גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יש פוטנציאל להפקה זולה של נפט במים רדודים בארה"ב"

ג'ון סייטס, השותף של דלק בקידוחים שיבוצעו במפרץ מקסיקו: "ניתן לפתח ולהפיק נפט כיום בעלות של 10 דולרים ואפילו כ-5 דולרים לחבית"

קידוחי נפט/ צילום: רויטרס
קידוחי נפט/ צילום: רויטרס

החוזים על הנפט ביצעו ראלי מרשים בחצי השנה האחרונה, ומחירה של חבית נפט מסוג WTI (מערב טקסס) זינק מ-46 דולר באמצע 2017, לכ-64 דולר כיום, מהלך עלייה של כ-40%. מאז פברואר 2016, אז עמד מחיר חבית בשפל של 30 דולר, הכפיל הנפט את מחירו.

במקביל להתאוששות במחיר נרשמה התאוששות גם בפעילות תעשיית האנרגיה בארה"ב, שכן פרויקטים רבים שלא היו כדאיים, או שהיו גבוליים מבחינת הרווחיות שלהם במחיר של 30-40 דולר לחבית, חזרו להיות כלכליים והותנעו מחדש. כך, בשנה האחרונה חלה עלייה דרמטית של כ-280 במספר אסדות הנפט הפעילות בארה"ב, לרמה של 939 אסדות בשבוע האחרון.

למרות השיפור בתנאי המאקרו, חברות אנרגיה קטנות ובינוניות עדיין מתקשות להשיג מימון לפרויקטים שונים, כך שחברות ישראליות יכולות לנצל את המחסור במזומנים וקשיי המימון ולהיכנס לפעילות בארה"ב, בין השאר במפרץ מקסיקו, שם קיימת תשתית מפותחת של קידוחים והולכת נפט וגז טבעי, מה שמוריד כמובן את עלויות ההולכה וההפקה במקרה שיש תגלית כלכלית.

הראשונה שעשתה זאת, לפני מספר חודשים, הייתה נאוויטס של גדעון תדמור, ובשבוע שעבר הכריזה גם קבוצת דלק של יצחק תשובה על השקעה של כ-50 מיליון דולר בשני קידוחים ראשונים במפרץ מקסיקו. דלק תספק את מרבית המימון (90%) לשני הקידוחים הראשונים (מתוך תשעה פוטנציאליים שעליהם קיבלה זכויות) תמורת 75% מהזכויות בקידוחים (אם הם יוכרזו כתגליות כלכליות). לדלק יש הסכם אסטרטגי לשיתוף-פעולה עם החברות Gulfslope Energy (שתבצע את הקידוחים) ו-Texas South.

יהונתן שוחט, אנליסט בלידר שוק הון, ציין בעקבות העסקה כי "הכניסה של קבוצת דלק לפעילות במפרץ מקסיקו נעשית באופן מידתי ושקול, דבר שבא לידי ביטוי באופי ההסכם, אשר מגביל את גובה ההשקעה, ובאופי הנכסים (מים רדודים), עם פוטנציאל לאפסייד משמעותי".

אם כן, מהו הרציונל שמאחורי שיתוף-הפעולה, ומה צפוי בהמשך? את זה מסבירים בריאיון ל"גלובס" ג'ון סייטס (John Seitz), יו"ר ומנכ"ל חברת Gulfslope Energy, עידן וולס, משנה למנכ"ל קבוצת דלק ומנכ"ל קבוצת תשובה, ויוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים.

סייטס הקים ביחד עם השותפים שלו את גאלפסלופ אנרג'י לפני כשש שנים, ביחד עם צוות בעל ניסיון רב-שנים בחיפושים ובקידוחי נפט וגז במפרץ מקסיקו ובאזורים אחרים בעולם, כמו ברזיל ואנגולה.

"בשנים האחרונות התפתחו טכנולוגיות סייסמיות חדשניות שמאפשרות לגלות מרבצי נפט וגז בעומקים רדודים יחסית, שלא נחקרו ופותחו בעבר. זאת כמובן לצד דיוק הרבה יותר טוב במציאת מאגרים פוטנציאליים במים עמוקים יותר. לדעתנו יש הרבה הזדמנויות במפרץ מקסיקו שעדיין לא נוצלו, ואנחנו מתכוונים בשנים הקרובות לחפש נפט וגז באזור הזה, מכיוון שאנו מעריכים שיש סיכוי טוב למצוא שם תגליות גדולות", אומר סייטס.

- מה העלות של הקידוחים?

"עלות של קידוח בעומק רדוד היא בערך 4 מיליון דולר, ועבור הקידוח השני, העמוק יותר, היא עומדת על כ-35-40 מיליון דולר. לקידוח העמוק יותר שאנחנו מתכננים יש פוטנציאל לתגלית ממש גדולה של נפט וגז".

- מה העלות במונחי חבית נפט, במקרה של תגלית?

"על סמך הסקרים שערכנו, והטכנולוגיה שקיימת, אנחנו מעריכים שניתן לפתח ולהפיק נפט כיום בעלות של 10 דולרים ואפילו של כ-5 דולרי לחבית. העלות הרבה יותר נמוכה במים רדודים של כ-130 מטר, לעומת קידוחים במים עמוקים. אצלנו העלות תהיה נמוכה בכ-80% לעומת קידוחים במים עמוקים. זאת על סמך הערכות ובדיקות שלנו בנוגע לגודל המאגרים הפוטנציאליים בקידוחים שלנו".

- זה מאוד נמוך.

"נכון. העלות שלנו תעמוד על כ-100 אלף דולר ליום קידוח לעומת כ-400 אלף דולר ליום בקידוחי מים עמוקים. וגם לאחר מכן, אם נמצא תגלית נפט גדולה וכלכלית, העלות של הצבת פלטפורמת הפקה תהיה הרבה יותר נמוכה לעומת קידוחים במים עמוקים, גם בגלל התשתיות שכבר קיימות באזור".

סייטס עבד בשנים 1977-2003 בחברת האנרגיה אנאדרקו פטרוליום (Anadarko Petroleum Corp) כאחראי על פעילות החיפושים של החברה וכמנכ"ל החברה. עד היום השקיעו סייטס והשותפים שלו בגאלפסלופ כ-50 מיליון דולר מכספם האישי, בחיפוש וברכישה של זיכיונות במפרץ מקסיקו.

לפי הודעת דלק, על פי דוח משאבים שקיבלה מחברת הייעוץ הבינלאומית NSAI, בשני הקידוחים הראשונים שבהם תשתתף הקבוצה ("טאו" ו"קנו"), קיים פוטנציאל חזוי של כ-130 מיליון חביות שווה ערך נפט, וסיכויי הצלחה גיאולוגית גבוהים יחסית של 48%-77% ב"קנו" ושל 40%-50% בקידוח "טאו".

"להנפיק הפעילות הבינ"ל של דלק"

קידוח "קנו" יבוצע בשכבה רדודה (מעל שכבת מלח במקום, בעומק של כ-1,500 מטר) ו"טאו" בשכבה עמוקה מתחת לשכבת המלח, לעומק של כ-6,000 מטר. בהנחה שתהיה תגלית משמעותית, פוטנציאל ההכנסות עשוי להגיע עד למיליארד דולר.

הקידוחים יבוצעו בשלבים ובאופן הדרגתי, ויוחלט על קידוחים נוספים בהתאם לתוצאות של הקידוחים הראשונים.

- פעם ראשונה שאתם עובדים בשת"פ עם חברה ישראלית?

סייטס: "כן. יש היום הרבה מאוד פוטנציאל להפקת נפט בקידוחי מים רדודים בארה"ב, עם סיכוי להשגת תשואה גבוהה מאוד על ההון. ולזה צריך כמובן להוסיף את הורדת מס החברות האחרונה של ממשל טראמפ, שתורמת כמובן לכל התעשיות, ובעיקר לתעשיות הדורשות השקעות הון גדולות".

- מתי אתם צפויים להתחיל בקידוחי אקספלורציה?

"אנחנו מאמינים שנהיה מוכנים להתחיל בקידוח באמצע 2018. הקידוח הראשון לעומק הרדוד צפוי להימשך כשבועיים, והשני כשלושה חודשים, ולאחר מכן נוכל לפרסם תוצאות ראשוניות".

- בכמה ירדו עלויות הקידוחים בשנים האחרונות?

