תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

איך תהליך אבחון סוג העור תורם לטיפול בו?

לבני האדם סוגי עור שונים, הדורשים שגרת טיפוח נבדלת ■ תהליך של בחינת העור מאפשר להתאים את סוג הטיפול והתכשירים הנכונים עבורו

כל סוג עור מגיב אחרת לתכשירים שונים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
כל סוג עור מגיב אחרת לתכשירים שונים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף בר ויכמן

הסיטואציה הבאה אולי מוכרת לכם: קראתם על תכשיר קוסמטי שמחולל פלאים, שמעתם על טרנד חדש שיגרום לפנים שלכם לזהור למרחקים, הקפדתם על שגרת טיפוח קבועה כפי שהמליצו לכם, וחיכיתם (בסבלנות) לתוצאות. אבל הבטחות לחוד ומציאות לחוד. השוק מוצף תכשירים ומותגים, אולם מעטים מאוד מביניהם באמת יעילים ומאלה שכן, אחדים יתאימו לסוג העור שלכם.

"טיפול קוסמטי אפקטיבי מתחיל באבחון מקצועי של סוג העור", אומרת בר ויכמן, קוסמטיקאית פרא רפואית, עם ניסיון של 17 שנה, בעלת קליניקה באזור השרון. היא מסבירה כי זיהוי סוג העור משפיע על בחירת תכשירי הטיפוח ועל שיטת הטיפול הנכונה ורק קוסמטיקאיות בעלות ידע עשיר מסוגלות לבצע אבחון מקיף ומדויק על מנת להשיג את התוצאות המבוקשות. "אם שוגים באבחון לא רק שהתכשיר לא יהיה יעיל, הוא אף עשוי לגרום לנזק".

מיפוי סוגי העור

ויכמן מציינת שבטיפול בעור מתייחסים לחמישה סוגים: "עור נורמלי, זהו בעצם עור ללא פגם בעל מראה חלק וקטיפתי אשר אינו נוטה ליובש או לפצעונים. ברמת העיקרון עור זה נפוץ בעיקר בקרב ילדים לפני גיל ההתבגרות; עור יבש, שהוא עור חסר לחות טבעית ובעל נטייה לקמטוטים ולקמטים. הוא נפוץ בקרב נשים מעל גיל 40 אולם יכול להופיע גם לפני כן כתוצאה משינויים הורמונליים, שינויי מזג האוויר, חשיפה מרובה לשמש וגנטיקה; עור רגיש בעל נטייה לאלרגיה, אדמומיות, קילופים או גירוי יתר. גם הוא מושפע מתנאי מזג האוויר, זיהומים, שינויים הורמונליים ומגיב ברגישות - גרד, עקצוץ ותחושה צורבת; עור שמן, הנוטה לתחושה שמנונית קבועה ומבריקה, בשל פעילות יתר בבלוטות החלב. היות ובלוטות אלו מושפעות משינויים הורמונאליים. סוג זה נפוץ בקרב בני נוער, אולם הוא קיים גם אצל מבוגרים. יתרונו הוא בקצב הזדקנות איטי יותר ולכן בעלי עור שמן יקבלו קמטים בגיל מאוחר יותר מכל היתר".

בנוסף, קיים עור מעורב המשלב בין עור שמן באזור ה-T (מצח, אף, סנטר) לעור רגיל עד יבש באזור הלחיים. לסוג עור זה חשוב להתאים תכשירים ייעודיים לכל אזור. לדברי ויכמן, זהו אחד הסוגים הקשים יותר לטיפול היות ורוב התכשירים "אגרסיביים" מידי עבורו. אולם אבחון נכון יביא להתאמה מלאה בין תכשיר לטיפול. כמו כן, קיימים מצבי עור - כמו פיגמנטציה, אקנה, סבוריאה (דלקת עור חלבית) ואנטי אייג'ינג, שפוגעים בעור במהלך החיים . הללו קשורים לשינויים הורמונאליים, מתח, רגישויות, חשיפה לשמש שינויי מזג האוויר ועוד.

