעות חברת טרייד מוביל; וכן מוסכים, יבוא תוספי דלק ושמנים וציוד למוסכים; כלים סניטריים ועוד.

מחזיקה 18 אלף יח"ד להשכרה

איי.די.או גרופ, הנסחרת בתל אביב, היא למעשה חברת החזקות, שמחזיקה ב-38.2% מהחברה הבת איי.די.או פרופרטיז (ADP), שמניותיה נסחרות בבורסת פרנקפורט לפי שווי של 1.82 מיליארד אירו (7.7 מיליארד שקל). נכון לסוף יוני, החזיקה איי.די.או פרופרטיז בכ-18 אלף יחידות דיור להשכרה ובכ-1,000 יחידות מסחר להשכרה בשטח כולל של כ-1.3 מיליון מ"ר, בשווי כולל של כ-2.6 מיליארד אירו.

את המחצית הראשונה של 2017 סיימה איי.די.או פרופרטיז עם FFO (רווח נקי מפעילות השכרה ובניכוי סעיפים חשבונאיים שונים) של 26.7 מיליון אירו, המשקף צמיחה של 34% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. צמיחה זו נבעה מגידול בהיקף נכסי החברה, מעלייה של 5.4% בהכנסות מנכסים דומים ומשיפור יחסי בהוצאות המימון.

מאז הספיקה איי.די.או פרופרטיז לגייס ביולי כ-400 מיליון אירו בהנפקת איגרות חוב, ולחתום על מזכר הבנות לא מחייב לרכישת 1,300 דירות מגורים (ביחד עם 60 יחידות של שטחים מסחריים) בתמורה כוללת של כ-205 מיליון אירו.

לפי תחזית שפרסמה איי.די.או פרופרטיז, גיוס האג"ח והשקעתו ברכישת נכסים מניבים נוספים יגדילו את ה-FFO השנתי לרמה של לפחות 62 מיליון אירו עד סוף 2017. משמעות התחזית היא שברבעון הרביעי צופה החברה FFO של כ-15.5 מיליון אירו, לעומת 13.6 מיליון אירו שנרשם ברבעון השני.

איי.די.או גרופ מחזיקה כאמור במניות החברה הבת בשווי כ-2.94 מיליארד שקל, ומאזנה (סולו) כלל בסוף יוני הון חוזר שוטף חיובי (נטו) של 304 מיליון שקל וחוב אג"ח של כ-1 מיליארד שקל. נתונים אלו משקפים שווי נכסי נקי חיובי (NAV) של כ-2.24 מיליארד שקל, או 81.65 שקל למניה.

בעלי המניות באיי.די.או גרופ

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

מעברות: דוחות טובים ודיבידנד בהיקף של 220 מיליון שקל

סתוונית/ צילום: יותם יעקובסון

שיהיה לכם סתיו זהוב: טיול בעקבות פרחי העונה

החלמוניות הן פרח הסתיו שבעקבותיו מטיילים הכי הרבה, ואחריהן מככבות הסתווניות הוורודות. מסלולי פריחה לעונה

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

"תוך 5 שנים כ-85% מסך החשמל במשק יופק מגז טבעי"

בתדרוך עיתונאים שנערך היום אמר שטייניץ כי "עד היום לא הצטיינו ביישום התכנית הממשלתית של חיבור המפעלים לגז טבעי. המפעלים חוברו בקצב של מפעל אחד בשנה. אנו נגביר את הקצב ונחבר 50-100 מפעלים בשנה"

פטריק דרהי/REUTERSBenoit Tessier

"כולם, גם בישראל, כתבו שהוא האיש עם מגע הקסם"

לפני פחות מחצי שנה פטריק דרהי הנפיק את אימפריית התקשורת שלו (שמחזיקה גם ב-HOT) ■ אבל אז המשקיעים איבדו אמון - וחתכו את המניה בחצי ■ ניתוח G

הרובוטים לא יחליפו את בני האדם בקרוב / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

משקיעים מצולקים עם הפסדי עתק בזירה הרובוטית

זירת האלגו-טריידינג עלתה לכותרות לאחר שמשקיעים רבים בזירת המסחר הרובוטית העלו טענות נגד בתי השקעות שגרמו להם, לטענתם, להפסדי עתק ולא השיבו להם את יתרת כספם כשביקשו לפדותם

וול סטריט / צילום: רויטרס

הפרדת כוחות בין אג"ח ישראל לארה"ב; מה בטווח הקצר?

הפערים השליליים בין התשואות לפדיון של אג"ח ממשלת ישראל לאלו של אג"ח ארה"ב הגיעו לשיא חדש ■ האם הם עשויים עוד להתרחב בטווח הקצר?

