גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איתמר ציגלר מ"החצר האחורית": "עהד תמימי גיבורה לאומית"

איתמר ציגלר, חבר "החצר האחורית" ו"בלקן ביט בוקס", שר על מה שכואב לו בין הכיבוש לגירוש ■ "אסור ליפול לפח של הפוליטיקאים שמשסים אוכלוסיות אחת בשנייה" ■ ראיון

איתמר ציגלר / צילום: כפיר זיו
איתמר ציגלר / צילום: כפיר זיו

בהופעות של "החצר האחורית", יענקל'ה רוטבליט לעיתים מפתיע את המוזיקאים שעל הבמה לצדו, תומר יוסף, גדי רונן, רון בונקר, תום דרום ואיתמר ציגלר, עם משהו שהוא בדיוק סיים לבשל במטבח הפואטי שלו. באחת הפעמים האלה, הוא שלף דף מקופל מהכיס וקרא את השורות הבאות: "מה אתה מחפש פה / למה באת לכאן / אם אתה תיכנס לפה / יתחיל בלגן / תגיד מאיפה הגעת / למה דווקא אליי / מה חשבת כשבאת / מה נפלת עליי". כשרוטבליט סיים להקריא: "זה נורא ואיום / העולם שוב שותק / זה מזכיר לי מקום / העבר בי צועק", דממה נפלה על הקהל. כשהוא בא לתחוב את הפתק לכיס, ציגלר חטף לו אותו מהיד. אחרי כמה ימים תפר לו לבוש מוזיקלי אפריקאי קצבי שהולם את הזעקה שפורצת ממנו, והתוצאה היא שיר המחאה המטלטל, "הפליט".

כאמן פוליטי שמאלני, שלא חושש לומר שהכיבוש הוא אב כל הרע כאן, ציגלר לא רק שר על הפליטים, אלא משתתף פיזית בהפגנות נגד הגירוש וההתעמרות במבקשי המקלט, תוך סיכון ממשי לפגיעה בו ובאולפן שלו שממוקם בלב השכונות של דרום תל-אביב. הוא וחבריו ל"חצר האחורית", זורקים את עצמם לתוך האש, ובלי שיקולי רווח והפסד. "החושך ירד על הארץ / לא בבת אחת, לא פתאום / האור הלך ופחת והלך ופחת/ מעט מעט יום יום", שר ציגלר ב"האור החדש", גם כן מהאלבום השני והמשובח של ההרכב.

"הופעתי עם גדי בהפגנה למען הפליטים בתחילת ינואר", אומר ציגלר כשאנחנו יושבים בבית קפה לא רחוק מהתחנה המרכזית הישנה, "ובאירוע של עמותת אליפלט בסוף השבוע שעבר. הנושא הזה קרוב מאוד לליבי, כבן לאמא שנולדה במחנה פליטים בקפריסין, לשם הגיעה עם הוריה ניצולי השואה אחרי שהבריטים גרשו אותם מישראל".

השימוש במילה "גירוש" הוציא אותך לרחוב?

"הרבה קודם. זה הטריד אותי מהמקום של איך שמתייחסים לאנשים כאנשים. אני גר על גבול דרום העיר ועובד שם, כך שאני מכיר היטב את החיים באזור. אשמח שיהיו לי שכנים מגוונים, אבל לא הייתי רוצה שיקרה לי מה שקורה לרבים שם החיים בפחד. מצד שני, הפגנתי בזמנו בנווה שאנן נגד הביקור של נתניהו, שסגר את האזור והפך אותו לסטרילי ונגד ההזנחה הפושעת של דרום העיר, עוד לפני הפליטים. אסור ליפול לפח של הפוליטיקאים שמשסים אוכלוסיות אחת בשנייה וחבל שמנהיגי מאבק התושבים לא מבינים שמשחקים בהם והולכים מכות עם ילדים בגן שעשועים. זה לא KKK פה".

מבחינתך, החושך באמת יורד לאט על הארץ.

"בוודאי. זה תהליך איטי, וכטיבם של תהליכים איטיים הוא מחלחל הכי עמוק, ואז החושך פתאום הופך לאור. אנחנו הולכים בחושך וקוראים לו האור החדש".

חזרת לארץ לפני חמש שנים, אחרי 14 שנים בניו יורק. המצב פה לא עושה לך חשק לטוס?

"אני לא מתחרט שחזרנו. היה לי חשש לחזור לתל-אביב, זה כן, כי קשה לחזור למקום שבו הגזענות גוברת - ומעל הכול קיים הכיבוש של מיליוני פלסטינים - למקום שבו המרכז והשמאל קוראים לעהד תמימי בריונית וחוצפנית. מי פה הבריון החוצפן?".

אז יהונתן גפן צדק כשהשווה את תמימי לחנה סנש ולאנה פרנק?

"אפשר להתווכח על הדקויות של מי הוא בחר להביא כדוגמה, אבל הרעיון שלו היה להגיד שכמו המיתוסים והגיבורים הלאומיים שלנו, גם תמימי היא גיבורה לאומית. ברור שאני מסכים איתו בגדול".

הגיבורה הפרטית שלך היא בתך, ליר, שגרמה לך לכתוב גם ספר ילדים, "אל"ף בי"ת", וללכת בדרכה של אמך עליזה ציגלר, העורכת הראשית המיתולוגית של הוצאת ידיעות אחרונות.

"בתור ילד אהבתי מוזיקה, כדורסל ושטויות, ולמרות שאמא הייתה עמוק בספרים, אני הגעתי בשלב מאוחר יותר לשפה, לשירה. הרעיון לכתוב את הספר היה של נסה, אמא של ליר - אמנית, ציירת ופסלת שנולדה וגדלה באירלנד - ונפגשנו בניו יורק. אפילו שהיא לא דוברת עברית, היא חיפשה ויזואלית, כמאיירת, ספרי אל"ף'-בי"ת ולא מצאה שום דבר עדכני ורצתה להתעסק באותיות. חשבתי את מי לשדך לה ככותב. זה נהיה קצת איטי התהליך הזה, וככה, עם ההופעות של 'הבלקן ביט בוקס' בעולם, והזמן שיש להרוג בין ההופעות, בטיסות, בנסיעות ברכבת, מצאתי את עצמי כותב את הספר הזה. הוא לא מתיימר ללמד את האותיות, אלא לפתח אהבה לאותיות עצמן, לשפה. הוא קליל וקצת פואטי, טיפה פילוסופי ומלווה בציורים הנפלאים של נסה. זה הספר שלנו, לא שלי".

הזכרת את הבלקן שבה אתה גם חבר, ובנוסף אתה גם מפיק את ההרכב "DAM" של תאמר נאפר, מנגן וכותב. למה כל-כך הרבה דברים במקביל?

"תמיד הייתי במספר להקות במקביל, גם בגלל הפרנסה, אבל בעיקר מהרצון לספק ספקטרום לאהבה שלי למוזיקה ולז'אנרים שלה. לכל אחד מאיתנו בלהקה יש עוד פרויקטים. אנחנו לא רוצים ליפול למקום שכדי להתפרנס נצטרך לעשות דברים שאנחנו לא אוהבים".

כשנסעת עם אחיך, יובל, לניו יורק, מצאת את עצמך עושה דברים שלא ממש קשורים למוזיקה.

"הייתה לנו להקת ראפ בשם סייד אפקט וכשהגענו לניו יורק עבדנו בהובלות, בניקיון ואצל מעצב תפאורות לאירועי עשירים, ניגנו בסאבווי, עשינו הכול כדי להיות מוזיקאים. הברייק הראשון שלי היה דרך טרקים אינסטרומנטליים שהתחלתי לעשות לעצמי ואיכשהו התגלגלו ל-MTV, ועד היום אני רואה מהם כסף. אין לי היום - ולא הייתה לי אז - טלוויזיה, אבל סיפרו לי שהמוזיקה שלי ליוותה את כל התוכניות של התחנה. אחר כך עשיתי מוזיקה לסרטים, ואז הגיעה הבלקן, והבנתי שאפשר לראות כסף ממוזיקה. אבל יש לי הוצאות כל-כך מטורפות בתל-אביב, אז אני איכשהו שורד".

ההוצאות פה גדולות יותר מאשר בניו יורק?

"בטח. ניו יורק הוא מקום עם הרגשה של זמניות. הכול כל-כך גדול וקל ללכת לאיבוד, ויש את מזג האוויר והמרחק מהארץ".

מרחק שמנע ממך להיפרד מאביך ראובן, קבלן ימי שעסק בפרויקט הרחבת נמל חיפה, ונהרג בתאונת מטוס.

"הייתי בניו יורק עם אחי הגדול כשקיבלנו את הטלפון שהוא נהרג בנחיתה חזרה מנסיעת עבודה מקפריסין לחיפה, המטוס התרסק. יש לי בלאק-אאוט ממה שאמר לנו אז חוקר התעופה. זה היה שוק מוחלט. חזרנו לפה לשלושה חודשים עד שאמא אמרה לנו תחזרו הביתה, וכבר במטוס בדרך לארצות הברית התחלתי לכתוב שירים לאלבום השלישי שלי שהקדשתי לו, שעסקו בשכול ובאבא. יש שם שיר הלידה ובאמת, תשעה חודשים אחר כך ליר הגיעה".

אומרים עליך שאתה מלא רגש וחום בהופעות.

"ואני יודע שזייפתי. עד היום קשה לי לקרוא לעצמי זמר. התחלתי להרגיש זמר רק בחצר האחורית. זה תהליך של למידה ושחרור. אני חייב להודות לחברים שלי מניו יורק ומתל-אביב, ששמעו אותי מהמהם באוטו ואמרו לי, יש לך קול יפה, תשיר. בבלקן תומר יוסף הוא הזמר המוביל והוא עושה את זה נפלא".

לא מגרד לך לשיר?

"בבלקן? לא. אני נהנה ממה שיש. זה כמו שהמחאה של החצר האחורית לא מתאימה לבלקן".

את האלבום השני מימנתם באמצעות הד סטארט. למה?

"הייתה לנו התלבטות איך לגייס את הכסף, כי לא רצינו התערבות של חברת תקליטים. חשבנו על הלוואה מהבנק. בסוף גייסנו מעל 100 אלף שקל והכול הלך על מיקסים, עיצוב, קליפ".

אין רווח מההופעות?

"יש, והחצר האחורית גם מוכרת דיסקים באינטרנט ובהופעות, שזה יוצא דופן. אין דבר יותר יפה מלראות משפחות שלמות באות להופעות ושרות את כל המילים. זה שווה הכול".

אישי: 41, בזוגיות + 1, מתגורר בתל-אביב | אקטואלי: "החצר האחורית" תופיע בבארבי בתל-אביב ב-6.3, בבית אביחי בירושלים ב-8.3, בקיבוץ חמדיה ב-9.3, ובברלה להבות חביבה ב-16.3. "בלקן ביט בוקס" תופיע ב-3.3 בגבעת ברנר וב-6.4 בזאפה אמפי שוני

עוד כתבות

חלקו האחורי של העגורן נפל. התאונה באתר הבניה ביבנה / צילום: ג'וזף

הפורום למניעת תאונות עבודה: "ללא הכשרה מוסדרת וחוקית, כל אדם עם ארגז כלים יכול להרכיב ולפרק עגורן"

תאונת העבודה שהתרחשה אתמול ביבנה במהלכה נהרגו ארבעה עובדים בעת פירוק עגורן הציפה עוד כשל באתרי הבנייה: אין רגולציה כוללת על הפעלת עגורנים בישראל • כך שבעוד שתקנות רבות קובעות כיצד להפעיל עגורנים, כיום אין שום דרישה בהסמכה כדי לבנות ולפרק אותם

קווין סיסטרום, ממייסדי אינסטגרם / צילום: רויטרס

פריצה לאינסטגרם: מידע אישי של 50 מיליון מפורסמים דלף לרשת

המידע היה במאגר של חברה הודית בשם Chtrbox שעלה לשירות הענן של אמזון AWS, ולא היה מוגן בסיסמה ● במאגר צוינו גם פרטים כמו מספר הלייקים ורמת המעורבות שמעוררים הפוסטים של המשפיענים

ג'ראד קושנר/ צילום: רויטרס

קושנר במענה לשאלות "גלובס": לעם הפלסטיני מגיע עתיד של כבוד והזדמנות לחיים טובים יותר

יועצו המיוחד של הנשיא טראמפ אמר כי האמריקאים "אסירי תודה לבחריין על ההזמנה לארח את הסדנה בשיתוף פעולה" ● קושנר מצפה לפעילות אל מול מנהיגים עסקיים באיזור

אלדד פרשר / צילום: שלומי יוסף

אחר שסגר בקנס את הפרשה האמריקאית: מזרחי טפחות מציג גידול ברווחי הרבעון ל-404 מיליון שקל

