גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרגולציה הפנסיונית: כיצד הכלכלן יכול להגדיל ערך באמצעות גידור סיכונים?

רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון הוציאה בשנים האחרונות הוראות רגולטוריות, הנוגעות לאופן התפעול הפנסיוני של העובדים ■ הוראת אלה מגדילות את ההוצאה החודשית הקבועה של כל מעסיק לו למעלה מ-20 עובדים, מהי הדרך להתמודד עם העלות הנוספת

לילך לוי/ צילום: איאן רובין
לילך לוי/ צילום: איאן רובין

*** הכתבה בשיתוף איגוד הכלכלנים

החל מינואר 2018 כל מעסיק לו מעל ל-20 עובדים מחוייב להעביר את הדיווח על הקופות הפנסיוניות של עובדיו, באמצעות ממשק דיגיטלי בפורמט ייעודי. התקנות מחייבות את כלל הגופים המוסדיים לתת משוב למעסיק על אופן קליטת הכספים במערכות התפעוליות. כתוצאה מכך, גוף מוסדי לא יקלוט דיווח ממעסיק שלא בהתאם להוראות התקנות.

לדיווח הדיגיטלי, מעבר להיותו תנאי בסיס לרישום הזכויות הפנסיוניות של העובד, גם יתרונות רבים ומשמעותיים - הוא מייעל את תהליך ההפקדות והעברת הרשימות מהמעסיקים למוסדיים, מאפשר העברת מידע תקין וברור (שאינו ידני), מייצר עבור המעסיק תהליך דיווח אחיד מול כל המוסדיים ומאפשר בקרה על קליטת הכספים בחשבונות העובדים.

מעסיקים שלא ידווחו כנדרש - יקנסו: הגופים מוסדיים מחויבים לשלוח למעסיק שלא מדווח במבנה האחיד שתי התראות, ובהן לציין כי לממונה על הביטוח ושוק ההון סמכות להטיל קנסות וכי אם לא יתוקן הדיווח למבנה האחיד, תאלץ חברת הביטוח להעביר את פרטי המעסיק לממונה.

מאידך, התווה הרגולטור לוחות זמנים מדויקים למתן היזון חוזר מהמוסדיים למעסיקים בדבר המידע והכספים שהועברו: תוך שלוש שעות המעסיק צריך לקבל היזון חוזר ראשוני על הנתונים שסיפק, והיזון חוזר מסכם תוך חמישה ימי עסקים. כמו כן, קובע החוק היזון חוזר חודשי על קליטת המידע ורישום הזכויות לעובדים - עד ל-15 בחודש העוקב. בנוסף, פעם בשנה, ועד ה-28 בפברואר יקבל המעסיק היזון חוזר שנתי מצטבר על כלל ההפקדות שביצע לקופה. כמו כן, עובד שהופסקו התשלומים עבורו לקופה, יקבל דיווח בדואר תוך 30 יום מהפסקתם. לרבות סיבת הפסקת ההפקדות לקרן, כפי שציין המעסיק בדיווח לקופה. במידה והמעסיק לא ידווח אודות סיבת הפסקת ההפקדות, יועבר הדיווח על אי-העברת הכספים - הן לעובד והן למעסיק.

לבצע מיפוי של ההסדר הפנסיוני

המחלקה הכלכלית יכולה לחסוך כסף לחברה ועם זאת להגן על המעסיק מפני החשיפה לאי ציות להוראות הרגולציה. להלן הדרכים להעברת הממשק האחיד:

הדרכים להעברת הממשק האחיד / צילום: מנורה

מכל האמור לעיל ניתן לראות כי העלות עבור הממשק יכולה לנוע בין 0 שקלים לעובד, דרך מספר אגורות ועד עשרות שקלים בחודש תלוי בגובה השכר המבוטח. כמו כן, לכל אחת מהאפשרויות ישנם יתרונות וחסרונות וחישוב הכדאיות צריך לכלול מספר פרמטרים.

הדרך היעילה ביותר לדעת מהי האפשרות הטובה ביותר, שתיתן פתרון אופטימלי למחלקת השכר יחד עם חיסכון בעלויות התפעול, היא לבצע מיפוי של ההסדר הפנסיוני.

במסגרת המיפוי נבחן את גיליון הקופות של העובדים בכמה וכמה אופנים. למשל: כמה יצרנים פנסיוניים יש לנו? מה גובה השכר המובטח של העובדים בכל קופה? כמה עובדים מפרישים לפנסיה או ביטוח סולו וכמה משולבים? בכמה מכלל תיק העובדים יש לסוכן בטוח או מנהל הסדר מעורבות בתפעול? האם מחלקת השכר פתוחה לפורטלי המעסיק של חברות הביטוח, עד כמה היא "טכנולוגית" ואם בכלל ביכולתה לבצע פיצול דיווחים? באיזו תוכנת שכר עובד הארגון והאם ניתן לפצל את דוחות ה-xml (דוחות הדיווח הדיגיטלי) לפי יצרן ומה גובה התשלום עבור הפיצול?

לאחר מכן נוכל לבצע בדיקת עלות-תועלת לכל אחד מסוגי האוכלוסייה.

במקרים רבים נמצא כי בדרך פשוטה ניתן לפצל את האוכלוסייה, באופן שיאפשר לנו לדווח ללא עלות על שכבה רחבה של עובדים שלהם מוצר אחד לפנסיה או שני מוצרים כגון פנסיה וגמל או פנסיה והשתלמות. בסוג מוצרים אלה הדיווח פשוט והממשק עובד בד"כ בצורה טובה ולא נדרש טיפול רב במשובים. מה גם שבניית מפרט שירות מול קרן הפנסיה, יכול לאפשר עזרה בטיפול במשובים שקיבל המעסיק מקרן הפנסיה (דרך מנהל התיק).

במקרים בהם מפאת מחסור בתקנים או בגלל אי-יכולות טכניות של מחלקת השכר, או עלויות גבוהות של תוכנות השכר לפיצול הדוח, שווה לקבל הצעת מחיר מלשכת שירות או לשכת שכר להעברת הממשק האחיד. עם או בלי טיפול במשובים היא כמעט תמיד תוריד בעלויות שמשולמות לסוכן.

האוכלוסיה שדורשת התערבות סוכן ביטוח היא האוכלוסייה הבכירה או הוותיקה יותר, שמבוטחת בדרך כלל בתוכניות ביטוח ותיקות ומורכבות יותר. לאוכלוסייה זו רצוי לדווח דרך מנהל ההסדר, אשר תמורת דמי הסליקה יכול להעניק שירות מלא ומקיף למעסיק ולעובד.

בשורה התחתונה, במקרים רבים הדרך הזולה ביותר לדיווח ממשק תשלומים פנסיונים היא פיצול ממשקים לפי צורך ועלות. את הבדיקה כדאי לבצע אחת לשנתיים/ שלוש או בעת גידול/ קיטון מסיבי של עובדים בארגון.

הכותבת היא מנהלת פיתוח עסקי במנורה מבטחים, פנסיה וגמל.

עוד כתבות

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פעילות אקזוטית ממשיכה לזרום לשלדים בורסאיים: סייבר, רכב חשמלי וחקלאות ורטיקלית

בעלי שליטה בחברות דלות פעילות מנצלים את הביקוש להשקעה בחברות טכנולוגיה כדי למזג לתוכן פעילויות בהליך מהיר - מהלך שלכל הפחות מסייע לזינוק במניה

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

אולם של בית המשפט העליון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המשכנתה חונקת? בית המשפט העליון מגביל מכירה לצד ג'

בית המשפט העליון קבע פרשנות אחידה לחוק הפדיון וקבע כי נכס שנמצא בכינוס נכסים לא יוכל להימכר לגורם אחר

עגל מתוך המשלוחים החיים / צילום: עמותת אנימלס

דוח פנימי חמור: כך מתנהלת היחידה שנועדה להגן על בעלי החיים ועל מה שמגיע לצלחת שלנו

דוח פנימי שבדק את ביצועי יחידת הפיקוח על הצומח והחי (הפיצו"ח) במשרד החקלאות, והגיע לידי גלובס, מציג ממצאים חמורים ● לפי הדוח, היחידה סובלת ממשבר עמוק ומ"הידרדרות מקצועית שמובילה לסגירת תיקים"

בנימין נתניהו - דיון במליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת

המחוזי: נדחו בקשות נתניהו לדחייה, משפטו יימשך כמתוכנן

לטענת סנגורי נתניהו, על הפרקליטות להוסיף לכתב האישום את שלושת התאגידים הקשורים בתיקי האלפים כנאשמים נוספים בתיק ● ביהמ"ש פסק כי הואיל ובינתיים אין כתב אישום נגד התאגידים, ממילא אין מה לצרף אותם לכתב האישום ● שלב ההוכחות במשפט צפוי להתחיל ב-8 בפברואר

ניר קיפניס / צילום: טל למברגר

אחרי פחות מחודש: ניר קיפניס פורש מתפקיד העורך הראשי של אתר ice

לפני שמונה לעורך הראשי של האתר, קיפניס ערך את גיליון העסקים של מעריב ● מינויו אמור היה להיות חלק משדרוג שהתכוונו לעשות באתר מבחינה טכנית ואנושית, לאחר שנרכש על ידי חברת יו קלע ● קיפניס: "נגמר ברוח טובה והבנה מלאה"

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מתמתנות הירידות בבורסה; אורמד מזנקת ב-12%, אופקו ב-10%

מדד ת"א 35 מאבד כ-0.1%, ות"א 90 יורד ב-0.7% ● הדולר נסחר ביציבות, האירו נחלש קלות ● אודיוקודס פרסמה דוחות לפיהן רשמה החברה עלייה ברווח ובהכנסות ברבעון הרביעי

מבצע חיסונים של חברת אסטרהזנקה בבית אבות בלונדון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים

טנק קל של אלביט / צילום: אלביט מערכות

טנקים למדינה באסיה פסיפיק: חוזה בשווי של 172 מיליון דולר לאלביט מערכות

החברה תספק טנקים קלים מדגם "סברה" לצבא יבשה של מדינה באזור אסיה פסיפיק ● מנכ"ל ונשיא אלביט מערכות, בצלאל מכליס: "הפורטפוליו הנרחב שלנו בתחום תתי-המערכות מספק לנו עמדת כוח בשוק הרכבים המשוריינים"

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ רוכשת מבני משרדים בפארק המדע בקיימברידג' תמורת 193 מיליון שקל

במסגרת העסקה חתמה אתמול EB, ש-96% ממניותיה מוחזקות בידי אלוני חץ, על הסכם לרכישת זכות חכירה ל-150 שנים במתחם בשטח של 17 דונם בפארק המדע קיימברידג' סייאנס פארק ● לדברי אלוני חץ, למתחם פוטנציאל השבחה עתידי להקמת פארק מדע מודרני, תוך כדי הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה

חנויות להשכרה ברחוב דיזנגוף ת"א / צילום: איל יצהר

יותר מ-155 אלף איש הפכו לדורשי עבודה מאז תחילת הסגר השלישי

עם הארכת הסגר, בשירות התעסוקה מעריכים כי מספר דורשי העבודה שנוספו יגיע ל-170 אלף איש ● אתמול נרשמו 2,490 דורשי עבודה חדשים ● כ-80% מהם הוצאו לחל"ת ● ביממה האחרונה פוטרו או התפטרו 982 דורשי עבודה

שלט של רחוב וול סטריט מחוץ לבורסת ניו יורק / צילום: Reuters, Mike Segar

נעילה מעורבת בוול סטריט: אפל דחפה את הנאסד"ק לשיא כל הזמנים

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, הדאקס הגרמני איבד 1.7% ● אפל בלטה בעלייה לשיא כל הזמנים ● טסלה ממשיכה קדימה ונושקת למחיר של 900 דולר למניה ● מניית ION Acquistion Corp זינקה על רקע המיזוג עם טאבולה הישראלית

שורטים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מלחמת שורט בלונג: מה הקפיץ את מניית בלקברי ואיך זה קשור למאבק של המשקיעים הצעירים בוול סטריט?

שיתוף הפעולה עם אמזון או יישוב מחלוקת עם פייסבוק, או אולי סגירת פוזיציות שורט בשוק? ● בלקברי לא לבד: יצרנית משחקי המחשב והווידאו גיים סטופ נהנית אומנם מהסגרים וההישארות בבית, אך מנייתה כבר זינקה ב-250% מתחילת השנה בעקבות מאבקי שורטיסטים

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

מנת חיסון לקורונה של אסטרהזנקה / צילום: Reuters, Jason Cairnduff

התקשורת בגרמניה דיווחה בטעות על יעילות מופחתת, ומניית אסטרהזנקה מזנקת

מקורות בממשלת גרמניה מסרו כי החיסון לקורונה של חברת אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65 ● הדיווחים הוכחשו על ידי החברה ובינתיים הבהיר משרד הבריאות הגרמני כי "אינו יכול לאמת את הדיווחים על כך שהחיסונים של אסטרהזנקה פחות יעילים"

דירת 4 חדרים בכפר יונה / צילום: אביב קפילוטו

הלמ"ס: תוספת יחידות הדיור השנתית בישראל עמדה על כ-57 אלף

באמצע שנת 2020 היו בכל ישראל כ-2.736 מיליון דירות למגורים ● לעומת שנת 2019 חל גידול של 2% בדירות למגורים - תוספת של כ-57 אלף דירות

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

עוד מינוי זמני: קובי בליטשטיין מונה למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

בליטשטיין משמש כיום בראש מטה התשתיות הלאומיות במשרד האוצר, וימשיך לכהן בשני התפקידים במקביל ● המינוי מגיע לאחר שנציבות שרות המדינה קבעה כי בעת הזו לא ניתן למנות מנכ"ל קבע מחוץ לעובדי שירות המדינה

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

סין חזרה לשגרה ומשכה השקעות זרות בעוד העולם עדיין מתמודד חולי ומוות, סגרים ועסקים קורסים / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין תפסה את מקומה של ארה"ב כיעד המרכזי להשקעות זרות

זרימת ההון לארה"ב ירדה כמעט בחצי, בעוד שהקורונה גררה את הכלכלה מטה ב-2020