ויכמן מסבירה כי קיים מגוון רחב של גורמים המשפיעים על סוג העור, החל מנתונים גנטיים, תזונה, גיל, מצב הורמונאלי, נטילת תרופות, סגנון חיים ועוד. "העור שלנו מושפע מגורמים אלו לכל אורך חיינו. לכן רצוי לבצע אבחון עור רב מערכתי אחת לכמה זמן. וזאת בכדי שניתן יהיה להתאים את סוג הטיפול והתכשירים המיועדים ספציפית לסוג עור המטופלת.

בר ויכמן/ צילום: יפית צרפתי

תהליך אבחון עור מקצועי אצל קוסמטיקאית

לדברי ויכמן, "כאשר לקוחה מגיעה לטיפול פנים או פגישת יעוץ, יש לבחון קודם את העור שלה תחת לופה (מנורת זכוכית מגדלת - ק.ד.). זהו אבחון בסיסי ראשוני שמטרתו להבין האם העור יבש, שמן, רגיש, או מעורב. לאחר מכן במהלך שיחה עם הלקוחה, חשוב לוודא מה היא רוצה להשיג?, מה מפריע לה במראה? ולאיזו תוצאה היא מצפה? מהי שגרת היום יום שלה, ההיסטוריה גנטית משפחתית ועוד. אבחון ראשוני טוב יכול לקלוע לטיפול מדוייק".

עוד היא אומרת כי קיימים כיום סוגים רבים של תכשירים לפנים, טיפולים בעלי שמות מפוצצים ומכשור המבטיח נסים ונפלאות. אולם החשוב, הוא לדעת לקלוע בדיוק ובצורה הספציפית ביותר לצרכי עור הלקוחה. ויכמן מוסיפה כי רצוי לעבור אבחון עור מזה תקופה. זאת כתוצאה משינויים בחיינו כגון: גיל, הריונות, לידות , גיל המעבר, שינויי תזונה ועוד גורמים המשפיעים באופן ישיר ואף משנים את סוג העור לחלוטין. "לעור אין חוקים ולא צריך לעבוד כמו רובוט", היא מסבירה, "תפקיד הקוסמטיקאית הוא לאבחן בכל פעם מחדש את סוג עורה של הלקוחה וכמו כן להישאר במעקב בין הטיפולים".

סנכרון בין רופא לקוסמטיקאית

פן נוסף וחשוב בעיקר בקרב נשים בטיפולי האנטי אייג'ינג, הוא השילוב והסינכרון בין טיפולי הזרקות של רופא וטיפולי פנים מתקדמים אצל קוסמטיקאית. "השילוב בין קוסמטיקה לאסתטיקה חיוני", אומרת ויכמן, "בעוד רופא מטפל רק בשכבה הפנימית של העור באמצעות הזרקות, הקוסמטיקאית מטפלת בטקסטורת העור ובמרקמו. רק שילוב נכון ומושכל בטיפולים אלו יביא את הלקוחה לתוצאה הטובה ביותר עבורה".

במקרים מסוימים, טיפול מקצועי ושימוש בתכשירי קוסמטיקה לא מביאים לתוצאות מספקות ולכן יש צורך בטיפולים אסתטיים מתקדמים. כך למשל, לעור בוגר יתאימו טיפולי החדרת לחות ואנטי אייג'ינג בשילוב פילינג לחידוש העור וטיפולי RF (גלי רדיו) בטכנולוגיות להמרצת הקולגן ולהחדרת תכשירים עשירים בלחות. אולם לפעמים תידרש התערבות מבפנים, שיכול לבצע רופא, כמו למשל החדרת חומרים לעור על מנת "למלא" את נפח הפנים ולהשיג מראה אלסטי וצעיר יותר.

"אחד הדברים החשובים ביותר באבחון עור ובהתאמת טיפול ייעודי", מסכמת ויכמן, "הוא במעקב קבוע ובבקרה. זאת מכיוון שעור פנינו מושפע מגורמים חיצוניים ופנימיים כאחד ויכול להשתנות כל תקופה מסוימת במהלך חיינו. כל סוג עור מגיב אחרת לתכשירי טיפוח וטיפול פנים, לכן חשוב לבקר אצל קוסמטיקאית באופן קבוע. זאת על מנת למקסם את התהליך והמשך הטיפול בבית, ולוודא כי העור מקבל את כל מה שהוא זקוק לו".

בר ויכמן, קוסמטיקאית פרא רפואית, בעלת קליניקה באזור השרון.

לכניסה לאתר  הקליקו כאן

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988