גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנק דיסקונט עיקל חלק מתמורת מכירת בית החולים אלישע

בנק דיסקונט פתח בהליך פשיטת רגל נגד גד זאבי בגין חוב בסך כ-22 מיליון דולר ■ לטענת הבנק, זאבי הוא בעל השליטה האמתי בחברות

גד זאבי / צילום: שלומי יוסף
גד זאבי / צילום: שלומי יוסף

עוד עיקול על כספים המגיעים לאיש העסקים גד זאבי וחברות הקשורות אליו מעסקת מכירת בית חולים אלישע: בית משפט השלום בחיפה הטיל צו עיקול זמני על 15% מכספי התמורה האמורים להיות מועברים ישירות לחברת מירג' פיתוח, בגין עסקת ממכירת בית החולים אלישע בחיפה.

כן, הטיל בית המשפט עיקול זמני על כל הכספים שאמורים להיות מועברים במסגרת עסקת מקרקעין בלוד - עסקה שנערכה בין חברת מירג' נדל"ן לבין חברת "נציבים" לרכישת חלקה של חברת מירג' נדל"ן במקרקעין בלוד.

העיקולים ניתנו לבקשת בנק דיסקונט, אשר הגיש בקשה להכריז על גד זאבי פושט רגל בגין חוב נטען של זאבי לבנק על סך כ-22 מיליון דולר. העיקולים הזמניים הוטלו על כספים המגיעים לחברות בקבוצת מירג', ולא כספים המשולמים ישירות לגד זאבי ומוחזקים בידו. לטענת הבנק זאבי הוא בעל השליטה האמתי בחברות הללו ויש להרים מסך בין החברות לבינו, ולעקל את הכספים אצל החברות.

מדובר בהמשך להליך פשיטת רגל בו פתח בנק דיסקונט בחודש שעבר, אשר במסגרתו נעתר בית המשפט המחוזי בחיפה לבקשת הבנק דיסקונט, להמציא לאיש-העסקים גד זאבי התראת פשיטת רגל בגין החוב הנטען של זאבי לבנק. בנוסף, הטיל בית המשפט צו מניעה זמני וצו עיקול זמני על הכספים המגיעים לזאבי ממכירת בית החולים אלישע בחיפה, שבבעלותו.

לפני כשלושה חודשים רכש איש-העסקים צביקה בארינבוים את בית החולים אלישע מידי זאבי, תמורת כ-180 מיליון שקל. בארינבוים רכש את פעילות בית החולים הפרטי הגדול והמוביל בצפון הארץ, כאשר העסקה לא כללה את בניין בית החולים, שנשאר בידי זאבי.

בנק דיסקונט טען, באמצעות עורכי הדין אסף אנגלרד וזוהר אילן, ממשרד עוה"ד המבורגר-עברון, כי לזאבי חוב לבנק על-פי הסכם שקיבל תוקף של פסק דין, שלפיו על זאבי לשלם לבנק כ-31 מיליון דולר. לטענת הבנק, על זאבי היה להשלים את תשלום החובות עד דצמבר 2016, אולם נכון להיום עומדת יתרת החוב של זאבי לבנק על כ-22 מיליון דולר.

נאמנות משפחתית

על-פי הבקשה, החוב הנטען של זאבי הוא חוב משנת 2005; וכי כבר בספטמבר 2005 פתח הבנק בהליך משפטי נגד זאבי ונגד חברת Inpecos A.G, בדרישה לתשלום חובותיהם לבנק בגין הלוואות שהוענקו להם. ב-2006 נתן בית המשפט המחוזי בתל-אביב תוקף של פסק דין להסכם פשרה שנחתם בין הבנק לבין זאבי והחברה, שבמסגרתו חויבו החברה וזאבי (כערב לחובותיה) לשלם לבנק כ-31.7 מיליון דולר, בהתאם ללוח התשלומים שנקבע בפסק הדין. עוד על-פי פסק הדין, התשלום האחרון אמור היה להיות מבוצע עד דצמבר 2016. אך לטענת הבנק החוב לא שולם.