יוסי אבו: "בעשרות אחוזים. שוב, בגלל שמדובר בעומק רדוד, סביב 100-150 מטר, נשתמש באסדה מסוג 'ג'ק אפ', שיושבת על ארבע רגליים שניתן להרים או להוריד אותן, בעלות של 100 אלף דולר ליום. לפני שלוש שנים היא עלתה 250-300 אלף דולר ליום. אז כן, יש ירידה משמעותית מאוד בעלויות הקידוחים בשנים האחרונות, לצד פוטנציאל עצום בקידוח "קנו" הראשון שלנו, וביחד עם הקידוח השני - אפשר פוטנציאלית להגיע להכנסות של כמיליארד דולר או יותר, בהנחה של 50 דולר לחבית נפט".

- איך הגעתם דווקא לעסקה הזאת?

עידן וולס: "בחנו הרבה עסקאות, ולבסוף החלטנו על רכישת נכסים שנמצאים בסמוך לתשתיות קיימות מפותחות מאוד. אנחנו מאזנים כאן בין אינטרסים שונים, ומפזרים סיכונים.

"לצד השקעה לא גדולה יחסית, יש כאן פוטנציאל גדול מאוד לתגליות נפט וגז כלכליות משמעותיות, כך שאנחנו ממשיכים לפתח את הפעילות הבינלאומית של הקבוצה, ביחד עם שיתוף-פעולה אסטרטגי עם מנהלים בארה"ב, שיש להם ניסיון מצטבר של עשרות שנים בחיפושים ובקידוחי נפט בארה"ב. בהמשך הדרך אנחנו מתכננים להנפיק את פעילות החיפושים הבינלאומית של דלק באחת הבורסות בחו"ל.

"לצד הפעילות הבינלאומית של קבוצת דלק בים הצפוני, באמצעות החברות איתקה ופארו, מדובר כאן בעסקה אסטרטגית חשובה לקבוצה, שמבססת את פעילותנו בשווקים הבינלאומיים, כחלק מהרצון להנפיק את פעילות האנרגיה של הקבוצה בחו"ל".

מחיר חבית נפט

עוד כתבות

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של סדר גודל של כ-20% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

שי נוביק/ צילום: איל יצהר

יזם הביוטק שי נוביק לקח חברה כושלת והפך אותה לסיפור הצלחה. עכשיו חוזר לסיבוב נוסף

זו הפעם השנייה שיזם הביוטק שי נוביק לוקח חברה כושלת, יוצק אותה לשלד בורסאי ומנסה להוציא אותה מהבוץ ולגרום למשקיעים להאמין בפתרון הרפואי שהיא מפתחת ● זה הצליח לו עם פרולור והורמון הגדילה – האם הוא יצליח עם אנלייבקס והתרופה לתגובה קטלנית של המערכת החיסונית?

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

אנדרו אביר: "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד ד', אין לנו שום בעיה לרכוש את כל הסכום"

על רקע לחצי הייסוף הצפויים מכניסתה של ישראל למדד ה-WGBI, בבנק ישראל מרסנים את הציפיות להתחזקות השקל, לצד המשך גל רכישות המט"ח בשוק מאז הודעת הריבית האחרונה

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן מגדילה את הפער, אבל עדיין לא תצליח להקים ממשלה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

בכיר במשרד הבריאות: "אין מישהו במערכת שיכול להחליף את רוטשטיין"

אינסידנט שהתרחש באירוע התרמה להדסה בארה"ב הביא למכתב דרישה של ארגון נשות הדסה, שבו הן דורשות להדיח את רוטשטיין ● גורמים במשרד הבריאות ציינו כי לא בטוח שלמכתב יש תוקף משפטי כלשהו, לאור העובדה שהארכת הכהונה כבר אושרה

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

זאב ביילסקי / צילום: משה מילנר - לע"מ

נפתר זמנית משבר מכוני הבקרה בענף הבנייה

בשעות שלפני פיזור הכנסת אמש ניסו ראש מטה הדיור זאב ביילסקי וסגן שר האוצר איציק כהן, להכניס סעיף לצד פיזור הכנסת שיאריך את הפטור מביקורת במכוני בקרה, מעבר לינואר 2020 ● לבסוף נקבע שוועדה זמנית שתוקם תטפל בנושא

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות