גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עומד מאחורי העמדה האמריקאית החדשה כלפי איראן?

חשש של מעצבי המדיניות בבית הלבן מעוד התפרצות זעם של הנשיא הניע אותם לחפש פתרון של פשרה: לא קריעת ההסכם לגזרים, כפי שדורש טראמפ, אלא כמעט התנערות ממנו ■ הודעה על המדיניות החדשה צפויה מחר

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס
דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

מה קרה מאחורי הקלעים של גיבוש המדיניות האמריקאית החדשה כלפי ההסכם הגרעיני עם איראן? מה הניע את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, למתן את עמדתו המקורית, שגרסה שצריך "לקרוע את ההסכם לגזרים", ולהסתפק עתה ב"כמעט התנערות" מהמסמך, בלי לקרוא לחידוש הסנקציות על משטר האייתאללות בטהראן?

במשפט אחד: למרות שמעצבי המדיניות בבית הלבן היו רוצים לשמר את ההסכם ככתבו ולשונו, הם חששו מהתפרצויות זעם של הנשיא אם הם יביעו התנגדות נחרצת לעמדתו. לכן, הם ניסו – וכנראה הצליחו, לדברי "וושינגטון פוסט" – להגיע עמו לפשרה, שלכאורה תבטל את ההסכם אך בפועל תשאיר אותו על כנו. על הדרמה מאחורי הקלעים – בהמשך.

טראמפ צפוי להודיע לאומה, כנראה מחר (ו'), על המדיניות החדשה של ממשלו כלפי ההסכם. על פי הערכות, ישלול הנשיא את תקפות המסמך (DECERTIFY). הוא יצהיר שההסכם אינו משרת את האינטרסים של ארה"ב ושוב אין לראות באיראן צד שמקיים את התחייבויותיו כפי שהן מפורטות במסמך.

אך סירוב לאשר את תוקף ההסכם אינה זהה להסתלקות מוחלטת ממנו והוא לא יגרור אוטומטית את חידוש הסנקציות. הסיבה: הכורח לאשר את ההסכם מעוגן בחוק האמריקאי, והוא למעשה עניין פנימי של ארה"ב (על פי החוק, חייב הנשיא לאשר – או לא לאשר - לקונגרס מדי שלושה חודשים שאיראן מקיימת את ההסכם. מועד היעד החדש של ההחלטה הנשיאותית בסוגיה זו הוא 15 באוקטובר). לעומת זאת, הסנקציות על איראן, או השעייתן, מעוגנות בהסכם בינלאומי. זה אפוא מהלך שמאפשר לממשל לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה – או כך, לפחות, מקווים יועצי הנשיא.

לכאורה, בצעד כזה טמון סיכון: יש לו פוטנציאל להניע את הקונגרס לחדש את הסנקציות על טהראן, ובה בעת לפתוח למשטר האייתאללות חלון הזדמנויות לחדש את הפיתוח המואץ של נשק גרעיני.

אך, על פי ההערכות בוושינגטון, יימנע טראמפ מלהמליץ לקונגרס לחדש את הסנקציות. המשמעות היא, שהבית הלבן מפקיד בידי המחוקקים את גורל ההסכם. אחרי שהנשיא יודיע לקונגרס מה החלטתו, יצטרכו שני בתי המחוקקים להחליט בתוך 60 יום האם לחדש את הסנקציות על איראן או להימנע מחידוש הסנקציות, כלומר להשאיר למעשה את ההסכם על כנו ולשמר את הסטטוס-קוו.

בהעדר המלצה נשיאותית כיצד לנהוג, אין שום ודאות, שהקונגרס יחליט לחדש את הסנקציות. להיפך, קרוב לוודאי שהשעייתן תימשך. רוב המחוקקים הדמוקרטים, לרבות אלה שיצאו בשעתם נגד הסכם, מתנגדים עתה לביטולו משני טעמים: ביטול ההסכם יוכיח לקוריאה הצפונית שהסכם פוטנציאלי בינה לבין וושינגטון לא יהיה שווה את הנייר שעליו הוא ייכתב; יתר על כן, הוא יבודד את ארה"ב ובעלות בריתה. אלה יוסיפו לתמוך בהסכם עם איראן, שעליו חתומות חמש חברות מועצת הביטחון וכן גרמניה. מחוקקים רפובליקאים רבים שותפים לדעה זו ותומכים בהמשך קיום ההסכם.

"העסקה עם איראן אכן פגומה ביותר, אך אני מאמין שאנו צריכים לאכוף אותה עד שיצא ממנה המיץ", אמר ציר בית-הנבחרים הרפובליקאי אד רויס, יו"ר ועדת החוץ של הבית, בשימוע אתמול. "בואו נעבוד עם בעלות הברית שלנו כדי לוודא שלפקחים הבינלאומיים תהיה גישה טובה יותר לאתרים הגרעיניים באיראן, ואנו צריכים גם להתייחס למועד פקיעתו של ההסכם".

ההחלטה הצפויה של הקונגרס להמשיך להשעות את הסנקציות תהיה סטירת לחי נוספת לראש הממשלה, בנימין נתניהו. בצעד חסר תקדים, נשא רה"מ נאום לפני מליאות שני בתי הקונגרס במארס אשתקד, בלי להודיע על כך, כמקובל, לנשיא דאז, ברק אובמה ובו הוא קרא למחוקקים לא לאשרר את ההסכם. הקונגרס התעלם מקריאתו. המחוקקים הרפובליקאים, רבים מהם ידידים אישיים של נתניהו, יאכזבו אותו גם הפעם.

היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ה.ר. מקמאסטר, ושר-החוץ, רקס טילרסון, תדרכו אתמול מחוקקים בכירים בקונגרס על המדיניות החדשה.

בעוד שטראמפ לא ימליץ לקונגרס לחדש את הסנקציות שנובעות מ"הפרות" של ההסכם הגרעיני, הוא יוכל לקרוא למחוקקים להטיל על האיראנים סנקציות "לא גרעיניות", כלומר כאלה שאינן קשורות בהסכם הגרעיני – למשל: סנקציות בגין הניסויים בטילים בליסטיים שעורכת איראן. סנקציות כאלה לא יביאו להסתלקות ארה"ב מההסכם הגרעיני.

וחזרה למה שהתרחש בבית הלבן כאשר טראמפ ניסה לאכוף על יועציו הבכירים לבלוע את שאיפתו "לקרוע את הסכם לגזרים", למרות שכל הבכירים היו – ועודם - משוכנעים שההסכם משרת את האינטרסים האמריקאים. טראמפ לא הצליח לממש את שאיפתו.

"וושינגטון פוסט" מצייר תמונה מרתקת על המאבק בין הנשיא ליועציו. "טראמפ רתח מזעם", כותב העיתון. "הוא שאל את יועציו: מדוע אני צריך להסכים למדיניות האיראנית הכושלת מתקופת אובמה ולתמוך בעסקה גרעינית בינלאומית שבעיניי היא נראית אסון"?

הוא התמלא חימה לשמע הטיעונים שהעלו טילרסון, שר ההגנה ג'יימס מאטיס ואחרים להצדקת ההסכם עם איראן, כותב העיתון. הם סברו שלמרות שההסכם פגום הוא מבטיח יציבות ומקנה לארה"ב יתרונות אחרים. טראמפ לא קנה זאת.

"הוא השתולל מזעם", לדברי אדם שהשתתף בפגישה בין טראמפ לבכירים שבה נדון הנושא. "הוא כעסב. ממש כעס. היה ברור שהוא חש עצמו תקוע".

היועץ לביטחון לאומי ובכירים אחרים הסכימו על תכנית: לרצות את טראמפ ובה בעת להותיר את ההסכם בחיים. מקמאסטר הבין שהוא לא יוכל לחזור לטראמפ עם אופציה בינארית: לאשר את ההסכם או לא לאשרו. וכך נולדה הפשרה, שתותיר את ההסכם הגרעיני על כנו ובה בעת תאפשר לטראמפ לטעון, שבעוד שדאעש נחלש, איראן מחזקת את מעמדה ואת השפעתה ההרסנית במזה"ת ורק הוא, טראמפ, נקט צעדים לבלימתה.

עוד כתבות

טבע מודיעה על מינויו של קאר שולץ לנשיא ומנכ``ל החברה / צילום: יח``צ

טבע: 14,000 יפוטרו, 1,700 מהם בישראל; 560 במטה בפ"ת

(עדכונים שוטפים) - טבע תחסוך 3 מיליארד דולר בשנתיים ■ הדיבידנד יושהה מיידית ■ שני המפעלים של טבע בירושלים ייסגרו; שני מפעלים נוספים המעסיקים 700 עובדים, בהם המפעל בקריית שמונה, יעמדו למכירה ■ מרבית המפוטרים - בארה"ב, ממחלקות המו"פ ■ עלות הפיטורים: 700 מיליון דולר

קאר שולץ / צילום: יח"צ

"טבע מכריזה על פיטורים ובידה האחרת מחלקת דיבידנדים"

על רקע הפיטורים בטבע הגישה היום קרן טוליפ קפיטל בקשה לגילוי מסמכים לפני הגשת תביעה נגזרת נגד החברה ■ בבקשה מבקשת הקרן לקבל מידע על חלוקות הדיבידנד שבוצעו בטבע בין חודש מארס 2017 לחודש אוקטובר 2017

רכבת ישראל / צילום: איל יצהר

השביתה הגדולה ביום ראשון: הרכבת והאוטובוסים ימשיכו לפעול

נתב"ג יושבת בשעות 8-12 ■ יו"ר ההסתדרות ניסנקורן: "זו שעה קשה אך במאבק על פניה החברתיים של מדינת ישראל, כולנו נחושים ומאוחדים במאבק לטובת עובדי טבע"

היו"ר שמואל האוזר/איל יצהר

סופית: משאבי טבע ופנטזי מחוץ למדדי המניות בבורסה

ההודעה הצפויה מגיעה על רקע עליית השווי של משאבי טבע משער של 3.13 ש' לפני חודשיים לשער של 45.9 ש' בסוף המסחר היום ■ החברה נשקה השבוע לשווי של מיליארד שקל, סכום שהיה מכניס אותה למדדים המרכזיים

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ת"א: הבורסה נסגרה בעליות; טבע עלתה ב-13.5%

הטלטלה בטבע: חברת התרופות צפויה להודיע על פיטורים נרחבים; שביתה ביום ראשון | סיקור שוטף ■ אלשטיין לוקח את אי.די.בי להשקעה במטבע דיגיטלי ■ הפד האמריקאי הודיע על העלאת ריבית

רפי ליפא (מימין) וגל עמית / צילום: תמר מצפי

מכרה הזהב של החתמים: הוצאות של 38 מ' ש' בהנפקת הרץ

מדובר ב-7% מכספי הנפקת האג"ח של חברת הנדל"ן האמריקאית ■ את הגיוס מובילה חברת החיתום של רפי ליפא, גל עמית וארז גולדשמידט

עובדי טבע / צילום: טל שניידר

המשבר בטבע, מחאת העובדים והתגובות במשק | סיקור שוטף

היום ב-14:00 פרסמה טבע את תוכנית ההתייעלות הדרמטית הכוללת פיטורים מסיביים של כ-1,700 עובדים בישראל ■ ביום ראשון יושבת המשק עד הצהריים כאות הזדהות עם עובדי החברה ■ מנכ"ל טבע קאר שולץ במכתב לנתניהו: "מחויב לשמור את המטה העולמי של טבע בישראל" 

העיר שדרות / צילום: אריאל ירוזולימסקי

עסקים בין המטחים: א.ת בשדרות יוכפל; אלביט מתרחבת בעיר

שר הכלכלה אלי כהן: "אנחנו בוחנים הקמה של אזורי תעשייה נוספים במודל דומה לזה שגובש בשדרות, בהתאם לביקוש של התעשייה באזורים שונים ברחבי הארץ" ■ על ההסלמה הביטחונית אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן: "כולנו יכולים להיות רגועים. אנחנו יודעים מה לעשות, איך לעשות ומתי לעשות"

דוד ביטן / צילום: אבשלום ששוני

מה אמרה ועדת המכרזים בראשל"צ לקבלן החשוד בפרשת ביטן?

