גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם יו"ר לשכת השמאים מסילתי העביר למשרדו עבודות פרטיות?

השמאי רן וירניק טוען במכתב ללשכה כי חלק מהפניות שמגיעות ליו"ר לצורך מינוי שמאי מומחה, לא עוברות לשמאים החברים בארגון

חיים מסילתי / צילום: אילל יצהר
חיים מסילתי / צילום: אילל יצהר

סערת רוחות בלשכת שמאי המקרקעין בישראל, בעקבות מכתב תלונה נגד יו"ר הלשכה חיים מסילתי, שנמסר בסוף השבוע שעבר לבית הדין למשמעת של הלשכה. את התלונה הגיש שמאי המקרקעין רן וירניק, בתמיכת מספר שמאים בכירים - כך נודע ל"גלובס".

וירניק, שהיה אחד השמאים המכריעים המובילים בענף ויו"ר הלשכה בשנים 2003-2008, טוען בתלונתו כי נודע לו שפניות של אזרחים אל הלשכה לצורך מינוי שמאי מומחה, אשר הגיעו לכתובתו הפרטית של מסילתי, "אינן מועברות ללשכה לצורך מינוי בהתאם להוראות תקנון הלשכה". וירניק מתייחס למידע שהועבר בין חברי הלשכה בשבועות האחרונים, לפיו יש אי סדרים באופן חלוקת המינויים וכי מסילתי הציע את משרדו הפרטי לטיפול בכמה פניות כאלה.

מדובר בפניות של אזרחים ללשכה במקרים שיש ביניהם חילוקי דעות או אי בהירות בענייני שווי של מקרקעין - למשל רוכשים וקונים של נכסים או יורשים של נכסים. בדרך כלל מדובר בבקשה ללשכה למינוי מומחה באמצעות המוסד ליישוב סכסוכים של הארגון, לצורך קביעת שווי שוק של נכסים.

בכל שנה יש עשרות פניות כאלה של אזרחים, שחלקן מגיעות ישירות למשרדי לשכת השמאים וחלקן מגיעות לכתובתו הפרטית של יו"ר הלשכה. היו"ר אמור להעביר את הפניות המגיעות אליו לוועדת המינויים של הלשכה, לצורך חלוקת העבודות. החלוקה נעשתה עד כה לפי סדר הא"ב של שמות השמאים, או בהתאם לבקשות ספציפיות של הפונים. על פי התקנון, שמאי שקיבל מינוי כזה צריך להפריש 15% משכר-הטרחה שלו לטובת לשכת השמאים.

במסמכים שהועברו לאחרונה בין שמאים והגיעו לידי "גלובס", מדובר על יזם נדל"ן, שבעקבות פנייה שלו ללשכת השמאים למנות מומחה להערכת נכס בפרויקט דיזנגוף סנטר, הוא קיבל טלפון מהיו"ר מסילתי ובו הציע מסילתי לבצע בעצמו את העבודה. במקרה אחר, שבו קבוצת יורשים פנתה למסילתי לצורך מינוי שמאי מטעם הלשכה להערכת שווי שוק של מספר נכסים - קיבלו אלו הצעות מחיר ממשרדו הפרטי של מסילתי ובחתימתו.

וירניק דורש כי בית הדין של הלשכה "ייתן צו ביניים המונע מיו"ר הלשכה מסילתי לכהן בתפקיד, וימנה לו ממלא מקום עד גמר בירור תלונה זו". וירניק מנמק דרישה זו במקרה קודם של תלונה שהוגשה נגד השמאי יגאל אברמוב, אז החליט בית הדין לעכב את מינויו של אברמוב לתפקיד יו"ר ועדת הביקורת של הלשכה עד לבירור התלונה.

עוד דורש וירניק במכתבו, כי מסילתי, שנבחר לתפקיד יו"ר הלשכה במארס 2017, יעביר לחברי הלשכה פירוט מלא של המינויים שלא הועברו למינוי מומחה בהתאם לתקנון, ואת שמות השמאים שמסילתי מינה, בין שמינה את עצמו ובין שמינה אחרים.

"הייתי יו"ר הלשכה שתי קדנציות", אמר וירניק ל"גלובס", "ומעולם לא העליתי על דעתי לרגע אחד לקחת את המינויים למשרד שלי". בפייסבוק כתב וירניק: "בלי שום קשר לתקנון והנורמה של המשטר הנוכחי לרמוס אותו, אותי מטרידה המתמטיקה. הממוצע של השנים האחרונות הוא כ-60 מינויים של מומחים בשנה. לפי הפרסום בכנס האחרון של הלשכה, הקצב הנוכחי הוא כ-20 בשנה. זה אומר שכמה עשרות מינויים מחולקים שלא דרך מנגנון הלשכה".

בתגובה לשאלות שהופנו למסילתי, נמסר מלשכת שמאי מקרקעין: "מאז שנבחר יו"ר הלשכה הנוכחי לתפקידו לא בוצעה על ידו אף שומה בגין פנייה שהגיעה אליו כיו"ר. מבדיקה שערך יו"ר ועדת המינויים בלשכה נמצא כי בשנת 2017 נתקבלו בלשכה כ-45 פניות מעל לממוצע השנתי, 39 הועברו למשרדי הלשכה ו-6 פניות שהגיעו ישירות ליו"ר הועברו ללשכה.

"בגלל שיטת הדיווח באסיפה הכללית, בסופו של דבר מוצגים לחברים כ-60 מקרים שטופלו, כשבפועל מדובר על כ-30 פניות בממוצע. אין ממש בטענה כי מספר הפניות שהגיעו לוועדה פחת ב-2017, ולמעשה הנתונים מצביעים על מגמה הפוכה".

עוד כתבות

הנוער העובד והלומד - מחאת תנועות הנוער / צילום: הנוער העובד והלומד

מחאת תנועות הנוער עולה שלב: הפגנות במאות מוקדים ברחבי הארץ

בעקבות ההגבלות שהוטלו על היקף פעילותן של תנועות הנוער כחלק מהמאבק בהתפשטות הקורונה, יתקיימו הערב מחאות במאות מוקדים ברחבי הארץ בקריאה לממשלה להתיר את המשך פעילותן ● "דווקא פעילות מסודרת, עם מדריכים שדואגים לעמוד בהנחיות, זה מה שיצמצם הדבקה"

עובדי אל על מפגינים מול משרד האוצר / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

היום הגורלי של אל על: האם תחתום על הסכם עם הטייסים או שתלך להגנה מפני נושים?

מתווה הסיוע הממשלתי שאל על בחרה דורש חתימה עם ועדי העובדים על תוכנית התייעלות שתשקף חיסכון שנתי של 350 מיליון דולר ● ההנהלה הגיעה להסכמה עם שלושה ועדים, אך הפערים מול הטייסים ממשיכים להיות גדולים מאוד ומחר ינסו לגשר עליהם בפגישת מו"מ רשמית

רה"מ בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: בן סטנסל, AP

הקורונה באירופה: אוסטריה סוגרת גבולות חלקית ובריטניה מטילה חובת מסכה

ממשלת בריטניה החליטה לחייב את תושבי הממלכה ללבוש מסכות הגנה במקומות סגורים, ומאיימת בקנסות בשווי 100 ליש"ט למי שלא ימלא אחר ההוראה ● בספרד עוד ועוד מחוזות מחזירים את חובת לבישת המסכה, למרות הפגיעה האפשרית בתדמית המדינה, בעקבות יותר מ-100 מוקדי הדבקה

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

דיון פורום הקורונה של נתניהו הסתיים ללא קבלת כל החלטה

עם זאת, הובהר בדיון כי יש לקבוע רף נדבקים וחולים במצב קשה שיחייב את הצעדים החריפים, עד הטלה של סגר מלא

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

מנכ"ל ויקטורי תוקף את מיזם ההלוואות של המתחרה ויוצא עם תכנית "הלוואה" ללא ריבית

הרשת מציעה כרטיס לטעינת מזון עד 10,000 שקל ברשת ומבטיחה – ללא עמלת רישום וללא ריבית ● הכרטיס יוטען ב-12 תשלומים ללא ריבית כשהרשת סופגת עלויות אך גם מבטיחה לעצמה מחזור שנה קדימה ● אייל רביד: "כשאני רואה את המתחרים מציעים הלוואות לכל דורש אני פשוט נחרד"

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

שר השיכון: "יש בפריפריה המון דירות ריקות - ניתן מענק לדירות יד שנייה בשווי של עד 700 אלף שקל"

ליצמן אמר בוועדת הכספים של הכנסת כי משרדו במגעים עם משרד האוצר על מנת לקדם את המהלך, אך לא ציין את גובה המענק והקריטריונים השונים לקבלתו ● עוד אמר השר: "אני לא עומד להזניח אף מגזר. יש גם תוכנית למגזר הערבי"

בדיקה גנומית מסייעת לטיפול בסרטן/ צילום: יח"צ

חברת הסרטן נקטין ת'רפיוטיקס השלימה סגירה ראשונה של גיוס בהובלת קרן aMoon

היקף הגיוס הכולל צפוי להגיע לכ-15 מיליון דולר

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הסדר מקל עם משפחת פישמן יובא מחר לאישור בית המשפט. הנאמן מתנגד נחרצות

בעקבות בקשת ״גלובס״ הותר לפרסם את עצם קיומו של הסדר הגישור שיובא מחר לאישור ● ביתם של בני הזוג פישמן יימכר אבל רק מחצית מהתמורה תגיע לקופת הנשייה ● הנאמן מתנגד נחרצות להסכם אולם לבקשת משפחת פישמן נאסר לפי שעה לפרט את פרטי ההתנגדות

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאז אתמול ועד היום בבוקר: 3,986 דורשי עבודה חדשים

בשירות התעסוקה רשומים 851,945 דורשי עבודה, מהם 574,549 בחל"ת ● מהדיווח האחרון אתמול ועד היום ב-7:00, התקבלו דיווחים על 1,789 עובדים שחזרו לעבוד

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל "חדשות 13" מגיב: "לא מתכוון להוריד את הראש בפני הברנז'ה"

מנכ"ל "חדשות 13" ישראל טוויטו הגיב בעקיפין במכתב לעובדים להאשמות הקשות של עורך מהדורת השבת, ניר בכר ● "אני לא מתכוון להתייחס ברצינות להכפשות האישיות ובטח שלא לטענות ההזויות על הטיות פוליטיות"

מחכים בתור בדואר ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה מצפה לקבל 250 מיליון שקל מהפרטת דואר ישראל

רשות החברות הודיעה כי משבר הקורונה לא ישפיע על ההליך וכרגע ישנה התעניינות מצד משקיעים מקומיים ובינלאומיים בהפרטה ● ינקי קווינט: "המטרה היא שיפור השירות ללקוח השאיפה היא שגם התעשייה האווירית ונמל חיפה יופרטו"

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

נשיא לשכת יועצי המס: "הביורוקרטיה שהייתה עד היום זאת קייטנה לעומת מה שהולך להיות"

נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי אומר כי הכשלים והקשיים הטכניים שהעמיסה המדינה על התוכנית לעידוד החזרת עובדים לעבודה יעכבו את יישומה והכסף לא יגיע למעסיקים בקרוב ● רו"ח איריס שטרק: "אנשי שירות התעסוקה אף פעם לא עשו פרויקט כזה"

MY ONO  / הדמיה: 3division

האבסורד של כביש 461: היצע של מיליוני מ"ר משרדים בשוק מוכה אבטלה

לאורך כביש 461 לבדו, מצומת מסובים ועד יהוד, מתוכננים 2.5 מיליון מ”ר שטחי תעסוקה • היזמים בטוחים: "יהיה ביקוש. אנחנו מסתכלים 20 שנה קדימה" • האם כל בנייני המשרדים המתוכננים כעת באמת ייבנו? ● "גלובס" מנתח

מתחם סולארי אשלים / צילום: איל יצהר

במקום אנרגיות מזהמות: ישראל צפויה להכניס מתקני אגירה למשק החשמל

רשות החשמל מודיעה על סיום מכרז להקמת מתקני אנרגיה מחודשת משולבי אגירה, שיאפשרו לצמצם את השימוש באנרגיות מזהמות ● התעריף שנקבע במכרז זול יותר מתעריף חברת החשמל

מפגין על גדר מול מעון רה"מ נתניהו / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אלפים במחאה נגד נתניהו מחוץ לבלפור: עימותים בין שוטרים ומפגינים

כמה עשרות מפגינים ניסו לפרוץ את המחסומים שהקימה המשטרה סמוך למעון ראש הממשלה ● האלפים שהגיעו למקום אוחזים בלפידים וקוראים לראש הממשלה להתפטר מתפקידו בעקבות השחיתות השלטונית: "המדינה לא של נתניהו"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

ירוק בוול סטריט: הדאו קפץ 2.1%; עליות קלות בנפט

הזהב ננעל ביציבות ● ג'י.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות המוקדמות של האנליסטים בשוק ● וולס פארגו הפסיד 2.4 מיליארד דולר ברבעון והמניה צונחת ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב התאושש לאחר שלושה חודשי ירידות ● מדד דאקס איבד 0.9%, מדד פוטסי 100 עלה ב-0.1% ומדד קאק 40 נחלש ב-1%

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הרוכש הפוטנציאלי של אל על מחמם מנועים – שכר משרד יחסי ציבור

וגם: יש קונצנזוס להשקעה בביומד וגם חדשות טובות גם בימי קורונה

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

סופטבנק זקוקה למזומנים: שוקלת מכירת יצרנית השבבים ARM

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", החברה עשויה למכור את החברה או להנפיק אותה בבורסה ● סופטבנק רכשה את ARM לפני ארבע שנים ב-32 מיליארד דולר

רשת NEW YORK & Company הותיקה פושטת את הרגל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אפקט הקורונה: רשת New York & Co מתכוננת לסגירת כל חנויותיה במסגרת פשיטת רגל

החברה האם של המותג הוותיק, RTW Retailwinds, הגישה בקשת להגנה מפשיטת רגל ● עקב המצב הרשת כבר השיקה מבצעי מכירות לחסיול המלאי ב־387 החנויות שלה ברחבי ארה"ב ● החברה גם שוקלת מכירה של עסקי המסחר האלקטרוני והקניין הרוחני שלה

חנות של טסלה בצרפת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

טסלה התנתקה מהמציאות ושווה פי 6 ממרצדס, מה זה אומר על שוק הרכב החשמלי?

שלושה עשורים של אקטיביזם סביבתי התגמדו בהשוואה להצלחה של טסלה, שזינקה בשנה האחרונה ב-600% מעל לשווי של 320 מיליארד דולר שנרשם אמש בשיא • מה אפשר ללמוד מההתנהלות של אלון מאסק, ואילו השפעות סותרות יש למשבר הקורונה על הרכב החשמלי • כתבה שנייה בסדרה