ייעוץ רוחני לעסקים: כיצד הוא תורם בקבלת החלטות?

אלין שלמה, מתקשרת ומנטורית, טוענת כי דווקא בעידן בו הכל בנוי על סטטיסטיקות ומאזנים, כדאי לאנשי עסקים להסתמך גם על אינטואיציות רוחניות לפני קבלת החלטות ■ למה המליצה ללקוחותיה להשקיע בביומד? מהי שיטת הייעוץ שלה? וגם האם טראמפ יסיים את הקדנציה?

ייעוץ רוחני עסקי עוזר בהתוויית דרך לחברות / צילום: צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ייעוץ רוחני עסקי עוזר בהתוויית דרך לחברות / צילום: צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה מטעם אלין שלמה

כל איש עסקים יודע שלמרות דוחות האקסל הכספיים, ניתוח מפת השחקנים בשוק ובחינת מגמות, בכל מה שקשור להצלחה או כישלון עסקי, רב הנסתר על הגלוי. לעיתים מדובר בהתנהגות צרכנית לא צפויה, פעמים אחרות במשבר כלכלי או במתיחות ביטחונית בינלאומית, ובמקרים אחרים במשבר תקשורתי אותו חווה החברה. כל אלו ואחרים עשויים לגרום להפסדים משמעותיים לחברה ובמקרים מסוימים אף לקריסתה.

אם בעבר פנו אנשי העסקים, חלקם בכירים במשק, לייעוץ של רבנים ומקובלים לצורך בחינה של הרובד העסקי הסמוי, הרי שבשנים האחרונות הם פונים למתקשרים ומנטורים רוחניים. אלו מסייעים ללקוחותיהם בהחלטות עסקיות ובוחנים את הכדאיות בבחירת שותפים ספציפיים, בהקמת עסקים חדשים ואפילו מצביעים על המועד האופטימלי לביצוע השקעה.

 

לדברי אלין שלמה, מתקשרת ומנטורית לקבלת החלטות עסקיות, "כששאלו את רמנוג'ן, המתמטיקאי ההודי הנודע שפתר כבר בגיל 3 משוואות מתמטיות מסובכות, איך הוא יודע את התשובות, הוא ענה שהאלה ההודית נמגארי לחשה אותן על אוזנו". תמיד שואלים אותי איך אני מצליחה בחיזויים שלי ואני מדמה את עצמי לרמנוג'ן. אני לא אישה של ספרים - אני אישה של אנשים ויש לי יכולת תקשור אינטואיטיבית גבוהה ביותר. אני מאמינה שידע רחב מגיע ממקורות סמויים וזה מה שאני מספקת ללקוחותיי העסקיים", היא מסבירה.

- אין סתירה בין עולם העסקים האנליטי והרציונלי לתקשור וקבלת החלטות דרך אינטואיציות?

"דווקא בעידן הזה שבו הכל גלוי ברשתות החברתיות, והכל בנוי על נוסחאות, סטטיסטיקות ומאזנים, הידע הסמוי הוא הכוח המבדיל בין עסק לעסק. היום כל היועצים הקלאסיים מספקים למנהל החברה ייעוץ הנסמך על נתונים, לעומת זאת החיזוי אותו אני מעניקה ב-99 אחוזי הצלחה מבוסס על האינטואיציות הרוחניות הגבוהות שלי. בעיני כל מי שלא משכיל לקבל ייעוץ רוחני עסקי, האדמה יכולה ליפול מתחת לרגליו ויחד עם זאת אני מאמינה שצריך לשלב בין שני הדברים".

שלמה (46) עוסקת בייעוץ ומנטורינג זה 15 שנה. לתודעה הציבורית נכנסה ב-10 השנים האחרונות כשעיקר פרסומה הגיעה בעקבות העזרה שהגישה באיתור נעדרים דוגמת החייל גיא חבר (תחום בו היא עוסקת במקביל). בסוף השנה שעברה אף הביאה להמצאו בשלום של רועי טגנסקי שנעדר במשך חודשיים באירופה.

מטבע עיסוקה היא קשורה מאוד לרוחניות ואף לקבלה. לדבריה יש קשר הדוק בין רוחניות להתפתחות הטכנולוגית של האדם: "בספר הזוהר העתיק, שנכתב לפני 2,000 שנה, ניתנו נבואות שבסביבות שנת 1840 יתחיל תור הזהב של האנושות, ואכן בתקופה זו החלה המהפכה התעשייתית - שהמשיכה בגילוי החשמל, דרך האנרגיה הגרעינית ועד פיתוח המחשב והשפעותיו מרחיקות הלכת".

"נבואה נוספת של ספר הזוהר מדברת על כניסתן של טכנולוגיות מתקדמות לביולוגיה של גוף האדם, לכן, לפני עשור ייעצתי לאנשי עסקים להשקיע במיזמים וסטארט-אפים העוסקים בטכנולוגיה רפואית. הצלחתי להביא להצלחות עסקיות רבות בתחום הזה תוך שאני מתבססת על דברי מידע רוחני".

אלין שלמה/ צילום: יח"צ
 אלין שלמה/ צילום: יח"צ

- מהי שיטת הייעוץ שלך?

