גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניתוחים בריאטריים: "לא לפחד מההליך, אלא מאי-בחירה בו"

ניתוח בריאטרי נחשב פתרון יעיל להשמנת יתר, ועדיין רבים ממשיכים לחשוש מפניו, על אף שמדובר בפרוצדורה רפואית ברמת סיכון נמוכה ■ "המועמד לניתוח מפחד מהליך שאחוז הסיבוכים בו קטן מאוד, ולא מודע לעובדה שאם לא יעבור את הניתוח, המצב שלו ילך ויחמיר"

ניתוחים בריאטריים. דחיפה ראשונה בדרך לירידה מהותית במשקל / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ניתוחים בריאטריים. דחיפה ראשונה בדרך לירידה מהותית במשקל / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף הרצליה מדיקל סנטר

השמנה היא מחלה לכל דבר, שממנה סובלת כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל. עם השנים הולכת ומתבהרת התמונה בנוגע לסכנות שהיא טומנת בחובה: לא רק שהיא מסוכנת בפני עצמה, היא גם מעלה את הסיכוי ללקות במחלות נלוות, מסוכנות אף הן, כמו יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב וכבד שומני. לא פלא, אם כן, שהרפואה מקצה כיום משאבים רבים למציאת פתרונות מתאימים וטיפולים יעילים נגד השמנה, ובייחוד נגד השמנת יתר.

"השמנה זו מחלה קשה, שנחשבת סיבה מובילה לתחלואה ואף לתמותה הניתנות למניעה", מסבירה ד"ר אילנית מלר, מנהלת המרכז לטיפול בעודף משקל בבית החולים בילינסון ומנתחת בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר. "יש הרבה מחלות נלוות ולא מעט מצבים בריאותיים מסוכנים הקשורים בה. למעשה, יותר מ-600 מחלות שונות מושפעות ממחלת ההשמנה, והסיכוי שלהן להופיע בקרב הסובלים מהשמנת יתר עולה בעשרות אחוזים לעומת אחוזים בודדים באדם שאינו סובל מהשמנת יתר".

ד"ר אילנית מלר/צילום: יח"צ

מהי השמנת יתר? ההגדרה לכך נקבעת לפי מדד ה-BMI, Body Mass Index - מדד מסת הגוף אשר נקבע על ידי שקלול גובהו של האדם, מבנה גופו, מינו ומשקלו. כאשר מדד זה נע בין 18.5 ל-25 הוא מצביע על משקל תקין שאינו מעלה סיכון לתחלואה נלווית; שיעור של 25ˉ30 מצביע על משקל עודף; מדד BMI של 30 ויותר מוגדר כהשמנה, ועל פי הנחיות משרד הבריאות BMI גבוה מ-40 או BMI גבוה מ-35 עם מחלות נלוות האופייניות להשמנת יתר, מאפשר התערבות כירורגית - קרי ניתוח בריאטרי, אשר מציע ירידה של 50%ˉ90 מעודף המשקל, הנמשכת גם שנים לאחר הניתוח.

"אין תרופה שמצליחה לטפל בהשמנה חולנית כמו ניתוח בריאטרי, ושנחשבת יעילה כמוהו", אומרת ד"ר מלר. "אלה ניתוחים שנחשבים היום ברמת סיכון נמוכה, המקבילה לרמת הסיכון בניתוחים זעיר-פולשניים מוכרים אחרים".

החששות מניתוח בריאטרי - האם הם מוצדקים?

ניתוחים בריאטריים נחשבים כיום לניתוחים האלקטיביים (ניתוחים שנעשים בצורה יזומה ולא בשל צורך דחוף) השכיחים ביותר בכירורגיה הכללית. כעשרת אלפי ניתוחים כאלה נעשים מדי שנה בישראל לבדה, ובידי המנתחים יש כיום ידע וניסיון רבים.

למרות כל זאת, נדמה כי מטופלים רבים חוששים לפנות לאופציה הניתוחית. החשש, בבסיסו, מובן: כל ניתוח שנעשה בהרדמה כללית גורם לחששות מסוימים ולחוסר ביטחון, כפי שמסביר פרופ' משה רובין, מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת במרכז הרפואי 'שיבא' תל השומר ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר: "אין זה משנה שהניתוחים הללו מתבצעים כבר עשרות שנים באחוזי הצלחה גבוהים. הפחד הוא מהניתוח עצמו, מההרדמה הכללית, מאובדן השליטה. זו תגובה טבעית לחלוטין, ותפקידנו כרופאים הוא להסביר לחולים לקראת מה הם הולכים ולפרט באיזה ניתוח בדיוק מדובר. אז הפחד יקטן".

נראה כי העניין החשוב שיש להתמקד בו בהקשר זה הוא ההשלכות שבהימנעות מהניתוח אל מול הסיכונים שהוא טומן בחובו, ובמילים אחרות: מה מסוכן יותר - לעבור את הניתוח או להמשיך ולחיות עם השמנת יתר?

פרופ' משה רובין. /צילום: יח"צ

ראשית נאמר כי גם בניתוח בריאטרי ישנו סיכון, כמו בכל ניתוח אחר: דימום, זיהום, דליפה או תסחיפים של קרישי דם עשויים להתרחש במהלך הניתוח. תסמינים ייחודיים לניתוח זה הם חוסר בוויטמינים, תת משקל, שלשול ונשירת שיער. אך חשוב לזכור: אלה סיכונים קטנים לאין שיעור בהשוואה לסיכון הבריאותי שבעצם קיומה של השמנת היתר החולנית. "המועמד לניתוח חושש מהליך שאחוז הסיבוכים בו נמוך מאוד, ולא מודע לעובדה שאם לא יעבור את הניתוח, המצב שלו ילך ויחמיר", מספר ד"ר חסן קיס, מנהל השירות לכירורוגיה לפרוסקופית ובריאטרית במרכז הרפואי אסף הרופא.

ד"ר קיס גם מדבר על הקשר שבין מידת ההצלחה והיעילות של הניתוחים הבריאטריים השונים בעיני הציבור (ישנם כיום ארבעה סוגי ניתוחים עיקריים), לבין הנטייה של מטופלים לבחור בניתוח כזה או אחר. "בכל תקופה יש אופנה מסוימת מבחינת הבחירה בסוג הניתוח", מספר ד"ר קיס המנתח גם הוא בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, "וזאת מאחר שאין כרגע ניתוח אחד, דפיניטיבי ויסודי, שפותר את הבעיה. בשנות ה-90 היה זה ניתוח הטבעת, אחר כך ניתוח השרוול הפך פופולרי יותר ואחריו ניתוח מעקף הקיבה, כשכיום גם ניתוח 'מיני מעקף' נחשב מבוקש יותר מבעבר. הסיבה לשינויים הללו היא שבכל פעם מתגלה ניתוח עם השפעה רבה יותר או עם אחוזי הצלחה גבוהים יותר. לדוגמה, כשהתחלנו לבצע את ניתוח הטבעת הביקוש לו היה גבוה, כי הוא היה מוצלח מאוד ביחס לניתוחים שעשינו קודם לכן והיום הוא נחשב מבוקש פחות".

להגדיל את הסיכוי להצלחה בעזרת המטופל

כעת, אחרי כל מה שנכתב כאן, נותרת בעינה שאלה חשובה אחת: כיצד מפיגים את החששות בקרב המועמדים לניתוח בריאטרי? לדברי פרופ' רובין, ככל שההתנהלות מצד הצוות הרפואי תהיה שקופה יותר, כך הפחד יקטן והחשש יתפוגג. אומנם ברוב המקרים החששות לא ייעלמו לחלוטין, אך ההסברים יאפשרו למטופל להחליט בצורה מושכלת מה עליו לעשות. "אתה נפגש עם החולה, מספק לו את כל האינפורמציה, מספר מה בדיוק עומד לקרות ומציג בפניו כמה שיותר מידע על הניתוח", מפרט פרופ' רובין. "אז הפחד הופך פרופורציונלי יותר".

לדברי ד"ר מלר, חשוב לעבור את הניתוח במרכז שמתבצעים בו ניתוחים בריאטריים בתדירות גבוהה, ולבחור ברופא מנוסה, שכן ניסיון עשיר של המרכז ושל הרופא תורמים להעלאת אחוזי ההצלחה של הניתוח ולהפיכתו לבטוח יותר. "לא פחות חשוב - להתאים את הניתוח הנכון למטופל", היא מוסיפה, "בהתאם להרגלי האכילה שלו, לרקע הרפואי שלו וכדומה. אין ניתוח אחד אופטימלי לכל המטופלים, ולכן ההתאמה הזו יכולה לתרום רבות להצלחת התהליך".

