"רשות המסים החילה את חקיקת חברות ארנק על כלל החברות"

עמותת ה-CFOs  לקשרי ממשל ומשק פנתה ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, על מנת שידחה את תחולת התיקון לחוק בשנה ■ "בניגוד להסברים וללא כל דיון בנושא, הושמטה המילה 'יחיד' מכל הסעיפים האופרטיביים והחקיקה שונתה לחלוטין"

21/11/2017, 14:36
משה גפני / צילום: אריק סולטן
משה גפני / צילום: אריק סולטן

*** הכתבה מטעם עמותת CFO

עמותת ה-CFOs לקשרי ממשל ומשק פנתה אל ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, בבקשה בהולה להוראת שעה חיונית למשק לדחיית תחולת תיקון חברות ארנק על המשק בכללותו. זאת, עד שתתפנה הוועדה לעסוק בתיקון לחוק זה.

בפנייה נכתב כי "השמטתה של מילה אחת, בסוף תהליך החקיקה, ללא דיון ובניגוד לכל ההסברים שנתנה רשות המסים קודם לכן, גרמה להרחבת חקיקת חברות ארנק כך שתמסה את כל החברות במשק - ציבוריות, פרטיות, ישראליות גלובליות ורב לאומיות הפועלות בישראל".

מדובר בחקיקה שנועדה למסות את משיכות הכספים והנכסים שמבצעים יחידים מחברות בבעלותם, כך הוצג לוועדת הכספים התיקון העוסק במיסוי חברות ארנק לפני כשנה וכן נכתב בהצעת החוק ובדברי ההסבר לו. גם בדיון המעמיק בוועדת הכספים הובהר כי מדובר במיסוי משיכות של בעל מניות מהותי יחיד בלבד.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "מטרת התיקונים המוצעים היא מתן כלים לרשות המסים להתמודד עם תכנוני מס, המהווים ניצול לרעה של שיטת המיסוי הדו שלבי החלה על חברות. התמריץ לפעילות באמצעות חברה צפוי לגדול בשנת 2017 בשל הכבדה המוצעת בנטל המס על הכנסות גבוהות של יחידים וכן בשל הקלה המוצעת בשיעורי המס על הכנסות של חברה".

אולם סופו של המעשה במקום אחר לחלוטין. באמצעות השמטה של מילה אחת בסוף התהליך - שונתה החקיקה לחלוטין ובניגוד גמור למה שנאמר בעת דיוני הועדה. חוזר רשות המסים שיצא אך לאחרונה, חידד באופן מובהק כי למרות הדיון כפי שהתקיים בוועדה, מתכוונת רשות המסים להחיל את הסעיף על כלל החברות במשק: פרטיות, ציבוריות, גלובליות ישראליות ואף על רב לאומיות חברות זרות.

מבחינת החברות מדובר בהפתעה גמורה. ללא כל דיון בנושא ומבלי שניתנה הזדמנות לחברי הכנסת או לחברות לשאול, להיענות ולהביע דעה, הושמטה המילה "יחיד" מכל הסעיפים האופרטיביים בחוק, וכך הוא הועבר. להבנתנו, לא עלו לדיון השלכות אפשריות אלה במהלך החקיקה, ולא זו הייתה כוונת הוועדה בבואה להעביר את התיקון.

הרחבת תחולת החוק כך שהוא משית מס על כלל החברות במשק (ציבוריות ופרטיות) וחברות זרות המחזיקות בחברות ישראליות או מוחזקות על ידי חברות ישראליות, אינה עולה בקנה אחד עם תכלית החקיקה שהוצהרה; היא בעלת השפעה רוחבית מרחיקת לכת ומייצרת פגיעה כלכלית ועסקית משמעותית בחברות, סותרת אמנות מס שישראל הינה צד להן, ומעמידה אותה בהפרה.

לכן פנתה עמותת CFO בדחיפות לח"כ גפני, בבקשה כי ועדת הכספים תשקול העברת הוראת שעה בהולה אשר תדחה את כניסת החוק לתוקף בשנה, בכל הנוגע לחברות. זאת, כדי לאפשר דיון ראוי ותיקון לחוק באופן שלא יחול על כלל החברות.

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

Hedgewiz הישראלית זכתה במקום ראשון בתחרות פינטק בלונדון Hedgewiz הישראלית זכתה במקום ראשון בתחרות פינטק בלונדון החברה פיתחה מערכת המאפשרת למנהלי כספים וחשבים לזהות ולנתח סיכוני מטבע, לאמץ ולבצע מדיניות גידור דינמית מערכת פורום CFO 17/05/2018
אקטואליה בעולם המס: כיצד מנסה רשות המסים להשיג את יעדיה? אקטואליה בעולם המס: כיצד מנסה רשות המסים להשיג את יעדיה? בעקבות העלאת יעדי הגבייה, חווים הנישומים בכל תחומי המס החמרה, הן מחקיקה ראשית, הן מחוזרים ותקינה של רשות המסים והן מפקידי השומה בשטח עו"ד טל עצמון, ראש מחלקת מיסים, גולדפרב זליגמן 17/05/2018
"תפקיד ה-CFO הוא 95% פסיכולוגיה של אנשים ו-5% פסיכולוגיה של מספרים" "תפקיד ה-CFO הוא 95% פסיכולוגיה של אנשים ו-5% פסיכולוגיה של מספרים" גור לוי שחר CFO קבוצת צמח מפעלים ומשקי הירדן, פועל במגוון גדול של תפקידים, ומביא עימו את הפסימי והאופטימי, הכרוכים יחדיו, לכל משימה ● ראיון אחר עו"ד מיכל קורן 21/05/2018