"אני לא עושה הכנות ולא משתמשת בספרים קדושים וכיוצא בזה. כשהאדם מתיישב מולי, אני מקבלת באינטואיציה מידע לגביו ומעבירה לו אותו. במסגרת הייעוץ אני מנתחת את מחזוריות החיים של אנשי העסקים או החברות ומצביעה על נקודות בהן הם נמצאים - בשלבי עלייה, כשהמזל מאיר פנים, או להבדיל בשלבי ירידה וקיפאון. אני בונה גרף ללקוח בו הוא רואה באיזה שלב מחזורי הוא ממוקם. אם הוא בשלב עלייה, אני ממליצה לו להשקיע ולהתרחב. אם חלילה הוא נמצא בשלב קיפאון או שפל, אני מזהירה אותו ומייעצת לו לשמור על עצמו ולתחזק את הקיים. אני עושה זאת יחד עם מידע המגיע אליי מהתקשור. 

"כשאני בוחנת את המחזוריות האישית של האדם היושב מולי, אני בודקת, כאמור, גם את המחזוריות של החברה שלו והאם יש סנכרון בין שני המחזורים. דבר נוסף אותו אני עושה הוא בדיקת המחזוריות של שותפים, או מנכ"לים וסמנכ"לים. יש מקרים בהם אנשי עסקים שואלים אותי האם לחבור לשותף או להעסיק מנכ"ל מסויים ואם אני מוצאת שאותו אדם בשלב של שפל במחזוריות החיים אני ממליצה להתרחק ממנו. החיזוי שאני מספקת לאנשי העסקים הוא לא מידע שניתן להגיע אליו באמצעות כלים אנליטיים קרים".

- לאילו תחומים עסקיים את מייעצת כיום?

"באופן כללי אני מייעצת לכל איש עסקים המגיע אליי עם צורך בקבלת החלטה אסטרטגית. יחד עם זאת, אני יכולה לספר שאני מלווה חברות בארץ ובחו"ל באיתור מרבצי גבישים ויהלומים ובמציאת שדות נפט וגז בכמויות מסחריות. אני יכולה להגיד שאני יודעת כבר היום על עוד מקום אחד בים התיכון שיש בו גז בכמות מסחרית שטרם נחשף עד כה".

- ספרי על הצלחות לדוגמה

" הגיע אליי איש עסקים בשוק ההון הישראלי והבינלאומי אשר השקיע במניות של חברות נפט ולאור ירידת מחירי הנפט באותה תקופה הוא הפסיד כסף רב. בדקתי את מחזוריות מחירי הנפט ואת המחזוריות האישית של אותו משקיע וקיבלתי תשובה ברורה שאותו אדם נמצא בתקופה של פוטנציאל עסקי לרווחיות גבוהה ואין סיבה שיירתע מההפסד הזמני. ייעצתי לו להשקיע באופן זמני בשורט במניות ולאחר מכן לחזור לקנות מניות בדרך הרגילה. הוא עשה כך ואכן בסופו של התהליך שארך מספר חודשים מחירי הנפט עלו ב-20 אחוז מהמחיר בו נמצאו בתקופה בה הוא הגיע אליי, והשקעתו עלתה יפה.

במקרה אחר נפגשתי עם לקוח ששקל לקנות נכס באנגליה. הבניין אותו תיאר היה בן 3 קומות ולא היה ברור מה מספר יחידות הדיור שהרשויות באזור יאשרו להוסיף בו. בדקתי את המחזוריות של הלקוח וראיתי שהוא נמצא במגמת הצלחה בחיים והמלצתי לו לקדם את העסקה בכל הכוח. לאחר שלושה חודשים, הוא קיבל מכתב בו הודיעו לו כי יש אישור עקרוני להוסיף 19 יחידות דיור על המבנה הקיים. מטבע הדברים הוא הרוויח בעיסקה הזאת כסף רב".

- ולסיום, נשארה השאלה הכי מעניינת - מהם אפיקי ההשקעה עליהם את ממליצה לשנת 2018?

"השוק שבו אני ממליצה להשקיע הוא שוק הביטקוין והמטבעות הדיגיטליים למיניהם. הסיבה היא אי-היציבות הכלכלית בארה"ב ורוחות המלחמה המנשבות מצפון קוריאה. יש תנועה של משקיעים לעבר המטבעות הללו, מה שיוביל לעלייה חדה בשווי המצרפי של השוק כולו מ- 150 מיליארד דולר לעבר טריליון דולר בתוך שנתיים. מחיר יחידת ביטקוין עומד היום על 4,200 דולר ואני צופה שתוך מספר חודשים הוא יעלה ל-7,000 דולר למטבע. גם בנוגע למטבע האיתריום, אני צופה שבתוך 3-4 חודשים הוא יעלה מ-300 דולר למטבע ל-500 דולר.

"בנוסף,מחירי הגז והנפט יישארו יציבים לאורך זמן מאחר ויש עודף מלאים. מאגרי הנפט הקיימים היום הם גדולים ומאפשרים היצע קבוע של הזהב השחור. מכאן שאני לא צופה בחורף הקרוב עלייה משמעותית במחיר נפט, גם במידה ויהיו רוחות מלחמה באזור המפרץ הפרסי וצפון קוריאה. אותו הדבר לגבי הגז, עודף מלאים גדול בצפון אמריקה מאפשר מחיר גז נמוך וקבוע. 

"בבורסה אני צופה טלטלות שייגזרו מאירועים משמעותיים כבר בחודשים הקרובים, כגון סכנה למלחמות עולמית או מתיחויות שלא יפוגו, הידרדרות במשטרו של טראמפ ובניהול החוב של ארה"ב. אגב טראמפ, לפי מחזוריות האישית שלו, צפויות לו בעיות רציניות ומפולת לקראת נובמבר 2018. הוא לא צפוי לסיים את הקדנציה שלו וזו תיגמר לקראת שלהי השנה הבאה".

צרו איתנו קשר *5988