גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יפן, שהמציאה את הוורקוהוליזם, אומרת לעובדים: "לכו הביתה!"

חברות יפניות משנות הרגלים של שנים ויוצאות מגדרן כדי למנוע עבודת יתר של עובדיהן במטרה להגדיל את הפריון ■ מוזיקה חזקה, התראות מהמנכ"ל ונעילה של מחשבים הן חלק מהאמצעים שהחברות נוקטות כדי לעודד את עובדיהן לסיים את יום העבודה

עובד יפני בסוף יום עבודה. המחויבות לעבודה הייתה פעם מוסכמה בלתי מעורערת / צילום: רויטרס, Issei Kato
עובד יפני בסוף יום עבודה. המחויבות לעבודה הייתה פעם מוסכמה בלתי מעורערת / צילום: רויטרס, Issei Kato

השעה היא שש בערב והמוזיקה המתנגנת במטה חברת הבנייה מיצוי הום מתחלפת לפתע לקטע מתוך סרט הקולנוע "רוקי". כאשר החצוצרה המוכרת מנגנת תחילה, ההקלדה והשיחות נעצרות. כל העובדים מתרוממים ממושביהם.

"אני מסיימת לכתוב אי-מיילים ואלך הביתה ב-6:20", מכריזה אשה.

"אני אעבוד על בחירת מתמחים ואעזוב ב-6:30", מודיע גבר עמית.

טקס לסגירת יום העבודה

סביב האולם, העובדים משתתפים כל אחד בתורו בטקס סגירת היום שאמור לחסוך שעות נוספות ולהעלות את הפריון. החברה מקווה שהמוזיקה הקצבית תעודד את העובדים "להעביר להילוך גבוה" ולסיים את עבודתם, אומר דובר החברה, נובומסה טנאקה.

במדינה שבה מחויבות לעבודה הייתה פעם מוסכמה בלתי מעורערת - ביפנית קיימת מילה ל"עבודה עד מוות", "קרושי" - המנהלים יוצאים כעת מגדרם כדי למנוע עבודת יתר של עובדיהם.

בדייוואה האוז, חברה קבלנית יריבה למיצוי הום, החברה התקינה תוכנה במחשבים של העובדים כך שאם הם עובדים שעות רבות מדי, מופיע על הצג תצלום של המנכ"ל שמזהיר אותם להפסיק. אחר כך, התוכנה נועלת את המחשב.

על אף ששעת העוצר הרשמית בחברה היא תשע בערב, יש בדייוואה האוז כמה עובדים עבריינים שנשארים בבניין גם בשעה הזו, אומר אחד ממנהלי החברה, מוריטקה נוהמורה. חלקם אינם משיבים לצלצולי הטלפון של המרכזייה, בתקווה להימנע מחשיפה שלהם. אחרים מסתתרים ועובדים מהדירה לדוגמה שהוקמה עבור לקוחות החברה.

ההנהלה הגיבה במבצע SC, ראשי התיבות של "צלצול פתע". הם מתקשרים למספרי הטלפון הישירים של העובדים החשודים ולדירות לדוגמה, ומורים לכל מי שעונה לטלפון לעזוב את המקום.

יפן הופכת למעבדה לניסוי בשאלה אם מדינה יכולה להשיג יותר תפוקה עם פחות עובדים ופחות שעות עבודה. עד כה, מוסר העבודה היפני האגדי לא עזר לכלכלה. יפן בקושי צמחה לאורך מרבית רבע המאה האחרון, ורמת הפריון של העובד היפני הממוצע שווה רק לשני שלישים מזו של עמיתו האמריקאי, פער שנשאר רחב באותה מידה.

ולא פחות חשוב, היצע בני האדם שמוכנים לעבוד עד אפיסת כוחות מתייבש. עם אוכלוסייה מתכווצת, יפן צריכה לפנות יותר לאמהות של ילדים רכים בשנים, לקשישים ולזרים כדי למלא את המחסור.

"יש כבר מחסור בעובדים", אמר נוהמורה מדייוואה האוז. "הקיום של החברה שלנו בסכנה".

ראש הממשלה שינזו אבה הפך את "הרפורמות בסגנון העבודה" לנדבך חשוב במצע של מפלגת השלטון שלו.

הוא אומר שחברות צריכות לארגן מחדש את סביבת העבודה כדי שהעובדים יוכלו להיות פרודוקטיביים יותר בשעות היום, וללכת הביתה בלילה. הוא מנסה להרחיב את מעונות היום לילדים בעוד 500,000 מקומות בסוף שנת התקציב הנוכחית (מארס הקרוב) כדי לגייס יותר נשים לכוח העבודה.

כבר עכשיו מספרן העולה של הנשים העובדות סייע לכלכלת יפן לרשום את רצף הצמיחה הארוך ביותר שלה בתקופה של יותר מעשר שנים.

פריון העבודה בעולם

אידיאל העבודה עדיין פופולרי

הכיוון ברור, אבל החברות מגלות שדרושה עבודה קשה כדי למנוע עבודת יתר. האידיאל המוטמע בתשדיר פרסום בטלוויזיה למשקה אנרגיה משנות ה-80 עדיין פופולרי: "אתה יכול להילחם 24 שעות ביממה, איש עסקים יפני?".

טקאקי נישי, מנכ"ל Ajinomoto, החברה שהמציאה את מונוסודיום גלוטמט, משפר הטעם הנפוץ ביותר בעולם, ב-1908, מוצא את עצמו לעתים תכופות משתתף בישיבות באורך של שלוש שעות שבהן משתתפים 80 מנהלים שנאלצים להאזין לדיווחים של כל אחד מהם. "יש הרבה ישיבות חסרות משמעות", הוא אומר. "ישיבות צריכות להיות דיונים לצורך קבלת החלטות, ואינן מיועדות להקשבה לאנשים שמקריאים דוחות שלהם".

החברה הפחיתה את אורך יום העבודה הרגיל ב-20 דקות, לשבע שעות ו-15 דקות, והורתה לעובדיה ללכת הביתה ב-4.30 אחר הצהריים. "הביצועים לא ירדו כתוצאה מכך", אומר נישי.

יואוסוקה זוסוקי, איש מכירות בן 40 של Ajinomoto, אומר שכעת יש לו יותר פנאי להשגיח על שני בניו. "הייתי מגיע לארוחות ערב בבית רק יום או יומיים בשבוע. ביתר הימים הייתי אוכל לבדי או עם לקוחות. כל זה השתנה עכשיו", הוא אומר.

יתרון אחד של המדיניות החדשה הוא שמירה על יותר נשים עובדות בחברה, אומר נישי. הוא נהג לחשוב שחופשת הלידה שהחברה מציעה והורדת שעות העבודה לאימהות עובדות יספיקו לשם כך.

אבל "נשים רבות אמרו שהן מעדיפות להתפטר מאשר להעביר יותר נטל לעמיתים הגברים שלהן על ידי יציאה מוקדמת מהעבודה. לכן החלטנו שכל העובדים יעזבו מוקדם".

בחברת מיצוי הום, המוזיקה מהסרט רוקי היא רק חלק ממסע יעילות שנמשך כל היום. החברה משנה את מוזיקת הרקע גם בשעות 9 בבוקר, 12 בצהריים ו-3 אחר הצהריים. "כך הם יודעים, למשל, שיש להם עוד שלוש שעות עד סוף היום כשהם שומעים את המוזיקה של 3 אחה"צ", אומר מקוטו מצ'יאמה, מנהל במחלקת משאבי אנוש.

אחד העובדים במחלקה הזו, טומונורי צוקהרה, בן 32, אומר שהוא נהג לעבוד עד תשע או עשר בלילה, אבל כעת הוא מנסה לעזוב זמן קצר אחרי המוזיקה של רוקי כדי לעזור לאשתו, שילדה לא מכבר את התינוק הראשון שלהם.

- מה יקרה לשלווה בבית?

"כשהתינוק מתחיל לצרוח, הוא מחזיק אותו בשבילי וגם עוזר לי לרחוץ אותו", אומרת אשתו הרונה, שמתארת התנהגות שנחשבה פעם לזרה מאוד ללוחמי שוק העבודה מהדורות הקודמים.

מצד שני, ייתכן שקיצור שעות העבודה במשרד יבוא על חשבון השלווה בחיי הבית, בייחוד מפני שהבעלים חוזרים הביתה מוקדם. "החברות שלי אומרות שהן לא צריכות את הבעלים בבית, מפני שהם לא באמת עושים עבודות בית", אומרת מגומי קיטגאיטו, עקרת בית שיש לה שני ילדים.

בעלה, קיאיצ'י קיטגיאטו, איש נדל"ן, מסכים לדברים. "אני יודע שמבחינת הנשים, בעל בבית זה נטל", הוא אומר. הוא עובד שעות רבות וזה לא ישתנה. "אני לא יכול לחיות כמו שאבה (ראש הממשלה) רוצה".

עוד כתבות

המטוס החדש של סינגפור איירליינס/ צילום: יח"צ

דירוג Skytrax חושף: זוהי חברת התעופה הטובה בעולם

סינגפור איירליינס היא חברת התעופה הטובה ביותר לפי דירוג Skytrax, לאחר שהדיחה את קטאר איירווייז מהמקום הראשון בו דורגה בשנה שעברה

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ תוקף את האיחוד האירופי על קנס גוגל: "אמרתי לכם!"

האיחוד האירופי הכה בקנס של 5 מיליארד דולר על אחת החברות הגדולות ביותר שלנו, גוגל. הם באמת ניצלו את ארה"ב, אבל לא לאורך זמן!" כך צייץ נשיא ארה"ב בתגובה לקנס המאסיבי שהוטל על גוגל

תמ"א 38. היועצים אמונים על הפרטים הקטנים/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

צפו: כך פרויקטים של תמ"א 38 מסכנים את חיינו

תמ"א 38 אומרת משהו פשוט: השוק הפרטי הופך לקבלן הביצוע של הממשלה. אבל יש פה כשל אחד משמעותי. פרויקט שלא נתפס בעיני הקבלן כרווחי - פשוט לא יקודם. מה זה אומר על הדיירים שגרים בבניין כזה? זה אומר שהם גרים במלכודות מוות. צפו בוידאו

בנימין נתניהו / רויטרס

טירוף החקיקה - סוף הולם למופע אימים

סיום מושב הקיץ הכניס את הכנסת לטירוף מערכות, שרק הועצם לנוכח האפשרות שהבחירות מתקרבות ● מה הסיכוי שממשלה שמעוניינת לשמור על החרדים תסכים להעביר את התיקון לחוק הפונדקאות? פרשנות

רה"מ נתניהו / צילום: רויטרס

העברית היא שפת המדינה: חוק הלאום עבר בכנסת

לאחר שנים של עליות, מורדות והתנגדויות, עבר הלילה חוק הלאום ● סעיפיו של חוק היסוד החדש מקבעים את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, וכמו כן מסדירים את שם המדינה, צורת וצבעי הדגל, סמל המדינה, ההמנון וירושלים כבירה

רון הדסי / צילום: איל יצהר

אלביט הדמיה תמכור מניות של חברת הבת כדי לפדות אג"ח

החברה התקשרה במזכר הבנות למכור עד 50% מאלביט מדיקל לאקסיג'נט קפיטל בדיסקאונט של 6%

הומואים / צילום: thinkstock

מחאת הלהט"ב: כבר 2018. למה אנחנו עדיין מפגינים על זה?

ברמת הפרט אנחנו מצפים שהממסדים הפוליטיים המאובנים יתיישרו כבר עם מה שאנחנו עושים וחושבים ומרגישים ● פרשנות

מטה תיסנקרופ באסן, גרמניה. /   צילום: אסף אוני

אחרי פרשת הצוללות: תאגיד הענק תיסנקרופ עשוי להתפרק

הצרות של תיסנקרופ: ההנהלה התפטרה, משקיעים דוחפים לפירוק החברה, עשוי למכור עסקי הצוללות

חיסכון לפנסיה / צילום: שאטרסטוק

תתכוננו, ה"משכורת" שלכם תיחתך ביותר מ-50% בגיל הפרישה

מחקר חדש קובע שהפנסיות הצפויות לדור הנוכחי יהיו רק 38% מהשכר לגברים ו-31% בלבד לנשים

 אבו מאזן / צילום: רויטרס

בינתיים ברשות הפלסטינית: קרב הירושה בפתח

יושב ראש הרשות הפלסטינית יהיה בנובמבר הקרוב בן 83 ● שמות רבים מועלים בתקשורת הפלסטינית כמועמדים לרשת את הראיס, בהם מפקדי ארגוני ביטחון ומודיעין, מושלי מחוזות ובכירי הפתח ● לפי הסקרים, השלושה המובילים בדעת הקהל הם דווקא אנשי אקדמיה ועסקים, מה שמבטא את אכזבתם של הפלשתינים מההנהגה הפוליטית

גיל שוויד / צלם: איל יצהר

צ'ק פוינט תקצה לגיל שויד אופציות למניות בשווי של 144 מ' ד'

בעשור האחרון ויתר מנכ"ל צ'ק פוינט גיל שויד על קבלת שכר ובונוסים מהחברה ● עם זאת, הוא מקבל מדי שנה מענק נדיב של אופציות למניות חברת אבטחת הסייבר - משום שלדבריו נוח לו יותר להרוויח יחד עם בעלי המניות ● שויד מחזיק כיום ב-19.1% מהון החברה בשווי של כ-3.4 מיליארד דולר

מתוך הסרט "נערה" / צילום: יח"צ פסטיבל ירושלים

סקנדל ופסטיבל: המלצות ואזהרות לפסטיבל הקולנוע ירושלים

מבין שלל הסרטים שיוקרנו בפסטיבל הקולנוע בירושלים בשבוע הבא, אספנו ארבעה שאסור לפספס - ועוד שניים שבהחלט אפשר

אילן בן דב / צילום: שלומי יוסף

עסקת הביטקוין של חוגג ובן-דב: מגעים להסרת העיקול

למרות הדיון הסוער השבוע בבקשתו של בן-דב לבטל עיקול בסך 100 מיליון שקל שהוטל על נכסיו, הודיעו עו"ד אופיר נאור ובן-דב לביהמ"ש כי הם מנהלים מו"מ לסיום הליך העיקול ללא צורך בהכרעה שיפוטית

אילן בן דב / צילום: יוסי זליגר

אילן בן-דב מציג: כך סיפרתי את בעלי האג"ח במיליארד שקל והתעשרתי בעצמי במאות מיליונים

כדי להראות שאינו חדל-פירעון, חשף השבוע איש העסקים אילן בן-דב קבל עם ועדה את היקף הונו האישי, את היקף הכספים הנזילים שיש לו בחשבונות בנק ואת היקפם המוערך של נכסיו האחרים, בעיקר בנדל"ן ● החשיפה הזאת עוד עשויה לחזור אליו כבומרנג בבית המשפט, בגלל ההיסטוריה הפיננסית המפוקפקת שלו ● פרשנות

סטפן / צילום מסך

זכורות ואהובות: הפרסומת ל-yes שברה את השיא של השיאנים

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת בכיכובם של סטפן ואמילי הייתה האהובה והזכורה ביותר השבוע ● ספרינג הוא הקמפיין המושקע ביותר עם 1.3 מיליון שקל

מדברים על המגרש, פרק 6, אושרת עיני

הפרשנית אשרת עיני: "למה נשים מרוויחות פחות גם בספורט?"

תלונות על שדרי ופרשני הכדורגל הפכו כבר מזמן לספורט לאומי ● במונדיאל הזה התחדשנו בפרשנית חדשה, אשרת עיני ● האזינו ל"מדברים על המגרש", פודקאסט כלכלת הספורט של "גלובס", בשיחה עם אשרת על חוויית השידור הראשונה כתחליף לקריירת הספורט המקצועי, על נוכחות הנשים בספורט ועל התקווה האישית למונדיאל ב-2022

ליברמן הגיש קובלנה פלילית נגד "דה מרקר" בגין לשון הרע

הקובלנה מתייחסת לכתבות שהתפרסמו בעיתון "דה מרקר", בהן נטען כי שר הביטחון עשה פרוטקציה לתעשייה האווירית כשהחליט שהמדינה תרכוש ממנה לוויין תקשורת בעלות של כ-800 מיליון שקל ● ליברמן טוען כי הפרסום אינו נכון, וכי הוא הוצג בכותרות המשנה באופן נלעג

לוח שערי חליפין של ביטקוין  / צילום: צילום: רויטרס - Dado Ruvic

מה גרם לביטקוין לזנק ב-700 דולר בשעה אחת?

לא היו חדשות או אירועים כלשהם שהניעו את הגאות במטבע הדיגיטלי השבוע, אך ייתכן שסוחרי המטבע השיקו מראש הוראות קנייה אוטומטיות ברמה זו ● השאלה היא אם העלייה החדה תפתה את המשקיעים הקטנים לחזור למטבע, או תפחיד אותם

 רפואת סוף החיים לילדים / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

"העולם על סף מהפכה קוונטית וישראל חייבת להיכנס למרוץ"

קבוצת פרופסורים בכירים מהטכניון, ששכנעו בשעתו את פרס ואולמרט להפוך את ישראל למעצמת ננו-טכנולוגיה, מסמנת את היעד הבא: להסתער על עולם המחשוב הקוונטי, לפני שארה"ב, סין וענקיות כמו גוגל ו-IBM משתלטות עליו ● השאלה היא מתי התקציבים שהובטחו יגיעו, ואם ראש הממשלה לא יהפוך בדרך את סדרי העדיפויות

"בנק הפועלים מהלך עלינו אימים והופך אותנו לשבויים"

לבנק הפועלים ולסמינר הקיבוצים יש סכסוך נדל"ן בהיקף מאות מיליוני שקלים, שמקורו בהסדר הקיבוצים לפני כ-30 שנה ● מנכ"לית המכללה במכתב לאריק פינטו: "להסכמים הישנים אין תוקף כלפינו" ● בנק הפועלים: "תיאור הדברים במכתב חוטא לאמת"