תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

פיגמנטציה: מה גורם לה ומהן הדרכים להתמודד עימה?

בישראל שטופת השמש בעיית הפיגמנטציה בולטת יותר מאשר באזורי אקלים קר ולכן רבים כאן סובלים מכתמים בפנים ■ איך ניתן לטפל בתופעה ולהגיע לגוון עור כמה שיותר אחיד?

פיגמנטציה: מה גורם לה ומהן הדרכים להתמודד עימה /   צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
פיגמנטציה: מה גורם לה ומהן הדרכים להתמודד עימה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף ביופור

כתמי עור משפיעים על הדימוי העצמי שלנו. חוקרים מאוניברסיטת אלבמה, ברמינגהאם, מצאו כי שיפור במראה העור משפיע חיובית על חייו של אדם - הן בעיני עצמו והן בעיני אחרים. טיפולים אסתטיים, ביניהם טיפולי פיגמנטציה, תורמים להעלאת הביטחון העצמי ובמקרים רבים אף סוללים את הדרך להצלחה מקצועית וחברתית.

מנגד, פיגמנטציה מהווה פגם שעשוי לפגוע בביטחון ובתפקוד בסיטואציות שונות. לא נוח לומר זאת, אבל אנשים שופטים אותנו על פי הפנים ולכן יתייחסו באופן שונה לעור בעל הבדלי גוון, שנראה מבוגר יותר מעור בעל גוון אחיד, נטול כתמים. בישראל שטופת השמש בעיית הפיגמנטציה בולטת יותר מאשר באזורי אקלים קר ולכן רבים כאן סובלים מכתמים בפנים.

לדברי רונית שגב, ביולוגית וחוקרת עור ומייסדת חברת הקוסמטיקה Biofor, הבשורות הטובות הן שכיום, יותר מתמיד, ניתן לטפל ביעילות בכתמי עור בתנאי שהגורם המקצועי המלווה את הטיפול מחזיק בידע הנכון, בקיא ומנוסה.

כיצד נוצרים כתמי עור?

רוב כתמי העור נגרמים מייצור מוגבר של פיגמנט המלנין. הפיגמנט נוצר בתוך תאים בעומק העור, הנקראים מלנוציטים. הוא מועבר אל שאר תאי העור באופן שכאילו "צובע" אותם ומעניק להם את הגוון האופייני. לפעמים, מסיבות מסוימות, מלנוציטים באזורים שונים בעור מייצרים כמות רבה יותר של פיגמנט ובאזורים אלה יופיעו כתמים.

שגב מסבירה כי יש מגוון גורמים המגבירים יצור מלנין וכתוצאה מכך, כאמור, נוצרים כתמים: "חשיפה מרובה לשמש, גורמים הורמונליים (שימוש בגלולות למניעת הריון, תקופת ההריון, טיפולי פוריות, שימוש בהתקנים מסוימים למניעת הריון - ק.ד.), כתמי גיל, שומות שטוחות או מורמות, נמשים ואפילו מתח נפשי ומתח לעור. האחרון יכול להיגרם מכוויות, חתכים, חבלות, פריחה בעור, זיהומים, מחלות עור, פילינג עמוק, טיפול פנים פולשני, מריטות שיער, פצעי אקנה".

פיגמנטציה. הכתמים הובהרו לאחר הטיפול/ צילום יח"צ

פיגמנטציה: מה גורם לה ומהן הדרכים להתמודד עימה/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הטיפול בוצע ע"י הקוסמטיקאית מרוות מועלם ממכון CMC בנהריה

היות וקיימים סוגים שונים של כתמים (כתמי גיל, כתמי הריון, כתמי שמש, אקנה) הטיפול בהם אינו אחיד ולכל סוג יש להתאים את זה הייחודי עבורו. גם בתוך אותו סוג של כתם ישנם מגוון מצבים שיש להתייחס אל כל אחד מהם בפני עצמו. לדוגמה, ככל שגוון העור כהה יותר, הוא נוטה לייצר כתמים מכל גירוי או מתח לעור: משריטות, חתכים וחבלות, מפצעי אקנה, וגם כתוצאה מגורמים הורמונליים.

שגב מרחיבה: "ישנם אנשים שהם יותר 'פיגמנטטיביים' ומכל שהות קצרה יחסית בשמש ישתזפו יפה, אולם על בעלי טיפוס העור הזה להישמר מהתפתחות של כתמים. יש גם צורך להתייחס לטיפוסי העור השונים כאשר מתאימים טיפול. לעיתים מדובר בכלל בתערובת של מספר סוגי כתמים. למשל, כתמי גיל לצד כתמים שנוצרו בלידות והתכהו בחשיפות לשמש. רוב הפיגמנטציות הן מעורבות, מורכבות ממספר סוגי כתמים ויש צורך להתאים טיפול לכתמים מעורבים".

- איך ניתן להתמודד עם פיגמנטציה?

"ראשית, קיימים קרמים לשימוש ביתי, הללו נחלקים לשני סוגי מרכיבים - המקלפים, שבאמצעותם ניתן להסיר תאים שמכילים פיגמנט רב; וכאלה שמפחיתים את ייצור הפיגמנט. לעיתים שתי משפחות המרכיבים מצויות בתוך קרם אחד, ולעיתים בשני קרמים שונים - שזו גישה חדשנית יותר עם יתרונות רבים בטיפול. מרכיבים מקלפים לדוגמה הם חומצות אלפא ובתא הידרוקסי, רטינול, חומצה אזלאית בריכוזים מסוימים. מרכיבים מדכאי מלנין הם, למשל, חומצה קוג'ית, ארבוטין ושוב החומצה האזלאית. לכל סוג עור, גוון עור וסוג כתם ישנו ההרכב הנכון לו ביותר ותוכנית השימוש המתאימה.

מעבר לכך, ישנו גם תהליך של קילוף(פילינג) המבוצע בקליניקה - הרפואית או הקוסמטית. זהו תהליך המתווסף לשימוש בתכשירים הביתיים, אך אינו בא במקומם. כיוון שישנם סוגים רבים של פילינג - הקילוף יותאם לסוג ולגוון העור וגם לאופי הפיגמנטציה. "פילינג בינוני - עמוק (TCA) למשל, מתאים לבהירי עור. לבעלי עור כהה הוא עשוי לגרום למתח בעור שיחמיר את הפיגמנטציה".

טיפול נפוץ נוסף בכתמים, בעיקר בכתמי גיל, אותו מציינת שגב הוא בטכנולוגיית IPL - הבזקי אור מהירים (Intense Pulse Light). "בטיפול זה האור נבלע בפיגמנט, נוצר חימום שגורם להרס מבוקר ומדויק באזורי הכתמים ובהמשך להתבהרות. אולם הטכנולוגיה הזו לא מתאימה לכל מקרה וישנם סיטואציות בהן היא אף יכולה להחמיר את מצב המטופל, לכן האבחון המקצועי חשוב כאן להצלחה".

לפני ואחרי עור עם פיגמנטציה/ צילום: יח"צ

ידע חדש נצבר

בשנים האחרונות ישנה מגמה של הצלחה משמעותית בטיפולי הבהרה במכוני הקוסמטיקה. זאת הודות לצבירת ידע וניסיון רב בתחום גם בעזרת פורומים מקצועיים ברשתות החברתיות, בהם קוסמטיקאיות חולקות מידע ומשתפות מקרים טיפוליים. שגב אומרת כי "כיום" קוסמטיקאיות שבחרו להתמקצע טיפולית רוכשות השכלה מתקדמת בסוגיות ובעיות אסתטיות ומשתמשות בחומרים פעילים ומרוכזים, המביאים לתוצאות הניכרות בפנים" ומוסיפה כי "חשוב לבחור באשת המקצוע הנכונה המשתמשת בתכשירים הנכונים. מכיוון שגם בתחום התכשירים המצויים במכוני הקוסמטיקה יש מגוון מותגים, פעילים יותר ופעילים פחות".

שגב מספרת שהיא עצמה מנהלת שני פורומים מקצועיים בפייסבוק, הפתוחים לקוסמטיקאיות בלבד. הם מהווים מעין בית-ספר און-ליין, בו אלפי נשות מקצוע לומדת מדי יום על מקרים שהצליחו וכאלו שפחות. "אצלנו בביופור ישנו מאגר של אלפי תמונות 'לפני-אחרי' הטיפול בפיגמנטציה עם תכשירים טיפוליים מקצועיים והתוצאות מרשימות. בחלק מהמקרים יש צורך בטיפול משמר לאחר השגת התוצאות, ובאחרים הוא אינו נדרש. גם לשאלה זאת, האם יש צורך בטיפול משמר ואיזה - אפשר לתת תשובה רק לאחר רכישת ידע וניסיון".

אם נסכם, פיגמנטציה היא מילה אחת המתארת סוגים רבים של כתמים ושל מקרים. כל אחד שונה ממשנהו. עד היום הטיפול בכתמים היה, לעיתים, מתסכל ורבים חוו אכזבה מהתוצאות. אולם בשנים האחרונות הידע והפתרונות בתחום "עלו מדרגה" והתקדמו. כתמי עור אינם "גזרה משמיים". בטיפול המתאים עם איש/אשת המקצוע הנכונים, אפשר להגיע בתוך מספר חודשים להתבהרות יפה שלהם. כמו כן, חשוב להצטייד בתכשירים הנכונים, שהוכיחו עצמם עם השנים ככאלה שהביאו לתוצאות חיוביות.

רונית שגב, ביולוגית (BSC ,MA) וחוקרת עור, היא מנכ"לית ביופור וממובילות הקוסמטיקה הפרא רפואית בארץ.

לאתר הקליקו כאן

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988