אישום: מפקחת מיסוי מקרקעין ברחובות דרשה שוחד מעו"ד

מפקחת מיסוי מקרקעין ברחובות מואשמת כי דרשה שוחד בהיקף של כ-20 אלף שקל מעורך דין שייצג מוכר דירה, וזאת בתמורה ל"הפחתת" ערך הדירה שנמכרה לצורכי מס

דולרים שוחד אזיקים פשע משטרה / צלם: thinkstock
דולרים שוחד אזיקים פשע משטרה / צלם: thinkstock

מפקחת מיסוי מקרקעין ברחובות דרשה שוחד בהיקף של כ-20 אלף שקל במזומן מידי עורך דין שייצג מוכר דירה, וזאת בתמורה ל"הפחתת" ערך הדירה שנמכרה לצורכי מס. עו"ד א' פנה למשטרה, הפך לסוכן משטרתי, הקליט אותה ושילם לה 5,000 שקל שוחד תחת עינם הפקוחה של השוטרים - וכך היא נתפסה; כך עולה מכתב אישום חמור שהוגש היום (א') על-ידי פרקליטות מחוז דרום (פלילי) לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע כנגד אישום: מפקחת מיסוי מקרקעין ברחובות דרשה שוחד מעו"ד.

המפקחת מואשמת בעבירות של לקיחת שוחד ושיבוש מהלכי משפט, עבירות שביצעה במסגרת תפקידה, בנוגע לנכס בעיר אשדוד.

מעובדות כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד רונן בוחניק, עולה כי במסגרת תפקידה כמפקחת במשרדי מיסוי מקרקעין רחובות, עבדה המפקחת במחלקת שומה במשרדי מיסוי מקרקעין רחובות והייתה אחראית על העיר אשדוד. תפקיד זה כלל בין היתר הוצאת שומות בגין מגרשים, חנויות, שלדים, מניות באיגודי מקרקעין, תמ"א 38 ופינוי-בינוי.

במארס 2016, נטען, בוצעה עסקת מכר דירה ברובע הסיטי בעיר אשדוד, במסגרתה ייצג עו"ד א' את המוכר בכל שלבי מכירת הדירה, לרבות ייצוגו מול משרדי מיסוי מקרקעין. במסגרת השומה העצמית שערך עו"ד א' עבור המוכר הונפק שובר תשלום מס שבח בסך כ-68,000 שקל בשל מכירת הדירה, סכום ששולם במלואו על-ידי המוכר.

על-פי האישום, בדצמבר 2016 שוחחה המפקחת בטלפון עם עו"ד א' בהקשר לשומה של מכירת הדירה וביקשה לקיים עמו פגישה באופן דחוף. השניים קבעו להיפגש בסמוך לעיריית אשדוד באותו היום. במעמד הפגישה ציינה המפקחת בפני עורך הדין כי קיימות עסקאות באותו פרויקט עם שווי מכירה גדול יותר בהקשר לנכסים הדומים לדירה בפרויקט. עוד היא ציינה כי שווי המכירה האמתי של הדירה נע בין 3 מיליון שקל לבין 3.2 מיליון שקל, אך היא יכולה היא לסגור את תיק השומה של המוכר בגין מכירת הדירה ואף לדאוג לו להחזר מס. זאת, אמרה, רק אם המוכר ישלם לה על כך.

מהכתב האישום עולה כי המפקחת ציינה בפני עורך הדין כי "חבל שהוא ישלם הרבה מס. עדיף שישלם לי", וביקשה מעו"ד א' כי לא יספר לאף גורם על ההתקשרות ביניהם. 

בהתאם למסכת אירועים זו, אשר אף כללה קשר טלפוני לרבות הודעות בין המפקחת לעו"ד א', החליטה משטרת ישראל להפעיל את עו"ד א' כסוכן משטרתי.

לפי כתב האישום, במסגרת פעילות זו התקיימה בשלהי ינואר 2017 שיחה טלפונית בין עו"ד א' לבין המפקחת, במסגרתה התבקש עו"ד א' על-ידי המפקחת לשלם לה שוחד בסכום הנע בין 15,000-20,000 שקל, בעד פעולותיה לטובת מוכר הדירה אותו הוא ייצג. השניים קבעו להיפגש למחרת, ובפגישה, שנערכה ברחבת החניה בסמוך לעיריית אשדוד, אישרה המפקחת לעו"ד א' כי היא סוגרת את השומה בקשר לדירה, ואף תעביר את אישורי המס הסופיים באופן אישי באותו היום לידיו. עוד ציינה כי יועבר החזר מס ישירות לחשבון הבנק של המוכר.

במעמד הפגישה העביר עו"ד א' לידי המפקחת סך של 5,000 שקל בשטרות מסומנים שנמסרו לו מבעוד מועד על-ידי המשטרה. לאחר העברת הכסף ציינה המפקחת בפני עו"ד א' כי שווי הדירה האמורה לצורכי מס הוא מעל 3,000,000 שקל, וכי היא הייתה צריכה להעלות את שווי הדירה לצורכי מס, אך כאמור לא עשתה כן. בנוסף, נטען, המפקחת נתנה את הסכמתה לשוחד בסך 20,000 שקל בעד פעולותיה אלה הקשורות בתפקידה.

לפי האישום, עוד באותו מפגש ציינה המפקחת בפני עו"ד א' כי תעביר לידיו עסקאות אחרות בפרויקט המלמדות על שווי נמוך אשר יוחס לדירה, וזאת לצורכי מס, הגם שמידע זה חסוי, ואסור לה למוסר אותו במסגרת תפקידה.

בד-בבד עם הגשת כתב האישום הגישה הפרקליטות בקשה להארכת תנאים מגבילים שהוטלו על המפקחת, לרבות הפקדה כספית, התחייבות עצמית, ערבות צד ג' ועיכוב יציאה מהארץ.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988