גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סימני שחיקה במכירות יבואניות הרכב ברבעון השלישי של 2017

דוחות הרבעון מחזקים את הרושם: שיאי המכירות בענף הרכב מאחורינו ■ ב-UMI ההכנסות צנחו, בדלק רכב ובקרסו מוטורס הן נשחקו קלות

אחרי כמה שנים של שבירת שיאים במכירת מכוניות חדשות בישראל, הנתונים המצטברים ב-2017 עד כה מצביעים על עצירת הצמיחה וקיפאון בנתונים.

המספרים העולים מהדוחות הכספיים האחרונים של יבואניות הרכב הבורסאיות לרבעון השלישי של השנה, מספקים חיזוק לאותם הנתונים, עם שחיקה רבעונית לא משמעותית במספר המכוניות הנמכרות הרבעוניות של דלק רכב וקרסו מוטורס, לצד צניחה דרמטית במכירותיה של יוניברסל מוטורס (UMI).

השחיקה בהיקפי המכירות לא באה לידי ביטוי תמיד בשורה התחתונה, בהשפעת גורמים נוספים, בהם שינויי מט"ח, שינוי בתמהיל המכירות ועוד.

UMI: המכירות צנחו, שיפור ברווח

32% הוא שיעור הירידה במספר המכוניות שמכרה יוניברסל מוטורס ברבעון השלישי של השנה, לרמה של פחות מ-2,700, לעומת כ-3,900 מכוניות ברבעון המקביל, וסך הכנסותיה הרבעוניות נחלשו ב-14% ל-777 מיליון שקל.

יוניברסל מוטורס - יבואנית רכבי ג'נרל מוטורס (GM), בעיקר שברולט, מקמצת בהסברים, ומייחסת את הירידה הרבעונית בהכנסות למגמה שנרשמה במכירת המכוניות החדשות שלה - המהווה את הפעילות המרכזית שלה, שקוזזה באופן חלקי בשיפור פעילות הליסינג וההשכרה שהיא מציעה (תחת המותג Avis) לצד מכירת המכוניות.

פילוח מכירות קרסו, דלק רכב ו-UMI

בנוסף, יוניברסל מוטורס שבשליטת משפחת עיני מייבאת ומשווקת חלפים, וכן משאיות קלות ובינוניות מתוצרת איסוזו.

בפילוח תוצאותיה למגזרים, למרות שחיקה של 20% בהכנסות הרבעוניות ממכירת מכוניות, ל-376 מיליון שקל, רווחי מגזר זה (לפני הוצאות) עלו ב-5.5% והתקרבו ל-21 מיליון שקל - מגמה המיוחסת לשינויי מט"ח ושינוי בתמהיל המכוניות שנמכרו.

בשורה התחתונה, הרווח הנקי הרבעוני של יוניברסל מוטורס קפץ ב-28% ל-11 מיליון שקל וזאת בעקבות ירידה משמעותית בהוצאות המימון שלה, לצד שיפור ברווחי אוויס אוקראינה בו היא שותפה. גם בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של השנה בולטת החולשה במכירת המכוניות של יוניברסל מוטורס, שמסתכמת ב-19%, לקצת יותר מ-8,700 מכוניות, לעומת כ-10,800 בתקופה המקבילה ב-2016.

בתקופה זו בולט שיפור של 30% ברווחי מגזר מכירת המכוניות שלה, שהגיע ל-76 מיליון שקל, למרות שחיקה של 10% בהכנסות המגזר, שעמדו על פחות מ-1.3 מיליארד שקל.

סך הכנסותיה של יוניברסל מוטורס בין ינואר לספטמבר נחלשו ב-6% ל-2.5 מיליארד שקל, ושיפור הרווח הגולמי והתפעולי התקזז בעלייה בהוצאות המימון, כך שרווחיה לתקופה זו נותרו ללא שינוי מהותי, ברמה של כ-35 מיליון שקל.

קרסו: ירידה ברנו, שחיקה ברווח

11% הוא שיעור העלייה במספר המכוניות מסוג ניסאן שמכרה קרסו מוטורס ברבעון השלישי, שהגיעו לכ-3,500 ובקצב הנוכחי ייקחו את הבכורה למכוניות רנו, שהובילו את מכירות החברה אשתקד.

עוד נהנתה קרסו מוטורס מקפיצה של 66% במכירות מותג היוקרה שלה - רכבי אינפיניטי, ובמקביל היא ממשיכה ליהנות מביקושים לרכבי ה"לואו קוסט" שהיא מציעה ממותג דאצ'יה - שבאו לידי ביטוי בעלייה של 5% במכירות, ליותר מ-1,200 מכוניות.

את השיפור במכירות שלושת מותגים אלה קיזזה צניחה של 15% שנרשמה במכירת מכוניות רנו, שעמדו על פחות מ-3,300, כך שסך מכירת המכוניות הרבעונית של החברה נשחקה ב-2%, ועמדה על יותר מ-8,100 מכוניות.

השחיקה הרבעונית נרשמת לאחר תקופה ארוכה של צמיחה ממנה נהנתה קרסו מוטורס, שבאה לידי ביטוי בנתוני שלושת הרבעונים הראשונים של השנה - שם עלה מספר המכוניות שהיא מכרה כמעט ב-14% וחצה רף של 25,000 - עם שיפור רוחבי במכירות - וגם שם בלטו מכירות הניסאן, שקפצו ב-17% ליותר מ-11,000.

מלבד מכירת מכוניות, קרסו מוטורס מציעה שירותי ליסינג תחת המותג Lease 4U ומחזיקה בפעילות מוסכים וחלפים, שסיכמו רבעון במגמה חיובית במכירות, כך שסך הכנסותיה לרבעון השלישי שמרו על יציבות, ברמה של 1.05 מיליארד שקל.

בפילוח הרווח הגולמי של מגזרי הפעילות, בולטת החולשה הרבעונית ברווחי מכירת המכוניות, שצנחו ב-30% ל-117 מיליון שקל ובתשעת החודשים הראשונים של השנה נשחקו ב-11% ל-395 מיליון שקל.

בשורה התחתונה, הרווח הנקי הרבעוני של קרסו מוטורס צנח ב-22% ל-59 מיליון שקל, ובין ינואר לספטמבר ירד ב-11% ל-185 מיליון שקל.

דלק רכב: חולשה בפורד, הרווח יציב

25% היה שיעור הירידה במספר מכוניות פורד שמכרה דלק רכב ברבעון השלישי, שהסתכמו בפחות מ-900 מכוניות, לעומת קרוב ל-1,200 ברבעון המקביל.

ירידה זו קוזזה ברובה בעלייה של 3% שנרשמה במכירות רכבי מאזדה - המותג הבולט של דלק רכב, שהגיעו לכ-3,300 מכוניות. לצד זאת נהנתה החברה שבשליטת המנכ"ל גיל אגמון גם מקפיצה של 17% במכירות מותג היוקרה שלה - BMW, שהסתכמו ברבעון בכ-940 מכוניות. כך בסך הכול מכירות דלק רכב הרבעוניות ירדו ב-1% לכ-5,140 מכוניות.

סך ההכנסות הרבעוניות של דלק רכב עלו ב-2.5% ל-834 מיליון שקל, וירידה ברווח הגולמי והתפעולי קוזזה בשינוי בסעיפי מימון, כך שבשורה התחתונה הצליחה דלק רכב לשמור על יציבות, עם רווח נקי של כ-80 מיליון שקל. במקביל לדוחות הודיעה דלק רכב על חלוקת דיבידנד של מרבית רווחיה (75 מיליון שקל).

לעומת הרבעון השלישי, ברבעונים קודמים השנה דלק רכב סבלה גם מחולשה במכירות מאזדה, וסך מכירת המכוניות שלה בשלושת הרבעונים הראשונים השנה ירדו ב-9% לכ-17,900 מכוניות - עם ירידה דומה במספר מכוניות מאזדה שנמכרו, שהסתכם בכ-11,700, לצד צניחה של 21% במכירת מכוניות פורד, שהסתכמו בכ-3,650.

לעומתן, גם ברבעונים קודמים החברה נהנתה מביקושים גבוהים לרכבי היוקרה שהיא מציעה, ומכירות BMW בין ינואר לספטמבר עלו ב-10% ליותר מ-3,300 מכוניות.

