תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

מהו המיקום האידיאלי לחברות היי-טק וכיצד הוא תורם לעסק?

מדוע כדאי לחברת היי-טק להתמקם ליד הפירמות המובילות בתחומה? אילו שירותים נדרשים במגדל משרדים? ומהם התמריצים שניתן לזכות בהם במקומות שונים? כך תבחרו את המשרד ואזור הפעילות המתאים לכם

מגדל רד ירושלים. לבדוק מי השכנים ואת השירותים הניתנים / צילום: RAD
מגדל רד ירושלים. לבדוק מי השכנים ואת השירותים הניתנים / צילום: RAD

*** הכתבה בשיתוף רד בינת

אחת הבחירות הקשות של חברה חדשה או כזו שמחפשת לעצמה בית חדש ובמיוחד בתחום ההיי-טק, היא היכן למקם את משרדיה. יכולים להיות לכך מספר שיקולים. למשל, יוקרה: דירוג מקובל של יוקרת בנייני משרדים נע על סולם של AAA (הגבוה ביותר), A , B ו-C, כאשר פרמטרים כמו מיקום, שירותים ועוד מבחינים בין הרמות השונות. לצד זאת, קיימים גם שיקולים נוספים שאותם כדאי לקחת בחשבון, ובמיוחד בסצינת משרדי היוקרה בישראל. בכמה מהם נעסוק בכתבה באה.

האם השכנים טובים בעיניך?

לפני שנתיים פרסם מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה סקר שבחן את מגדלי המשרדים היוקרתיים ביותר בישראל, וחשוב מכך, מה הופך אותם ליוקרתיים בעיני החברות המאכלסות אותם. על פי ממצאי הסקר, אחד הפרמטרים החשובים ביותר בתפיסת היוקרה של הבניין היא נגזרת של החברות שמאכלסות אותו. מה הכוונה? פשוט מאוד: מגדלי משרדים שבהם שוכנות חברות יוקרתיות, כמו חברות היי-טק מובילות, פירמות ענק בתחומים שונים ועוד, ייתפסו כיותר יוקרתיים מאשר מגדלים עם תמהיל חברות בינוניות - גם אם האחרונים, לכאורה, מעוצבים יפה יותר, או מתוכננים באופן מתוחכם יותר.

זאת ועוד, מאמר שפורסם בכתב העת לשיווק Journal of Marketing, הצביע על כך שחברות שבחרו להתמקם במגדלי משרדים בהם נמצאות חברות היי-טק מובילות, נתפסו כבעלות פרופיל גבוה יותר מאשר כאלו שלא עשו כן.

השירותים הניתנים במגדל משרדים

כשחברה מתמקמת במגדל משרדים, היא לא פועלת בחלל ריק. במילים אחרות, החברה מצפה ומקבלת שירותים שונים הניתנים בבניין. חלקם, שירותים בסיסיים כמו חדר אוכל וחניון עם חניות לעובדים ואחרים קצת יותר מתקדמים, כמו למשל בקרת כניסה חכמה ששולטת על כניסה ויציאה של עובדים מורשים בלבד ומרכז מחשוב מתקדם ("דאטה סנטר") לאחסון מידע, שכולל את האפשרות לשכור שרתים וציוד נוסף לרווחת החברות הפועלות בבניין.

כשמספר חברות מתחומים שונים משכירות יחד משרדים באותו הבניין, אז לצד השירותים הבסיסיים שרלוונטיים לכל חברה, כמו אלו שהוזכרו בפסקה הקודמת, קשה לספק שירותים נוספים שיקלעו לצרכים של כל החברות הנמצאות תחת אותה קורת גג. לכן, אחד הפרמטרים החשובים בבחירת הבניין הוא שהחברה העומדת מאחוריו תדע להתאים את השירותים הנדרשים לפירמות הפועלות בו. אפשר לציין לדוגמה את מגדלי המשרדים בהר חוצבים, פארק ההיי-טק הירושלמי שהולך וצומח בשנים האחרונות. שלושה מהבניינים שקיימים בו הוקמו על ידי קבוצת רד-בינת, חברה בעלת ניסיון רב בבנייה עבור חברות היי-טק, ולכן גם מכירה את הצרכים היחודיים של אותן החברות - מהמעלית, שהיא המקום שבו אנשי חברות שונות נפגשים באופן יומיומי ולעיתים גם מתחילים לרקום עסקים ביניהם, ועד למערכות בקרת המבנה והחניון, הניהול והאחזקה וגם השירותים הטכניים, כמו הדאטה סנטר שהוזכר קודם לכן.

לא לשכוח את ההטבות

ישראל, המדינה שזכתה בעבר למעמד של "סטארט-אפ ניישן" ובשנים האחרונות קצת איבדה אותו, מנסה לשוב לפסגה. אחד הצעדים הנעשים לשם כך הוא מתן תמריצים כלכליים לחברות היי-טק. כך, למשל, מעניקה המדינה תמריצים כלכליים בדמות הפחתות נוספות במס החברות, מענקי מעבר (לחברות) ומענקים לעובדי החברות שמעתיקות את פעילותן לאזורים מסוימים, שהמדינה הגדירה כאזורי עדיפות לאומית. לרוב, מדובר בעיירות פיתוח ויישובים בפריפריה שפחות קורצים לחברות היי-טק, שמעדיפות את הקרבה הגיאוגרפית למרכז. עם זאת, יש עיר אחת חריגה ברשימה הזאת, שגם מזכה חברות בהטבות כלכליות רבות וגם קרובה למרכז הגיאוגרפי, וחשוב מכך, למרכז ההיי-טקיסטי: ירושלים.

בין התמריצים שיכולות לקבל חברות היי-טק הפועלות בירושלים: מענקי היי-טק ייחודיים בגובה של מ-225 שקל לכל מ"ר ועד 600 אלף שקל, מענק של 50 אלף שקל בגין כל עובד שמתגורר בירושלים ואפילו מענקי סיוע בשכירת דירה בגובה של 1,000-1,500 שקל ישירות לעובדים, מה שמעודד גם אותם לעבור לבירה. לא בכדי, חברות מובילות רבות מעתיקות את מושבן לעיר. אפשר להביא כדוגמה חברות כמו קבוצות רד ובינת, המתמחות בשירותי תקשורת שונים בתחום ההיי-טק, רפא"ל שמקימה ממש בימים אלו מרכז פיתוח בבירה וכמובן מוביל-איי, שרק לאחרונה עשתה את האקזיט הגדול ביותר בהיסטוריה של ההיי-טק הישראלי.

מגדל רד ירושלים - כי על מיקום לא מתפשרים בהיי-טק, לפרטים הקליקו כאן>

לעבר פריחת נדל"ן ההיי-טק?

לפני שנה פורסם כי קבוצת רד-בינת צפויה להשלים בשנת 2020 את הקמתו של בניין רביעי בפארק הר חוצבים בירושלים, מגדל רד (Rad Tower). מדובר על מגדל שישתרע על שטח של 52 אלף מ"ר רבוע, 17 קומות מעל הקרקע ועוד 10 תת קרקעיות (בסך הכל 27 קומות, לא כולל חמש קומות של חניון). בדומה לשלושת המבנים הקיימים של החברה בפארק, ואחד דומה בתל אביב (מגדל רד ברמת החייל), צפוי המגדל לאכלס חברות היי-טק מובילות.

המגדל ממוקם בהר חוצבים בירושלים, מה שגם יקנה לחברות הי-טק שיבחרו לפעול ממנו את התמריצים הרלוונטיים. האטרקטיביות שלו היא גם ברמת הנגישות, מכביש 1 או 433, קרוב לצירי בגין וגולדה ובאזור בו צפויה לקום תחנת של רכבת קלה. המגדל יכלול שירותים טכנולוגיים מתקדמים. כך, למשל, אחד הצרכים שזיהו בקבוצת רד-בינת, מתוך הניסיון בשיווק לחברות היי-טק, הוא הזמינות לדאטה סנטר, שישמש אותן. בבניין מוקם הדאטה סנטר הגדול במזרח התיכון; הוא ישתרע על פני שטח של 14 אלף מ"ר ויאפשר לחברות השוכרות משרדים במגדל, לצד חברות נוספות, לאחסן בו מידע לפי התקנים המחמירים ביותר. בנוסף לכך, הבניין צפוי לזכות בתו תקן ירוק, מה שיכול לתרום לרווחת העובדים.

בשורה התחתונה, בישראל נבנים כיום מגדלי משרדים רבים ייעודיים לחברות היי-טק, המספקים את השירותים הייחודיים לענף, באזורי ההיי-טק המרכזיים - בתל אביב, בהרצליה ובירושלים. כדי לבחור את זה המתאים ביותר לצרכי החברה שלכם, יש לבחון האם הוא כולל את המרכיבים המתאימים, שהוזכרו כאן.

מגדל רד ירושלים - היי-טק זו ההתמחות שלנו, לפרטים הקליקו כאן>

צרו איתנו קשר *5988