גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם הביטקוין בדרך להחליף את הזהב?

דוח של גולדמן זאקס קבע כי "זהב מנצח את הביטקוין" ככלי להגנה על ההון בעת משבר פיננסי ■ ואולם, עם עליית הערך וחשיפת הטכנולוגיה שמאחורי המטבעות הדיגיטליים, גם גופי השקעות גדולים מתחילים להמר על הביטקוין ■ מאמר רביעי בסדרה

ביטקוין/ קרדיט: שאטרסטוק
ביטקוין/ קרדיט: שאטרסטוק

המשקיע האגדי וורן באפט חושב שהשקעה בזהב היא דבר טיפשי. הזהב, הסביר פעמים רבות, אינו מייצר דבר. "אם תיקח את כל הזהב בעולם", אמר פעם, "תוכל לקנות בו את כל האדמות החקלאיות באמריקה ועוד עשר חברות גדולות כמו אקסון-מובייל, ועוד יישאר לך עודף של טריליון דולר. או (אם לא תקנה בזהב דבר) שתהיה לך קובייה גדולה של מתכת, בגודל של 22 מטר לכל כיוון. איזו משתי האפשרויות תניב ערך רב יותר?" שאלה טובה.

מטבע הזהב הראשון שהתגלה בעולם - מקורו בממלכת לידיה, אזור מזרח טורקיה של ימינו, שם הוא נוצר במאה השישית לפני הספירה. כלומר, הרעיון של שימוש בזהב כמטבע נולד לפני כ-2,700 שנהה.

במשך אלפי שנים שימשו שתי המתכות היקרות, זהב וכסף, כמטבע - כשהן ממלאות שלוש פונקציות בסיסיות. ראשית, הזהב והכסף שימשו יחידה למדידת ערך (unit of account) של סחורות או מוצרים שונים. באמצעות אותה יחידת ערך אחידה ומוסכמת, יכלו כל השחקנים בשוק לבטא את העדפותיהם, וכך להחליט במה להשקיע את זמנם, מרצם וכספם. פונקציה שנייה שמילאו הזהב והכסף הייתה אמצעי לתשלום והחלפה (mean of exchange), ופונקציה שלישית הייתה אמצעי לשמירת ערך (store of value), כמו במקרה של חיסכון או השקעה. 

בשנת 1914 איבד הזהב את מעמדו כיחידה למדידת ערך, ובשנת 1933 איבד גם את מעמדו כאמצעי לתשלום והחלפה. בשנת 1945, לטענתם של באפט ואחרים, איבד הזהב את המשלט האחרון ואת מעמדו כאמצעי לשמירת ערך. ואז - כל שנותר מהזהב, כפי שנטען לא אחת בתקשורת העולמית (למשל, בכתבה של CNN), הוא "כלי לאנשים רואי שחורות ומעורערים בנפשם".

האמנם כך? נבחן כמה עובדות היסטוריות. ב-1971 הזהב שוחרר מהמחיר המלאכותי של 35 דולר לאונקיה, שנקבע לו אחרי מלחמת העולם השנייה בהסכמי ברטון וודס. בעקבות זאת, בתוך כשמונה שנים הגיע מחירו לכמעט 800 דולר לאונקיה - עלייה של פי 22. מחיר הזהב כיום, בסביבות 1,275 דולר לאונקיה, משקף עלייה של פי 36 מאז 1971. זאת, לעומת עלייה של פי 26 במדדי המניות המובילים, דאו ג'ונס ו-S&P 500.

גם מדידה של פרק זמן קצר יותר תיתן תוצאות דומות. למי שהשקיע 10,000 דולר בינואר 2000 במדדים המובילים, יהיו כיום כ-19 אלף דולר. לעומת זאת, אותו הסכום שהושקע בזהב יהיה שווה כיום כ-45 אלף דולר. כך, מבחינת שמירה על ערך, "קוביית המתכת" של באפט סיפקה במאה ה-21 פי שניים ויותר מכל תזרים המזומנים, הפירות והערך שייצרו עשר חברות ענקיות כמו אקסון-מובייל. מוזר אולי, אבל זאת עובדה. 

מה קרה לשווי של 10,000 דולר ביולי האחרון

הזהב - שריד מהתקופה הברברית

בהסכמים שהתקבלו לאחר ביטול הסכם ברטון וודס, נקבע כי כל המדינות החברות בקרן המטבע הבינלאומית יוכלו לקבוע בעצמן את שערי החליפין של מטבעותיהן, וגם יוכלו כרצונן להצמידם לכל מטבע אחר. ואולם, הצמדת שער המטבע לזהב נאסרה כליל. מכאן ניתן להבין כי ימי הזהב חלפו מן העולם המוניטרי, והזהב נותר רק כשריד מתקופה הברברית, כפי שכינהו פעם הכלכלן האגדי ג'ון מיינרד קיינס.

עם זאת, לא רק שחלק גדול מהזהב בעולם מוחזק כיום על ידי הבנקים המרכזיים - אלא אפילו קרן המטבע הבינלאומית עצמה מחזיקה בכ-90 מיליון אונקיות זהב. יתר על כן, מאז 2008 הבנקים המרכזיים בעולם הוסיפו יותר מ-2,800 טון זהב לרזרבה שלהם. הובילו את התהליך הבנקים המרכזיים של סין ורוסיה, ששילשו בפרק זמן זה את רזרבות הזהב שלהם. ב-2017 הבנק המרכזי של גרמניה האיץ את תהליך החזרת רזרבות הזהב שלו חזרה לגרמניה ממקום אחסונן בתקופת שיא "המלחמה הקרה", בניו יורק ובפריז.

ברור, אם כן, כי גם משקיעים וגם בנקים המרכזיים רואים בזהב הרבה יותר ממה שמתנגדיו הקולניים מוכנים להודות. כלומר, האמון בשיטה המוניטרית, המבוססת על כסף "פיאט", ובמרכזו הדולר כמטבע הרזרבה הבינלאומי, אינו כה מוחלט, כפי שניתן לחשוב. האם עובדה זו גם מייצרת הזדמנות עבור המטבעות הקריפטוגרפיים המובילים, ובראשם הביטקוין?

הביטקוין - הכסף של הצעירים

סקר שערכה חברת לנד.אי.די.יו האמריקאית לפני כחודשיים, מצא כי הביטקוין פופולרי הרבה יותר בקרב צעירים מתחת לגיל 34 מאשר בקבוצות הגיל המבוגרות יותר. כמעט 40% מהנשאלים בקבוצת הגיל 25-34 אמרו שבכוונתם להשקיע בביטקוין. כהשוואה, רק 5% בקבוצת הגיל שמעל 55 גילו עניין כלשהו בביטקוין.

בדוח שפרסם בנק ההשקעות גולדמן זאקס באוקטובר האחרון, תחת הכותרת "פחד ועושר", השוו הכותבים בין הזהב והביטקוין ככלים להגנת ההון בעת משבר פיננסי. הם בחנו את שני הכלים בארבעה מישורים - שרידות, ניידות, ערך פנימי ומדידת ערך - והגיעו למסקנה ש"זהב מנצח את הביטקוין".

אבל לא כולם יסכימו עם גולדמן זאקס. האנליסט תומאס לי מחברת המחקר האמריקאית Fundstrat הצביעה באחרונה על ההבדל, כשאמר: "שוק של 9 טריליון דולר זהב היה כלי לשמירת ערך (store of value) של העבר. אבל הדור הבא של אנשים צעירים (שלא גדלו על הזהב) רואים בביטקוין שומר ערך של העתיד - ואם הביטקוין יכבוש רק 5% משוק הזהב, הוא יהיה שווה לפחות 25 אלף דולר ליחידה". אחת הסיבות לעלייה של מחיר הביטקוין, הסביר לי, היא העובדה שהביקוש לביטקוין "אוכל" חלק מהביקוש לזהב. "לפי המודלים שלנו, מחיר הביטקוין יכול לנוע בין 20 אלף דולר ל-55 אלף דולר עד לשנת 2022", הוסיף. בינתיים, שווי הביטקוין נכון לשעות הבוקר היום הגיע ל-7,150 דולר ליחידה.

בובי לי, מנכ"ל ומייסד BTCC - אחת משלוש זירות המסחר בביטקוין הגדולות בסין - אמר באחרונה כי "העולם מתחיל להרגיש שביטקוין, ממש כמו זהב, הוא כלי גידור טוב כנגד השיטה המוניטרית הנוכחית של כסף פיאט, המיוצר על ידי הממשלות, ממש כמו נקודות של חברי מועדון בחברות תעופה. כמו הזהב, המטבעות הקריפטוגרפיים אינם נשלטים על ידי הבנקים המרכזיים, ומכאן כוחם".

סך השווי כל הנכסים הפיננסיים בעולם מגיע כיום לכ-300 טריליון דולר. אם המטבעות הקריפטוגרפיים יקבלו מעמד של נכס פיננסי לגיטימי בשוק ההון, הקצאה של 0.5% בלבד מהנכסים האלה תשווה ל-1.5 טריליון דולר - בערך פי 10 משוויו של כלל שוק המטבעות הקריפטוגרפיים כיום, ופי 12.5 משווי השוק של הביטקוין לבדו. לא קשה לנחש מה יקרה למחיר הביטקוין במקרה כזה.

בשנת 2017 עברו המטבעות הקריפטוגרפיים מהפך תודעתי, ועם עליית הערך והחשיפה של הטכנולוגיה והאפשרויות שמאחוריה, גם שחקנים מוסדיים כמו חברת ההשקעות הבינלאומית פידלטי מתחילים לבחון את התחום מקרוב ולעשות צעדים ראשונים של כניסה אליו.

מאחורי הזהב עומדות 7,000 שנים של היסטוריה ואמון, ואילו מאחורי הביטקוין בקושי שמונה שנים. מצד שני, השינויים הטכנולוגיים המהירים ב-25 השנים האחרונות, שינו כל כך הרבה וכל כך מהר את הדרך שבה אנו פועלים, חושבים ומתקשרים. האם המטבעות הדיגיטליים יחוללו את השינוי הגדול הבא? האם בתוך 20 שנה נראה את הביטקוין כובש מעמד יציב כ"זהב דיגיטלי", שמחליף את הזהב האמיתי או אפילו רק מקביל אליו במעמדו? לפחות לעת עתה, נראה כי המהמרים על מגמה זו הניבו רווחים נאים.

■ הכותב הוא עורך דין, מנהל קרן השקעות במטבעות קריפטוגרפיים ומחבר הספר "A brief history of money". 

----------

מאמר ראשון בסדרה - הבלוקצ'יין יעשה לבנקים את מה שחולל האינטרנט לדפוס?
מאמר שני בסדרה
- המהפכה שמטרידה את מנכ"ל הבנק הגדול בארה"ב
מאמר שלישי בסדרה
- חוכמת האת'ריום - הדור הבא של החוזים החכמים
מאמר חמישי בסדרה - הקשר בין החוב של טבע, שר האוצר האמריקאי והביטקוין
מאמר שישי בסדרה
- מה הוביל את הביטקוין ל-10,000 דולר בתוך פחות מ-9 שנים?
מאמר שביעי בסדרה
- בועת האשראי - התקווה של המטבעות הדיגיטליים
מאמר שמיני בסדרה
- הטכנולוגיה שעומדת מאחורי הביטקוין רק בתחילת דרכה

עוד כתבות

ג'ראד קושנר/ צילום: רויטרס

ג'ראד קושנר וג'ייסון גרינבלט נפגשו עם עבדאללה מלך ירדן

שליחי טראמפ למזרח התיכון שוחחו עם המלך עבדאללה על שיתוף-הפעולה בין ארה"ב לירדן, על המצב ההומניטרי בעזה ועל מאמציו של ממשל טראמפ לקדם את השלום בין הישראלים לפלסטינים ● בהמשך צפויים השניים להגיע לירושלים ולהיפגש עם נתניהו

אילן ישועה / צילום: איל יצהר

בבזק רוצים לדעת עליכם הכול: מסתמן כי מכירת וואלה תתבצע בלי המידע על הגולשים

על רקע הרצון להעמיק אחיזה בעולמות החדשנות והדיגיטל, מיזם הדאטה BU צפוי להישאר בקבוצת בזק ● תג המחיר שקבעה בזק לוואלה לא השתנה כבר חודשים ועומד על מעל 200 מיליון שקל

קיסריה / צילום: משה שי

אחרי עשרות שנים: הסכם היסטורי בין האוצר לקרן קיסריה

המדינה וקרן קיסריה עומדות לחתום על הסכם, לפיו הקרן תתרום בעשור הקרוב מאות מיליוני שקלים לפיתוח ההשכלה הגבוהה בפריפריה, ומאות דירות בפרויקט מחיר למשתכן ייבנו ככל הנראה על אדמות שבבעלותה • הצדדים בחרו לדחות את ההכרעה במחלוקת העיקרית: האם הפטור הכולל ממסים ממנו נהנית הקרן ימשיך גם בעתיד

רמת הגולן 29 חולון  /  הדמיה רן צרפתי

פרויקט הריסה ובנייה בחולון: מה קיבלו הדיירים בתמ"א 38

ברחוב רמת הגולן 29 בעיר ייבנו עוד שמונה דירות חדשות ● הדיירים יקבלו ממ"ד, מרפסת, חניה ומעלית

אורלי שואבי / צילום: יחצ

היזמת שגייסה 8 מיליון ד': "תתעלמו ממי שרוצים להוריד אתכם"

בסוף 2014, הקימה אורלי שואבי את הסטארט-אפ SafeDK כדי לאפשר למפתחי אפליקציות לשלוט בערכות פיתוח צד שלישי אשר מוטמעות באפליקציות שהם מפתחים ● כיום, אחרי שגייסה מיליוני דולרים ומעסיקה 26 עובדים, היא נזכרת בתחילת הדרך: "עשינו 3-4 פגישותביום עם משקיעים ואכלנו באוטו, קיבלנו הרבה מאד 'לא'"

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

יום נוסף של ירידות בבורסת תל אביב; שופרסל ירדה בכ-6%

מניות קבוצת יורוקום ריכזו עניין ● ברן עדכנה אתמול על זכייה בחוזה גדול בפרויקט לאספקת מי שתייה באחת ממדינות מערב אפריקה

דוד ברודט / צילום: איל יצהר

"כשהכבישים צפופים והמים לא זורמים אין קשר ללהיות צנוע"

דוד ברודט, יו"ר דירקטוריון בנק לאומי, יציג היום בכנס אלי הורביץ לכלכלה את מסמך "ישראל 2028 - חזון ואסטרטגיה כלכלית חברתית בעולם גלובלי" ● בראיון ל"גלובס" הוא מותח ביקורת על המצוקה בתחום התשתיות, על יעדי הצמיחה שלא הושגו, הפריון הנמוך והאתגרים שעודם עומדים בפנינו

צחי סולטן / צלם: תמר מצפי

מודיעין מזנקת בעוד 7% ומשלימה קפיצה של 40% ב-4 ימים

בחודשים הקרובים תפרסם השותפות דוח משאבים ● על-פי ממצאי דוח המשאבים שהוכן טרם התחלת הקידוח, האומדן הטוב ביותר להיקף רזרבות הנפט בפרוספקט זה נאמד בכ-13.6 מיליון חביות

יזהר קנה / צילום: איל יצהר

42 שקל לשעת ביקורת: עומק המשבר של רואי החשבון בישראל

מצוקה אמיתית או מעין זעקת הקוזאק הנגזל? סקר שערך "פורום שווי הוגן" מהמרכז הבינתחומי, הכולל מומחים מהאקדמיה ומהפרקטיקה בתחום החשבונאות, מאשש (ככל הנראה) את הטרוניות של משרדי הענק: שכר-הטרחה המשולם להם בגין שירותי ביקורת בחברות ציבוריות מתכווץ לאבסורד

משה כחלון / צילום: יוסי אלוני

צניחה של 34% בהתחלות הבנייה ברבעון הראשון של 2018

לפי נתוני הלמ"ס, בהשוואה לרבעון הקודם מדובר בירידה של כ-14.6% ● המשמעות: הקבלנים לא ממהרים לצאת עם פרויקטים חדשים ● בנוסף, הירידה בהתחלות הבנייה מעידה על התמשכות הליכי הרישוי והבנייה בתוכנית מחיר למשתכן

לילך אשר טופילסקי - מנכ"לית בנק דיסקונט / תמר מצפי

ראשי דיסקונט זומנו לוועדת כבל לחקירת אשראי ללווים גדולים

יוסי בכר ולילך אשר-טופילסקי צפויים להופיע בפני הוועדה ב-15 ביולי; דיסקונט הוא הנושה הגדול ביותר של קבוצת יורוקום ● מחר תיערך פגישה של צוות הוועדה עם המפקחת על הבנקים בנושא העברת מידע

בית משפט / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ביהמ"ש דחה בקשה לאפוטרופוס לאישה "שמתלבשת חשוף"

בני משפחה של אישה בת"א ביקשו מביהמ"ש לענייני משפחה למנות לאישה אפוטרופוס ולהוציא לה צו עיכוב יציאה מהארץ, בטענה שהיא "מתלבשת בצורה פרובוקטיבית, מתאפרת בצורה קיצונית ומבזבזת כספים בצורה משמעותית" ● ביהמ"ש: "לפטרנליזם יש גבול"

יונתן בן ארצי / צילום: יחצ

סטארט-אפ ניהול המידע הפרטי Prifender גייס 5 מיליון דולר

פריפנדר מפתחת טכנולוגיה המאפשרת ניהול מידע על אנשים פרטיים כדי לעמוד בדרישות הרגולציה, כדוגמת תקנות ה- GDPR האירופאי

מאגר לוויתן/ צילום: נובל אנרג'י

ועדת אדירי: מכסות יצוא הגז יישארו ללא שינוי

עוד הוחלט על הקלות בחובת החיבור לחוף של המאגרים הקטנים והבינוניים – זאת במטרה לעודד תחרות ולגרום ליזמים נוספים להגיע לישראל כדי לחפש גז ונפט

מנכ"ל בנק אגוד ישראל טראו / צילום: תמר מצפי

מנכ"ל בנק אגוד ישראל טראו עוזב את תפקידו לאחר 5 שנים

בעלי השליטה בבנק רצו שטראו יעזוב מחשש כי לא סייע להם מספיק בקידום העסקה למיזוג עם מזרחי טפחות

חץ 3 / צילום: רויטרס, אמיר כהן

הסנאט אישר 500 מיליון ד' לתוכניות הטילים של ישראל ל-2019

הסכום – בהתאם למזכר ההבנות עם הממשל לחבילת סיוע ל-10 שנים ● בשנת הכספים 2018, הקציבה ארה"ב לתוכניות הטילים 708 מיליון דולר ● בסך-הכול תקבל ישראל ב-2019 3.8 מיליארד דולר

פרופ אבי שמחון / צילום: אוריה תדמור

"כשנותנים לגזבר לנהל את המדינה - ככה נראות התשתיות"

ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון העביר ביקורת על הכוח הרב שיש לאגף תקציבים ● ראש אגף תקציבים שאול מרידור ענה לו: "מי שאומר את זה לא מכיר את הממשלה. פעם היו פה גופים שעוסקים באסטרטגיה"

משה חוגג / צילום: יונתן בלום

הקריפטו משתלם: משה חוגג רכש קרקע ב-70 מיליון ש'

על הקרקע מתכנן חוגג לבנות וילה פרטית עם בריכת שחייה ● מדובר באחת העסקאות הגדולות שבוצעו בשוק נדל"ן היוקרה בשנה החולפת

מכוניות בתור לתחנת דלק \ צילום: אריאל ירוזולימסקי

כאן חולבים: מיסוי שוק הרכב מגיע לכ-50 מיליארד שקל בשנה

בעוד שתשומת הלב הציבורית מופנית להתייקרות של כמה אגורות בחלב, עיבוד מחודש של דו"ח מנהל הכנסות המדינה לשנת 2016 חושף את יעילות ה"חליבה" משוק הרכב: קרוב ל-50 מיליארד שקל בשנה, שיעור בלו הדלק הגבוה ב-OECD, אגרות מנופחות וכפל מס משולש בשווי השימוש

פקחי בניה / צילום: רפי קוץ

בשורה לממתינים לטופס 4: מפקחי הבנייה ישובו לעבודה מחר

מחר (ד') תתחדש פעילות מפקחי הבנייה לאחר שפתחו בעיצומים בעקבות תקנה בנוגע ללבישת מדים ● להערכת גורמים בהתאחדות, גרמה השביתה לאיחור באכלוס של כ-1,900 יחידות דיור ברחבי הארץ