עוד טוען הבנק בבקשה, כי אמנם זאבי הוא בעל השליטה בפועל בבית החולים אלישע, אולם על-פי פרסומים משנת 2014, בית ההשקעות מיטב דש נתן לזאבי הלוואה פרטית של כ-100 מיליון שקל, וזאבי שיעבד נגדה את בית החולים ונכסים נוספים שהיו בבעלותו לטובת בית ההשקעות. בנוסף נטען, כי בית החולים מוחזק על-ידי חברות אשר גד זאבי, אשתו טליה ובנו גור, הם הדירקטורים שלהן. לטענת הבנק, לפי הדוחות של חברת יפנאוטו, החברה שמחזיקה בכל החברות שמתחתיה, היא חברה זרה הרשומה באיי הבתולה הבריטיים, וכל הונה הוא בבעלות נאמנות משפחתית הרשומה בליכטנשטיין, "שנהניה הסופיים הם אשתו של גד זאבי וארבעת ילדיו".

בבקשה להרחבת צווי העיקול הזמניים על כספים שמוחזקים בחברות מירג', טוען בנק דיסקונט כי מבנה ההחזקות בחברות בקבוצת זאבי, זהות בעלי התפקיד בחברות והעסקאות הנרקמות בין החברות בקבוצה, מעידים כולם על הקשר ההדוק בין החברות בקבוצה, כך שיש לראותם כמקשה אחת. זאבי, נטען, הוא דירקטור בחברת מירג' פיתוח, בחברת מירג' נדל"ן, בחברת אלישע, בחברת ערתג וגם בחברת סנואי ; אשתו טליה, היא דירקטורית בחברת מירג' נדל"ן ובחברת ברטורא. בנו גור זאבי, הוא דירקטור בחברת ברטורא.

"אופן התנהלותה של קבוצת זאבי לאורך השנים, כמו גם אופן התנהלותו של החייב עצמו, מלמדים כי החייב הוא בעל השליטה בפועל בחברות בקבוצת זאבי ועושה בחברות כבתוך שלו. דוגמה לכך ניתן לראות בנכונותן של החברות בקבוצת זאבי לשעבד את נכסיהן להבטחת חובותיו האישיים של החייב, ולעשות שימוש ברווחיהן לצורך סילוק חובותיו האישיים של החייב", נכתב בבקשת הבנק.

עוד נטען, כי הנאמנות המשפחתית שהוקמה לצורך ניהול החברות היא כסות בלבד ובפועל זאבי משמש כנציגה בישראל של הנאמנות המשפחתית, תוך שהוא מכהן כדירקטור במרבית החברות שבהן מחזיקה הנאמנות המשפחתית בשרשור. "האמירה לפיה לחייב אין חלק בנאמנות המשפחתית הנ"ל, מהווה ניסיון בוטה להסתיר את מצבת נכסיו האמיתית של החייב, תוך שימוש לרעה בעיקרון האישיות המשפטית הנפרדת, וזאת על מנת להימנע מתשלום חובותיו של החייב לנושיו", טוען הבנק.

גד זאבי בחר שלא להגיב לידיעה, ומסר: "איני מגיב בתקשורת להליכים משפטיים. אני סומך על בית המשפט".

בקשת בנק דיסקונט אינה הבקשה הראשונה להכרזת פשיטת הרגל שהוגשה נגד זאבי.

הבנק מזכיר בבקשתו, הליך פשיטת רגל שנפתח נגד זאבי כבר ב-2012, על-ידי חברת Tenida anstalt, ושוב בשנת 2015. חברת טנידה אנסטלט (Tenida Anstalt) שבבעלות איל-ההון מיכאל צ'רנוי הגישה אז בקשה להתראת פשיטת רגל נגד זאבי, בטענה כי הוא חייב לה כ-55 מיליון דולר, בגין כספים שהעביר צ'רנוי לזאבי כחלק מרכישת מניות חברת התקשורת בזק.

צ'רנוי נתן בעבר לזאבי מימון לרכישת מניות בזק, ובהמשך הוגשו נגד השניים כתבי אישום, בטענה כי הסתירו ממשרד התקשורת ומהבנקים עובדה זו, וכן את האופציה שהייתה לצ'רנוי להיכנס כשותף בבזק.

אשתקד, 16 שנה לאחר עסקת הרכישה של מניות בזק על-ידי קבוצת החברות של גד זאבי; 14 שנה לאחר פתיחת החקירה, ו-11 שנה לאחר תחילת המשפט הפלילי סביב אותה עסקה - זוכו השניים זיכוי מהדהד מהאישומים נגדם, ואף נקבע כי המדינה תפצה את זאבי וצ'רנוי בסכום של כ-300 אלף שקל לכל אחד מהם, בשל העוול שנגרם להם בעקבות ניהול ההליך הפלילי נגדם.

במקביל למשפט הפלילי, נוהל הליך פשיטת הרגל שהגיש צ'רנוי נגד זאבי, עד שהוסכם בין השניים כי זאבי ישעבד נכסים שבבעלותו לטובת החברה שבבעלות צ'רנוי, על-מנת לעצור את ההליכים.

בבקשת בנק דיסקונט שהוגשה לבית המשפט, נטען, כי לבנק התברר רק לאחרונה, שבזמן שזאבי הציג מצג בפני הבנק שלפיו אין ביכולתו לשלם את חובותיו לבנק, החייב (זאבי) שיעבד נכסים של חברות בשליטתו, על-מנת לכסות חובות אחרים לגורם שלישי, בסך של יותר מ-130 מיליון דולר".

גד זאבי

גיל: 77

מגורים: יליד קיבוץ מסדה, מתגורר בחיפה

פועל באמצעות: "זאבי אחזקות"

נכסים שמכר לאחרונה: המרכז המסחרי גרנד קניון בחיפה, יבואנית מכוניות סובארו, יפנאוטו ופעילות בית החולים אלישע.

הליכים משפטיים: עסקת רכישת 20% מניות בזק בידי זאבי עמדה במרכזו של הליך פלילי שניהלה המדינה בשנים 2004-2015 נגד גד זאבי, זאב רום, מיכאל צ'רנוי ועו"ד מיכאל קומיסר. באוקטובר 2015 זוכו כל הארבעה ונקבע שההסכם חוקי

עוד משהו: היה בעליה ומנהלה של בית"ר ירושלים בעונת 2000-2001

עוד כתבות

איוב קרא / צלם: איל יצהר

חוק ערוץ 20: הטבות של הרגע האחרון וקרבות בין המועצה לשר

הכול חוקי: הח"כים ביצעו שינוי דרמטי בטלוויזיה המסחרית לקראת קריאה שנייה ושלישית ■ נציגי משרדי האוצר והמשפטים הבהירו כי הם מתנגדים לחוק, מכיוון שמשמעותו היא שהממשלה תוכל למעשה לסגור ערוצים

כרטיס אשראי / צילום: שאטרסטוק

הפתרון היצירתי של בנק הפועלים נגד פתיחת שוק האשראי

במסגרת חוק שטרום, נקבע כי על הבנקים להיפרד מחברות כרטיסי האשראי תוך 3 שנים, לצורך הגברת התחרות בענף ■ אלא שבנק הפועלים מצא מסלול משפטי עוקף, לפיו הוא יתקשר ישירות עם מאסטרכארד העולמית, ובכך הוא לא יפר לכאורה את הוראות החוק

תום פוטש / צילום: ואדים טיפליצקי

"הניסיון שלי בפרסום דיגיטלי התחיל כבר כשהייתי בן 13"

תום פוטש, דאטה אנליסט במטומי, מספר אודות הטרנדים החמים בעולם הפרסום, וכיצד לימודי הפסיכולוגיה מסייעים לו ■ "במדעי החברה צריך יותר כלי מחקר וסטטיסטיקה כדי לדעת מה נכון ומה לא"

נתי סיידוף / צילום:יחצ

ביהמ"ש נעתר לבנקים; יאפשר קיום אסיפת הנושים ביורוקום

(עדכון): השופטת איריס לושי עבודי נעתרה לבקשת יורוקום והבנקים לביהמ"ש שהביעו חשש שדחיית האסיפה תביא לפקיעת הצעת סיידוף

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

ההוראות מנתניהו, הסיוע של פילבר ופליטת הפה של יוכלמן

כך הסתבכה פעולת הסיוע לבזק של מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר

לינור יוכלמן / צילום: יחצ

כיצד האזינה מזכירת בזק לישיבות הדירקטוריון והג'וב שתקבל

בזק הודיעה הבוקר על הדחתה של לינור יוכלמן מתפקידה ■ ל"גלובס" נודע שהיא תסייע מעתה לסמנכ"ל הפיתוח העסקי עמיקם שורר לאחר שנמצאו עקבות להאזנה מהטלפון שלה לשיחות דירקטוריון

סקוט פרואיט/ צילום: רויטרס

ראש הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב ביטל ביקור בישראל

ברקע: האשמות שסקוט פרואיט טס רק במחלקה ראשונה או מחלקת עסקים ■ מטרת הביקור היתה "להבין את התשתיות הייחודיות של ישראל ואת אתגריה הייחודיים" ■ עמד להיפגש עם ראשי חברות שמתמחות בטכנולוגיה של מים

איקאה באר שבע / צילום: רועי לינד

איקאה פותחת חנות בבאר-שבע בהשקעה של 100 מיליון דולר

הרשת מעריכה כי בשנת 2018 יבקרו בסניף החדש כ-800 אלף מבקרים, ויימכרו בו יותר מ-3 מיליון פריטים

נתניהו במינכן / צילום: טל שניידר

נתניהו במינכן: לא מוכן להשיב בנוגע לחקירות, מתרכז באיראן

ראש הממשלה נאם במינכן על ההתגרות האיראנית והזכיר את התקרית הדיפלומטית עם פולין ■ החדשות על המעצרים הבוקר הפתיעו את עובדי לשכת ראש הממשלה

טדי שגיא / תמר מצפי

שגיא לא לבד: מנהלי בראק אן.וי ימכרו מניות תמורת 180 מ' ש'

מניות השליטה בחברת הנדל"ן יימכרו לחברת הנדל"ן הגרמנית אדלר תמורת 1.4 מיליארד שקל ■ מכירה שתניב לשגיא רווח של כ-300 מיליון שקל

מחאה בברלין על גירוש פליטים/ צילום: רויטרס  FABRICIO BENSCH

מתבצרים בכנסיות: מאבק מבקשי המקלט בגרמניה

מאז פתחה גרמניה ב-2015 את גבולותיה למבקשי מקלט, הקשיחה המדינה את החוקים נגדם ובמקביל הגדילה את התמריצים הכספיים לעוזבים ■ אבל מאות האלפים לא מוותרים: רבים המירו את דתם ושוהים כבר חודשים בכנסיות, שאליהן אסור למשטרה להיכנס

שאול אלוביץ ובנימין נתניהו / צילומים: תמר מצפי

ביהמ"ש האריך מעצר הבכירים בבזק ב-5 ימים; נתניהו: מסע ציד

(עדכונים שוטפים) - בין העצורים: שני מקורבים לראה"מ ובכירים בקבוצת בזק ■ מעצרו של יועץ התקשורת המקורב לנתניהו הוארך עד ליום חמישי ■ מספר העצורים בפרשה הנוכחית עלה ל-7 ■ נתניהו: במסע ציד

מפעל אינטל בקריית גת / צילום: עינת לברון

הדיל עם אינטל: השקעה של 4.5 מיליארד דולר תמורת מענקים

ההשקעות יהיו ככל הנראה בתחום הרכב האוטונומי ■ החברה תקבל מענק בגובה של 20%-30% מהיקף ההשקעה, סבסוד של עלויות פיתוח ומס חברות מופחת ■ הסיכום בין אינטל למדינה יוצג בקרוב ל"ועדת השלושה", המורכבת ממנכ"לי האוצר ומשרד הכלכלה ומנהל רשות המסים

חדווה בר  / צלם: יחצ באדיבות בנק ישראל

בנק ישראל יאפשר לקרנות זרות לרכוש את חברות האשראי

בנק ישראל פרסם את הקריטריונים לרכישת השליטה בחברות כרטיסי האשראי, ומבטיח הקלה בביורוקרטיה הכרוכה בכך ■ עם זאת, הקרנות תצטרכנה לשכנע שלא באו 'לעשות סיבוב' והן כאן לטווח הארוך

חץ 3 / צילום: רויטרס, אמיר כהן

ניסוי מוצלח לטיל חץ 3: פגע במטרה סימולטיבית בחלל

בשעות הבוקר נערך ניסוי נוף בטיל חץ 3 הנועד ליירט ראשי נפץ גרעיניים ■ סמנכ"ל התעשייה האווירית: "הטיל ביצע את כל המצופה ממנו. אנחנו מרוצים מהתוצאות" 

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

הרוויחו מההמלצות: גמר "הכוכב הבא" בראש טבלת הרייטינג

גם השבוע קשת עם שבע תוכניות בעשירייה מול שלוש לרשת ■ "חדשות השבת" בתאגיד כאן רושמת נתון שיא של 6.1%

פיטר תיל  / צילום: רויטרס Mike Segar

בורח מהאש: למה החליט פיטר תיל לעזוב את עמק הסיליקון?

היזם הסדרתי נוטש את עמק הסיליקון ועובר ללוס אנג'לס, אחרי שתמך בדונלד טראמפ וספג ביקורת קטלנית ■ תיל יעביר איתו לביתו החדש גם חלק מעסקיו, ומקורביו מעריכים כי הוא שוקד על מיזם מדיה

ענבל אור / צילום: איל יצהר

ריקושטים מענבל אור: קב' רכישה תקועה תמכור מגרש ברמת גן

בקרקע ברחוב ז'בוטינסקי 102-104 שיווקה אור לקבוצת רכישה 186 דירות ■ זאת על אף על פי שהעירייה הבהירה כי תשקול לאפשר לבנות במקום לכל היותר 140 דירות ■ חברי קבוצת הרכישה, שכבר 6 שנים ממתינים לדירה, התייאשו מהתממשות הפרויקט והחליטו למכור

קרנות נאמנות / צילום: שאטרסטוק

מושקעים בקרן נאמנות? כך תוכלו למדוד את מנהל התיק שלכם

בדיקה שבחנה את אסטרטגיית ההשקעה במדדי ת"א השונים, חושפת את התשואה שהשיגו קרנות הנאמנות השונות ■ הקרנות האקטיביות הצליחו להשיג תשואה עודפת כמעט בכל המדדים, למעט במדד 'מניות היתר'

משה כחלון / צילום: איל יצהר

כחלון: "לפי הנתונים שלנו לקבלנים יש 50 אלף דירות על המדף"

שר האוצר אמר עוד כי "הקבלנים לא מוכרים דירות, כי הם לא רוצים להוריד את המחירים" ■ "לא תהיה ברירה, השוק הוא חזק, הבנקים יבקשו את הכסף, המוסדות הפיננסיים יבקשו את הכסף. אנחנו שם"