הכנסותיה של דלק רכב לשלושת הרבעונים הראשונים של השנה ירדו ב-2.5% ל-2.85 מיליארד שקל, וכמו ברבעון השלישי, גם פה ירידה ברווח הגולמי והתפעולי קוזזה בשינוי בסעיפי מימון - שינוי שהיה חד משמעותית יותר מברבעון, כך שרווחיה בינואר-ספטמבר השנה עלו ב-13% ל-275 מיליון שקל.

עוד כתבות

פסולת / צילום: איל יצהר

המדינה נאבקת בהטמנת הפסולת – והתעשיינים מזהירים מעליית מחירים

ד"ר אלי אברמוב, יו"ר איגוד הכימיה, הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים: "המשרד להגנת הסביבה נכשל מזה מספר שנים בקידום של פתרונות למיחזור וטיפול בפסולת, ולמרות זאת הוא פועל במטרה להקשות על תפעול המטמנות האקולוגיות שמהוות כיום פתרון מוסדר יחיד לפסולת הביתית"

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

פרוייקט מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

יום לנעילת הגרלת מחיר למשתכן: מכרזי ראשל"צ והווילות באילת מככבים

מחר תינעל ההגרלה התשיעית של מחיר למשתכן ● בראשון-לציון הסיכוי לזכות בדירה עומד על אחד ל-15 ● גם בבאר יעקב הסיכויים לא גבוהים ● היענות נמוכה נכון לעכשיו לדירות בנהריה, קריית ים ומגדל העמק

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

"אתה אדיר!" טראמפ מברך את נתניהו ליום הולדתו ה-70

נשיא ארה"ב חתם בסוף הברכה לנתניהו בכתב-ידו והוסיף: "אתה אדיר" ● אמש קיבל נתניהו גם שיחת טלפון אישית מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין

עמוס לוזון, מגדלי יו / צילום: איל יצהר

ירידה חדה בפעילות או ריקון החברה ע"י עמוס לוזון – מה הוביל לקריסתה של דורי בנייה?

לטענת חברת הבנייה של עמוס לוזון בבקשה שהגישה להקפאת הליכים, היא נקלעה למצבה הקשה בשל ירידה חדה בפעילות החברה ופגיעה קשה במוניטין שלה ● ל-81 דיירי מגדלי ת"א יש הסבר אחר, ובמרכזו הטענה כי בשנים האחרונות הוביל לוזון מהלכים מתוחכמים ושיטתיים להברחת נכסים בעשרות מיליוני שקלים ● דורי בנייה: "טענות מופרכות"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

אין ממשלה ואין תקציב ל-2020: כך יעבוד "התקציב ההמשכי" תחת ידי הפקידים

אם לא יאושר תקציב עד ינואר 2020, המדינה תעבור לתפקד על בסיס תקציב חודשי, שינוהל ע"י החשכ"ל באוצר • אלה חדשות רעות למי שהתרגל לסבסוד של צהרונים, לנכים שציפו לקבל תוספת קצבאות ולמי שמעוניין לקדם רפורמות • אבל יש גם חדשות טובות - זה יצמצם את הגירעון וימנע מפוליטיקאים לבזבז כספים מיותרים

קארי לאם / צילום: REUTERS/Athit Perawongmetha

דיווח: סין מתכננת להחליף את מנהיגת הונג קונג

עפ"י "פייננשל טיימס", הרעיון הוא להחליף את קארי לאם, ראש הראשות המבצעת של הונג קונג, עם מנכ"ל "זמני" כבר במרץ הקרוב - זאת על-מנת להרגיע את גל ההפגנות באזור

דוכן תצוגה של סיגייט ((Seagate Technology (STX) / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הכנסות של מעל 10 מיליארד דולר בשנה: מחסן ההזדמנויות של סיגייט

היקף המידע בעולם צומח באופן מתמיד, אך כמות האחסון הזמינה נמוכה משמעותית מקצב הגידול במידע ● אחת החברות שנהנות מהפער הזה היא ספקית פתרונות האחסון סיגייט טכנולוגיות

מתחם אלביט באזור התעשייה החדש של נתניה / צילום: בר אל

מגדילה את פורטפוליו הנדל"ן: מגדל רכשה את מתחם אלביט בנתניה ב-223 מיליון שקל

המתחם, שנרכש מקבוצת בית שומר ומהקבלן ראובן דמרי, כולל כמה מבנים ברחוב המחשב, הסמוך לבניין עיריית נתניה ● השטח הבנוי כולל 32 אלף מ"ר וכ-500 מקומות חניה

Mobilion אבי פלדמן ואייל זבידה, ממייסדי קרן ההשקעות / צילום: יח"צ

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן Mobilion, מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית, מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארט-אפ לספקי החלפים הבינלאומיים

ינקי קוינט / צילום: שלומי יוסף

רשות החברות משיקה תוכנית הכשרה יוקרתית למנכ"לי החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטה מסין

התוכנית היוקרתית לפיתוח מנהיגות פותחה ע"י רשות החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטאות ת"א ו-Ceibs בשנחאי ● התוכנית מיועדת, בין היתר, לחשוף את המנכ"לים לתפיסות ניהוליות "שונות באופן מהותי מהנהוג בישראל" וכן לקדם נטוורקינג ● עלות התוכנית נאמדת באלפי שקלים למשתתף

סניף של איל מקיאג בדיזנגוף סנטר / צילום: יח"צ

מניקור עד הבית: איל מקיאג' רוכשת סטארט-אפ להזמנת שירותי קוסמטיקה לבית הלקוח

מחיר העסקה לא פורסם ● הסטארט-אפ מיסביז, שהוקם לפני ארבע שנים, פיתח זירת מסחר מקוונת המאפשר הזמנת שירותי טיפוח, והוא פעיל בישראל ובבריטניה ● עד כה הושקעו בסטארט-אפ מעל 5 מיליון דולר

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

לקנות קפה ברשת: שטראוס הופכת לחברת המזון הראשונה שמוכרת באמזון, וזו עשויה להיות תחילתה של מהפכה

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

עם המנדט באה האחריות: הכנסת מגבירה את האבטחה לבני גנץ

זאת בהנחיית המשטרה ● בישראל, היחידה הממלכתית לאבטחת אישים, יחידה 730 של השב"כ, היא האחראית לסידורי האבטחה של סמלי השלטון מפני איומים שונים

מפגינים בלבנון.  צילום: רויטרס

מהמס על הווטסאפ בלבנון ועד מחירי התחב"צ בצ'ילה: מה אפשר ללמוד מהמחאות החברתיות השבוע בעולם

שורה של גזירות כלכליות הוציאו המוני מפגינים לרחובות ביומיים האחרונים, מצ'ילה ועד לבנון מחו רבים על המצב הכלכלי והצליחו לסכל חלק מהצעדים הצפויים של הממשלות • איך התגלגל המס על הווטסאפ בלבנון לצעדי שקיפות מרחיקי לכת על ההון הציבורי, ומה אפשר ללמוד מצ'ילה על מחירי תחבורה ציבורית ועל פנסיה

ונציה/ צילום:רויטרס

חוששים? בואו לפה: כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי-ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

מאיר דור, יו"ר ברן / צילום: עינת לברון

תחרות לקרן פימי: חברת ההנדסה ברן מבקשת למזג לתוכה את תהל בעסקת מניות

ברן טוענת כי למרות שהגיעה לשלב של הסכם סודיות מול הבעלים של תהל, חברת קרדן אן.וי, "נחסמנו בשלב מוקדם של בקשות לקבלת מידע, מסיבות שאינן ידועות לנו" ● מחזיקי האג"ח של קרדן יחליטו היום אם לאשר להנהלת החברה לקדם מו"מ עם פימי לצורך השגת הסכם מפורט

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

50% פחות: כך נגמר המאבק של הבימה בדרישת הארנונה של עיריית ת"א

בניגוד לעמדת היועמ"ש, ביהמ"ש העליון קבע כי סיווג הארנונה של התאטרון הלאומי לא יישונה לסיווג היקר ביותר ● המשמעות: מלכ"רים נוספים יוכלו לדרוש לשלם ארנונה לפי תעריף נמוך ממה שהם משלמים היום

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות, ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● מטעם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח-אדם"