הבנק לא מחלק דיבידנד בגין תוצאות הרבעון הראשון של 2019, אבל צופה שישוב לחלק דיבידנד כבר ברבעון השני ● תיק האשראי צומח באופן אבסולוטי, אך קטן ביחס לפיקדונות

שר הכלכלה אלי כהן / צילום: שלומי יוסף

היצוא הישראלי לאסיה צנח ברבעון הראשון בכ-30%

לפי נתוני מכון היצוא, ברבעון הראשון של 2019 היצוא הישראלי הסתכם בכ-28 מיליארד דולר ורשם עלייה דולרית של כ-3% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד

קורקינטים להשכרה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

המלחמה על המדרכות בת"א: מובייק מאיימת לקנוס משתמשים

על רקע הניסיונות של עיריית תל אביב להסדיר את תנועת כלי הרכב הדו-גלגליים להשכרה, מובייק הודיעה כי תקנוס משתמשים שמשאירים את האופניים במקומות שמפריעים למרחב הציבורי ● תל אופן שלחה מכתב התראה לליים בטענה כי הקורקינטים חוסמים את תחנות ההשכרה של האופניים

ניתוח/צילום:shutterstock

סובלים ממיגרנות? מפחדים מאלצהיימר? זו הסיבה שלא תקבלו טיפול בקרוב

שבץ מוחי, פרקינסון, אלצהיימר ומיגרנה - מספר החולים במחלות המוח צפוי לזנק, אבל כבר כעת חסרים רופאים, ובתשעה בתי חולים אין מחלקות נוירולוגיות • יו"ר החטיבה לרפואת המוח בסורוקה: "כשהמצנתרת שלי לא נמצאת, אין צנתורים לכל תושבי הנגב. רופאת האפילפסיה יצאה לחופשה, אז סגרתי את המרפאה" ● ישראל 2048

שכונת וילאר הירוקה בנהריה / צילום: מצגת החברה

הענק השקט מהצפון: וילאר מתקרבת לשווי של 2 מיליארד שקל - עיקרו בידי הבעלים שלמה טיסר

לדברי חברת S&P מעלות, "יחסי הכיסוי של החברה נותרו חזקים מאוד והמינוף נשאר נמוך במיוחד; פרופיל הסיכון של החברה נתמך על ידי יתרונותיה התחרותיים במיוחד במגזרי הנדל"ן המניב והארכיבאות, וניצול הסינרגיות הגלומות בתחומים אלה"

יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, ואסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס / צילום: Mohammed Sale

רגיעה של 6 חודשים? בחמאס מכחישים הדיווח על הפסקת אש

דובר חמאס מכחיש את הפרסום הערב בדבר הפסקת אש בת חצי שנה ● במערכת הביטחון אומרים כי אין חדש בשום תנאי מתנאי ההבנות, ותקופת הזמן של חצי שנה נקבעה על מנת להגיע לרגיעה שתאפשר הסכם להשבת נעדרי צהל ושני האזרחים המוחזקים ברצועה בידי חמאס

פניציה ירוחם / צילום: שלומי יוסף

משרד הכלכלה מגבש תוכנית סנקציות נגד משתתפי החרם החרדי על פניציה

יוטלו על חברות ויקבים שמשתפים פעולה עם החרם החרדי, שמאיים על המשך פעילותה של החברה g בכיר במשרד הכלכלה: “החברות יצטרכו להבין שהחרם הוא תגובה לא מידתית על סוגיה שולית, שכן אין מפעל זכוכית אחד בעולם שמסוגל לעצור את פעילותו פעם בשבוע”

אמיר הלוי / צילום: יח"צ - חן גלילי

"מי שחשב שיבואו יותר תיירים לא מכיר את חוקי המשחק פה"

כך אומר אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, בשיחה עם "גלובס" לסיכום הפעילות סביב האירוויזיון בת"א ● "בפועל אף אחד לא יודע באמת כמה תיירים הגיעו, אבל ללא ספק צריך להפיק לקחים. אחת מהמסקנות היא שאם רוצים למשוך אירועים גדולים, צריכים להגדיל את היצע פתרונות הלינה"

בורסת מילאנו / צילום: רויטרס

הלחץ על וול סטריט נמשך: מדד הנאסד"ק נופל ב-1.6%; סקטור הטכנולוגיה בולט בירידות

החשש מהחרפת מלחמת הסחר מכביד על פתיחת שבוע המסחר ● אפל, אינטל, ברודקום ואלפאבית מאבדות גובה ● יצרנית הרכבים פורד הודיעה על קיצוץ של 10% מכוח העבודה ● אופ"ק מאותת על המשך צמצום הפקת הנפט

יוסי בן יוסף / צילום: Studio-One

מייסד קדימהסטם יוסי בן יוסף פורש מניהול חברת התרופות; המניה צונחת

בן יוסף יוחלף בתפקיד על ידי רמי אפשטיין, כיום דירקטור בחברה ● בפברואר נעצר בן יוסף בפרשת שימוש במידע פנים, אבל מאז לא חלה התפתחות נוספת בפרשה ● מאז הנפקת קדימהסטם ב-2013 בבורסת תל אביב, איבדה המניה כ-77% מערכה

ארי שטיינברג, המנכ”ל החדש של מועדון הצרכנות של חברי הסתדרות המורים / צילום: מרכז השלטון המקומי

מנכ"ל חדש למועדון הצרכנות של חברי הסתדרות המורים

ארי שטיינברג מונה למנכ"ל של מועדון הצרכנות "אשמורת 360" ויחליף את המנכ"ל הוותיק יורם אביזוב שפורש מתפקידו

עו"ד מיכל רוזנבוים / צילום: עינת לברון

מועמדי הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה: מיכל רוזנבוים ומתניה אנגלמן

עו"ד רוזנבוים היא בעלת משרד עורכי דין פרטי, ומתניה אנגלמן הוא מנכ"ל המל"ג ● מפלגת כחול לבן תתמוך במועמדותו של גיורא רום לתפקיד מבקר המדינה ● ח"כ בצלאל סמוטריץ לחץ למנות לתפקיד המבקר מועמד שאינו שופט

משה בן שטרית, מבעלי קסידי בוטיק / צילום: תמר מצפי

משבר האופנה הגיע גם לרשת קסידי בוטיק: קשיי תזרים ודיווחים על צ'קים חוזרים

ברשת האופנה שנקראה בעבר דן קסידי אישרו ל"גלובס" את העובדה שחלק מהצ'קים חזרו, והבטיחו: "אנו עושים הכול בהסכמה, נגיע להסדר עם כל ספק; לא יהיה פה הליך של כונס והקפאה" ● בשבוע שעבר הוגשה תביעה בהיקף 1.3 מיליון שקל ע"י קופת הגמל של החברה, בטענה כי לא הועברו לה התשלומים הפנסיוניים של העובדים

כדורים, גלולות, קפליות, נוגדי דכאון / צלם רויטרס / צלם: רויטרס

גם לתרופה צריך אפליקציה: Happify הישראלית תשתף פעולה עם סאנופי בתחום ש'מעבר לתרופה'

החברה שגייסה עד כה 25 מיליון דולר תהיה השותפה של חברת התרופות הצרפתית סאנופי בפיתוח הצעד הבא בעולם התרופות - אפליקציות שמסייעות לפעילות התרופה ומשפרות את הצלחת הטיפול הרפואי ● המוצרים הראשונים מיועדים לטיפול בחולים הסובלים מדיכאון וחולי טרשת נפוצה

איתי בן זאב / צילום: איל יצהר

העימות בין הנהלת הבורסה לעובדים מחריף: ההנהלה השעתה שלושה חברי ועד

בתגובה כינסו הבוקר ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, וטענו ל"פגיעה בשירות שנגרמת ללקוחות כתוצאה מהחלטותיו החד צדדיות של המנכ"ל בן זאב"

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"הניסיון של קבוצה מקושרת לדבר בשם כלל עורכי הדין - ראוי לגינוי"

לא כולם מסכימים עם דרך המאבק של עורכי הדין שמתנגדים לחוק החסינות והתאחדו יחדו כדי נגד יוזמות חקיקה של הממשלה הנכנסת ● עו"ד נדב העצני: "אני סבור שדווקא ההגנה על הדמוקרטיה מחייבת לעשות רפורמה יסודית במערכת המשפט"

דור כימיקלים

בעקבות דליפת הגז: המשרד להגנת הסביבה פשט על משרדי דור כימיקלים

בפשיטה נתפסו מסמכים הקשורים לדליפת הגז שאירעה בסוף השבוע במפרץ חיפה ● מוקדם יותר היום, ראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, זימנה את ראשי דור כימיקלים לשימוע