גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנק דיסקונט עיקל חלק מתמורת מכירת בית החולים אלישע

בנק דיסקונט פתח בהליך פשיטת רגל נגד גד זאבי בגין חוב בסך כ-22 מיליון דולר ■ לטענת הבנק, זאבי הוא בעל השליטה האמתי בחברות

גד זאבי / צילום: שלומי יוסף
גד זאבי / צילום: שלומי יוסף

עוד עיקול על כספים המגיעים לאיש העסקים גד זאבי וחברות הקשורות אליו מעסקת מכירת בית חולים אלישע: בית משפט השלום בחיפה הטיל צו עיקול זמני על 15% מכספי התמורה האמורים להיות מועברים ישירות לחברת מירג' פיתוח, בגין עסקת ממכירת בית החולים אלישע בחיפה.

כן, הטיל בית המשפט עיקול זמני על כל הכספים שאמורים להיות מועברים במסגרת עסקת מקרקעין בלוד - עסקה שנערכה בין חברת מירג' נדל"ן לבין חברת "נציבים" לרכישת חלקה של חברת מירג' נדל"ן במקרקעין בלוד.

העיקולים ניתנו לבקשת בנק דיסקונט, אשר הגיש בקשה להכריז על גד זאבי פושט רגל בגין חוב נטען של זאבי לבנק על סך כ-22 מיליון דולר. העיקולים הזמניים הוטלו על כספים המגיעים לחברות בקבוצת מירג', ולא כספים המשולמים ישירות לגד זאבי ומוחזקים בידו. לטענת הבנק זאבי הוא בעל השליטה האמתי בחברות הללו ויש להרים מסך בין החברות לבינו, ולעקל את הכספים אצל החברות.

מדובר בהמשך להליך פשיטת רגל בו פתח בנק דיסקונט בחודש שעבר, אשר במסגרתו נעתר בית המשפט המחוזי בחיפה לבקשת הבנק דיסקונט, להמציא לאיש-העסקים גד זאבי התראת פשיטת רגל בגין החוב הנטען של זאבי לבנק. בנוסף, הטיל בית המשפט צו מניעה זמני וצו עיקול זמני על הכספים המגיעים לזאבי ממכירת בית החולים אלישע בחיפה, שבבעלותו.

לפני כשלושה חודשים רכש איש-העסקים צביקה בארינבוים את בית החולים אלישע מידי זאבי, תמורת כ-180 מיליון שקל. בארינבוים רכש את פעילות בית החולים הפרטי הגדול והמוביל בצפון הארץ, כאשר העסקה לא כללה את בניין בית החולים, שנשאר בידי זאבי.

בנק דיסקונט טען, באמצעות עורכי הדין אסף אנגלרד וזוהר אילן, ממשרד עוה"ד המבורגר-עברון, כי לזאבי חוב לבנק על-פי הסכם שקיבל תוקף של פסק דין, שלפיו על זאבי לשלם לבנק כ-31 מיליון דולר. לטענת הבנק, על זאבי היה להשלים את תשלום החובות עד דצמבר 2016, אולם נכון להיום עומדת יתרת החוב של זאבי לבנק על כ-22 מיליון דולר.

נאמנות משפחתית

על-פי הבקשה, החוב הנטען של זאבי הוא חוב משנת 2005; וכי כבר בספטמבר 2005 פתח הבנק בהליך משפטי נגד זאבי ונגד חברת Inpecos A.G, בדרישה לתשלום חובותיהם לבנק בגין הלוואות שהוענקו להם. ב-2006 נתן בית המשפט המחוזי בתל-אביב תוקף של פסק דין להסכם פשרה שנחתם בין הבנק לבין זאבי והחברה, שבמסגרתו חויבו החברה וזאבי (כערב לחובותיה) לשלם לבנק כ-31.7 מיליון דולר, בהתאם ללוח התשלומים שנקבע בפסק הדין. עוד על-פי פסק הדין, התשלום האחרון אמור היה להיות מבוצע עד דצמבר 2016. אך לטענת הבנק החוב לא שולם.

עוד טוען הבנק בבקשה, כי אמנם זאבי הוא בעל השליטה בפועל בבית החולים אלישע, אולם על-פי פרסומים משנת 2014, בית ההשקעות מיטב דש נתן לזאבי הלוואה פרטית של כ-100 מיליון שקל, וזאבי שיעבד נגדה את בית החולים ונכסים נוספים שהיו בבעלותו לטובת בית ההשקעות. בנוסף נטען, כי בית החולים מוחזק על-ידי חברות אשר גד זאבי, אשתו טליה ובנו גור, הם הדירקטורים שלהן. לטענת הבנק, לפי הדוחות של חברת יפנאוטו, החברה שמחזיקה בכל החברות שמתחתיה, היא חברה זרה הרשומה באיי הבתולה הבריטיים, וכל הונה הוא בבעלות נאמנות משפחתית הרשומה בליכטנשטיין, "שנהניה הסופיים הם אשתו של גד זאבי וארבעת ילדיו".

בבקשה להרחבת צווי העיקול הזמניים על כספים שמוחזקים בחברות מירג', טוען בנק דיסקונט כי מבנה ההחזקות בחברות בקבוצת זאבי, זהות בעלי התפקיד בחברות והעסקאות הנרקמות בין החברות בקבוצה, מעידים כולם על הקשר ההדוק בין החברות בקבוצה, כך שיש לראותם כמקשה אחת. זאבי, נטען, הוא דירקטור בחברת מירג' פיתוח, בחברת מירג' נדל"ן, בחברת אלישע, בחברת ערתג וגם בחברת סנואי ; אשתו טליה, היא דירקטורית בחברת מירג' נדל"ן ובחברת ברטורא. בנו גור זאבי, הוא דירקטור בחברת ברטורא.

"אופן התנהלותה של קבוצת זאבי לאורך השנים, כמו גם אופן התנהלותו של החייב עצמו, מלמדים כי החייב הוא בעל השליטה בפועל בחברות בקבוצת זאבי ועושה בחברות כבתוך שלו. דוגמה לכך ניתן לראות בנכונותן של החברות בקבוצת זאבי לשעבד את נכסיהן להבטחת חובותיו האישיים של החייב, ולעשות שימוש ברווחיהן לצורך סילוק חובותיו האישיים של החייב", נכתב בבקשת הבנק.

עוד נטען, כי הנאמנות המשפחתית שהוקמה לצורך ניהול החברות היא כסות בלבד ובפועל זאבי משמש כנציגה בישראל של הנאמנות המשפחתית, תוך שהוא מכהן כדירקטור במרבית החברות שבהן מחזיקה הנאמנות המשפחתית בשרשור. "האמירה לפיה לחייב אין חלק בנאמנות המשפחתית הנ"ל, מהווה ניסיון בוטה להסתיר את מצבת נכסיו האמיתית של החייב, תוך שימוש לרעה בעיקרון האישיות המשפטית הנפרדת, וזאת על מנת להימנע מתשלום חובותיו של החייב לנושיו", טוען הבנק.

גד זאבי בחר שלא להגיב לידיעה, ומסר: "איני מגיב בתקשורת להליכים משפטיים. אני סומך על בית המשפט".

בקשת בנק דיסקונט אינה הבקשה הראשונה להכרזת פשיטת הרגל שהוגשה נגד זאבי.

הבנק מזכיר בבקשתו, הליך פשיטת רגל שנפתח נגד זאבי כבר ב-2012, על-ידי חברת Tenida anstalt, ושוב בשנת 2015. חברת טנידה אנסטלט (Tenida Anstalt) שבבעלות איל-ההון מיכאל צ'רנוי הגישה אז בקשה להתראת פשיטת רגל נגד זאבי, בטענה כי הוא חייב לה כ-55 מיליון דולר, בגין כספים שהעביר צ'רנוי לזאבי כחלק מרכישת מניות חברת התקשורת בזק.

צ'רנוי נתן בעבר לזאבי מימון לרכישת מניות בזק, ובהמשך הוגשו נגד השניים כתבי אישום, בטענה כי הסתירו ממשרד התקשורת ומהבנקים עובדה זו, וכן את האופציה שהייתה לצ'רנוי להיכנס כשותף בבזק.

אשתקד, 16 שנה לאחר עסקת הרכישה של מניות בזק על-ידי קבוצת החברות של גד זאבי; 14 שנה לאחר פתיחת החקירה, ו-11 שנה לאחר תחילת המשפט הפלילי סביב אותה עסקה - זוכו השניים זיכוי מהדהד מהאישומים נגדם, ואף נקבע כי המדינה תפצה את זאבי וצ'רנוי בסכום של כ-300 אלף שקל לכל אחד מהם, בשל העוול שנגרם להם בעקבות ניהול ההליך הפלילי נגדם.

במקביל למשפט הפלילי, נוהל הליך פשיטת הרגל שהגיש צ'רנוי נגד זאבי, עד שהוסכם בין השניים כי זאבי ישעבד נכסים שבבעלותו לטובת החברה שבבעלות צ'רנוי, על-מנת לעצור את ההליכים.

בבקשת בנק דיסקונט שהוגשה לבית המשפט, נטען, כי לבנק התברר רק לאחרונה, שבזמן שזאבי הציג מצג בפני הבנק שלפיו אין ביכולתו לשלם את חובותיו לבנק, החייב (זאבי) שיעבד נכסים של חברות בשליטתו, על-מנת לכסות חובות אחרים לגורם שלישי, בסך של יותר מ-130 מיליון דולר".

גד זאבי

גיל: 77

מגורים: יליד קיבוץ מסדה, מתגורר בחיפה

פועל באמצעות: "זאבי אחזקות"

נכסים שמכר לאחרונה: המרכז המסחרי גרנד קניון בחיפה, יבואנית מכוניות סובארו, יפנאוטו ופעילות בית החולים אלישע.

הליכים משפטיים: עסקת רכישת 20% מניות בזק בידי זאבי עמדה במרכזו של הליך פלילי שניהלה המדינה בשנים 2004-2015 נגד גד זאבי, זאב רום, מיכאל צ'רנוי ועו"ד מיכאל קומיסר. באוקטובר 2015 זוכו כל הארבעה ונקבע שההסכם חוקי

עוד משהו: היה בעליה ומנהלה של בית"ר ירושלים בעונת 2000-2001

עוד כתבות

בשר , המבורגר / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מסעדה בסן פרנסיסקו תגיש המבורגרים שהוכנו ע"י רובוטים

מסעדת Creator, שתיפתח החודש בסן פרנסיסקו, תגיש המבורגרים שהוכנו ע"י מכונות רובוטיות, ללא כל מגע יד אדם ● מאחורי המסעדה עומדים אלכס ורדקוסטס, שהתמחה בפיזיקה וברובוטיקה, ומהנדס המכונות סטיבן פרן

שאל אלוביץ פרשת בזק / צילום: שלומי יוסף

"אלוביץ' ובנו הפיקו רווחים פסולים של מאות מיליוני שקלים"

לביהמ"ש הוגשה בקשה להורות לחברת בזק, ל-yes ולבעל השליטה בהן, שאול אלוביץ' למסור מסמכים לשם בקשה לאישור תביעה נגזרת בשם בזק ● לפי הנטען בבקשה, עולה חשד כי כי מכירת מניות בזק שהוחזקו בידי בי קום, התבצעה "ביודעין, או למצער ברשלנות, תוך שימוש במידע הפנים של בזק ובשווי גבוה משמעותית משוויין הבורסאי האמיתי של המניות הנמכרות"

חוות שרתים לכריית ביטקוין / צילום: רויטרס

מחיר הביטקוין בשפל: "אנשים שואלים אם הוא מת"

