גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם כל בלוקצ'יין שווה זהב? בקצרה - ממש ממש לא

לפני שמצמידים תג מחיר מנופח לכל פעילות מבוססת בלוקצ'יין, יש לזכור ש"התואר" הזה כלל אינו סינרגטי לפעילותן של רבות מהחברות שמצמידות אותו לשמן - ולכן הוא אינו ערובה לשיפור העסקים או להנבת ערך

בלוקצ'יין / איור: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
בלוקצ'יין / איור: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בשיא בועת הדוט.קום נהרו משקיעים לחברות טכנולוגיה שהוסיפו "com." או "e-" לשמן, תוך התעלמות מנתונים בסיסיים, כגון היעדר רווחים או אפילו הכנסות, והביאו לזינוקים של מאות אחוזים בשוויין. התפוצצות הבועה בשנת 2001 מחקה 5 טריליון דולר מהשווקים.

בחודשים האחרונים, התופעה חוזרת במלוא הדרה: עשרות חברות שהוסיפו "בלוקצ'יין" לשמן או הכריזו על כניסה לפעילות בתחום, נוסקות מיידית. מרבית הזינוקים מתרחשים למרות שלמרביתן אין כוונה להטמיע בלוקצ'יין בעסקיהן הקיימים, אלא בעיקר כוונות עתידיות, ברובן עמומות, להיכנס להשקעות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים.

דוגמה בולטת היא Long Island Ice Tea, יצרנית תה קר, שמאז 2011 צברה רק הפסדים. שינוי שמה ל-Long Blockchain הביא לזינוק של 500% ביום מסחר, שהסתיים ב-183% בסופו. מיותר לציין שהבלוקצ'יין לא צפוי לשפר את טעם המשקאות או להגביר מכירות, אינו סינרגטי לפעילות החברה או לתחום התמחותה, וכניסה להשקעות בו כפעילות נוספת אינה מבטיחה דבר למשקיעים.

עם השם "בלוקצ'יין" מגיעה גם התנודתיות למניות החברות, וברוב המקרים הן חוות לאחר הזינוק תיקון מסיבי. לראיה, מניית Long Blockchain איבדה בשבוע כמעט מחצית מהעלייה שהשיגה. ייתכן שעצם ההכרזה על כניסה לבלוקצ'יין גוררת ביקושים ממכונות המזהות את הטרנד, ומוכרות לאחר העליות למשקיעים שנכנסו מאוחר.

בלוקצ'יין אינו "תרופת פלא" לשיפור עסקים ולהנבת ערך למשקיעים. אך כיצד ניתן לזהות חברות שבאמת מתאימות ליישום בלוקצ'יין, ולהבדילן מחברות ש"רוכבות על הגל" ללא ביסוס עסקי?

כדי שבלוקצ'יין יהווה פתרון אפקטיבי לחברות, צריכים להתקיים בעסקיהן - או בחלק רלוונטי מהם - המאפיינים המרכזיים המובאים להלן.

1) צדדים רבים משתפים ומעדכנים מידע, ויכולים ליהנות משקיפות מלאה (בבלוקצ'יין ציבורי) או חלקית (בבלוקצ'יין פרטי) במערכת. שרשרת אחת יכולה לשמש מספר חלקים בארגון או מספר ארגונים במקביל, ללא שליטה של אף צד.

2) המשתתפים זקוקים לאמון ולאימות שהפעולות תועדו ואושרו, אך אינם זקוקים לגורם מרכזי אחראי (בדרך יתקיים במערכות סגורות של ארגונים). ביטול הגורם המתווך מאפשר להפחית מורכבות, לקצר תהליכים ולמזער עלויות.

3) קיצור זמני עסקאות: מרכיב התלוי בפרוטוקולים בבסיס הבלוקצ'יין. בעוד שלביטקוין זמני המתנה יחסית ארוכים כיום, טכנולוגיות בלוקצ'יין חדשות יוכלו לאפשר אישור עסקאות מהיר.

4) צורך ברישום קבוע ובלתי הפיך - בניגוד לפלטפורמות קיימות שבהן המשתמשים מחזיקים בעותקים קשיחים, בלוקצ'יין מייתר זאת כמערכת דיגיטלית מבוזרת ומוצפנת, ויכול להועיל בהפחתת תהליכים בירוקרטיים גוזלי זמן ומשאבים.