הפרוטוקולים של ועדת המכרזים בראשל"צ מלמדים: סימני השאלה סביב מכרז "מתחם האלף", בו זכה הקבלן בני עוזיאל החשוד בפרשת השחיתות, צצו עוד לפני חקירת המשטרה

קרנית פלוג / צילום: רויטרס

מדד המחירים לצרכן רשם ירידה של 0.3% בנובמבר

מתחילת השנה רשם המדד עלייה של 0.3% וכך גם ב-12 החודשים האחרונים ■ מחירי הדירות (לפי עסקאות שנעשו בחודשים ספטמבר-אוקטובר) רשמו עלייה של 0.1% וב-2.9% ב-12 החודשים האחרונים

עופר בלוך / צילום: אוריה תדמור

בלעדי: הסכמות היסטוריות בנוגע לרפורמה בחברת החשמל

הערב נפגשו נציגי משרד האוצר והאנרגיה, ולאחר חודשים של דיונים אינטנסיביים, מסתמן כי הושגו הסכמות במרבית הסוגיות בין המשרדים בנוגע לרפורמה במשק החשמל ■ הצדדים שואפים לחתום סופית בשבוע הבא

דונלד טראמפ/ צילום: רוייטרס

"טראמפ פוגע בביטחון – לא מודה בבחישת רוסיה בבחירות"

"וושינגטון פוסט": מתדרכי CIA לא מעלים את הנושא בתדרוכיהם בע"פ כדי לא להרגיז אותו ומסתפקים באזכור הנושא בסיכום בכתב ■ טראמפ חש שהרעיון שהוא יושב בבית הלבן בגלל פוטין הוא עלבון

רופרט מרדוק / צלם: רויטרס

דיסני תרכוש נתח משמעותי מ-Fox לפי שווי של 60 מיליארד ד'

החברה מעוניינת להתחרות באמזון ובנטפליקס בתחום הסטרימינג ■ העסקה תכלול רכישת ערוצי ספורט, אולפני סרטים וטלוויזיה ואת ערוצי הכבלים של Fox

ג'רמי לוין / צילום: יחצ - סיון פרג'

ג'רמי לוין: לסייע למפוטרי טבע - שלא יישארו בשכר מינימום

רות חשין, בעלת מניות ונכדתו של מייסד טבע: "אני כואבת הפיטורים. חוששת מהמחשבה שהחברה תעביר את פעילותה למקום אחר"

אלוף חגי טופולנסקי / צילום: לעמ מארק ניימן

בלעדי: הרכש החדש של אלביט: האלוף (במיל') טופולנסקי

טופולנסקי יתמנה לתפקיד בכיר באלביט מערכות וינהל את תחום ה מל"טים (מטוסים ללא טייס) בחטיבת המודיעין של החברה

טבע / צילום: רויטרס

ימשיכו להכביד על הקופה: כל ההליכים המשפטיים נגד טבע

בטבע מאמינים שאף אחד מההליכים לא ישפיע מהותית לרעה על מצבה הפיננסי, אבל מסייגים כי פסיקה נגד החברה עלולה לשבש את התזרים

רשת JURYS INN / צילום: יחצ

פתאל: "מתורגלים לקלוט מלונות - לא משנה אם אחד או עשרה"

פתאל מלונות רכשה את הניהול וההשכרה של 36 בתי מלון של רשת JURYS INN בבריטניה בכ-570 מיליון שקל ■ מקדמת הנפקה בתל אביב

נתי סיידוף / צילום: יח"צ

"אם היינו יודעים שייקח 14 חודשים לקנות חברה, לא היינו נכנסים"

נתי סיידוף, אחד משני המתמודדים העיקריים על רכישת אפריקה ישראל, מאמין כי הצעתו היא הטובה ביותר ומתקשה להבין את הסחבת בהשלמת הסדר החוב

ארז ויגודמן דן זיסקינד אייל דשא /  צילום: סיון פרג`

היהירות חיסלה את חברת טבע; זה המחיר המופרז ששילמה על רכישת אלרגן

על הטעות הזו חתומים מנכ"ל החברה לשעבר ארז ויגודמן, סמנכ"ל הכספים אייל דשא והדירקטוריון ■ הם אלה שהזדרזו לזרוק קרוב ל-40 מיליארד דולר רק כדי לשמור על ההובלה הגנרית

ראש הממשלה, בנימין נתניהו / צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

רה"מ נתניהו ייחקר מחר בפעם השביעית - וכנראה האחרונה

צפוי להיחקר במעונו בירושלים בנוגע לשני התיקים שבהם הוא חשוד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים: תיק המתנות וטובות ההנאה - תיק 1000; ותיק הפגישות עם מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס – תיק 2000