מזג אוויר, חורף, גשם, מטריה, זוג / צלם רויטרס

הפוגה בגשמים: שבת מתאימה לטיולים בארץ

במהלך השבת תחול עלייה ניכרת בטמפרטורות, ומזג האוויר יהיה מעונן חלקית וחם יחסית לעונה ■ בשעות הבוקר ינשבו רוחות ערות בהרי הצפון, בשעות אחה"צ קיים סיכוי לגשם מקומי בדרום הארץ ■ בתחילת השבוע הגשם צפוי לחזור 

יאיר נתניהו  שרה נתניהו ובנימין נתניהו  / צילום: חיים צח - לע"מ

הבעיה העיקרית ברומן שמנהלים ראשי מדינה עם מיליארדרים

מה שמתחיל בנהנתנות גדולה נגמר בהטבות מס אדירות ■ נתניהו ובני משפחתו העלו את ההדוניזם לדרגה קיצונית, אבל אובדן הערכים והבושה הזה לא התחיל שם וכנראה גם לא ייגמר ■ פרשנות

אירו, דולר  מט"ח / צילום: רויטרס

כלכלני אגוד: להקצות יותר כסף למניות על חשבון המזומן בתיקים

ישראל צפויה להיכנס למדד האג"ח הממשלתיות WGBI של בורסת לונדון בתקופה הקרובה וייתכן שכבר בדצמבר, ולמהלך  "עשויות להיות השלכות משמעותיות על המטבע הישראלי באופן ישיר ועל ציפיות האינפלציה באופן עקיף"

משא ומתן/צילום  Shutterstock:  א.ס.א.פ קרייטיב

לפני משא ומתן או שיחת שכר? קודם כל תכעסו

מחקרים חדשים מראים שליבוי הכעס מוביל לביצועים טובים יותר

שרגא ברוש/ צילום: התאחדות התעשייינים

מחלוקת בין המעסיקים על חלוקת מיליארדים לקשישים

ההיקף הכספי של התכנית מוערך בכ-1.5-2 מיליארד שקל שיועברו לקשישים ■ המעסיקים מבקרים את המהלך שמקדם יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש: "נאנקים מעלויות כבדות"

יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

דרמה במערכת הפוליטית: שר הבריאות ליצמן מתפטר

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע כי יתפטר מהממשלה ביום ראשון על רקע משבר עבודות הרכבת בשבת ■ יהדות התורה תישאר בתוך הקואליציה, דבר שאמור למנוע את פיזור הממשלה

יו``ר חברת חשמל יפתח רון-טל / צילום: דוברות חח``י

חברת החשמל: רווח של 3.2 מיליארד ש'; הכנסות 18 מיליארד ש'

הכנסות החברה לתשעת החודשים הראשונים של 2017 הסתכמו לסך של כ-18.4 מיליארד שקל, לעומת כ-17.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד ■ "חברת החשמל נמצאת בעיצומם של דיוני רפורמה מכריעים וקריטיים ליציבות ענף האנרגיה"

אבריאל בר יוסף / צילום: מוטי קמחי-ynet

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את תא"ל אבריאל בר יוסף

המשנה לראש המל"ל לשעבר נחקר בחשד לביצוע עבירות בתחום טוהר המידות בזמן כהונתו בתפקיד הבכיר ■ בר יוסף הוא אחד החשודים בפרשת הצוללות (תיק 3000)

55 דירות ישנות במקום 20 דירות ישנות ברמת גן / צילום: חברת אלמוג; הדמיה: ארתור יוספוב

התחדשות עירונית ברמת-גן: 55 דירות חדשות במקום 20 ישנות

תמ"א 38/2 ברחוב ראש פינה בר"ג: דירה חדשה עם מרפסת, מחסן וחניה

הדרך האטלנטית- נורבגיה/ קרדיט: שאטרסטוק

הקשר הנורבגי: דגים ותפוזים - אאוט; סייבר ומו"פ - אין

"מועצת המחקר" הנורבגית ו"הרשות לחדשנות" הישראלית משלבות ידיים: במקום דגים ותפוזים - סייבר ומו"פ

שלמה אליהו / צילום: כפיר זיו

הבן הולך, האב נכנס: בקרוב יושלם המהפך בחברת הביטוח מגדל

שלמה אליהו, בעל השליטה, יחליף את יוחנן דנינו בתפקיד היו"ר; עופר אליהו, בכורו של שלמה, יוחלף על ידי מיכל עבאדי בויאנג'ו ■ כחמש שנים לאחר רכישת החברה על ידי אליהו - האם השקט יגיע למגדל סוף-סוף? ■ פרשנות

נפט / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

רוסיה ואופ"ק לקראת הסכם לצמצום הפקת הנפט עד סוף 2018

בכלי התקשורת מצטטים גורמים בקרמלין שיודיעו על ההסכמות ב-30 בנובמבר - בוועידת אופ"ק

ריקשה בנגקוק תאילנד טוק טוק  / צלם: רויטרס

הדוכנים בבנגקוק עוברים למכירות באמצעות ברקוד סלולרי

רוכלי מזון הרחוב המפורסמים של בנגקוק הצטרפו למהפכה הדיגיטלית, והם מקבלים תשלומים באמצעות ברקודים של Quick Response) QR) שאפשר לקרוא באמצעות טלפונים חכמים

ח"כ מירי רגב / צילום: תמר מצפי

הקטטות, התככים והמזימות סביב חגיגות ה-70 למדינת ישראל

תככים ומזימות פוליטיות: חגיגות ה-60 למדינה כבר עלו 150 מיליון שקל, לחגיגות ה-70 בשנה הבאה הוקצו "רק" 100 מיליון שקל ■ הפלוג+