גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנק דיסקונט עיקל חלק מתמורת מכירת בית החולים אלישע

בנק דיסקונט פתח בהליך פשיטת רגל נגד גד זאבי בגין חוב בסך כ-22 מיליון דולר ■ לטענת הבנק, זאבי הוא בעל השליטה האמתי בחברות

גד זאבי / צילום: שלומי יוסף
גד זאבי / צילום: שלומי יוסף

עוד עיקול על כספים המגיעים לאיש העסקים גד זאבי וחברות הקשורות אליו מעסקת מכירת בית חולים אלישע: בית משפט השלום בחיפה הטיל צו עיקול זמני על 15% מכספי התמורה האמורים להיות מועברים ישירות לחברת מירג' פיתוח, בגין עסקת ממכירת בית החולים אלישע בחיפה.

כן, הטיל בית המשפט עיקול זמני על כל הכספים שאמורים להיות מועברים במסגרת עסקת מקרקעין בלוד - עסקה שנערכה בין חברת מירג' נדל"ן לבין חברת "נציבים" לרכישת חלקה של חברת מירג' נדל"ן במקרקעין בלוד.

העיקולים ניתנו לבקשת בנק דיסקונט, אשר הגיש בקשה להכריז על גד זאבי פושט רגל בגין חוב נטען של זאבי לבנק על סך כ-22 מיליון דולר. העיקולים הזמניים הוטלו על כספים המגיעים לחברות בקבוצת מירג', ולא כספים המשולמים ישירות לגד זאבי ומוחזקים בידו. לטענת הבנק זאבי הוא בעל השליטה האמתי בחברות הללו ויש להרים מסך בין החברות לבינו, ולעקל את הכספים אצל החברות.

מדובר בהמשך להליך פשיטת רגל בו פתח בנק דיסקונט בחודש שעבר, אשר במסגרתו נעתר בית המשפט המחוזי בחיפה לבקשת הבנק דיסקונט, להמציא לאיש-העסקים גד זאבי התראת פשיטת רגל בגין החוב הנטען של זאבי לבנק. בנוסף, הטיל בית המשפט צו מניעה זמני וצו עיקול זמני על הכספים המגיעים לזאבי ממכירת בית החולים אלישע בחיפה, שבבעלותו.

לפני כשלושה חודשים רכש איש-העסקים צביקה בארינבוים את בית החולים אלישע מידי זאבי, תמורת כ-180 מיליון שקל. בארינבוים רכש את פעילות בית החולים הפרטי הגדול והמוביל בצפון הארץ, כאשר העסקה לא כללה את בניין בית החולים, שנשאר בידי זאבי.

בנק דיסקונט טען, באמצעות עורכי הדין אסף אנגלרד וזוהר אילן, ממשרד עוה"ד המבורגר-עברון, כי לזאבי חוב לבנק על-פי הסכם שקיבל תוקף של פסק דין, שלפיו על זאבי לשלם לבנק כ-31 מיליון דולר. לטענת הבנק, על זאבי היה להשלים את תשלום החובות עד דצמבר 2016, אולם נכון להיום עומדת יתרת החוב של זאבי לבנק על כ-22 מיליון דולר.

נאמנות משפחתית

על-פי הבקשה, החוב הנטען של זאבי הוא חוב משנת 2005; וכי כבר בספטמבר 2005 פתח הבנק בהליך משפטי נגד זאבי ונגד חברת Inpecos A.G, בדרישה לתשלום חובותיהם לבנק בגין הלוואות שהוענקו להם. ב-2006 נתן בית המשפט המחוזי בתל-אביב תוקף של פסק דין להסכם פשרה שנחתם בין הבנק לבין זאבי והחברה, שבמסגרתו חויבו החברה וזאבי (כערב לחובותיה) לשלם לבנק כ-31.7 מיליון דולר, בהתאם ללוח התשלומים שנקבע בפסק הדין. עוד על-פי פסק הדין, התשלום האחרון אמור היה להיות מבוצע עד דצמבר 2016. אך לטענת הבנק החוב לא שולם.

עוד טוען הבנק בבקשה, כי אמנם זאבי הוא בעל השליטה בפועל בבית החולים אלישע, אולם על-פי פרסומים משנת 2014, בית ההשקעות מיטב דש נתן לזאבי הלוואה פרטית של כ-100 מיליון שקל, וזאבי שיעבד נגדה את בית החולים ונכסים נוספים שהיו בבעלותו לטובת בית ההשקעות. בנוסף נטען, כי בית החולים מוחזק על-ידי חברות אשר גד זאבי, אשתו טליה ובנו גור, הם הדירקטורים שלהן. לטענת הבנק, לפי הדוחות של חברת יפנאוטו, החברה שמחזיקה בכל החברות שמתחתיה, היא חברה זרה הרשומה באיי הבתולה הבריטיים, וכל הונה הוא בבעלות נאמנות משפחתית הרשומה בליכטנשטיין, "שנהניה הסופיים הם אשתו של גד זאבי וארבעת ילדיו".

בבקשה להרחבת צווי העיקול הזמניים על כספים שמוחזקים בחברות מירג', טוען בנק דיסקונט כי מבנה ההחזקות בחברות בקבוצת זאבי, זהות בעלי התפקיד בחברות והעסקאות הנרקמות בין החברות בקבוצה, מעידים כולם על הקשר ההדוק בין החברות בקבוצה, כך שיש לראותם כמקשה אחת. זאבי, נטען, הוא דירקטור בחברת מירג' פיתוח, בחברת מירג' נדל"ן, בחברת אלישע, בחברת ערתג וגם בחברת סנואי ; אשתו טליה, היא דירקטורית בחברת מירג' נדל"ן ובחברת ברטורא. בנו גור זאבי, הוא דירקטור בחברת ברטורא.

"אופן התנהלותה של קבוצת זאבי לאורך השנים, כמו גם אופן התנהלותו של החייב עצמו, מלמדים כי החייב הוא בעל השליטה בפועל בחברות בקבוצת זאבי ועושה בחברות כבתוך שלו. דוגמה לכך ניתן לראות בנכונותן של החברות בקבוצת זאבי לשעבד את נכסיהן להבטחת חובותיו האישיים של החייב, ולעשות שימוש ברווחיהן לצורך סילוק חובותיו האישיים של החייב", נכתב בבקשת הבנק.

עוד נטען, כי הנאמנות המשפחתית שהוקמה לצורך ניהול החברות היא כסות בלבד ובפועל זאבי משמש כנציגה בישראל של הנאמנות המשפחתית, תוך שהוא מכהן כדירקטור במרבית החברות שבהן מחזיקה הנאמנות המשפחתית בשרשור. "האמירה לפיה לחייב אין חלק בנאמנות המשפחתית הנ"ל, מהווה ניסיון בוטה להסתיר את מצבת נכסיו האמיתית של החייב, תוך שימוש לרעה בעיקרון האישיות המשפטית הנפרדת, וזאת על מנת להימנע מתשלום חובותיו של החייב לנושיו", טוען הבנק.

גד זאבי בחר שלא להגיב לידיעה, ומסר: "איני מגיב בתקשורת להליכים משפטיים. אני סומך על בית המשפט".

בקשת בנק דיסקונט אינה הבקשה הראשונה להכרזת פשיטת הרגל שהוגשה נגד זאבי.

הבנק מזכיר בבקשתו, הליך פשיטת רגל שנפתח נגד זאבי כבר ב-2012, על-ידי חברת Tenida anstalt, ושוב בשנת 2015. חברת טנידה אנסטלט (Tenida Anstalt) שבבעלות איל-ההון מיכאל צ'רנוי הגישה אז בקשה להתראת פשיטת רגל נגד זאבי, בטענה כי הוא חייב לה כ-55 מיליון דולר, בגין כספים שהעביר צ'רנוי לזאבי כחלק מרכישת מניות חברת התקשורת בזק.

צ'רנוי נתן בעבר לזאבי מימון לרכישת מניות בזק, ובהמשך הוגשו נגד השניים כתבי אישום, בטענה כי הסתירו ממשרד התקשורת ומהבנקים עובדה זו, וכן את האופציה שהייתה לצ'רנוי להיכנס כשותף בבזק.

אשתקד, 16 שנה לאחר עסקת הרכישה של מניות בזק על-ידי קבוצת החברות של גד זאבי; 14 שנה לאחר פתיחת החקירה, ו-11 שנה לאחר תחילת המשפט הפלילי סביב אותה עסקה - זוכו השניים זיכוי מהדהד מהאישומים נגדם, ואף נקבע כי המדינה תפצה את זאבי וצ'רנוי בסכום של כ-300 אלף שקל לכל אחד מהם, בשל העוול שנגרם להם בעקבות ניהול ההליך הפלילי נגדם.

במקביל למשפט הפלילי, נוהל הליך פשיטת הרגל שהגיש צ'רנוי נגד זאבי, עד שהוסכם בין השניים כי זאבי ישעבד נכסים שבבעלותו לטובת החברה שבבעלות צ'רנוי, על-מנת לעצור את ההליכים.

בבקשת בנק דיסקונט שהוגשה לבית המשפט, נטען, כי לבנק התברר רק לאחרונה, שבזמן שזאבי הציג מצג בפני הבנק שלפיו אין ביכולתו לשלם את חובותיו לבנק, החייב (זאבי) שיעבד נכסים של חברות בשליטתו, על-מנת לכסות חובות אחרים לגורם שלישי, בסך של יותר מ-130 מיליון דולר".

גד זאבי

גיל: 77

מגורים: יליד קיבוץ מסדה, מתגורר בחיפה

פועל באמצעות: "זאבי אחזקות"

נכסים שמכר לאחרונה: המרכז המסחרי גרנד קניון בחיפה, יבואנית מכוניות סובארו, יפנאוטו ופעילות בית החולים אלישע.

הליכים משפטיים: עסקת רכישת 20% מניות בזק בידי זאבי עמדה במרכזו של הליך פלילי שניהלה המדינה בשנים 2004-2015 נגד גד זאבי, זאב רום, מיכאל צ'רנוי ועו"ד מיכאל קומיסר. באוקטובר 2015 זוכו כל הארבעה ונקבע שההסכם חוקי

עוד משהו: היה בעליה ומנהלה של בית"ר ירושלים בעונת 2000-2001

עוד כתבות

קידוח תמר / צילום: יחצ

התקלה בקידוח "תמר" צפויה להימשך עד השבוע הבא

מנכ"ל משרד האנרגיה בחן מול בתי הזיקוק ויצרני החשמל את צרכי הדלקים החלופיים הנדרשים ■ פרשנות: מדינה על הקשקש – השאלות שמעוררת התקלה ב"תמר"

בולען אטקציה לשחייה/ צילם: מתוך הוידאו

חובבי צלילה? הכירו 3 אתרים יוצאי דופן שכדאי לבקר בהם

לאלה מביניכם שמחזיקים ברישיון צלילה וכבר צללו בכמה מאתרי הצלילה הפופולריים בארץ ובעולם, קבלו הצצה ל-3 אתרים מומלצים שאולי לא הכרתם ■ כל הפרטים בווידאו

נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו / צילום: רויטרס

משלחת צה"ל שמסייעת במקסיקו התקבלה במחיאות כפיים

70 הקצינים והחיילים במשלחת הסיוע שיצאה לסייע במאמצי חילוץ בעקבות רעידת האדמה העזה התקבלו בקריאות שמחה ובמחיאות כפיים במקסיקו סיטי ■ מפקד המשלחת: זו זכות להציל חיים גם במרחק אלפי קילומטרים מהבית

תא לחץ / צילום: דוברות אסף הרופא

מיוחד: הטיפולים החדשים שמנסים להאריך את החיים

תחום האנטי-אייג'ינג מתפתח: בשנים האחרונות מיטב החוקרים וחברות הפארמה מנסים לפענח את תהליכי ההזדקנות ולמצוא פתרונות ■ G בסקירה מיוחדת

אריה בלדגרין / צילום:  יח"צ

"בתוך כמה עשורים כימותרפיה תתקיים רק בספרי ההיסטוריה"

פרופ' אריה בלדגרין מדבר לראשונה אחרי המכירה של קייט פארמה לענקית הביוטק גיליאד ■ בלדגרין מספר כיצד הפכה החברה למובילת שוק ואילו פיתוחים נמצאים בעבודה

אביגדור ליברמן / צילום: תמר מצפי

ליברמן: "איראן מאיימת על העולם החופשי"

שר הביטחון הגיב לניסוי שיגור הטיל הבליסטי החדש ואמר כי טהרן ממשיכה להתגרות בארה"ב ולבחון את ישראל ■ "הוכחה נוספת לשאיפות האיראניות להפוך למעצמה עולמית ולאיים לא רק על מדינות המזרח התיכון; אסור שיהיה להם נשק גרעיני"

גרמניה בוחרת  / צילום:  רויטרס Fabrizio Bensch

דיווח מברלין: הבחירות נפתחו; צפי להתחזקות הימין הקיצוני

שתי שאלות מרכזיות מרחפות מעל הבחירות בגרמניה: איזו קואליציה תוכל אנגלה מרקל להרכיב אחרי הבחירות, וכמה אחוזי תמיכה תקבל מפלגת הימין האנטי-איסלאמית "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD)

ג'יליאן טאנס / צילום: איל יצהר

הזמנות של כחצי מיליארד לילות: מנכ"לית בוקינג על מחירי המלונות

ג'יליאן טאנס דוחה את הטענה שמדובר בדואופול בינלאומי, לא מבינה את התלונות על העמלות שנגבות, ומתעקשת שמחירי בתי המלון לא מיישרים קו כלפי מעלה ■ ראיון

אסדת קידוח תמר / צילום: בן יוסטר

פרשנות: מדינה על הקשקש – השאלות שמעוררת התקלה בתמר

כמה תעלה לצרכני החשמל התקלה ב"תמר" - ואיך קרה ש-5 שנים אחרי הפיצוצים בסיני שוב נותרנו בלי גיבוי לגז?

מונית אובר בלונדון / צילום: רויטרס

לונדון מסמנת לאובר את הדרך החוצה; החברה תערער

רישיונה של חברת ההסעה השיתופית לא יחודש, בתמיכת ראש העיר ■ 40 אלף נהגים יאבדו מקור הכנסה?

סוחר בוול סטריט / צילום: רויטרס

שחקן מעו"ף: איך "אוכלים" את הסיפור הצפון-קוריאני?

האדישות בוול סטריט שוברת שיאים ומשפיעה גם על הפער בין תמחור שוק האג"ח לתמחור שוק המניות ■ וכאן בארץ: פקיעת האופציות, תגובות בנק ישראל לתזוזות הדולר ועוד

איתן סרבר ושי עם-שלם, יזמי הסטארט-אפ Communit / צילום: פאול אורלייב

מודל המגורים המשותפים צובר תאוצה ומגיע לישראל

החל במעונות סטודנטים, דרך מיקרו-דירות, ועכשיו הדיור השיתופי עולה עוד שלב בישראל: מבנים שכוללים דירות זעירות עם חללים משותפים לבילוי, אוכל, כביסה ועבודה ■ ניתוח G

המערות הכחולות בראש הנקרא/ צילום: יותם יעקובסון

שנהיה לראש: ארבע הצעות לטיולים בראש טוב לעונת החגים

טיולים שמתאימים גם ליתר חודשי השנה, שהרי ידוע שאין כמו טיול לנקות את הראש

הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי

ירידות שערים בבורסה בתל אביב; מניית פועלים עולה בכ-2%

המתיחות בין ארה"ב וצפון קוריאה עולה לשיא ■ היום: בחירות בגרמניה ■ שרי אריסון מוכרת 49% ממניותיה בבנק הפועלים ■ תקלה ממושכת ב"תמר" השביתה את הזרמת הגז מהמאגר

פריז בסתיו / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

יום השוויון שחל היום מביא את הסתיו באופן רשמי

עם הסתיו מגיעה גם התקררות קלה: הטמפרטורות יירדו, והיום צפוי להיות נוח ■ מגמה זו צפויה להימשך לאורך השבוע, כולל יום כיפור ■ הים היום גלי עם גלים שצפויים להגיע עד לגובה של 150 ס"מ

הדמיה. שוהם / צילום: דירה להשכיר ו polytown media

בג"ץ הקפיא הגרלת מחיר למשתכן לבני המקום בשוהם

הישג לזכאי מחיר למשתכן מסדרה ב' בשוהם: בג"ץ הקפיא את ההגרלה ביישוב עד לדיון בעתירתם ■ בעתירה נטען כי ההגרלה שנסגרה בשוהם מקפחת את זכאי סדרה ב' בני המקום

קים ג'ונג און מוחא כפיים בחגיגה לכבוד מדעני גרעין ומהנדסים שהשתתפו בניסוי פצצת המימן / צילום: רויטרס

טראמפ ממשיך בקו התקיף: "לטפל באיש הטילים הקטן"

נשיא ארה"ב טראמפ ממשיך בקו התקיף אל מול הממשל בפיונגיאנג ומשגר איום נוסף לעבר קים ג'ונג און, שהזהיר אתמול מצעדי התגובה החריפים ביותר בהיסטוריה נגד ארה"ב: "אסור שמטורף יסתובב וישגר טילים"

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

נחתם הסכם ניהול בחברת איי.די.או בין שיכון ובינוי לדיין ואפולו

במקביל, איש העסקים יעקב לוקסנבורג (לוקסי), בעל השליטה בחברת ההשקעות לפידות, הפך לבעל עניין בחברת איי.די.או

 שלט בחירות התומך באנגלה מרקל / צילום: רויטרס

בדרך למרקל, בפעם הרביעית: גרמניה מתכוננת לבחירות

ביום א' הקרוב ילכו 61.5 מיליון בוחרים לקלפיות בגרמניה, כשהאבטלה בשפל, היצוא בשיא, והיקף האי-שוויון כמעט לא עלה ■ מרקל צפויה להמשיך ולהנהיג את הכלכלה הגדולה באירופה

ערוץ הילדים / צילום: יחצ

סלקום TV מעלה את ערוץ הילדים וערוץ לוגי של קבוצת RGE

בכך משלשת סלקום את תוכן ספריית ה-VOD לילדים ■ במסגרת ההסכם תיבחן האפשרות של סלקום TV להשקעה בהפקות מקור שישודרו בערוץ הילדים ובערוץ לוגי