גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיר הגמישות: לא שומרים נאמנות לשירות הסטרימינג

הדור שנטש את שירותי הטלוויזיה המסורתיים נרשם לשירות לפי הסדרות - ומתנתק עם סיום העונה

משחקי הכס / מקאל פוליי באדיבות yes
משחקי הכס / מקאל פוליי באדיבות yes

קווין קלרקסון רכש מינוי לשירות הסטרימינג All Access של CBS זמן קצר לפני שעלתה סדרת "מסע בין כוכבים" של הרשת בספטמבר. הוא מתכנן לבטל את המינוי לאחר הפרק האחרון. קלרקסון בן ה-24 רכש מינוי גם לשירות הסטרימינג של שואוטיים בדיוק לפרק הזמן הנדרש לצפייה בפרקים החדשים של "טווין פיקס", ומינוי לשלושה חודשים לשירות המקוון של Starz כדי לצפות בסדרה "אלים אמריקאים".

שירותי הסטרימינג, המחזרים אחר הדור המתנתק משירותי הטלוויזיה בכבלים, מאפשרים למנויים להצטרף ולעזוב ככל העולה על רוחם. גישה זו עומדת בסתירה חדה להתנהלותה של תעשיית הטלוויזיה בתשלום, שבה נהגו הספקיות לעתים קרובות לגבות סכום נוסף בגין סיום מוקדם של ההתקשרות בין הצדדים, לעשות ניסיונות נואשים לשכנע את המנויים לא לבטל ולעתים אף דרשו מהם להשיב את הממיר שקיבלו.

הסיכון לשירותי הסטרימינג הוא שהגמישות שלהם תגביר את מספר ביטולי המינוי, כלומר תיצור רמה גבוהה יותר של תחלופת משתמשים בהשוואה לשירותי הטלוויזיה המסורתיים. התפתחות כזו עלולה ליצור לחץ על החברות להגדיל את מספר המשתמשים, בהנחה שרבים מהם יעזבו.

מצב זה מקשה על החברות - ועל וול סטריט - גם לצפות את חוסנן של פעילויות הסטרימינג מרבעון אחד לשני, מכיוון שהשירותים חשופים לעליות וירידות חדות בהתאם לתוכן המשודר בהם. "אם הצמיחה תתחיל להיחלש, זו תהיה הסיבה", אמר ג'ון ג'נדיס, אנליסט ב-Jefferies.

השירותים הגדולים והמבוססים יותר נמצאים במצב חזק יחסית. נטפליקס, למשל, מאבדת כ-7% ממנוייה מדי שנה, ושיעורי הביטול בהולו ובאמזון פריים נמוכים למדי, על פי מחקר שערכה Parks Associates.

אך רבים מכ-200 שירותי הסטרימינג בשוק עלולים לאבד 50% ואף יותר ממנוייהם מדי שנה. שירותי הסטרימינג אינם מפרסמים בדרך-כלל נתונים על שימור לקוחות. HBO Now CBS והולו סירבו לחשוף את אומדן שיעורי תחלופת הלקוחות.

מארק דה-בוואז, נשיא וסמנכ"ל התפעול ב-CBS Interactive אמר שכל שירותי הסטרימינג מבצעים הערכות לגבי היחס שבין ההכנסה מהלקוחות ובין העלויות הנדרשות לרכישת לקוחות חדשים ושמירה עליהם. "אם החישוב הזה מניב תוצאה חיובית, אתה מתחיל להתפאר בשירות שלך. ואם החישוב הזה מניב תוצאה שלילית, אתה בסופו של דבר תסגור את השירות", אמר דה-בוואז. הוא ציין ש-All Access של CBS רווחי וצומח.

ג'נדיס העריך כי לשירות All Access, שנמכר ב-6 דולרים בחודש, ולשירות שואוטיים יש יחד כ-4 מיליון מנויים, נכון לרבעון השלישי של 2017. בעדכון תוצאות מחקר הוא ציין כי "תחלופת המנויים לאחר תום עונת 'מלחמת הכוכבים' תהיה קריטית" עבור All Access.

גם הכנסות דמי המנוי של HBO רשמו צמיחה חזקה, ואחת הסיבות לכך היא מספר הלקוחות שרכשו מינוי ב-15 דולר לחודש לשירות הסטרימינג הישיר ללקוח HBO Now. שלא במפתיע נרשמת בדרך-כלל עלייה חדה במספר הביטולים לאחר סיום שידוריהן של סדרות בעלות פרופיל גבוה.

קאבל טייס בן ה-27 החזיק בשלוש השנים האחרונות במינוי לנטפליקס, ובמקביל הצטרף ועזב לסירוגין את שירות Sling TV - חבילה מקוונת של ערוצי כבלים, בהתאם לעונת פוטבול המכללות. עכשיו שמשחקי האליפות הסתיימו, הוא מתכנן לבטל את המינוי שלו בסוף החודש - אלא אם יתגלו משחקי כדורסל המכללות כמלהיבים.

נשיא Sling TV, וורן שליכטינג, אמר שחזון החברה הוא להעניק למשתמשים שליטה בצריכת הבידור שלהם, ולפיכך היא אינה שוקלת לכבול את הלקוחות לחוזים בני שנתיים במטרה לשמור על שיעורי תחלופה נמוכים. "דינה של כל חברה שאינה מאמצת ומסתגלת לדפוסי ההתנהגות המשתנים של הצרכנים, הוא לשוב על שגיאות העבר", אמר שליכטינג. הוא ציין כי המשתמשים מבלים יותר זמן באפליקציית Sling TV לעומת אשתקד.

ייתכן שכמה ספקיות שירות יתחילו להציע הנחות על מינויים שמחויבים לתקופות זמן, אך מרבית חברות שירותי הסטרימינג טוענות כי הגמישות היא שהופכת אותן לאטרקטיביות.

מבחינת המנויים, ההצטרפות וביטול המינוי מאפשרת להם לקצץ עלויות. משתמש ממוצע מוציא 15 דולר בחודש על שירותי סטרימינג, בעוד שמינוי ממוצע לטלוויזיה בכבלים עולה 92 דולר בחודש, לפי חברת המחקר cg42.

כריס וולמר, שותף ב-PwC וראש יחידת ייעוץ המדיה והבידור, אמר כי המשתתפים בקבוצות מיקוד על הרגלי צריכת מדיה שעורכת החברה, מדברים לעתים קרובות על שירותי סטרימינג. "המון משתמשים סיפרו בפרוטרוט על המיומנות שלהם בניצול המערכת", אמר וולמר. "מדובר בהכול - החל בשיתוף סיסמה וכלה ברכישת מינוי וביטולו".

האנשים שלגביהם קיימת הסבירות הגבוהה ביותר שהם יבטלו את המינוי שלהם לשירות כלשהו, הם האנשים שמתקשים למצוא משהו שיעניין אותם - בייחוד לאחר שסיימו לצפות בסדרה מסוימת, על פי PwC. זו הסיבה שחברות סטרימינג כמו Philo שופכות כסף על פיתוח ממשקים מתוחכמים שמפתים משתמשים לצפות בתוכניות חדשות שמותאמות לתחומי העניין שלהם.

חברות אחרות מנסות לצמצם את שחיקת המנויים באמצעות הצעת חבילה שכוללת סטרימינג וחבילות טלפון סלולרי, ולפעמים גם באמצעות ריווח שידורם של פרקים חדשים על פני תקופה ארוכה יותר.

משתמשים רבים כן מתמסרים לשירותי הסטרימינג שלהם. הפחד מהחמצה הוא שהכניע את ברנדון דייבנפורט מנברסקה. דייבנפורט - כתב ספורט בן 33 - ביטל את מינוי HBO Now שלו בסוף כל עונה של "משחקי הכס" בשנים האחרונות, אך לאחר העונה האחרונה, החליטו דייבנפורט וחברתו להישאר עם השירות. "ממש רציתי לראות את 'נופל וקם', התוכנית של פיט הולמס, ואז התחלנו להיתפס ל'ווסטוורלד' ול'בנות'", סיפר דייבנפורט. "זה מרגיש כאילו סוף-סוף יש להם מספיק תוכן טוב שמצדיק שמירה על המינוי".

עוד כתבות

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

ספרים דצמבר / צילום: איל יצהר, גלובס

הגיבורים של סאלי רוני גם רוצים לחיות נכון; ויליאם פוקנר לא חס על קוראיו

ויליאם פוקנר אינו חס על הקוראים שלו, וגם בספר 'הקול והזעם' הקורא נדרש למאמץ מנטלי לא מבוטל ● סאלי רוני בראה ב'אנשים נורמלים' גיבורים פצועים בנפשם, לא לוותר לעצמם - למרות הקושי הכרוך בלהיות "נורמלי" ו"נכון"

אפרת סלע איתמר / צילום: איל יצהר

"תוך שבוע היו לנו 40 אלף נרשמים. טובי המשפיענים רצו אלינו"

פורטפוליו עם אפרת סלע איתמר, מנכ"לית ומייסדת The Leaders, על הישגיות, ניהול מותג והשפעה ברשתות

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

הפגנות בבגדאד נגד השלטון / צילום: רויטרס

צרות לטהרן גם ממערב: ההמונים בעיראק סימנו את האחראים לכאוס

הצרות של איראן בימים האחרונים אינן רק בתוך המדינה ● המפגינים בעיראק רואים בטהרן כאחראית עיקרית למצבם הקשה ● שריפת הקונסוליה האיראנית בעיר נג'ף שמדרום לבירה בגדד, סימלה את האשמה הזו

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

מלון Martinez קאן, צרפת / צילום: שאטרסטוק

10 המלונות היקרים בעולם: מה תקבלו בתמורה ל-150 אלף דולר ללילה?

בניו יורק ובדובאי, בפיג'י או בווגאס: במלונות האלו לא מציעים רק ספא או ארוחת בוקר ● מפל פרטי, ציורים של פיקאסו ומאטיס על הקירות, באטלר צמוד ומרפסת בשטח 250 מ"ר משקיפה הישר לסנטרל פארק ● שם המשחק הוא כסף. והרבה ● צ'ק אין לסופ"ש

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

ראש הממשלה הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות ● לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" ● יו"ר ש"ס פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

יובל דיסקין, ממייסדי סיימוטיב ואופורה, ראש השב"כ לשעבר  / צילום: איל יצהר, גלובס

הסטארט-אפ המבטיח והביטחוניסט שמתנגד למכירת סייבר התקפי: סיכום הייטק שבועי

הסטארט-אפים שממהרים לפתח בינה מלאכותית, האזהרה של יובל דיסקין, ומשקיעי ההייטק שמחפשים להשקיע בחברות משלוחים ● מה קרה השבוע בהייטק

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים