גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הדרך לדירה בישראל עוברת בארה"ב; האופציות שם רבות"

לדברי שמעון אייזנברג, מנכ"ל רילטי אקזקיוטיב, זוגות צעירים רבים מתקשים לרכוש דירה למגורים, בטח כשמדובר על אזור מרכז הארץ ■ אחת האפשרויות העומדות בפניהם היא רכישת דירה בחו"ל

סאות' בנד, אינדיאנה/  צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
סאות' בנד, אינדיאנה/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף ומטעם רילטי אקזקיוטיב

במשך חודשים ארוכים, אולי אפילו שנים, עננת יוקר המחייה ריחפה מעל חלק גדול מאזרחי ישראל, שהתקשו לשכור או לרכוש דירה למגורים. ואז, ערב אחד, בקיץ 2011 החלה המחאה החברתית נגד יוקר המחייה בארץ, שנמשכה ימים ארוכים והוציאה מאות אלפי ישראלים לרחובות.

שבע שנים חלפו מאז אותה מחאה, ששודרה וסוקרה בכל ערוץ אפשרי. עשרות נשאו נאומים מלאי מוטיבציה. גם שרי ממשלה התבטאו בנושא והכריזו כי השינוי בדרך. ומה קרה מאז? כפי שנוכחתם לדעת, לא יותר מדי. מחירי הדירות בישראל המשיכו להאמיר, במקרים מסוימים בעשרות אחוזים, ורבים נאלצים לחפש אלטרנטיבות בחו"ל.

שבע שנים חלפו, ולא הרבה השתנה. המחאה החברתית בת"א/ צילום: אסנת יותם, מתוך אתר פיקיויקי

גם בשנת 2018 זוגות צעירים רבים מתקשים לרכוש דירה למגורים בישראל, בטח כשמדובר על דירה באזור המרכז, ולכן הם נאלצים לחפש אלטרנטיבות להשקעה. האם בכלל אפשר לרכוש דירה בארץ מבלי להיעזר בהורים, באיזה נתיב השקעה חלופי יכולים לבחור זוגות צעירים ומה צופן העתיד לשוק הדיור?

לדברי שמעון אייזנברג, מנכ"ל רילטי אקזקיוטיב, מי שעומד בראש חברת אייזנברג גרופ (קבוצת אייזנברג) ובעל ניסיון בתחום הנדל"ן, "צריך לשים את הקלפים על השולחן. כיום, בישראל, זוג צעיר שלא מקבל עזרה מההורים לא יכול לרכוש לעצמו דירה. מכיוון שמחירי הדירות עולים ועולים, אותם זוגות נאלצים לרדוף אחרי הזנב של עצמם כל הזמן. מדובר על מחירים לא סבירים בשום קנה מידה".

אז איך בכל זאת זוגות צעירים מצליחים לרכוש דירה בישראל? אייזנברג מסביר: "קרוב לוודאי, שזוגות צעירים שהצליחו לרכוש לעצמם דירה נעזרו בהורים. מדובר בדרך כלל על עזרה בסכומים של מאות אלפי שקלים, אחרת קשה מאוד להגיע לדירה בכוחות עצמך. נכון, ישנם זוגות צעירים שרכשו דירה בכוחות עצמם אחרי שחסכו לא מעט כסף לאורך שנים רבות, אך אלו דירות בפריפריה, מכיוון שדירות באזור המרכז לא ריאליות עבורם".

דירות להשקעה? לא מה שחשבתם

רבים נוטים להאמין שחשוב כי הדירה הראשונה שרוכשים תהיה דירה למטרות השקעה, ולא למטרות מגורים, אך טעות בידם. "יש לזכור שלא לכל דירה מוצאים שוכרים", מציינים באייזנברג גרופ. "רוב העסקים נמצאים באזור המרכז, ואם זוג צעיר רוכש דירה בפריפריה למטרות השקעה, הוא עלול שלא למצוא לעצמו שוכר בחלק גדול מהזמן".

אז מה בכל זאת עושים? לפי אייזנברג, הפתרון נמצא מעבר לים. "ההמלצה שלי היא חיפוש דירות בחו"ל, בארצות הברית, למשל. בשל המשבר הגדול שפקד את אמריקה לפני כעשור, מחירי הנדל"ן שם צנחו וטרם עלו", הוא מסביר. "לכן, אחת האופציות הטובות בעיניי להשקעה בנדל"ן היא רכישת דירה בארה"ב".

"האופציות בארצות הברית רבות", מבהירים בקבוצת אייזנברג. "ישנן לא מעט ערים ומדינות ששווה להשקיע בהן. אבל איך יודעים היכן? ראשית, כדאי לחפש אחר אוניברסיטאות, שכן היכן שיש מוסדות להשכלה גבוהה, ישנם סטודנטים המחפשים דירות להשכרה. שנית, מומלץ להסתמך על מקורות אמינים, כמו למשל חברת הייעוץ PWC, שערכה מחקר מעמיק בנושא. "הערים הקטנות של פעם, הן הערים הגדולות של היום", נכתב במחקר, שעסק בין היתר בצמיחה של ערים שונות בארצות הברית בכל הקשור להשקעות נדל"ן, אשר בהן משתלם יותר להשקיע מאשר מדינות אחרות. בראש רשימת הערים המעניינות להשקעה נמצאת סיאטל, כשלאחריה מגיעה אוסטין. את החמישייה הראשונה סוגרות סולט לייק סיטי, דורהאם ודאלאס.

אם מדברים על אוניברסיטאות ועל ערים מומלצות להשקעה, יש לא מעט אופציות, כשאחת המעניינות שבהן היא סאות' בנד שבאינדיאנה ובה נמצאת אוניברסיטת נוטרה דאם המפורסמת", אומר אייזנברג.

היכן שיש אוניברסיטאות, יש ביקוש לדירות להשכרה". אוניברסיטת נוטרה דאם בסאות' בנד/ צילום: יח"צ

"בדרך זו ניתן אולי בעתיד להגיע לדירה בישראל. "זה לא יהיה פשוט ואולי ייקח לא מעט שנים, אך זה אפשרי. המחיר הממוצע לנכס בעיר עומד על 65 אלף דולר, כשהשכירות החודשים יכולה להגיע ל-700 דולר (לא כולל תשלום לחברת הניהול - ע.ר.). אני הייתי ממליץ להתחיל ברכישת בית אחד, אולי אפילו שניים מעבר לים, ולנסות לחסוך את הכסף לאורך השנים. בכל אופן, בכסף שמתקבל מהשכירות של הדירה בארצות הברית ניתן להשתמש לשכירת דירה בישראל".

האם יש סיכון בהשקעה?

התהייה הראשונה שעולה לראש כשמדובר על רכישת דירה מעבר לים היא - האם אין סיכונים? אייזנברג מפיג את החשש: "ראשית, יש לא מעט חברות ניהול שמתמחות בדיוק בנושא זה. הן עושות את העבודה בשביל הרוכשים ותמורת תשלום כמובן - מחפשות שוכרים, מטפלות בנכס ועוד. כמובן שישנם סיכונים, אך בהחלט ניתן להתמודד עימם".

 "כמובן שיש סיכונים, אך בהחלט ניתן להתמודד עימם". שמעון אייזנברג/ צילום: יח"צ

אייזנברג מסביר כי כדי לשלם את המחיר הטוב ביותר עבור הנכס שהוצע לכם, מומלץ תחילה לבדוק את השכונה שבה נמצא הנכס, ולבחון עסקאות דומות שנסגרו בסביבה באותה תקופה, כדי לראות שהמחיר שאתם משלמים נכון ולא מופרז.

כמו כן, ישנם לא מעט מקרים שבתמונות המתפרסמות, הנכס נראה מצוין ונמצא בשכונה מלאת חיים, אך בפועל אחוז גבוה מהדירות באותה שכונה ריק לחלוטין. בעזרת בדיקה פשוטה מול סוכן נדל"ן מקומי או חברת ניהול ניתן לדעת בדיוק מאילו שכונות מומלץ להימנע.

מה עוד חשוב לבדוק לפני רכישת נכס? ראשית, שהנכס קרוב למרכזי קניות וכמובן לבתי ספר. שנית, על ידי בדיקה פשוט באינטרנט ניתן לדעת אם האזור הוא בעל רמת פשיעה נמוכה או גבוהה.

מה צופן העתיד למחירים בארץ?

רוב הקרקעות במדינת ישראל שייכות למדינה עצמה. אז מה הפתרון? "אם ממשלת ישראל באמת היתה רוצה ללכת לקראת הציבור, היא היתה יכולה להעניק לקבלנים שונים קרקעות בחינם, ואלו היו בונים דירות מוזלות לזוגות צעיר", מסכם אייזנברג . "אך לעניות דעתי, הממשלה לא רוצה לפגוע בהון העצמי שלה".

כל עוד לא יופשרו קרקעות ללא עלות, לרוב הצעירים אין סיכוי להגיע לדירה בישראל"/ צילום: יח"צ

"בכל אופן, כל עוד הממשלה נותנת דרור לעליית המחירים, אני לא חושב שהמצב בישראל הולך להשתנות בעתיד הקרוב. כל עוד לא יקום אדם שיפשיר, כאמור, קרקעות ללא עלות, לזוגות צעירים רבים לא יהיה שום סיכוי להגיע לדירה בישראל - והם יאלצו לחפש פתרונות מעבר לים".

שמעון אייזנברג משמש כמנכ"ל חברת רילטי אקזקיוטיב, המתמחית בייזום ובבניית פרויקטי נדל"ן של מגורים ובהשבחה ובשיווק קרקעות חקלאיות, והינו הבעלים של אייזנברג גרופ (קבוצת אייזנברג).

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בירידות: פנינסולה ומיטב זינקו ב-8% ו-10% בהתאמה

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ● מיטב דש קפצה לאחר שרכשה מניות פנינסולה במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.8%, אנלייט ירדה ב-1.7%, דלק ירדה בכ-1%, טבע קפצה ב-2.6% ואופקו הלת' בזינוק של 7%

ניתוח פלסטי הוא לא סוף הסיפור /  צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פלסטיקאי אמריקאי שביצע הונאת ביטוח ומס בהיקף כ-4 מיליון דולר - הוסגר לארה"ב

הרופא, דיוויד מורו, שנעצר בישראל בחודש יוני 2019, ירצה בארה"ב 20 שנות מאסר, לאחר שהורשע בבית משפט פדראלי בקשירת קשר לביצוע הונאה ובדיווח כוזב בדוח מס הכנסה

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש למשפחה: בגידה ממושכת של האישה אינה עילה לחלוקת רכוש לא שוויונית

בזמן שמערכת המשפט מחכה לדיון הנוסף של העליון בהלכת "פס"ד הבוגדת", צדדים לסכסוכי גירושים מנסים לזכות בנתח גדול יותר מהרכוש בטענה לבגידה ● והפעם: שופטת ביהמ"ש למשפחה מירב אליהו דחתה בקשת בעל לשנות את חלוקת הרכוש מאחר שאשתו בגדה בו במשך 20 שנה

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הגיע הזמן לחשוף את שמות החברות שבוצעו בהן הטרדות מיניות

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה ● החברות מצידן מצליחות בחסות בית המשפט למנוע את חשיפתן לאורך ההליכים המשפטיים, בטענה לפגיעה במוניטין - ומשמרות תדמית נקייה ●  "גלובס" מוביל את המאבק לחשיפת החברות המטרידות וליצירת מקומות עבודה נקיים ובטוחים יותר

מלון סוליי באילת / צילום: יח"צ

יותר תיירים, יותר לינות - סיכום 2019 במלונות בישראל

4.5 מיליון ה תיירים שהגיעו לישראל ב-2019 שיפרו גם את מספר הלינות שהגיעו לשיא: בשנה זו נרשמו כ-12.1 מיליון לינות תיירים ב מלונות בישראל, עליה של 4.7% לעומת שנת 2018

איציק ברוך, בעלים של קבוצת יובלים / צילום: כפיר זיו

קולנוע אורות ברעננה ימכר ב-165 מיליון שקל; במקומו: פרויקט מגורים ומשרדים

חברת "רמות בעיר", בשליטת איציק ברוך וישראל לוי, חתמה על אופציה לרכישת המתחם ● התב"ע הקיימת על הקרקע, בשטח של 5.6 דונם, מיועדת למגורים, מסחר ומשרדים בשטח כולל של כ-21 אלף מ"ר

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

ההחלטה הראשונה השנה של לגארד: הריבית באירופה ללא שינוי

הריבית על הפיקדונות נותרה על מינוס 0.5%, והבנק צופה כי הריביות ישארו בטווח הנוכחי ואף יירדו עד אשר האינפלציה תעלה ל-2% ● הבנק הודיע על בחינה מחודשת של המדיניות המוניטרית לראשונה מאז 2003

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר אות הרגעה מארגון הבריאות העולמי

אינטל זינקה אחרי הסגירה בעקבות דוחות טובים ● ארגון הבריאות העולמי: "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית" ● נטפליקס זינקה 7% ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות

נתניהו וריבלין בעת הצילום המשותף של המנהיגים שהשתתפו בארוחת הערב בבית הנשיא / צילום: רויטרס, POOL

פרשנות: החמימות שגילו מנהיגי העולם לא הפשירה את יחסי נתניהו-ריבלין

בערב קר רשמה ישראל הישג דיפלומטי כשהצליחה לכנס בבית הנשיא רשימה נכבדה של מנהיגים בינלאומיים ● בערב כזה אי אפשר להכחיש את כישרונו המוכח של נתניהו לדיפלומטיה בינלאומית ● למרות ההצלחה, הנוכחים בארוחה היו צריכים לגלות דיפלומטיה ביחסים עם הנשיא ורה"מ ● פרשנות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - “רובע החדשנות” בב”ש / צילום: HQ אדריכלים

בחיפה ובב"ש מפנטזים על חדשנות ועסקת ענק לשפיר. כותרות הנדל"ן

בחיפה הציגו השבוע את תוכנית הענק "עמק החדשנות", ובבאר שבע הציגו את "רובע החדשנות", האם יימצאו תקציבים תואמים? שפיר ואוריין ניצחו ארבע קבוצות חזקות וייבנו את מרכזי הלוגיסטיקה העצומים של צה"ל ● ומחיר למשתכן יצאה לדרך בפעם העשירית

לוגו GETT גט טקסי

רווח תפעולי? ל-Gett יש דרך מעניינת להסתכל על המציאות

חברת Gett (גט) הודיעה שהיא עברה לרווחיות תפעולית, אבל מה מסתתר באותיות הקטנות?

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: השואה - הכתם הגדול ביותר בהיסטוריה

פנס נאם בטקס המרכזי של 'פורום השואה' ביד ושם ואמר: "אי אפשר לבקר באושוויץ, ולחצות ולראות את הנעליים, את המשרפות, את קרון הרכבת ואת תצלומי הנשים, גברים וילדים מובלים לתוך המוות בלי לשאול 'איך הם יכלו לעשות זאת'"

הדס שטייף/  צילום: שלומי יוסף

חומרי החקירה שדולפים בפרשת אפי נוה: מהתקופה שהיו אצל שותפה של הדס שטייף

בדיקת "גלובס" מגלה כי מדובר בחומרים שהופקו מהמכשירים הניידים של נווה בין התאריכים 19 לדצמבר 2018 ל-23 לדצמבר 2018 ● החומרים תויקו לתיקיות עם שמות לפי נושאים ואישים חשובים, לרבות שופטים, והועברו להתקן נייד

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

מאחורי הזגזוג: מה גרם לבני גנץ לשנות את עמדתו בנוגע לבקעת הירדן ותוכנית השלום?

ח"כ גנץ סבר תחילה שפרסום התכנית השלום בזמן בחירות נחשב התערבות בוטה בפוליטיקה הישראלית ואף הצהיר כך, אולם לפני יומיים שינה את דעתו ● מן העובדה שגנץ שינה את דעתו אפשר היה להבין כי הוא מניח שתוכנה של התכנית אינו מזיק לו מבחינה פוליטית

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

סקר הפרסומות: 9 מיליון הכי אהובה, ביטוח ישיר הכי זכורה

הקמפיין ל-yes באמצעות אדלר חומסקי הוא המושקע ביותר השבוע עם היקף השקעה של כ-751 אלף שקל

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

כחול לבן: עדיין לא החלטנו אם להיענות להזמנת הבית הלבן

בהודעת הבית הלבן אתמול נכתב ששני הצדדים כבר הסכימו לבוא, אולם בכחול לבן הבינו היום שמדובר בהפקה שנועדה לשרת את נתניהו וחוששים ממופע ראווה גדול למען ראש הממשלה המכהן אשר יציג את בני גנץ ככינור שני

בני הזוג נתניהו עם הנשיא פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה והנשיא פוטין חנכו את האנדרטה לזכר מגיני לנינגרד

בטקס השתתפו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הנשיא ראובן ריבלין, שרי ממשלה, ראש עיריית ירושלים משה ליאון ונציגי ארגוני וטרנים

תצוגת האופנה האחרונה של ז'אן-פול גוטייה / צילום: Charles Platiau, רויטרס

ארון קבורה, דוגמניות על וחזיית הקונוסים של מדונה: ז'אן-פול גוטייה נפרד

אחרי 50 שנה של קריירה פורצת דרך, מעצב העל ז'אן-פול גוטייה צעד אתמול בפעם האחרונה על המסלול בתצוגת אופנה מרהיבה ● צפו בתמונות

חזי בצלאל בהשקת WE4G של אקספון \ צילום: איל יצהר

משרד התקשורת קבע שאקספון נדרשת לשלם מיליוני שקלים לבזק

לדברי המשרד, בזק ביצעה עבודות טכנאים לאקספון במסגרת השוק הסיטונאי שעליהם היא נדרשת לשלם בהתאם לתיק השירות. אקספון הבהירה שהיא מוכנה לשלם אך בהתאם למה שנקבע במקור בתיק השירות ולא לפי דרישות בזק. הנושא ככל הנראה הולך להכרעת בית המשפט

אופל גרנדלנד / צילום: יח"צ

דור ביניים חביב: הקרוס-אובר של אופל הוא רק שלב בדרך לדגמי 2020

הקרוס-אובר של אופל שנחת בישראל בסוף 2019 שומר על עיצוב אטרקטיבי ותא נוסעים שימושי בתוספת של מערכת הנעה חסכונית, אם תמצאו סולר מוזל