גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך עושים רילוקיישן ואיזה הטבות מס יפוגו ב-2018: עצות הזהב של מומחי המיסוי לשנה הנכנסת

לקראת סיומה של 2017 - הנה כמה טיפים ממומחי המיסוי שיעזרו לכם לעבור לשנה החדשה בצורה חלקה ככל האפשר

נועה , הנרייט, אלדר , מיכל / צילומים: אייל טואג, אייל פרידמן, תומר יעקובסון
נועה , הנרייט, אלדר , מיכל / צילומים: אייל טואג, אייל פרידמן, תומר יעקובסון

עו"ד הנרייט פוקס / צילום: תומר יעקובסון

- עו"ד הנרייט פוקס / שותפה בקבוצת המיסוי הבינלאומי במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

לטפל בחשיפות הקשורות לחיוב במסים עקיפים - במיוחד במע"מ

ישנה חשיבות רבה בכך שחברות רב-לאומיות שפועלות בגבולות האיחוד האירופי ידאגו לטיפול מקיף, תוך כדי מתן תשומת לב לראייה לטווח ארוך, של החשיפות הקשורות לחיובים במסים עקיפים, ובמיוחד במע"מ. חשיפות אלה נעוצות בחקיקת המע"מ המשתנה תכופות, ומתפתחת במדינות שונות ובמיוחד בעולם העסקים הדיגיטלי. חשיפת המס לעניין זה יכולה לנסוק למיליארדי דולרים, ו"להרוג" עסק.

בתקופה האחרונה שם האיחוד האירופי דגש רחב על מיסוי אספקה חוצה גבולות של שירותים דיגיטליים לצרכנים סופיים באיחוד האירופי, וכתוצאה מכך חוקקו חוקים חדשים בנושא. הכללים מחייבים את ספקי השירותים הדיגיטליים - אשר כוללים יישומים, משחקים, תוכנות, ספרים אלקטרוניים, מוזיקה והזרמת וידיאו (סטרימינג) - לגבות מע"מ מהצרכן הסופי בהתאם למדינת מושבו.

המס שייגבה הוא שיעור מס ערך מוסף (מע"מ) בהתאם למדינת הצריכה (מדינת המקור של הצרכן). הכללים משפיעים רק על עסקאות בין עסקים לצרכנים סופיים, ולא על עסקאות בין עסקים שונים של שירותים דיגיטליים.

כדי לפשט את גביית המס ואת הציות אחר החוקים החדשים הוקמה מערכת ייעודית לצורך אכיפה ודיווח על עסקאות בין מדינות שונות, והעברת המע"מ שנגבה למדינה הרלוונטית.

בשל השינויים והחקיקה החדשה ישנה חשיבות לתכנון נכון של המודל העסקי המתאים לפעילות העסקית הרלוונטית במדינות האיחוד האירופי, במטרה להקטין את חבות המס האפקטיבית, ולמנוע עלויות אדמיניסטרטיביות לא רצויות שיושקעו בעמידה בתנאים החדשים ובציות לחקיקה.

עו"ד נועה לב גולדשטיין / צילום: אייל טואג

- עו"ד ורו"ח נועה לב גולדשטיין / שותפה וראש מחלקת המסים במשרד איתן מהולל & שדות

מה קורה כשבעל מניות עושה שימוש בכספי החברה או בנכסיה

ב-1.1.2017 נכנס לתוקף סעיף חדש בפקודת מס הכנסה - סעיף 3(ט1), שעשוי להיות בעל השלכות מהותיות על בעלי מניות בחברות, העושים שימוש בכספים או בנכסים השייכים לחברה. הסעיף נועד להתמודד עם סיטואציות שבהן בעל מניות בחברה מושך כספים בדרך של הלוואה, ולא בדרך של חלוקת דיבידנד, ובכך נמנע מחיוב במס בגין השימוש בכספים. הסעיף מטפל גם בסיטואציות שבהן עיקר השימוש בנכסים השייכים לחברה (דירות מגורים; חפצי אמנות; כלי שיט ומטוסים) מבוצע בידי אחד מבעלי המניות המהותיים שלה.

לפי הוראות הסעיף, בעל מניות כאמור - רואים אותו כאילו הכספים או הנכס "נמשכו" על-ידיו מהחברה, והוא יחויב במס בהתאם. כדי להימנע מכך, או למצער להפחית את החבות במס, ניתן לנקוט צעדים שונים.

במצבים שבהם מדובר בנכס השייך לחברה, המועמד לרשות בעל המניות - יש לבחון את גובה יתרות הזכות העומדות לרשות בעל המניות, שעשויות להפחית ואף לבטל במקרים מסוימים את החבות במס. במצבים מסוימים, רצוי לשקול אפשרות למכור את הנכס מהחברה לבעל המניות. אם ההחלטה היא להותיר את הנכס בבעלות החברה, אזי כדי למנוע חיוב במס בגין השימוש השוטף בנכס, יש לוודא שמבוצע תשלום מאת בעל המניות לחברה, בהתאם לשווי השימוש בנכס.

כמו כן, במסגרת הסעיף החדש נוספה הוראת שעה המתייחסת לדירות מגורים, ומאפשרת לבעל מניות מהותי העושה שימוש בדירת מגורים השייכת לחברה - לפעול בהתאם למספר חלופות שונות, עד לתום שנת 2018, וכך להימנע מתחולת הסעיף החדש.

עו"ד קרן זרקו זמיר / צילום: טל נסים

- עו"ד קרן זרקו זמיר / מומחית למיסוי פלילי ואזרחי

רילוקיישן? כדאי לבדוק פעמיים כדי לא לשלם כפול

אנשי עסקים המתגוררים בחו"ל, ועובדים שנשלחים לרילוקיישן, נכון שיבקשו החלטה מקדמית (פרה-רולינג) לאור חידוד והחמרת חלק מהתנאים על-ידי רשות המסים, כדי שיוכלו להיחשב כתושבי-חוץ וליהנות מפטור מתשלום מסים בארץ.

אחד התנאים המשמעותיים ששונו מתייחסים דווקא למשפחתו של העובד. עד היום ההתייחסות למשפחה הייתה בעיקר במבחן "מרכז החיים" שנערך למבקש הפטור, שלפיו נבחנו פרמטרים שונים לזיקתו לארץ לצורכי מס. מהיום, המשפחה נדרשת להתגורר עם איש העסקים או העובד בחו"ל למשך 30 חודשים לפחות בתקופה הרלוונטית, ובאופן זה יוכל הוא להיחשב כתושב-חוץ.

זמן השהות המינימלי להכרת המבקש כתושב-חוץ הוגדר לשלוש שנים, שבהן עליו להחזיק "בית קבע" במדינת היעד. אם קיים בית נוסף המוחזק בישראל, יידחה הפטור והוא ייחשב כתושב-חוץ רק שנה לאחר שיצא לחו"ל, שבמהלכה ישלם מסים גם בישראל.

מעתה המבקש גם חייב להגיש לרשות המסים בארץ אישור תושבות מהמדינה הזרה (עד כה התבקש רק במקרים חריגים) ולהגיש בה דוחות על הכנסותיו, או לפחות שמעסיקו ישלם שם מסים עבורו.

כמו כן, העובד עצמו לא יוכל לבקר בארץ ליותר מ-75 יום בכל שנת דיווח, ואילו בני משפחתו לא יכולים לחצות את רף ה-85 ימים.

לפיכך, חשוב לקבל חוות דעת על מצבכם המשפטי עוד קודם ליציאה לחו"ל, כדי למנוע אירוע מס חמור שבמסגרתו תשלמו מס כפול בארץ ובחו"ל. אם אתם כבר עובדים בחו"ל ונמצאים בביקור בארץ, הקפידו לעקוב אחר מניין הימים בביקור, ואם אתם קרובים לחריגה - טוסו בחזרה.

רו"ח אלונה מירון / צילום: אייל פרידמן

- רו"ח אלונה מירון / שותפה, ראש חטיבת המס בפירמת הייעוץ וראיית החשבון Deloitte

הפחתה במס החברות: כדאי לשקול הקדמה של הוצאות

חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב ל-2017 ול-2018), התשע"ז-2016, קבע כי מס החברות בשנת 2018 יירד ל-23% בניסיון לעודד את הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי.

שיעור מס חברות זה הוא הנמוך ביותר שידעה מדינת ישראל, ונמצא במקום טוב באמצע בהשוואה לשאר מדינות העולם.

לאור ההפחתה הצפויה, על חברות לשקול הקדמת הוצאות, כגון הוצאות המותרות על בסיס מזומן, ודחיית הכנסות (שלא באופן מלאכותי), וזאת כדי ליהנות משיעורי המס המופחתים.

במקביל, במסגרת תיקון מס' 73 לחוק לעידוד השקעות הון, נקבע כי חברות ישראליות בעלות מפעל תעשייתי בתחום של תעשייה עתירת ידע יוכלו ליהנות מהטבות מס בשיעורים ובהיקפים גדולים מבעבר, וזאת במטרה להגביר את התחרותיות של המשק ולהגדיל את היקפי התעסוקה בדגש על חדשנות ופעילות באזורי פיתוח.

התיקון קבע, בין היתר, מסלולי מס נוספים חדשים של "מפעל טכנולוגי מועדף" ו"מפעל טכנולוגי מועדף מיוחד". חברות אשר יעמדו בתנאים שהוגדרו תחת מסלולים אלו, יוכלו ליהנות משיעור מס חברות מופחת של עד 6% (5% באזור פיתוח א') וניכוי מס במקור מופחת על דיבידנד.

לפיכך על חברות בעלות מפעל תעשייתי, שנהנו בעבר מהטבות תחת חוק עידוד השקעות הון, וחברות שטרם נהנו מהטבות אלו, לבחון את זכאותן ליהנות מהטבות המס תחת המסלולים החדשים שנוספו.

כמו כן, מומלץ לחברות בעלות מפעל תעשייתי שעמדו בחלק מהתנאים שנקבעו אך לא בכולם, לבחון אם על-ידי דחיית הכנסות (שלא באופן מלאכותי) יוכלו להגדיל את שיעור היצוא ב-2018 ובכך להיות זכאיות להטבות במסגרת חוק עידוד השקעות הון.

עו"ד (רו"ח) רחלי גוז-לביא / צילום: אייל פרידמן

- עו"ד (רו"ח) רחלי גוז-לביא / שותפה במחלקת המסים במשרד עמית פולק מטלון ושות'

תום הוראת השעה לעניין הפטור הלינארי במס שבח

בתום 2017 הסתיימה תקופת המעבר של הרפורמה הגדולה במיסוי דירות מגורים, שהונהגה משנת 2014. בעניין זה ראוי לציין את הפטור הכמעט גורף שהעניק המחוקק מהטלת מס על כל השבח (עליית השווי) של דירות המגורים עד לתחילת שנת 2014 (באמצעות חלוקה לינארית של עליית השווי של הדירה). במסגרת הוראת השעה שהונהגה כאמור בין השנים 2014-2017 ניתן היה למכור באמצעות הפטור היחסי (לינארי) לכל היותר שתי דירות בלבד לכל תא משפחתי. החל בשנת המס 2018, אין מגבלה על מספר הדירות שיכול למכור תא משפחתי אחד באמצעות הפטור היחסי.

תום הוראת השעה מיטיב עם ציבור "מרובי הדירות", וההמלצה לאלו הנמנים עם ציבור זה לבחון ולתכנן בצורה מושכלת את עיתוי מכירת הדירות שברשותו. עם זאת, ראוי לציין כי רשות המסים עלולה לראות במכירתן של מספר דירות על-ידי תא משפחתי, כמכירות המאופיינות כ"עסק" לצורך הטלת מס, שאז לא יהיה ניתן ליהנות מהפטור היחסי (לינארי), והמיסוי על מכירת הדירות עלול להיות גבוה יותר בצורה משמעותית.

הקלת מס משמעותית נוספת, אשר 2018 תהיה השנה האחרונה שבה יהיה ניתן לנצלה, היא הוראת השעה למכירת קרקע פרטית, שהוגבלה ל-3 שנים. במכירת קרקע הנמצאת בבעלות פרטית לקבלן, שלגביה קיימת תוכנית המתירה לבנות לפחות 8 דירות, מס השבח יהיה אחיד בשיעור של 25%, במקום מס גבוה מאוד של עד כ-40% (משוקלל) המוטל כיום על קרקעות, שנרכשו החל משנות ה-60. הקלת מיטיבה מאוד אך כפופה למספר תנאים מהותיים. ההמלצה לבעלי קרקעות זמינות לבנייה, לפנות באופן מידי לקבלת ייעוץ משפטי בדבר זכותם למימוש ההטבה.

עו"ד (רו"ח) אלדר בן רובי / צילום: עומר יעקובסון

- עו"ד (רו"ח) אלדר בן רובי / שותף ומוביל תחום המס במשרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'

משיכת דיבידנד - לא רק משיכה של כספים מהחברה

חקיקה חדשה מתחילת 2017 קובעת שורת מצבים שאותם יראו כמשיכת דיבידנד על-ידי בעלי מניות מהותיים בחברה, ומיסוי הדיבידנד בידם. רבים אינם מודעים שהחקיקה חלה על מגוון מקרים אף מעבר למשיכת כספים על-ידי בעל המניות, או העמדת נכס של החברה לשימושו הבלעדי.

בין המקרים שייחשבו כמשיכה ועל כן כדיבידנד: הלוואות מסוימות לבעלי המניות והלוואות עקיפות לגופים קשורים.

גם ביטחונות וערובות שהעמידה חברה כבטוחה לטובת בעל המניות או חברות קשורות ייחשבו במקרים מסוימים כדיבידנד. דירות, כלי שיט וטיס וכו' שבבעלות חברה, ושעיקר השימוש בהם לצרכיו הפרטיים של בעל המניות המהותי או קרוביו, יסווגו כמשיכה. דוחות המס של 2017 יהיו המועד הראשון ליישום חקיקה זו, כך שמוצע ורצוי להיערך מבעוד מועד על-ידי פרעון חובות, שינוי תנאי ביטחונות, ועוד.

בסוף השנה מממשים נישומים רבים הפסדים כדי להפחית את המס על הכנסתם מרווחי אותה שנה. בחלק מהמקרים הרווחים נצמחו מחוץ לישראל ושולם עליהם מס בחו"ל. לנישום אפשרות להזדכות על מס ששילם בחו"ל על-ידי מנגנון של זיכוי מס זר.

בפסק הדין אמות השקעות, קבע בית המשפט השנה שיש לקזז כנגד הכנסת חוץ הפסד עוד לפני זקיפת המס הזר כזיכוי. כך, החברה אינה יכולה לשמר הפסדים לניצול עתידי, תוך שבמקביל היא משתמשת במנגנון הזיכוי. נכפה עליה "לבזבז" ההפסד ולדחות את ניצול הזיכוי, וזאת למרות שיכולת ניצול הזיכוי בעתיד מוגבלת יותר מיכולת ניצול ההפסד.

מקביעה זו עולה כי יש לבחון ביתר תחכום את סנכרון הזיכויים וההפסדים במטרה להגיע לתוצאת המס האופטימלית.

עו"ד ורו"ח מיכל רווה / צילום: אייל פרידמן

- עו"ד ורו"ח מיכל רווה / מחלקת המסים של משרד ש. פרידמן

מימוש הפסדי ני"ע לצורך קיזוזם מרווחי הון שנצמחו בשנת המס

רגע לפני תום שנת המס, ולאחר שנזכרתם בערגה ברווחי ההון שנצמחו לכם במהלך השנה, אל לכם לשכוח לבדוק את ההפסדים שספגתם במהלך השנה, ולנסות לקזזם כנגד הרווחים.

ברווחי הון - הכוונה לרווחים הנצמחים ממכירה של נכסים הוניים, כגון נדל"ן וני"ע שאינם חלק מן הפעילות העסקית הרגילה.

את המס החל על הרווחים שילמתם כבר ככל הנראה סמוך למכירה - אם בתשלום מקדמה ואם בניכוי במקור מתמורת המכירה. קיזוז הפסד מרווח ההון מפחית את רווח ההון החייב במס ומביא בכך להפחתה בתשלום המס. בהנחה שמס כאמור כבר שולם, הרי שקיזוז ההפסד מתבטא מעשית בהחזר כספי של מס רווח ההון ששולם קודם לכן. קיזוזם של ההפסדים שנוצרו עד תום השנה מן הרווחים שנצמחו בה, מתאפשר מאחר שבסיס הדיווח למס ההכנסה הוא שנתי. נוכח האמור, כדאי לשקול בנסיבות המתאימות לממש הפסדים מני"ע על-ידי מכירתם לפני תום שנת המס.

הפסדים אלה ניתנים לקיזוז לא רק כנגד רווחי הון, אלא אף כנגד ריבית ודיבידנד ששולמו בגין אותם ני"ע או בשל ני"ע אחרים, כל עוד שיעור המס החל עליהם לא עולה על 24% לחברה ו-25% ליחיד.

פעולה נוספת שכדאי לבצע בטרם מסתיימת שנת המס היא להתעדכן ברשימת "עמדות חייבות בדיווח". מדובר בעמדות המנוגדות לעמדות שפרסמה רשות המסים עד תום שנת המס שלגביה מוגש הדוח. בסוף 2016 פרסמה לראשונה רשות המסים רשימת עמדות במגוון נושאים במס הכנסה, מע"מ ומכס. מתכונת זו של פרסום עמדות מרחיבה את חובת הדיווח "בדלת האחורית" ומטילה נטל כבד על נישומים הנדרשים "להמציא את הגלגל" בכל שנת מס.

עו"ד סטפאני מולכו / צילום: אייל פרידמן

- עו"ד סטפאני מולכו / מנהלת הסניף הישראלי של משרד עורכי הדין הצרפתי BERSAY, המלווה חברות ישראליות בעסקאות בצרפת

ישראליות שפועלות בצרפת יוכלו לקבל שם החזר על מס דיבידנד

לפני כחמש שנים החליט נשיא צרפת להטיל בצרפת מס נוסף על מס הכנסה, שנקרא "מס דיבידנד". המשמעות היא שחברות צרפתיות גדולות, שמחלקות דיבידנדים לבעלי המניות, יצטרכו לשלם למדינה 3% מס על הסכום המחולק.

בשנה שעברה פנו חברות רבות לבית המשפט בצרפת וגם לבית משפט האירופי, במטרה לבטל את המס מהסיבה שהוא אינו חוקי.

לאחרונה קבע בית המשפט הצרפתי כי המס אכן אינו חוקי, וכעת חברות יכולות לדרוש החזר על המס ששילמו, ולקבל אותו.

חברות ישראליות שפועלות בצרפת, ומחזיקות בחברות צרפתיות, צריכות לוודא כעת לגבי החזר המס הזה - האם הוא אכן מגיע להן. אם מגיע להן, זו ההזדמנות לדרוש את החזר המס, ועל כן הן צריכות לפנות בתקופה זו ליועץ מס או לרואה החשבון שלהן, על מנת שהוא יפנה לבדיקה מול רשות המסים הצרפתית.

עוד כתבות

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"