גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המלחמה על הסופים

הפיגוע הרצחני בסיני הוא תוצאה של ניסיון רב-שנים לטיהור האסלאם מ"חידושים"

דאע"ש / צלם: רויטרס
דאע"ש / צלם: רויטרס

צירוף המלים הזה מעורר השתאות. "מסגד צופי (-סופי) הותקף בחצי האי סיני", דיווחו כלי תקשורת בכל רחבי העולם.

מסגד סופי? מאימתי יש מסגדים סופיים? סופיות אינה תנועה ואינה כת, אינה סיעה ואינה סטייה. יש מסגדים סוניים, יש מסגדים שיעיים, אבל אין מסגדים סופיים. יש מיליוני מוסלמים, המכירים בסמכותם הרוחנית של חכמי דת סופיים; ויש עשרות מיליונים המשתטחים על קברי צדיקים סופיים. אבל הם אינם מאוחדים מכוח תיאולוגיה משותפת, בוודאי לא מכוח מסגדים משותפים.

לפחות עד סוף השבוע שעבר. שליחי דאעש בחצי האי סיני פתחו פרק חדש בהיסטוריה של מלחמת מוסלמים במוסלמים. אם כל סופי הוא עכשיו מטרה טבעית לג"יהאדיסט נטול ח"ליפות, או אז בקו החזית נמצא כל כפר באינדונזיה, בפקיסטן, בבנגלדש, בחלקים נרחבים של הודו, ברפובליקות של מרכז אסיה, בצפון הקווקז, באנאטוליה, על פני עיראק, במצרים, בלוב, על פני כל צפון אפריקה, במערב אפריקה ובארצות הסאהל (מדבר הסהרה).

אפילו בעולם המושגים המוטרף של דאעש ושל אל קאעידה, רעיון כזה מוכרח להיחשב למוטרף במיוחד. מלחמה כזאת תהרוס את האסלאם. באופן בלתי נמנע אנחנו נשמע בימים הבאים, במידה שעדיין לא שמענו, תיאוריות קונספירציה שיטילו את האחריות למאורעות בחצי האי סיני על ישראל.

מיסיונרים סעודיים

עווית הטירוף הזו, שעלתה בחייהם של 300 בני אדם ויותר, לא בקעה מחלצי דאעש, ולא מחלצי אל קאעידה. היא תוצאה ברורה וישירה של מעשי ערב הסעודית במשך שנים ארוכות, לפני הולדת הג'יהאדיזם האלים. מיסיונרים ווהביסטים, מתוצרת ערב הסעודית ובמימונה, התהלכו ברחבי העולם המוסלמי, בנו מסגדים ובתי ספר, והפיצו את תורת מוחמד אבן עבד אל-ווהאב.

זה האחרון היה מתקן דתי מחצי האי ערב, שפעל בשלהי המאה ה-18, וגמר אומר לטהר את האסלאם מן ה"חידושים" שדבקו בו במרוצת 1,100 השנה הקודמות. "חידוש" הוא ביטוי גס בלקסיקון האסלאמי. הנביא עצמו אסר על חידושים. כל מה שהתחדש, התחדש בימיו, ונועד לקפוא על שמריו.

אבל האסלאם לא קפא על שמריו. התנועה המשיחית הקטנה באזור מכה ומדינה במאה השביעית הפכה לאימפריה תלת-יבשתית בתוך מאתיים שנה. מאמיניה הוזמנו לעלות לרגל אל מכה ולהגות בקוראן יומם ולילה. אבל מכה הייתה רחוקה להפליא, והקוראן היה כספר החתום. המאמינים היו זקוקים למורי הלכה מקומיים. יתר על כן, הם גם היו זקוקים לווריאציות על המהדורה המקורית של האסלאם.

דת עממית

להלן התפתחה "דת עממית", עם גוונים ועם בני גוונים. ממעמקי אסיה התיכונה עד שיפולי הקווקאז, לאורך הפרת והחידקל, בעמק הנילוס ובעמק האינדוס, וסמוך ליערות העד של אפריקה התהווה פסיפס מרהיב של חוכמה, של פולחן ושל יצירה. התפתחה תורה שבעל פה, נכתבו שירים, נארגה מיסטיקה עשירה; חיפוש אלוהים נעשה מאמץ משותף, דמוקרטי על פי דרכו. מסורות התחרו והתמזגו. השריעה לא הייתה בעלת מונופול. לצידה התפתחה ה"עאדת", זאת אומרת מסורת מקומית, עם חוקים ועם מנהגים משלה.

הואיל ומכה לא הייתה בהשג ידם של רוב המאמינים, הופיעו תחליפים מקומיים. לנביא נולדו ממלאי מקום ומפרשים, אשר שאבו את סמכותם מ"שלשלת" של חכמים, שראשוניה התאבקו בעפר רגליו של הנביא. ממלאי המקום לבשו בהדרגה אדרות נבואיות. הם היו המייסדים, או מקורות ההשראה, של "דרכים" ("טריקאת") אל האלוהים.

תור הזהב של האסלאם הוא שהניב את הפלורליזם הזה. מאפגניסטן עלו במאה העשירית ה"צ'ישטי", שהתפשטו על פני כל דרום אסיה. מבוכארה עלו במאה ה-14 ה"נקאשבאנדי", שהתפשטו על פני מרכז אסיה, הקווקאז, חלקים של המזרח התיכון ודרום מזרח אסיה. מבגדאד עלו במאה ה-13 ה"קאדרים", שאולי הרחיקו לכת יותר מן הסופים האחרים, והתקרבו לעשות האלהה של מייסדם, עבד אל-קאדר אל-גילאני (או גיילאני, או ג'ילאני).

מלחמה ושלום

היקף התפשטותו של הסופיזם היה כה גדול, עד ששטות תהיה לתאר אותו "דומיננטי". הוא היה במידה רבה האסלאם של זמנו. הוא הכיל עולם ומלואו, כולל הפכים גמורים. הוא היה פרקטיקה מיסטית של שלום ושל אהבה; והוא היה גם הפלטפורמה של מלחמה לשלום האסלאם נגד פולשים זרים.

שייח"ים סופיים הנהיגו כמה מתנועות ההתנגדות הנועזות ביותר לכיבוש האירופי. אולי המפורסם ביותר היה האימאם שאמיל מדגסטן, על חוף הים הכספי, שהיה איש המסדר הנקשבאנדי, והנהיג מרד אנטי-רוסי בקווקאז כמעט 30 שנה באמצע המאה ה-19. ללמדך מה קשה להגדיר את הסופים, 125 שנה לאחר כניעת שאמיל, הרוסים ראו בנקשבאנדים את נושאי הנס של מתינות ושל שיתוף פעולה נגד הקאדרים, שהיו בולטים בין המורדים הצ"צ"ניים.

אבל בעיני מוחמד אבן עבד אל-ווהאב, במאה ה-18, הסופים היו אבות הטומאה, מקור חולשתו של האסלאם והסיבה להתנוונותו. וואהביזם נעשה הדוקטרינה הרשמית של בית סעוד, אשר הגיח מן המדבר במאה ה-20, ואיחד את חצי האי ערב תחת מרותו. סופיזם הוצא אל מחוץ לחוק. משטרה דתית פיזרה בכוח עולים לרגל אל מכה, כל אימת שניסו לערוך את הריטואל הסופי המפורסם, ה"זיכר" (כ"ף דגושה בשווא), מעמד מיסטי שחוברות בו תנועה מהירה ושבחים לאלוהים.

יום הולדת לצדיקים

המלחמה על ה"זיכר" העניקה ביטוי ויזואלי למאבק הטהרנים נגד המסורתיים. מלחמות אפגניסטן וצ"צ"ניה, ולימים כמובן מלחמות עיראק וסוריה, וההתקוממויות במערב אפריקה, איפשרו לא רק מלחמה במערב, אלא גם מאבק דמים לטיהור האסלאם מן הסופים.

בוודאי בהיקפה. היא אינה נוגעת למיעוט מתגונן, אלא היא מאיימת על מיליוני מצרים. הם יכולים להסתופף מתחת להגדרה רחבה מאוד של "סופים". המוני מצרים מציינים שורה של ימי הולדת ("מילאד") של קדושים סופיים.

ואחת לשנה, מאמינים בכל רחבי האסלאם מציינים את יום הולדתו של הנביא מוחמד. הטהרנים רואים בחגיגה הזו חילול הקודש, גם מפני שאין היא מצווה מן הקוראן, גם מפני שהיא מעניקה נופך אלוהי לבשר ודם. היום הזהתקפות רצחניות על קברי צדיקים בפקיסטן ובאפגניסטן מתנהלות זה שנים. אבל בעוד שג"יהאדיסטים עורכים מעשי טבח תכופים נגד שיעים במסגדיהם ובערי הקודש שלהם, ההתקפה על "מסגד סופי" בסיני היא יחידה במינהה חל השנה בעוד שלושה ימים, ב-30 בנובמבר. מוטב שנעצור את נשימתנו.

האיפיון הקולע ביותר להתקפה בסיני בא מפי האימאם של מסגד אל אזהאר בקאהיר. הוא הזכיר את התקפות הדמים על כנסיות הקופטים. "תחילה הם באו בשביל הנוצרים, עכשיו בא תור המסגדים". בעלי זיכרון מוזמנים להיזכר בחיווי המפורסם של מרטין נימלר, כוהן הדת הפרוטסטנטי הגרמני, שנרדף בידי הנאצים. "תחילה הם באו בשביל הסוציאליסטים" אחר כך הם באו בשביל הטרייד-יוניוניסטים" וא הם באו בשביל היהודים" ולבסוף הם באו בשבילי".

מעניין יהיה לראות אם הפעם, לפחות הפעם, תתפשט ההכרה שהג"יהאדיסטים גדשו את הסאה. או אולי הם עדיין לא באו בשבילי.

(על הסופים כתבתי בהזדמנויות קודמות. הנה שני קישורים: https://tinyurl.com/karny-sufis , https://tinyurl.com/karny-sufis-india).

■ רשימות קודמות ב-yoavkarny.com. ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מהישיבה ועד כתב אישום נגד ראש הממשלה: מי אתה שי ניצן?

פרקליט המדינה, שי ניצן, מסיים את תפקידו בקרוב, ומפנה את השולחן לקראת סיום הקדנציה בהגשת כתבי אישום חסרי תקדים ● כך הפך נער הישיבה לאיש המכריע בתיקי השחיתות החמורים בתולדות המדינה ● האזינו

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

איילת שקד בטור מיוחד ל"גלובס": "ההסתדרות גורמת נזק למשק"

הכוח של ההסתדרות הוא חסר היגיון; החקיקה שמסדירה את פעולתה היא קיצונית ויוצאת דופן בהשוואה לעולם בכוח הלא פרופורציונאלי שמקבלת ההסתדרות לעומת הכוח שמקבלים שאר השחקנים במשק ● דעה

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

נדב קדרון/ צילום: תמר מצפי

תוצאות ניסוי של אורמד הקפיצו את מניית מפתחת גלולת האינסולין כ-80% בתוך חודש

התוצאות פורסמו ב-12 בנובמבר, אולם העלייה נרשמה לאחר שהחברה הסבירה את התוצאות ואת מבנה התחרות בשוק למשקיעים, הן בפגישות והן בדוחותיה הכספיים

קים קרדשיאן ובר רפאלי בקמפיין של קרולינה למקה ברלין  / צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: קסטרו וקרולינה למקה נפרדים מקים קרדשיאן

קים קרדשיאן לא סיפקה את הסחורה וקסטרו מסיימת עמה את ההתקשרות

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

שוק הכרמל בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בדרך לתייר ה-5 מיליון? תל אביב על המפה בדירוגים עולמיים גם בגזרת הפוד'יס

שני דירוגים חדשים מציבים את הקולינריה של תל אביב בעשירייה הפותחת שלהם בזכות המטבח הטבעוני המגוון, הברים, שוק הכרמל והפתיחות שמאפיינת את העיר העברית הראשונה ● ומי עוד ברשימות?

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס

בשולי כנס 70 שנה לנאט"ו: במערב יש קצת חדש

הדמוקרטיות המערביות מציינות 70 שנה לברית שהצילה אותן מן הקומוניזם ● אבל התקוטטות טראמפ-מקרון מעיבה על המסיבה ● נשיא צרפת חושב שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ונשיא ארה"ב חושב שמקרון צריך להתבייש לו ● האם הגיע הזמן להחליף את "האופציה האטלנטית" ב"אופציה אירופית"?

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה