גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרטלים דורסניים או התאגדויות חוקיות? | פרשנות

מבול של התארגנויות לאחרונה בין מתחרים, מעלה את האפשרות שהרסן של רשות ההגבלים נחלש

מוניות / צילום: תמר מצפי
מוניות / צילום: תמר מצפי

קופות החולים מתארגנות ומקימות לעצמן איגוד שידאג לאינטרסים שלהן. רשתות הקולנוע התארגנו וביחד מאיימות שאם הממשלה והכנסת יכפו עליהן הפחתת עמלות על הזמנת כרטיסים באינטרנט - הן יעלו מחירים. עמדתם המשותפת: הפחתה של שקל אחד שווה להעלאה של 2 שקלים במחיר הכרטיסים. ענף האופנה המקומי, שסובל מתחרות מאתרי הקניות, מתארגן לנצל יחדיו את "נטו הוזלות" של משה כחלון, ומודיע: נוריד מחירים - רק אם תפחיתו לנו מע"מ.

אנשי הקניונים, הרשתות החנויות והסוחרים מתארגנים נגד אמזון המתקרבת וביחד דורשים שהממשלה תיטיב עימם כדי לעצור ולהחליש את התחרות הצפויה. ארגוני היבואנים מתנגדים להיטלי יבוא. היצרנים המקומיים, המאורגנים בהתאחדות התעשיינים, דווקא מתנגדים לביטול ההיטלים הקיימים. ארגון בעלי המוניות הצליח לעצור את כניסת אובר לישראל. סוכני תיירות התארגנו יחדיו להגביל אפשרות עובדיהם לעבור ממקום עבודה אחד לשני.

לאיגוד חברות הביטוח, שמאגד את כל חברות הביטוח בישראל, יש כל פעם חשבון אחר, מאורגן היטב, מול המפקחת, כולל גיוס כללי של ח"כים ולחצנים למיניהם. בלשכת סוכני הביטוח פועלים עכשיו במרץ רב נגד הממונה על שוק ההון שאומרת ומוכיחה שהם דרשו ולקחו עמלות ש לא הגיעו להם. היא גם דורשת שיעבירו לחברות הביטוח את נתוני הקשר עם מבוטחים שהחברות מבטחות. אבל הסוכנים מתעקשים שמספר הטלפון של הלקוח הוא רכושו הבלעדי של הסוכן ואסור שייווצר קשר אחר.

יצרני המזון התאגדו ופעלו מול חברי הכנסת בוועדת הבריאות למניעה, סחיבה, דחייה, הקלה בסימון מזונות בעייתיים, אפילו ייבאו את השגריר האיטלקי שדיבר בעד היצרנים האיטלקים, אבל בעצם הופעל למיצוי האינטרסים של המקומיים. באיגוד הבנקים, מהארגונים המיומנים והמתוחכמים לפעול ביחד ולהציג לחוד, אף-פעם לא מדברים ישירות נגד רפורמות להגברת התחרות בבנקאות - אבל כן כותבים, למשל עכשיו, למי שרוצה לקרוא: "אז מה היה לנו? מדינה צפופה עם מערכת בנקאית שמציעה יותר מכשירים מרוב מדינות העולם פר-תושב; מחירים זולים ומפוקחים של השירותים שלהם; יותר ויותר חלופות קמעונאיות ודיגיטליות שמתחרות בהם ...".

כך הלאה והלאה. בשנים האחרונות אנחנו עדים לגשם התארגנויות-התכנסויות תחת הכינוי: איגוד, ארגון, לשכה, סוכנות ועוד כהנה וכהנה, של בעלי עניין מקצועי משותף שלכולם מאפיין בולט: התארגנות לפעולה משותפת בין חברות, גופים ובעלי עסקים שאמורים להיות מתחרים - בגיבוי חוקי, שנובע מגילוי דעת שניתן לפני 8 שנים, בפברואר 2000, בחתימת הממונה על ההגבלים העסקיים דאז, דוד תדמור.

הכוונה המקורית הייתה סבירה, אפילו דמוקרטית: הרשות מכירה בכך שמתחרים יכולים לשתף פעולה אם הם פועלים מול רגולציה, כלומר, מול המשרדים, הממשלה והכנסת. אלא שהרבה יותר מדי מהר החלה הדמוקרטיה הזו להיות מנוצלת גם למטרות זרות. האם לא הגיע הזמן לשנות, לבטל, לנסח מחדש את גילוי הדעת הזה? נראה שכן.