ד"ר חסן קיס /צילום: יח"צ

כפי שאפשר להבין, הצלחת הניתוח תלויה בהרבה גורמים, אך מי שמעוניין להגדיל את סיכויי הצלחתו ואת יעילותו - ובינינו, מי לא מעוניין בכך? - יצטרך לקחת בחשבון שעליו לערוך שינוי מסוים באורח חייו ולהתאימו למציאות החדשה. "הניתוח הבריאטרי הוא רק חלק מהפתרון ולא הפתרון כולו", מבהיר ד"ר קיס, "וזאת מאחר שאין עדיין ניתוח אחד שפותר את הבעיה לחלוטין. הניתוח הוא הדחיפה הראשונה בדרך לירידה של עשרות קילוגרמים במשקל. אחרי הניתוח, מידת ההצלחה תלויה, כמובן, גם בחולה עצמו".

לסיכומו של עניין כדאי לזכור כי להשמנת יתר, ובוודאי להשמנת יתר חולנית, ישנן השלכות רבות על בריאותנו, בהווה ובעתיד - שאותן ניתן למנוע בעזרת ניתוח בריאטרי. "ניתוחים בריאטריים מפחיתים את הסיכון לתמותה כתוצאה מהשמנת יתר בעשרות אחוזים", מסכמת ד"ר מלר. "לכן הפחד צריך להיות לא מהניתוח עצמו, אלא מכך שאפשרות זו לא תיבָּחר".

ד"ר אילנית מלר, מנהלת המרכז לטיפול בעודף משקל בבית החולים בילינסון, ומנתחת במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

ד"ר חסן קיס, מנהל השירות לכירורוגיה לפרוסקופית ובריאטרית במרכז הרפואי אסף הרופא, ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

פרופ' משה רובין, מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת במרכז הרפואי 'שיבא' תל השומר, ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

לאתר בית החולים הרצליה מדיקל סנטר

עוד כתבות

טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס

בשולי כנס 70 שנה לנאט"ו: במערב יש קצת חדש

הדמוקרטיות המערביות מציינות 70 שנה לברית שהצילה אותן מן הקומוניזם ● אבל התקוטטות טראמפ-מקרון מעיבה על המסיבה ● נשיא צרפת חושב שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ונשיא ארה"ב חושב שמקרון צריך להתבייש לו ● האם הגיע הזמן להחליף את "האופציה האטלנטית" ב"אופציה אירופית"?

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

איילת שקד בטור מיוחד ל"גלובס": "ההסתדרות גורמת נזק למשק"

הכוח של ההסתדרות הוא חסר היגיון; החקיקה שמסדירה את פעולתה היא קיצונית ויוצאת דופן בהשוואה לעולם בכוח הלא פרופורציונאלי שמקבלת ההסתדרות לעומת הכוח שמקבלים שאר השחקנים במשק ● דעה

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

קים קרדשיאן ובר רפאלי בקמפיין של קרולינה למקה ברלין  / צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: קסטרו וקרולינה למקה נפרדים מקים קרדשיאן

קים קרדשיאן לא סיפקה את הסחורה וקסטרו מסיימת עמה את ההתקשרות

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

משפחת פליטים סורים / צילום: Alia Haju, רויטרס

דוח חדש: מדי שתי שניות אדם נאלץ לברוח מביתו בגלל אסון טבע

לפי דוח חדש של ארגון אוקספאם, יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים ● ד"ר משה טרידמן: "המזרח התיכון נמצא בסיכון רב"

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה בעקבות העליון: האם נעשה שימוש בחילוטים כדי להפעיל לחץ על חשודים?

תופעת החילוטים המוגזמים שמבצעת המדינה ואשר נחשפה ב"גלובס", ממשיכה לטלטל את מערכת החוק • לאחר שורת פסיקות של בית המשפט, שהגבילה את האצבע הקלה על ההדק של הרשויות, מגיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ומקים לתחייה דו"ח גנוז על הנושא של קודמו בתפקיד

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל