תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

לא רק רמת החייל: סצינת ההיי-טק של ירושלים צוברת תאוצה

מובילאיי לא לבד, בשנים האחרונות הופכת ירושלים למרכז היי-טק וחממה לסטארט-אפים ■ כל הסיבות לפריחה הטכנולוגית בבירה

בית בינת בהר חוצבים. המתחם מושך אליו חברות היי-טק/ צילום: בינת
בית בינת בהר חוצבים. המתחם מושך אליו חברות היי-טק/ צילום: בינת

*** הכתבה בשיתוף רד בינת

בחודש מרץ האחרון סערה המדינה, ומסיבות חיוביות, עם פרסום עסקת המכירה של חברת מובילאיי הישראלית לענקית הטכנולוגיה אינטל. מובילאיי היא דוגמה לחברה משגשגת, שרשמה את אחת ההצלחות הגדולות ביותר של חברה ישראלית בשנים האחרונות, ולמעשה אחראית לאקזיט הגדול ביותר בהיסטוריה של ישראל. מטה החברה שוכן בהר חוצבים, פארק תעשיות ההיי-טק בירושלים, ולא כפי שניתן היה לחשוב, בתל אביב או בהרצליה פיתוח, המזוהות יותר עם סצינת ההיי-טק הישראלית. היא גם אינה חברת ההיי-טק המרכזית והמוכרת היחידה ששוכנת בבירה.

הקרבה לאוניברסיטה תורמת

כמעט 10,000 עובדים מועסקים כיום בהר חוצבים, בסביבה עתירת טכנולוגיות שמשתרעת על 500 דונם. בין מאות החברות שנמצאות במתחם, גם ענקיות טכנולוגיות רבות, כמו אינטל, סיסקו מערכות, ג'ונסון אנד ג'ונסון (שלה חטיבה גדולה שעוסקת בפיתוח מכשור רפואי) ועוד. אחת הקבוצות שתרמה משמעותית להתפתחות סצינת ההיי-טק בהר חוצבים בפרט, ובירושלים בכלל היא רד-בינת. הקבוצה עומדת מאחורי שורת חברות היי-טק להן משרדים בירושלים, כגון רד תקשורת, Radware, בינת יישום ועוד; היא אף הקימה שלושה בנייני משרדים במתחם הר חוצבים - בית בינת ירושלים, בית ירושלים של כסף ורד ירושלים, הפונים לחברות היי-טק, ומגדל נוסף נבנה כעת.

הר חוצבים הוא רק אחד המתחמים שמרכז את תעשיות ההיי-טק בעיר. בירושלים פועלים עוד ענקיות היי-טק יוקרתיות רבות, כגון IBM ומטריקס. בסך הכל, לפי נתונים של הרשות לפיתוח ירושלים, 550 חברות היי-טק ממוקמות בעיר, מתוכן 30 חברות בינלאומיות. 470 הן חברות סטארט-אפ.

פריחת סצינת ההיי-טק בירושלים אינה מקרית. מאז 2008 מכהן בתפקיד ראש העיר ניר ברקת, אשר היה בעברו יזם היי-טק מצליח. ברקת, ממפתחיה של אחת מתוכנות האנטי וירוס הראשונות בעולם, ומייסד חברה שבהמשך הפכה להיות אחת המשקיעות הגדולות בצ'ק פוינט, שם את נושא ההיי-טק בחזית. לפני שנתיים, כתוצאה מפעילות ההיי-טק הענפה בעיר, נערך בפרלמנט האירופאי בבריסל "כנס ירושלים" שדן ביסודות ההיי-טק בעיר ובמודלים שסייעו להפיכת הבירה לחממת סטארט-אפים.

מגדל רד. השקעה של למעלה מ-200 מיליון שקל / צילום: Rad-Bynet
 מגדל רד. השקעה של למעלה מ-200 מיליון שקל / צילום: Rad-Bynet

כך, למשל, אחד המרכיבים במודל הירושלמי שהוזכרו בכנס המדובר הוא העובדה שבירושלים שוכן גם מוסד מחקרי מוביל, בדמות האוניברסיטה העברית. הקירבה בין הסביבה האקדמית לחברות ההיי-טק והסטארט-אפים בעיר הוא אחד הגורמים שמושכים את חברות ההיי-טק לבירה. שמה של האוניברסיטה העברית עלה לא אחת לכותרות, כמי שתרמה בקידום התשתית הטכנולוגית של חברות סטארט-אפ שונות.

השקעה ירושלמית

לא סתם חברות טכנולוגיה רבות בוחרות בירושלים כדי להקים בה סניף, או את המטה המרכזי שלהן. לצד מעמדה של העיר, להפעלת חברה מירושלים הטבות כלכליות רבות. העיר נהנית ממעמד של אזור פיתוח א', המעניק מסלול ייחודי להטבות מס והטבות כלכליות ייחודיות. למשל, הרשות לפיתוח ירושלים מסייעת בתמריצים כספיים רבים לחברות היי-טק בעיר. המענקים האלה יכולים להיות מענקי "הסתגלות", במסגרתן ניתן סכום כסף מסוים לחברה, שנועד לעודד אותה להעביר את פעילות הייצור שלה לבירה, או מענקי היי-טק ייחודיים, שנעים בין 225 שקל על כל מ"ר ועד 600 אלף שקל, כתלות בגודל החברה, מספר העובדים והיקף הפעילות. מענקים דומים מוענקים גם מתוקף תוכנית הצמיחה של העיר "ירושלים 2020", שנועדה להגביר את שיווקה של העיר.

מגדל רד ירושלים - כי על מיקום לא מתפשרים בהיי-טק, לפרטים הקליקו כאן>

מאחר שירושלים מוגדרת, כאמור, כאזור פיתוח א', מעמד שניתן בדרך כלל לערי פריפריה בלבד, מפעלים עתירי טכנולוגיה (כגון חברות היי-טק ופיתוח) בה נהנים ממס חברות מופחת. ב-2015 עמד גובה המס על 9% בלבד, במקום 24%. בשנה שעברה, במסגרת הפחתת מס חברות עליה הורה שר האוצר משה כחלון, ירד גובה המס ל-6% לחברות שמוקד המחקר והפיתוח שלהן הוא בירושלים. עבור תעשיית ההיי-טק הירושלמית באופן ספציפי מדובר במכרה זהב של הטבות מס.

כתוצאה מעליית מעמדה של ירושלים כעיר עם תעשיית היי-טק בפריחה, גם מבחינה נדל"נית מורגשת צמיחה. בחודש מאי בשנה שעברה פורסם כי בניין משרדים יוקרתי, "מגדל רד" של קבוצת רד בינת, צפוי לקום, כאמור, במתחם הר חוצבים בעיר עד שנת 2020.

במגדל, שנבנה כדי לתת מענה לכניסת חברות היי-טק נוספות לבירה, מושקעים למעלה מ-200 מיליון שקל והוא צפוי להשתרע על שטח של 52 אלף מ"ר, 17 קומות עיליות ו-10 קומות תת-קרקעיות. כדי לפנות לחברות טכנולוגיה רבות, הבניין יכלול שטחים להשכרה בלבד, ויספק שירותים טכנולוגיים חכמים ונדרשים (כגון בקרת כניסה וחניון חכם). המגדל צפוי לשדרג את האזור, בו מצויים כיום בעיקר בניינים נמוכים יחסית. לדברי היזמים, הוא אמור לאכלס חברות מובילות, שנמצאות בחזית ההיי-טק הישראלי ובכלל, וליצור סביבה תומכת עבורן.

אחד הדברים המייחדים את הבניין הוא הדאטה סנטר הגדול ביותר במזרח התיכון, שממוקם בו. מדובר בחוות שרתים, שתתפרס על 14 אלף מ"ר ותאכלס 4 קומות תת קרקעיות במגדל, שיעמיד לרשות החברות שטחי איחסון ושירותי ענן מתקדמים, מוצפנים ומאובטחים.

בשורה התחתונה, על פי תחזית של הרשות לפיתוח ירושלים, סצינת ההיי-טק בעיר צפויה להמשיך ולפרוח בשנים הקרובות. סטארט-אפים רבים שפועלים בהר חוצבים וחברות חדשות שעוד תגענה, ימשיכו להעשיר את המגוון הטכנולוגי בעיר.

מגדל רד ירושלים - היי-טק זו ההתמחות שלנו, לפרטים הקליקו כאן>

צרו איתנו קשר *5988