אמנם מדי פעם פועלת רשות ההגבלים, גם בתקופה הנוכחית של מיכל הלפרין, להציג סוג של סדר, השגחה ופיקוח על ניצול הזדמנויות, שיתוף האינטרסים "החוקי" הזה. רק שזה קורה בעיקר כאשר הפגיעה בתחרות כבר בולטת במיוחד, חריפה במיוחד, וגם זה לעתים די נדירות. מכאן יוצא שאפשר והממונה הציע פרוסת עוגה, אבל המתארגנים האנטי-תחרותיים מנסים לבלוס עוגה שלמה.

הגדרה רשמית: "איגוד או אגודה היא התארגנות של בעלי עניין משותף לרווחתם ולהישגים כלכליים". אף מילה על התארגנות שעלולה להתבטא בתוצאות שיש בהן הגבלת תחרות או מניעתה - אבל זה תמיד נמצא ברקע. במציאות, כפי שהסתבר שוב ושוב באירועים אנטי-ציבוריים, אנטי-תחרותיים, שקרו במהלך השנים, ההתארגנות למטרות העניין המשותף מול הרגולטור, כלומר מוסדות השלטון, היא הזדמנות נוחה וזמינה לפגישה מוסדרת, בלא צורך להתחבא במקומות נסתרים, להתארגנות שעלולה להוות הסדר כובל בפועל, לכאורה.

במילים אחרות: בעלי אינטרסים משותפים, שבחיי היומיום אמורים להתחרות ביניהם - מתכנסים בחסות הוראת הממונה וקובעים ביניהם מה שקובעים. זה יכול להיות כמובן סוג של מינגלינג חביב, שיתוף חוויות יומיומית, מה שפעם היו מכנים "מסיבת קוקטייל" למגזר. אבל זה גם יכול להיות התארגנות על חשבון הציבור - המשך היסטוריה מקומית ריכוזית, מעמדית, שמשתדלת מאוד להמשיך לשמר את עוצמתם של מוקדי כוח אלה ואחרים. גדולים וחזקים.

גילוי דעת 1/00 כותב כך: מזמן לזמן מופנית אל רשות ההגבלים העסקיים שאלה האם פעולה משותפת של מתחרים שנועדה לגרום לנקיטת פעולה כלשהי בידי רשות שלטונית או להביא להימנעות מנקיטתה מהווה "הסדר כובל" כמשמעו בחוק ההגבלים העסקיים. "עמדת הממונה על הגבלים עסקיים היא כי כאשר מתקיימים כל התנאים המפורטים בגילוי דעת זה, הרי פעילות משותפת של מתחרים, שנועדה לגרום לנקיטת פעולה כלשהי בידי רשות שלטונית או להביא להימנעות מנקיטתה, לא תעלה כדי הסדר כובל, ולא תצטרך לפטור או לאישור לפי חוק ההגבלים העסקיים..". ברשימת הסייגים: גילוי הדעת הזה לא מתייחס להתוועדות בעלי מונופולים - גם כאשר ההתוועדות נעשית למטרת פניה לרשויות שלטוניות, וכן שיתוף הפעולה יוגבל רק למטרות ייצוג בפני השלטון.

תיאור השימושים לעיל, ממש מהחודשים האחרונים, מעלה אפשרות שהרסן נחלש, ואולי כן הגיע הזמן לבטל את גילוי הדעת ולמחוק את אפשרות ההתארגנות בחסות החוק, גם לא כדי להתמודד מול הרגולטור. אחרי הכול, גם כאשר ההתארגנות היא למטרת התמודדות משותפת מול הרגולטור - הפגיעה היא בתחרות, בחופש של הציבור לבחור בין מתחרים.

מרשות ההגבלים נמסר בתגובה "בשנת 2000 גיבשה הרשות את גילוי דעת 1/00 המגדיר כי מותר למתחרים לשתף פעולה ביניהם בבואם לנהל מגעים מול רשויות השלטון בכל הנוגע לרגולציה שחלה עליהם. כאשר רואה הרשות ניצול לרעה של גילוי הדעת יש בסמכותה להודיע כי גילוי הדעת לא יחול על מתחרים ספציפיים. הרשות עשתה שימוש בסמכות זאת בעבר, ואף לאחרונה במקרים שהצדיקו זאת".

עוד כתבות

אריק פינטו / צילום: איל יצהר

פירוק הדר דימול: הפועלים מערער על הכרעות הנאמנים

בנק פועלים מערער על הכרעת נאמני החברות סיטי א.ק אחזקות והדר ברמה, המפעילות את אולמות האירועים הדר דימול וסיטי טאואר, בתביעת החוב שהגיש הבנק ● במסגרת הכרעת הנאמנים נדרש הבנק להחזיר לקופת הפירוק את כל הכספים ששולמו לו בסך 28.8 מיליון שקל

נדל"ן / צילום: שאטרסטוק

אלקטרה זכתה במכרז להקמת קריית הממשלה בנתניה

היקף הפרויקט יעמוד על 250 מיליון שקל ● הפרויקט יופעל במתכונת BOT במתווה זכיינות ל-22 שנה

נמרוד שפר / תמונה: יחצ

המנכ"ל החדש של תעשייה אווירית - האלוף (במיל') נמרוד שפר

האלוף (במיל') נמרוד שפר ימונה למנכ"ל החברה ויחליף את יוסי וייס שעוזב לאחר 6 שנים בתפקיד; ביהמ"ש דחה היום את בקשת שני נציגי העובדים בדירקטוריון לבטל את ההצבעה, מכיוון שנאסר עליהם להשתתף בה

מנכ"ל בנק אגוד ישראל טראו / צילום: תמר מצפי

עובדי בנק אגוד: מוכנים לוויתורים כואבים ולשינויי שכר

ועד העובדים שלח מכתב לבעלי השליטה וקרא להם לגבש ביחד תוכנית הבראה לבנק שתכלול גם ויתורים כואבים

רכב עם המערכת של פורסייט / צילום: יחצ

הראל תזרים 20 מיליון שקל לפורסייט תמורת 8% מההון

הראל היא המשקיע המוסדי הראשון שנכנס להשקעה בהיקף משמעותי בחברת פורסייט, העוסקת בפיתוח מערכות ראייה ממוחשבות לכלי רכב, מניעת תאונות ונהיגה אוטונומית

דירות למכירה בת"א / צילום  שלומי יוסף

סקר: 70% משוק הנדל"ן חושבים שמחירי הדירות יקפאו או ירדו

אמנם סקר הוא רק סקר ולא תמיד הוא משקף את המציאות, אבל לסקר של מידרג יש יתרון - הוא מביא את הקולות מהשטח - קולות של פעילים בשוק הנדל"ן, אלה שמתפרנסים מהענף, דוגמת מתווכים שחשים את הדופק של השוק מדי יום, שמאי מקרקעין ויועצי משכנתאות

טיסות מבוטלות בנתב"ג / צילום: Siegfried Modola, רויטרס

תביעות הפיצויים בדרך? הבלגן בלוח הטיסות של אל על ממשיך

שיבושים הערב מצטרפים לגל של ביטולי טיסות שידעו נוסעי אל על בשבועות האחרונות – 5 טיסות שבוטלו לטורונטו, ביטולי טיסות להונג קונג ולבייג'ין ומסתמן שהיד עוד נטויה ● הנימוק שסיפקה אל על לגל הביטולים הללו הסתכם ב"סיבות מבצעיות"

מדברים על המגרש

האם המונדיאל הפך אירוע לעשירים בלבד, ואת מי הוא משרת?

כתב "גלובס" טל וולק מארח את כתב הספורט רונן דורפן בפודקאסט כלכלת הספורט של "גלובס" ● למה הרייטינג של המונדיאל יורד ככל שהזמן עובר, למה ההכנסות של פיפ"א יורדות, ומי הם הגורמים שבסוף נהנים הכי הרבה מההפקה הזו? ● האזינו לפרק הראשון 

הראל לוקר  / צילום: איל יצהר

תמצית הבחירה בשפר: הנצחון של הראל לוקר על יאיר כ"ץ

לוקר ניצח את הפימלייה כ"ץ, משפחת השר חיים ובנו יורשו בוועד העובדים יאיר כ"ץ, ששולטת בתעשיה האווירית כבר הרבה מאוד שנים ●  חיים כץ בחקירות רשות ניירות ערך, יאיר כ"ץ גם הוא נחקר ● ואז הגיע הראל לוקר לתפקיד היו"ר, ותוך זמן קצר הכין את התשתית למינוי מנכל כלבבו

כור גרעיני להפקת חשמל ליד ברן, שווייץ/ צילום: רויטרס

מיזם הכורים הגרעיניים של המזה"ת: חזון או דמיון?

החברה האמריקאית ACU יוזמת תוכנית שאפתנית: הצפת האיזור בכורים גרעיניים להפקת חשמל, ממנה תרוויח ישראל מיליארדי דולרים • ראשי החברה, שנפגשו בעבר עם השר יובל שטייניץ, הגיעו לפני כחודש לכנס סגור בנושאי גרעין שנערך בהרצליה והציגו את התוכנית שבין היתר מבטיחה "להסיר את איום האייתוללות"

ברק סורני, מנכ"ל פסגות, בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

עובדי פסגות: מיום א' יושבת בית ההשקעות ל-48 שעות

במייל לעובדים כתב הוועד כי "שביתות האזהרה לא הועילו, עכשיו נראה כמה זמן יכולה לתפקד החברה הזאת בלי עובדים. הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות יתעוררו" ● מהנהלת פסגות נמסר כי "אנו מצרים על החלטתו של ועד העובדים לנקוט בצעדים ארגוניים, במיוחד כאשר הנהלת החברה הציעה תוספות שכר והטבות משמעותיות"

גבי אדרי, בעלי אדרי–אל / צילום: סיון פרג'

גבי אדרי משך מאדרי-אל סכומים שיצרו חוב והחזיר אותם

בחברת הנדל"ן מציינים כי לאחר שהחזיר את סכומי המשיכות במלואם מצוי כיום בעל השליטה ביתרת זכות של כ-1.6 מיליון שקל

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

פסגת חירום בנושא פליטים בבריסל - איטליה מאיימת בפיצוץ

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, המבקרת היום ומחר בירדן ובלבנון, תנסה לגבש מדיניות כלל-אירופית לטיפול בפליט ● זאת על רקע איום בפירוק ממשלתה מבפנים ואיום בפירוק גוש מדינות שנגן מבחוץ

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נעילה שלילית בנ"י; אינטל יורדת לאחר התפטרות המנכ"ל

מחוקקים אמריקאים מאשימים את גוגל בקשרים הדוקים מדי עם יצרנית הסמארטפונים וואווי ● החשש מהחרפה במלחמת הסחר דוחף משקיעים לשוק האג"ח הממשלתי

מרצדס CLS / צילום: יחצ

מרצדס CLS: עיצוב פנים מרהיב על גבול היהירות

הדור החדש של מרצדס CLS שומר על מראה ה"קופה ארבע דלתות" הייחודי של קודמיו ומביא עימו קפיצת דרך משמעותית בשימושיות ביחד עם הרבה טכנולוגיה עבור בעלי הממון

יתושים / איורים: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תנו לו בכפיים: יתוש הטיגריס האסיאתי מגיע לנוכחות שיא

הוא הגיע לכאן לפני 15 שנה מאסיה, ביחד עם הגלובליזציה ● העקיצות שלו מורגשות במיוחד, מגרדות מאוד, ולעתים כואבות ● ובמקרים מסוימים הוא גם יכול להיות מסוכן ● דוח G

אורי שוורץ, רשות הגבלים / צילום: שלומי יוסף

רשות ההגבלים: מעבר הלקוחות בין בנקים כ-1.5% בלבד

רשות ההגבלים במסמך המנמק את התנגדותה למיזוג מזרחי טפחות ואגוד: "גופים המתעניינים בהקמת בנק נמצאים בשלב מאד התחלתי בתהליך שעשוי לקחת מספר שנים"

בנימין ושרה נתניהו \ צילום: יח"צ

שרה נתניהו תועמד לדין פלילי בפרשת הזמנת הארוחות

לאחר שלוש שנות חקירה החליט היועמ"ש מנדלבליט על העמדת אשת רה"מ לדין פלילי, בטענה שקיבלה מהמדינה במרמה מאות ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקל ● נתניהו מכחישה את המיוחס לה, עורכי דינה טוענים שהנוהל שעליו עברה כלל לא היה תקף; מסרו בתגובה: "כתב האישום מופרך והזוי"

סיור מאחורי הקלעים. אינטימיות שבין חיות למטפלים / צילום: צוריאל פנש

פנאי | מאחורי הסורגים: סיורים מיוחדים בגן החיות התנ"כי

גן החיות התנ"כי בירושלים חוגג 25 שנה ולרגל המאורע מציע סיורים מיוחדים לאזורים שלרוב הם מחוץ לתחום

הדמיית רובע הים בחדרה / הדמיה לייסטדרוף בן דיין

שכונה חשמלית: הפוטנציאל שמסתתר ברפורמה בחח"י

הרפורמה ההיסטורית שנחתמה מול חברת החשמל מחביאה פוטנציאל דווקא לשינוי התכנון העירוני בישראל, באמצעות תכנון שכונות שידעו לראשונה לצרוך ולייצר חשמל באופן כמעט עצמאי ● תל אביב, אילת וחדרה כבר בדרך לשם