גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם כל בלוקצ'יין שווה זהב? בקצרה - ממש ממש לא

לפני שמצמידים תג מחיר מנופח לכל פעילות מבוססת בלוקצ'יין, יש לזכור ש"התואר" הזה כלל אינו סינרגטי לפעילותן של רבות מהחברות שמצמידות אותו לשמן - ולכן הוא אינו ערובה לשיפור העסקים או להנבת ערך

בלוקצ'יין / איור: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
בלוקצ'יין / איור: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בשיא בועת הדוט.קום נהרו משקיעים לחברות טכנולוגיה שהוסיפו "com." או "e-" לשמן, תוך התעלמות מנתונים בסיסיים, כגון היעדר רווחים או אפילו הכנסות, והביאו לזינוקים של מאות אחוזים בשוויין. התפוצצות הבועה בשנת 2001 מחקה 5 טריליון דולר מהשווקים.

בחודשים האחרונים, התופעה חוזרת במלוא הדרה: עשרות חברות שהוסיפו "בלוקצ'יין" לשמן או הכריזו על כניסה לפעילות בתחום, נוסקות מיידית. מרבית הזינוקים מתרחשים למרות שלמרביתן אין כוונה להטמיע בלוקצ'יין בעסקיהן הקיימים, אלא בעיקר כוונות עתידיות, ברובן עמומות, להיכנס להשקעות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים.

דוגמה בולטת היא Long Island Ice Tea, יצרנית תה קר, שמאז 2011 צברה רק הפסדים. שינוי שמה ל-Long Blockchain הביא לזינוק של 500% ביום מסחר, שהסתיים ב-183% בסופו. מיותר לציין שהבלוקצ'יין לא צפוי לשפר את טעם המשקאות או להגביר מכירות, אינו סינרגטי לפעילות החברה או לתחום התמחותה, וכניסה להשקעות בו כפעילות נוספת אינה מבטיחה דבר למשקיעים.

עם השם "בלוקצ'יין" מגיעה גם התנודתיות למניות החברות, וברוב המקרים הן חוות לאחר הזינוק תיקון מסיבי. לראיה, מניית Long Blockchain איבדה בשבוע כמעט מחצית מהעלייה שהשיגה. ייתכן שעצם ההכרזה על כניסה לבלוקצ'יין גוררת ביקושים ממכונות המזהות את הטרנד, ומוכרות לאחר העליות למשקיעים שנכנסו מאוחר.

בלוקצ'יין אינו "תרופת פלא" לשיפור עסקים ולהנבת ערך למשקיעים. אך כיצד ניתן לזהות חברות שבאמת מתאימות ליישום בלוקצ'יין, ולהבדילן מחברות ש"רוכבות על הגל" ללא ביסוס עסקי?

כדי שבלוקצ'יין יהווה פתרון אפקטיבי לחברות, צריכים להתקיים בעסקיהן - או בחלק רלוונטי מהם - המאפיינים המרכזיים המובאים להלן.

1) צדדים רבים משתפים ומעדכנים מידע, ויכולים ליהנות משקיפות מלאה (בבלוקצ'יין ציבורי) או חלקית (בבלוקצ'יין פרטי) במערכת. שרשרת אחת יכולה לשמש מספר חלקים בארגון או מספר ארגונים במקביל, ללא שליטה של אף צד.

2) המשתתפים זקוקים לאמון ולאימות שהפעולות תועדו ואושרו, אך אינם זקוקים לגורם מרכזי אחראי (בדרך יתקיים במערכות סגורות של ארגונים). ביטול הגורם המתווך מאפשר להפחית מורכבות, לקצר תהליכים ולמזער עלויות.

3) קיצור זמני עסקאות: מרכיב התלוי בפרוטוקולים בבסיס הבלוקצ'יין. בעוד שלביטקוין זמני המתנה יחסית ארוכים כיום, טכנולוגיות בלוקצ'יין חדשות יוכלו לאפשר אישור עסקאות מהיר.

4) צורך ברישום קבוע ובלתי הפיך - בניגוד לפלטפורמות קיימות שבהן המשתמשים מחזיקים בעותקים קשיחים, בלוקצ'יין מייתר זאת כמערכת דיגיטלית מבוזרת ומוצפנת, ויכול להועיל בהפחתת תהליכים בירוקרטיים גוזלי זמן ומשאבים.

5) אפשרות לעיבוד מידע רב באופן מתוחכם ויעיל, כגון שימוש בחוזים חכמים.

המרוויחים הפוטנציאליים

לצד הצורך בהתאמה ספציפית של עסקים לבלוקצ'יין, הסיכון העיקרי לחברה שלא תשכיל לאמץ בלוקצ'יין במקום שבו הוא מתאים ומייעל תהליכים, הוא שתמצא עצמה נדחקת על-ידי חברות שכן יעשו זאת.

סביבתו הטבעית ביותר של הבלוקצ'יין היא התעשייה הפיננסית. מעבר ליישומים במערכת הבנקאית, ישנן אפשרויות יישום עצומות נוספות שקורמות כיום עור וגידים. לדוגמה, בדצמבר הפכה בורסת ASX האוסטרלית לבורסה הגדולה הראשונה שאימצה בלוקצ'יין לצורכי סליקה ורישום החזקות בניירות ערך.

תעשיות נוספות שעשויות להרוויח ממעבר לבלוקצ'יין הן שירותים ממשלתיים, בריאות, נדל"ן, אנרגיה, מסחר קמעוני, תיירות וחקלאות. לדוגמה, שירותים שבהם יש צורך במרשם ציבורי או פרטי למניעת הונאות או כפילויות של בעלות, כגון הרישום בטאבו. בעוד שכיום התהליך מצריך ניירת מרובה, בירוקרטיה מייגעת ועלויות גבוהות - העברת רישומי הבעלות על גבי בלוקצ'יין, נוסף על נטרול הבעיות לעיל, יכולה להועיל גם במניעת רישום כפול או אי-רישום. מדינות רבות כבר נמצאות בתהליכי פיתוח מתקדמים של העברת רישומי מקרקעין לבלוקצ'יין.

דוגמה רלוונטית נוספת היא תעשיות החשופות להלבנת הון ומימון טרור, כגון תעשיית היהלומים. חברת Everledger פועלת בתחום ומאבטחת למעלה ממיליון יהלומים תוך פחות משנתיים מהקמתה, תוך יצירת "דרכון דיגיטלי" לכל יהלום, העוקב אחר הבעלות עליו ומבטיח מסחר נקי מהונאות ומכסף שחור.

תהליך רלוונטי נוסף הוא בחירות. כמעט 100 שנים אחרי המשפט האלמותי של סטלין ש"הבוחרים לא מחליטים, אלא סופרי הקולות", חברת Follow my Vote מתכננת הקמת פלטפורמת בלוקצ'יין לספירת קולות, שתסייע במניעת זיופים, ותאפשר תוצאות מהירות ומדויקות יותר, תוך חיסכון משמעותי בעלויות.

שירותים הדורשים זיהוי פיזי גם כן עשויים לעבור לבלוקצ'יין, כדי לאפשר הוכחת זהות ללא פנים.

אתגרים באימוץ בלוקצ'יין

עם זאת, עצם המעבר לבלוקצ'יין עשוי לטמון בחובו אתגרים משמעותיים. ראשית, יש צורך בהוכחה ובהבטחה של רמת אבטחה גבוהה במערכת, במיוחד בעידן של מתקפות סייבר מתוחכמות, תוך שימור יעילות ומהירות המערכת. מאידך, הצפנת הנתונים טרם אחסון על גבי הפלטפורמה עשויה להגביר אבטחה ומהימנות, אך לפגוע בשקיפות ובמהירות השלמת העסקאות. נדרש למצוא את האיזון הנכון בתכנון המערכת.

שנית, אין כרגע כל מסגרת רגולטורית מוסדרת כדי לקבוע מהם הסטנדרטים המקובלים בעסקאות אלו. תהליך ההטמעה ידרוש תמימות דעים בין מקימי הפלטפורמה בנוגע ליצירת כללים מוסכמים ללא גורם חיצוני המסדיר זאת.

שלישית, יש לבחון את האינטגרציה של טכנולוגיית הבלוקצ'יין עם טכנולוגיות ומערכות קיימות בחברה, כשדרוג, תחליף או תוסף משמעותי. מהפכת בלוקצ'יין מוצלחת כרוכה בסינרגיה רבה ככל הניתן עם המערכות הקיימות.

לבסוף, כיום הבלוקצ'יין הנפוץ ביותר, שבבסיס הביטקוין, גוזל רמות אסטרונומיות של חשמל, בעיקר בשל פרוטוקולים ישנים המחייבים "Proof of Work", קרי הוכחה שהועמדו משאבים לפתרון משוואות מסובכות. מה גם, שרוב החשמל "מתבזבז", שכן הבלוק שייווצר לבסוף הוא של הכורה שפתר ראשון את המשוואה, והשקעת האחרים ירדה לטמיון. כיום יש מנגנונים אחרים במקום ה-POW, חסכוניים יותר בחשמל.

לצד השימושים הפוטנציאליים הרבים, "לא כל הבלוקצ'יין זהב". בחלק מהמקרים הטכנולוגיה מאפשרת ייעול וקיצור תהליכים בתחומים צרים וצדדיים בכלכלה, שאינם טומנים בחובם מקורות הכנסות ורווח משמעותיים. גם כאשר בלוקצ'יין יכול לשמש "בליבת הפעילות", בחלק ניכר מהמקרים יהיה מדובר בשיפור או בייעול תהליכים, אך לא בהכרח במקור רווח משמעותי נוסף. ראוי להביא זאת בחשבון לפני שמצמידים תג מחיר מנופח לכל פעילות מבוססת בלוקצ'יין.

נקודה נוספת נוגעת לפרקטיות הטמעת הבלוקצ'יין בתעשיות הרלוונטיות, כעשר שנים לאחר המצאתו. יש הטוענים שתהליך כה משמעותי עשוי לקחת עשרות שנים, ושהמהפכה רק בראשיתה. מאידך, ניתן היה לצפות לשימושים פרקטיים רבים יותר בבלוקצ'יין בתעשיות הרלוונטיות, דבר המעיב על ישימות הטכנולוגיה בקנה מידה נרחב ועל הפוטנציאל המקווה.

כיום, למרות יישומים מוגבלים במערכות סגורות של ארגונים מסוימים, וניסיונות לשתף פעולה ביישומים מערכתיים וחוצי-ארגונים, הטכנולוגיה טרם יושמה באופן נרחב בין גופים שונים ובכמויות נתונים גדולות. להערכתנו, הר הבלוקצ'יין לא יוליד עכבר, אך הר הציפיות כיום כנראה גבוה מדי.

הכותבים הם, בהתאמה, שותף ומתמחה ב-PwC ישראל. הגורמים בכתבה עשויים להשקיע בני"ע ו/או מכשירים, לרבות אלו שהוזכרו בה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

בלוקצ'יין הוא "יומן" דיגיטלי וביזורי, שבו מתועדות עסקאות שבוצעו בשרשרת בלוקים. בכל בלוק חותמת זמן ולינק לבלוק הקודם, ולא ניתן לשנותם בדיעבד. בלוק נבדק ומאושר על-ידי המשתתפים במערכת, תהליך המייתר את הצורך בגורם מרכזי שיאשר את העסקאות

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

מגמה שלילית בת"א: המדדים יורדים 0.5% במחזור זעום

מניית ביוליין אר אקס צונחת בת"א בכ-30%, לאחר שצנחה ב-21% בנאסד"ק ביום שישי ● מניית אינטרקיור עולה ביותר מ-6% ● מזור רובוטיקה דיווחה על מהלך המו"מ שקדם לעסקה שבה נמכרה למדטרוניק ב-1.6 מיליארד דולר ● שפיר הנדסה דיווחה כי חברה בת שלה התקשרה בהסכם לביצוע עבודות ב"נמל הדרום אשדוד" בהיקף של 730 מיליון שקל

סטיב מנוצ'ין / צילום: שאטרסטוק

מדוע בוטל הביקור של שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין בחברת מובילאיי?

ל"גלובס" נודע כי מנוצ'ין היה אמור לבקר בחברת מובילאיי ולנסוע ברכב אוטונומי ברחובות ירושלים, אך הביקור בוטל לאחר שהתברר כי לחברה אין רכב אוטונומי משוריין, והשירות החשאי האמריקאי סירב להתיר למנוצ'ין לנסוע בירושלים ברכב רגיל

איציק בנבנישתי / צילום: יונתן בלום

אנטרופי ממליצה לאשר תגמול של 6.8 מיליון שקל למנכ"ל פרטנר, איציק בנבנישתי

בחברת הייעוץ למוסדיים מנמקים את חוות הדעת בכך שפרטנר הפחיתה את סכום ההקצאה לבנבנישתי ● עם זאת, להערכת אנטרופי, חבילת התגמול המקסימלית האפשרית למנכ"ל גבוהה ביחס לנושאי משרה מקבילים בחברות דומות מתחום הסלולר ● התגמול יינתן לבנבנישתי בארבע מנות, לתקופת הבשלה של ארבע שנים

סטיבן מנושין, שר האוצר האמריאי / צילום: ג'ייסון לי, רויטרס

מנוצ'ין וכחלון יודיעו היום על כוח משימה משותף למניעת כפל מס

מזכיר האוצר האמריקאי, שהגיע לישראל בסוף השבוע, פותח היום ביקור רשמי שיכלול ביקורים בחברות הייטק ישראליות מובילות ● כוח המשימה המשותף יטפל בסקירת האמנה למניעת כפל מס בין ארה"ב לישראל ומיפוי הסעיפים באמנה שיש צורך לעדכן

סונדאר פיצ'איי./ צילום:רויטרס

גוגל ליצרניות אנדרואיד: רוצות תחרות? שלמו לנו על השימוש באפליקציות

גוגל מגיבה להחלטת האיחוד האירופי לקנוס אותה ב-5 מיליארד דולר בגין פגיעה בתחרות במובייל ● לפי דיווחים החברה תגבה מיצרניות החומרה עד 40 דולר על כל סמארטפון שיימכר באיחוד האירופי ויכלול אפליקציות מתוצרתה ● הצעד הזה אמנם עומד בדרישות החוקיות - אך לא בטוח שלצרכנים יש סיבה לחגוג

מכללה או אוניברסיטה

"התקבלתי ללימודים באוניברסיטה, אבל בחרתי ללמוד במכללה"

306 אלף סטודנטים החלו השבוע את שנת הלימודים האקדמית, למעלה ממחציתם לומדים במכללות ● סדרת כתבות חדשה מנסה לענות על השאלה שכל סטודנט שואל את עצמו: "מה יצא לי מזה?" ● הפרק ראשון – "נטוורקינג"

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו, בוועדת החקירה בנושא האשראי ללוים הגדולים / צילום: הדס פורוש, פלאש 90

מנכ"ל בנק הפועלים בוועדת החקירה לטייקונים: "לא אתייחס ללווה ספציפי"

(עדכון) - הבוקר נפתחה הישיבה הראשונה של ועדת החקירה בנושא האשראי ללווים הגדולים ● יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, הטיח בבכירי בנק הפועלים: "קיים חשש כבד שהאשראי שהבנק העניק ניתן בשת"פ בין הבנק ללווים הגדולים תוך פגיעה במשק ובציבור; הגענו למסקנה שמערכת הבנקאות מאותרגת" ● מנכ"ל הפועלים, אריק פינטו: "מעל 99 שקל שהבנק נותן כאשראי חוזרים אליו"

מוטי בן משה / צילום:אניה בושמן

הבנקים לוחצים, והסכסוך בין משפחת גינדי למוטי בן משה עובר להליכים משפטיים

המגעים בין הצדדים סביב חובות קניון TLV לבנקים עלו על שרטון ● הגינדים פנו לבית המשפט המחוזי בת"א בבקשה למנות בורר לסכסוך עם שותפתם לבעלות על הקניון, רבוע כחול נדל"ן ● הנשיא אורנשטיין יקבע מי ינהל את הבוררות ומי יהיו הצדדים להליך

AccuWeather / צילום: SHUTTERSTOCK

לשמור ליום גשום: 7 אפליקציות מזג האוויר השימושיות ביותר

לקראת ימי הגשם הקרבים, הכירו את אפליקציות מזג האוויר שיספקו לכם את המידע הטוב ביותר: זו שכבר מותקנת לכם על הטלפון בלי שידעתם, זו שמספקת מידע מפורט קדימה, זו שמעדכנת כיצד מזג האוויר ישפיע על פעילות הספורט שלכם והאפליקציות שיספקו לכם המון מידע מועיל בחו"ל

הכפר הבדואי חאן אל אחמר / צילום: רויטרס

הקבינט אישר את דחיית פינוי חאן אל אחמר בכמה שבועות

הפינוי, שאמור היה להתבצע בימים הקרובים אחרי שהנושא עבר את כל משוכות בג״ץ, נדחה כדי שהממשלה תוכל למצות את המו״מ לביצוע הפינוי בהסכמה

ליאת אילון / צילום: איל יצהר

"אם נמשיך בצורה הזו, פנסיות לא יהיו לנו. לדור ה-X לא יישאר כלום, דור ה-Y בכלל במצב גרוע"

מסרים שליליים ביחס לגיל משפיעים על ההתנהגות, הביטחון העצמי ואפילו הבריאות, וגורמים להפנמת "תודעת זקנה" שעלולה להוביל למוות מוקדם ● חוקרת הגילנות פרופ' ליאת איילון מאוניברסיטת בר-אילן, שמובילה את המאבק לביטול גיל הפנסיה, מסבירה בראיון ל"ליידי גלובס" מה מסתתר מאחורי התיאור "צעיר ודינמי" במודעות הדרושים

איור עטיפת הספר

שופטת העליון שהפכה לסמל פמיניסטי וגיבורת תרבות ברשת

איך הפכה שופטת בית המשפט העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג לאייקון הפמיניסטי המשמעותי של ימינו, מה הקשר לראפר שנרצח בגיל 24, ולמה כל ליברלי צריך להחזיק אצבעות למצבה הבריאותי ● ראיון עם יוצרות הסרט התיעודי המדובר RBG, שחושף את סיפורה יוצא הדופן של האישה שנלחמה נגד אפליה מגדרית 40 שנה לפני MeToo וממשיכה לפורר את הפטריארכיה מבפנים

בלאגן משןק עכו / צילום:  אפיק גבאי

יעד נועז במסגרת הרנסנס של המטבח הערבי החדש: מסעדת "לוקס" בחיפה

עושה רושם שחובבי האוכל הערבי יכולים לציין לעצמם יעד חדש וקל להגעה, ובעיקר מגוון ומרתק ● משום שלצד האוכל המסורתי (יחסית) של רולא, עלאא מוסא ממש לא פוחד להעז ● ביקורת מסעדה

שדה התעופה באילת / צילום: שלומי יוסף

שדה התעופה באילת יחזור לפעילות ב-23:00

(עדכון) - הגשמים יצרו שלוליות גדולות על מסלול הנחיתה ● שתי טיסות לאילת הוחזרו לנתב"ג ולשדה דב ● רש"ת: "אנו קוראים לציבור הטסים להתעדכן בחברות התעופה על מועד טיסתם"