הביטקוין המשיך לצנוח היום והגיע למחירו הנמוך זה שבעה חודשים ● החרפת הרגולציה ביפן והפריצות לבורסות קריפטו קוריאניות הובילו לנפילה של כל המטבעות הדיגיטליים המובילים בשוק

בנימין נתניהו / צילום: shutterstock

משרד רה"מ ממליץ: ביטול התכנון במשק החלב עד 2025

זאת עד 2025 - כך עולה מטיוטת ההמלצות של הוועדה שהגיעה לידי "גלובס" ● משמעות המהלך: שוק חופשי, ביטול מכסות הייצור והמכסים בענף וביטול שיטת מחיר המטרה, שבמסגרתה המדינה הכתיבה עד היום למחלבות ולרפתנים את מחיר החלב הגולמי

מפגינים חרדים בירושלים / צילום: רויטרס

חוק הגיוס יעלה לקריאה ראשונה למרות התנגדות החרדים

נתניהו צפוי לקיים התדיינות בין כל מרכיבי הקואליציה כדי להגיע להסכמה רחבה יותר לקראה הקריאה השנייה והשלישית של החוק

פקקים / צילום: איל יצהר

עתיד התחבורה? "כדאי לשקול אמצעי כפייה, כמו אגרת גודש"

הוועידה של פורום התחבורה העולמי עסקה בעיקר בבטיחות אבל גם בנושאים נוספים: "אגרת גודש נתפסת כמס נוסף, ולכן חשוב שתהיה הסכמה מלאה על צעד כפייתי כזה"

בנימין נתניהו / רויטרס

סמכויות לרה"מ והאזנה לאזרחים: מה מסתתר בחוק הסייבר?

בשבוע שעבר, בשקט בשקט, פורסם תזכיר "חוק הסייבר" ● החוק לא רק מסדיר את פעילות מערך הסייבר הלאומי, אלא צפוי להפוך אותו לאחד מהגופים הביטחוניים החזקים בישראל ● מומחי פרטיות ומשפט מזהירים כי אף שכוונות מנסחי החוק טובות, הוא מעניק כוח רב מדי לרשות ריכוזית מדי

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מכה קלה בכנף? המכסים מתחילים להשפיע על כלכלת ארה"ב

נכון לעכשיו האפקט קל מאוד וקשה לאיתור, אבל בכל זאת גורם להפחתה של התמ"ג הריאלי ופוגע בשכר הריאלי

אבי גבאי / צלם: אמיל סלמן

ביהמ"ש הוציא צו מניעה נגד קיום ועידת מפלגת העבודה

היום הייתה אמורה להתכנס הוועידה כדי לדון בהצעתו של יו"ר המפלגה אבי גבאי לבטל את הבחירות לצירי הוועידה ● מדובר בצו זמני עד לדיון בביהמ"ש המחוזי מחר בבוקר

נמרוד שפר / תמונה: יחצ

המהלך הגדול הבא? מגעים חשאיים למיזוג בין תע"א ורפאל

המנכ"ל הטרי של התעשייה האווירית, נמרוד שפר, יצטרך להחליט אם לחדש מו"מ חשאי שהתקיים עד לאחרונה - אפשרות של איחוד דרמטי בין התעשיות הביטחוניות הממשלתיות ● הנהלת תע"א תגדיר לשפר יעד חדש - העלאת שיעור הרווח התפעולי ל-9%, מהלך התייעלות שמשמעותו ברורה: קיצוצים בכוח אדם ● ברקע, סמנכ"ל הכספים של תע"א אייל יוניאן יפרוש לאחר שלא מונה למנכ"ל

גיא קריגר / צילום: יחצ

ההסתדרות ומנורה: דמי ניהול מופחתים למקבלי שכר מינימום

קרן הפנסיה החדשה תקבע לעצמה תקרת דמי הניהול לאוכלוסיית המבוטחים בשכר נמוך - של עד 5,300 שקל לחודש - של עד 0.25% מהצבירה ועד 3% מההפקדות השוטפות ● ב-2017 עמדו דמי הניהול הממוצעים בקרן על 0.18% מהצבירה ו-2.35% מההפקדות השוטפות

BYD הסינית מציגה את אחד מרכביה / צילום : Kim Kyung–Hoon, רויטרס

קבוצת שלמה קיבלה זיכיון היצרנית הסינית BYD ברומניה

בשלב הראשון תשווק ברומניה את האוטובוסים החשמליים של BYD במסגרת מספר חוזים ממשלתיים ועירוניים ● בשלב מאוחר יותר צפויה החברה לשווק ברומניה גם את כלי הרכב החשמליים של BYD, שיגיעו במקביל גם לישראל

OnePlus / צילום: SHUTTERSTOCK

עדכון מערכת ב-OnePlus: כיבויים ספונטניים וריקון סוללה מהיר

חברת OnePlus הוציאה לאחרונה עדכון למערכת ההפעלה במספר מכשירים, אך במקום שיפור, המשתמשים מדווחים שהעדכון דווקא הביא לתקלות ולחוויית שימוש פחות טובה

ליונל מסי / צילום: רויטרס

רייטינג: 8 מ-10 המשדרים הנצפים השבוע - משחקי מונדיאל

המשחק הנצפה ביותר: ארגנטינה נגד קרואטיה ● הרייטינג הממוצע של תאגיד השידור "כאן" בפריים-טיים זינק ל-14.5%

קמפיין בזק / צילום:מסך

3 כוכבי רשת מאיימים לתבוע את בזק בעקבות קמפיין המונדיאל

כוכבי הרשת סמיון גרפמן, דניס צ'רקוב ויבגני זרובינסקי טוענים כי חברת בזק עשתה שימוש שלא כדין בשמותיהם במסגרת קמפיין הפרסום לנתב Be, בסרטון שבו השתתפה מקהלת הצבא האדום

אסדת קידוח תמר / צילום: בן יוסטר

מאיפה מגיע הרווח של ישראמקו? לא מה שחשבתם

איך הריבית הנמוכה משפיעה על הדוחות הכספיים של החברות הנסחרות בבורסה, וכמה מרוויחה ישראמקו בזכות ההצלחה להשיג מימון גדול וזול? ● פרשנות

שדה נפט שמפעילה אנרג'יאן ביוון / צילום: יח"צ

האם אנרג'יאן תפתח את המאגר הגז הפלסטיני עזה מארין?

בעלי הזכויות במאגר עזה מארין מנהלים מו"מ עם חברת אנרג'יאן היוונית לצורך פיתוח המאגר והפעלתו, כך נודע ל"גלובס" ● על-פי דוח הבנק העולמי, עלות הפיתוח של המאגר נאמדת בכ-1.2 מיליארד דולר

SEVEN / צילום: יחצ

עוד קניון נפתח בצפון: מרכז הקניות "SEVEN" בירכא

מרכז הקניות "SEVEN" שנפתח לאחרונה בירכא מהווה הרחבה למרכז הקניות ביג הסמוך ● שני המרכזים שינוהלו יחד ע"י קבוצת ביג ייקראו "ביג פאשן אאוטלט ירכא" ● היקף ההשקעה נאמד ב-50 מיליון שקל

מיכל נגרין, יום האשה הבינלאומי 2012 / צילום: איל יצהר

מיכל נגרין פותחת 4 סניפים חדשים בעולם בכ-2.5 מיליון שקל

מותג התכשיטים הישראלי פותח חנויות בעיר וואן בסין, בבודפשט בהונגריה, בבוקרשט ברומניה ובעיר זאדר בקרואטיה

אורי יהודאי / צילום: שלומי יוסף

אורי יהודאי יקבל בונוס של עד 20 מ' ד' עם מכירת פרוטרום

מחצית מהסכום הבונוס יקבל מנכ"ל פרוטרום זמן קצר לפני עסקת המיזוג עם IFF, ומחצית נוספות בתוך שנה ממועד ההשלמה ● העסקה צפויה להיסגר עד לפברואר 2019