5) אפשרות לעיבוד מידע רב באופן מתוחכם ויעיל, כגון שימוש בחוזים חכמים.

המרוויחים הפוטנציאליים

לצד הצורך בהתאמה ספציפית של עסקים לבלוקצ'יין, הסיכון העיקרי לחברה שלא תשכיל לאמץ בלוקצ'יין במקום שבו הוא מתאים ומייעל תהליכים, הוא שתמצא עצמה נדחקת על-ידי חברות שכן יעשו זאת.

סביבתו הטבעית ביותר של הבלוקצ'יין היא התעשייה הפיננסית. מעבר ליישומים במערכת הבנקאית, ישנן אפשרויות יישום עצומות נוספות שקורמות כיום עור וגידים. לדוגמה, בדצמבר הפכה בורסת ASX האוסטרלית לבורסה הגדולה הראשונה שאימצה בלוקצ'יין לצורכי סליקה ורישום החזקות בניירות ערך.

תעשיות נוספות שעשויות להרוויח ממעבר לבלוקצ'יין הן שירותים ממשלתיים, בריאות, נדל"ן, אנרגיה, מסחר קמעוני, תיירות וחקלאות. לדוגמה, שירותים שבהם יש צורך במרשם ציבורי או פרטי למניעת הונאות או כפילויות של בעלות, כגון הרישום בטאבו. בעוד שכיום התהליך מצריך ניירת מרובה, בירוקרטיה מייגעת ועלויות גבוהות - העברת רישומי הבעלות על גבי בלוקצ'יין, נוסף על נטרול הבעיות לעיל, יכולה להועיל גם במניעת רישום כפול או אי-רישום. מדינות רבות כבר נמצאות בתהליכי פיתוח מתקדמים של העברת רישומי מקרקעין לבלוקצ'יין.

דוגמה רלוונטית נוספת היא תעשיות החשופות להלבנת הון ומימון טרור, כגון תעשיית היהלומים. חברת Everledger פועלת בתחום ומאבטחת למעלה ממיליון יהלומים תוך פחות משנתיים מהקמתה, תוך יצירת "דרכון דיגיטלי" לכל יהלום, העוקב אחר הבעלות עליו ומבטיח מסחר נקי מהונאות ומכסף שחור.

תהליך רלוונטי נוסף הוא בחירות. כמעט 100 שנים אחרי המשפט האלמותי של סטלין ש"הבוחרים לא מחליטים, אלא סופרי הקולות", חברת Follow my Vote מתכננת הקמת פלטפורמת בלוקצ'יין לספירת קולות, שתסייע במניעת זיופים, ותאפשר תוצאות מהירות ומדויקות יותר, תוך חיסכון משמעותי בעלויות.

שירותים הדורשים זיהוי פיזי גם כן עשויים לעבור לבלוקצ'יין, כדי לאפשר הוכחת זהות ללא פנים.

אתגרים באימוץ בלוקצ'יין

עם זאת, עצם המעבר לבלוקצ'יין עשוי לטמון בחובו אתגרים משמעותיים. ראשית, יש צורך בהוכחה ובהבטחה של רמת אבטחה גבוהה במערכת, במיוחד בעידן של מתקפות סייבר מתוחכמות, תוך שימור יעילות ומהירות המערכת. מאידך, הצפנת הנתונים טרם אחסון על גבי הפלטפורמה עשויה להגביר אבטחה ומהימנות, אך לפגוע בשקיפות ובמהירות השלמת העסקאות. נדרש למצוא את האיזון הנכון בתכנון המערכת.

שנית, אין כרגע כל מסגרת רגולטורית מוסדרת כדי לקבוע מהם הסטנדרטים המקובלים בעסקאות אלו. תהליך ההטמעה ידרוש תמימות דעים בין מקימי הפלטפורמה בנוגע ליצירת כללים מוסכמים ללא גורם חיצוני המסדיר זאת.

שלישית, יש לבחון את האינטגרציה של טכנולוגיית הבלוקצ'יין עם טכנולוגיות ומערכות קיימות בחברה, כשדרוג, תחליף או תוסף משמעותי. מהפכת בלוקצ'יין מוצלחת כרוכה בסינרגיה רבה ככל הניתן עם המערכות הקיימות.

לבסוף, כיום הבלוקצ'יין הנפוץ ביותר, שבבסיס הביטקוין, גוזל רמות אסטרונומיות של חשמל, בעיקר בשל פרוטוקולים ישנים המחייבים "Proof of Work", קרי הוכחה שהועמדו משאבים לפתרון משוואות מסובכות. מה גם, שרוב החשמל "מתבזבז", שכן הבלוק שייווצר לבסוף הוא של הכורה שפתר ראשון את המשוואה, והשקעת האחרים ירדה לטמיון. כיום יש מנגנונים אחרים במקום ה-POW, חסכוניים יותר בחשמל.

לצד השימושים הפוטנציאליים הרבים, "לא כל הבלוקצ'יין זהב". בחלק מהמקרים הטכנולוגיה מאפשרת ייעול וקיצור תהליכים בתחומים צרים וצדדיים בכלכלה, שאינם טומנים בחובם מקורות הכנסות ורווח משמעותיים. גם כאשר בלוקצ'יין יכול לשמש "בליבת הפעילות", בחלק ניכר מהמקרים יהיה מדובר בשיפור או בייעול תהליכים, אך לא בהכרח במקור רווח משמעותי נוסף. ראוי להביא זאת בחשבון לפני שמצמידים תג מחיר מנופח לכל פעילות מבוססת בלוקצ'יין.

נקודה נוספת נוגעת לפרקטיות הטמעת הבלוקצ'יין בתעשיות הרלוונטיות, כעשר שנים לאחר המצאתו. יש הטוענים שתהליך כה משמעותי עשוי לקחת עשרות שנים, ושהמהפכה רק בראשיתה. מאידך, ניתן היה לצפות לשימושים פרקטיים רבים יותר בבלוקצ'יין בתעשיות הרלוונטיות, דבר המעיב על ישימות הטכנולוגיה בקנה מידה נרחב ועל הפוטנציאל המקווה.

כיום, למרות יישומים מוגבלים במערכות סגורות של ארגונים מסוימים, וניסיונות לשתף פעולה ביישומים מערכתיים וחוצי-ארגונים, הטכנולוגיה טרם יושמה באופן נרחב בין גופים שונים ובכמויות נתונים גדולות. להערכתנו, הר הבלוקצ'יין לא יוליד עכבר, אך הר הציפיות כיום כנראה גבוה מדי.

הכותבים הם, בהתאמה, שותף ומתמחה ב-PwC ישראל. הגורמים בכתבה עשויים להשקיע בני"ע ו/או מכשירים, לרבות אלו שהוזכרו בה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

בלוקצ'יין הוא "יומן" דיגיטלי וביזורי, שבו מתועדות עסקאות שבוצעו בשרשרת בלוקים. בכל בלוק חותמת זמן ולינק לבלוק הקודם, ולא ניתן לשנותם בדיעבד. בלוק נבדק ומאושר על-ידי המשתתפים במערכת, תהליך המייתר את הצורך בגורם מרכזי שיאשר את העסקאות

עוד כתבות

משרד המשפטים / צילום: תמר מצפי

סיבות טובות לדאגה: 5 נקודות על דוח הסנגוריה הציבורית

מדוע הארץ לא מזעזעת מדו"ח הסנגוריה הציבורית שפורסם אתמול? האם ישראל הופכת למדינת משטרה ואיך חוק הפייסבוק קשור לזה ● פרשנות 

צוות זוז / צילום: יח"צ

ענקית הפינטק PayU רוכשת את פלטפורמת התשלומים ZOOZ

גורמים בשוק מעריכים כי סכום העסקה לרכישת פלטפורמת התשלומים הישראלית עומד על 80-90 מיליון דולר

שלט טלוויזיה עם לחצן מובנה של נטפליקס / צילום: Harry Wedzinga, שאטרסטוק

הכול או כלום: נטפליקס תהפוך למעצמה או תפשוט את הרגל?

היא שורפת מזומנים בקצב מסחרר, מגייסת חוב והון והרבה ממנו וטועה בתחזיות - בשבוע שעבר זה היה בפעם השלישית בעשרת הרבעונים האחרונים ● בתגובה הפילו המשקיעים הסקפטיים את המניה, מה שהאט את המומנטום החזק של ענקית המדיה ● האם נטפליקס מתקרבת למיצוי הפוטנציאל שלה?

חיים כצמן - גזית גלוב / איל יצהר

גזית גלוב תגייס 250 מ' שקל באמצעות ניירות ערך מסחריים

החברה קיבלה דירוג P-1 מחברת מידרוג, הדירוג הגבוה ביותר לתקופה של עד שנה

רונן סמואל / צילום: יחצ

שכר מנכ"ל קורנית החדש: 110 אלף שקל בחודש

רונן סמואל יחליף בעוד מספר ימים את גבי זליגסון, לאחר 4 שנים בתפקיד המנכ"ל ● שכרו זהה לזה של קודמו, וכן יהיה זכאי לבונוס של עד 7 משכורות חודשיות בכפוף לעמידה ביעדים, ולמניות חסומות בסך 700 אלף ד'

מפגינים בתל אביב / צילום: אבשלום ששוני

ניצלו את המחאה: המפלגות הציבו דוכנים להתפקדות

נציגי המפלגות סירבו לפנות הדוכנים ● טענו שהח"כים מטעמם נאבקים עבור זכויות הקהיליה במשך שנים

אלון קסטיאל, יום הולדת 40 לעברי לידר / צילום: יחצ

4 שנים ו-9 חודשי מאסר לאלון קסטיאל בגין שורת עבירות מין

איש הנדל"ן וחיי הלילה הורשע במסגרת הסדר טיעון בניסיון אונס, מעשה מגונה בכוח, מעשה מגונה והטרדה מינית ● השופטים: "תמונת עבריינותו המינית של קסטיאל איננה חד-פעמית"

מפעל מנועי בית שמש / צילום: אריאל ירוזולימסקי

מנועי בית שמש תייצר מוצר חדש עבור MTU בכ-53 מיליון דולר

מדובר בהרחבה השלישית להסכם מסגרת ארוך טווח שנחתם בין שתי החברות בשנת 2017 ● סך היקף הסכם המסגרת צפוי לעמוד על כ-130 מיליון דולר

מתקנים של מספנות ישראל בנמל חיפה./ צילום: פאול אורלייב(

מנכ"ל נמל חיפה יוצא לחופשה כדי להתמודד על ראשות חיפה

דירקטוריון הנמל מינה כממלאי מקום למנכ"ל מנדי זלצמן את סמנכ"ל הכספים מטי ווטרו לחציה הראשון של תקופת חופשה ואת סמנכ"ל התעפול דוד כהן לחציה השני

טראמפ ופוטין מפגישתם אמש / צילום: קווין לאמרק, רויטרס

דונלד טראמפ הוא הנשיא הבלתי חזוי: התרחיש הסורי

עוד לפני שנבחר, דונלד טראמפ הבטיח להפתיע ● איש אינו צריך לדעת מה הוא מתכוון לעשות. הוא עמד בהבטחה ● על מה הוא דיבר עם פוטין בעניין סוריה/ישראל/איראן? לראשי מערכת הביטחון של ארה״ב אין מושג ● ממילא גם לא לישראל ● זה הזמן לקצת עצבנות קונסטרוקטיבית

עו"ד בני נהרי / ליאור מזרחי

עורך הדין הפלילי בני נהרי הלך לעולמו ביום א', בגיל 72

עו"ד שרון נהרי: "משפטן מבריק מעורכי הדין המובילים בישראל ומאבני היסוד של המשפט הפלילי בישראל. מי שהכיר אותו מקרוב ידע שבני היה מיוחד" ● לפני כשנה, ב-14 ליוני 2017, הלכה לעולמה בתו, עו"ד קרן נהרי, לאחר שהתמודדה שנים רבות עם מחלת הסרטן

יורם נוה / צילום: תמר מצפי

מתיחות בכלל ביטוח בין המנכ"ל החדש יורם נוה לקודמו

"גלובס" חושף את הפאזל הניהולי החדש של כלל ביטוח, ללא רוב הבכירים שהביא עמו המנכ"ל הקודם איזי כהן ובהם ענת לוין, צ'יקו זכריה ולימור דנש

פסח ברנט / צילום: רוני שיצר

שניב במו"מ למכירת מבנה באופקים לקרן מניבים בכ-50 מ' ש'

אם העסקה תצא לפועל כמתוכנן היא צפויה להניב ליצרנית הנייר רווח הון של כ-10 מיליון שקל ● שניב תתחייב לשכור את המבנה ל-15 שנה עם שתי אופציות להארכה

הפגנת השוויון בכיכר רבין / צילום: מור שובבו

הקהילה הגאה וקהילת ההייטק הוכיחו לממשלה שהן לא קישוט

נתניהו ושריו יודעים להתגאות כלפי חוץ בסטארט-אפ ניישן ובמצעדי הגאווה, בניסיון להחביא את החקיקה החשוכה והמפלה שהם מקדמים ● הימים האחרונים הציגו תגובת נגד משולבת, חזקה ומרגשת

יוסי דסקל שמואל פלדל ושרון קדמי / צילום: שלומי יוסף

“אם רק המחיר קובע ולא האיכות, ברור שהסינים יזכו במכרזים”

"גלובס" כינס יחד את שלושת המנכ”לים של בומברדייה, אלסטום וסימנס בישראל, חברות תשתיות התחבורה הגדולות בעולם • הם מתריעים מפני הסכנות הכרוכות במעורבות של חברות סיניות בבניית תשתיות חיוניות, ובטוחים שבעתיד כולנו נשלם על זה • בנוסף, הם מדברים על הביורוקרטיה המתישה ועל הסיכוי לפתור את בעיות התחבורה בישראל

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

חברת החשמל פותחת את התחרות לרכישת אלון תבור

קריאה למשקיעים שהפיצה היום חברת החשמל פותחת את התחרות על רכישת תחנת הכוח החברה צריכה למכור את התחנה עד דצמבר 2019 ובהמשך תפרסם את הערכת השווי שלה

אפליקציית הכרויות/ צילום:

מה לאהבה ולזה? החברה הכוחנית שהשתלטה על שוק הדייטינג

אהבה באוויר? חישבו שנית: מתוך 4 מיליארד דולר בשנה שמגלגל שוק ההיכרויות המקוון, שליש מגיעים ללפיתת התמנון של קבוצת מאטצ'.קום, שברשותה אפליקציות כמו OK קיופיד וטינדר ● הכרזתה של פייסבוק כי תכנס לזירה זו אמנם נענתה בחיוך רגוע, אך בפועל החברה הפכה לבולדוזר עצבני שרוכש, מאיים ודורס כל מתחרה אחרת

איתמר דויטשר - מנכ"ל אלקטרה בע"מ / יח"צ

מנכ"ל אלקטרה מכר את מניות החברה ב-6.5 מיליון שקל רווח

איתמר דויטשר ניצל את העליות האחרונות במניה כדי למכור 0.5% מהון החברה תמורת 15 מיליון שקל

איל בן-דב בדיון על הסרת העיקול / צילום: שלומי יוסף

ההסדר המתגבש בטאו: מחזיקי האג"ח ימחקו 200 מיליון שקל

לפי ההסכם, מחזיקי האג"ח של חברת ההשקעות צפויים לקבל 105-113 מיליון שקל מבנק לאומי ובן דב ● ההסדר הושג במסגרת גישור

שדה דב / צילום: תמר מצפי

מחר דיון נוסף בתוכנית שדה דב בוועדה המחוזית תל אביב

מדובר בדיון להפקדה בתוכנית המקורית שיזמו העירייה והמדינה עם היצע אפשרי של 16 אלף יחידות דיור ● תוכנית זו מנוגדת לתוכנית אחרת שאושרה לאחרונה בעיריית תל אביב המכונה "חלופת חולדאי" ומציעה בינוי של 8,000 יחידות דיור בלבד והותרת שדרה התעופה במקומו ● במקביל, עתירה שהגישו נציגי בעלי הקרקע במתחם לבית המשפט הטוענת להפרת ההסכם מול המדינה, חושפת כי עמדת המדינה הרשמית היא נגד חלופת חולדאי