גיא מונסונגו / צילום: שלומי יוסף

פרשת עוקץ הנדל"ן של גיא מונסונגו: ביהמ"ש דחה את בקשתו לחזור בו מהסדר הטיעון

ביוני השנה הורשע מונסונגו בהונאת משקיעי נדל"ן בהיקף של כ-10 מיליון שקל, לאחר שהודה במסגרת הסדר טיעון בביצוע מספר רב של עבירות מרמה ● בהמשך ביצע "פליק-פלאק לאחור" וטען: "לא הודיתי מרצוני החופשי" ● ביהמ"ש: "ניסיון לבצע מקח וממכר לגבי הסדר שכבר אושר"

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

תוצאות מלאות מניסוי בריינסגייט: כמעט והגיעה ליעד

הניסוי הגדול והממושך הוביל בסופו של דבר לתוצאות גבוליות: בכלל הקבוצה לא ניכר הבדל אך במטופלים עם שבץ קשה (אחד היעדים העיקריים בניסוי) התוצאה קרובה מאוד לרף הרצוי ● בריינסגייט צפויה להגיש את המוצר לאישור על בסיס התוצאות הללו למרות שלא עמדו ביעדים

יוליה שמלוב ברקוביץ / צילום: שלומי יוסף

חידת יוליה: איך הפכה ח"כ שולית לשעבר לגורם שמסכל את המהלך שאמור היה להציל את הטלוויזיה

בסביבתה של יו"ר הרשות השנייה מתמוגגים: "יוליה ניצחה" ● בערוצים מבהירים: "אם שמאלוב-ברקוביץ' תודיע שהיא יורדת מהעץ והולכת לאשר את המיזוג, יהיה מיזוג" ● מה מניע את יוליה שמאלוב-ברקוביץ' לסכל את המהלך שאמור היה להציל את שוק הטלוויזיה הישראלי, והאם נתניהו אכן קשור - או רק צופה מהצד בהנאה? ● דוח G בעקבות ביטול המיזוג בין רשת לערוץ עשר

בנימין נתניהו וסטיבן מנוצ'ין / צילום: קובי גדעון / לע"מ

נתניהו למנוצ'ין: הלחץ על איראן יבלום את תוכנית הגרעין

נתניהו הודה למנוצ'ין הבוקר על ביקורו השני בישראל ועל הברית החזקה בינה לבין ארה"ב ● לדברי נתניהו הסכם הגרעין למעשה איפשר לאיראן לפעול בשני מסלולי תוקפנות במקביל: "חתירתה של איראן לארסנל גרעיני וחתירתה לארסנל קונבנציונלי ותוכניות ההשתלטות שלה על המזרח התיכון" ●  מנוצ׳ין ציין שהמטרה העיקרית שלו בביקור בארץ היא להתכונן עם ישראל לקראת השלב הבא של השבת הסנקציות נגד איראן

העיתונאי הנעדר ג'מאל חאשוקג'י / צילום: רויטרס

תומכי טראמפ: חאשוגי הוא אויב ישראל, היה ידיד של בין לאדן

על רקע מאמצי טראמפ לשמר את היחסים עם סעודיה לנוכח ביקורת מתעצמת בארה"ב ובאירופה על רציחת העיתונאי בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, מנהלים גורמים בימין האמריקאי קמפיין שמציג את חאשוגי כאנטישמי ואיסלמיסט רדיקלי ● "צייץ ב-2015 שהכותל המערבי נבנה ע"י מוסלמים"

30 שנה, 24 שעות / צילום: יחצ

בוקר וערב עם (ובלי) רביבה | ספר חדש של "רביבה וסיליה"

עשר שנים אחרי שיצאה אסופת הקינוחים של "רביבה וסיליה", רואה אור ספר המתכונים החדש: "30 שנה, 24 שעות" ● ביקורת