תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

מהן הסיבות לאובדן שיניים והאם ניתן להימנע מכך?

אובדן שיניים טבעי נגרם משתי סיבות: עששת ודלקת חניכיים ■ מהן מאפייני התופעות הללו וכיצד ניתן לטפל בהן

רבים מאבדים שיניים כתוצאה מטיפול לקוי / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
רבים מאבדים שיניים כתוצאה מטיפול לקוי / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף ד"ר זאב אורמינר

ההתרגשות שמלווה משפחה כאשר לילד נופלת שן בפעם הראשונה ומראהו המשובב חסר השיניים, אינה דומה כלל לתחושה של אובדן שיניים בגיל מבוגר. פה חסר שיניים משווה מראה זקן ולא אסתטי ומחסור בשיניים אף פוגע בתפקוד הפיזי של הפה, כמו גם ביכולת הלעיסה והופך את החיוך ללא נעים. למרבה הצער, רבים חווים אובדן שיניים טבעי כתוצאה מטיפול לקוי בהן ונדרשים לתהליכים מורכבים של שיקום הפה ולשיניים חלופיות.

לדברי ד"ר זאב אורמינר, מומחה לשיקום פה, ראש המחלקה לשיקום הפה בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב, אובדן שיניים טבעי (שאינו בתאונה או פציעה) נגרם משתי סיבות עיקריות: עששת ודלקת חניכיים. "עששת (ריקבון השן - ק.ד.) היא למעשה תופעה בה חומר השן נפגע מפעילות של חיידקים. מרבית האנשים שסובלים מכאב שיניים מגיעים לטיפול שמסתיים בסתימות, שמטרתן למנוע מהריקבון להתפשט. ברוב המקרים, ניתן לאטום את השן בסתימה שתמנע את גדילת החור וכניסה של חיידקים לתוך השן, שיגרמו לה ריקבון. אך במקרים מסויימים, החור גדול מדי ונדרש לכך כתר.

"עם זאת, יש מי שנמנעים מכתרים בשל העלות הגבוהה משמעותית מסתימה וכתחליף מסתפקים בסתימה גדולה במיוחד. הסתימה הזו יכולה להחזיק זמן מה, אבל לרוב נשברת וכתוצאה מכך, מסבה לשן נזק חמור יותר מהחור שבה. מדוע? כי כאשר מבצעים סתימה גדולה, נותר במקום קיר דק של השן והוא עשוי לכרוע תחת עומס הלעיסה ולהישבר. סתימה היא אמנם פעולה משמרת אבל לכתר, בניגוד לסתימה, יש יתרונות של עמידות וחוזק".

ד"ר זאב אורמינר / צילום: דרור סיתהכל

תרחיש פוטנציאלי נוסף של חור בשן שעשוי להוביל לאובדן שיניים, הוא כאשר נדרש טיפול שורש. לדברי ד"ר אורמינר, "טיפול שורש עשוי לפתור את הכאב בשיניים, אבל יש לזכור כי הוא מסתיים בסתימה זמנית ולאחריה יש לבצע כתר על מנת להגן על השן שלא תישבר. יש מי שברגע שביצעו טיפול שורש והכאב נעלם, מותירים את הסתימה הזמנית ולא ניגשים להרכבת כתר. זוהי טעות, כיוון שהסתימה הזמנית יכולה להחזיק מקסימום חצי שנה ובסוף תישבר וסתימה שנשברת לאחר טיפול שורש עשויה לגרום לתחילתה של דלקת בתוך העצם, שתוביל בסופו של דבר לטיפול שורש חוזר ואף לעקירת השן. כתר אומנם יקר יותר מסתימה זמנית, אבל הוא זה שמחזק את מבנה השן. לכן, מתיחת גבולות החומר - שימוש בסתימה זמנית או סתימה גדולה כשצריך משהו מעבר כמו כתר - עשויים להתנקם בנו ולגרום לאובדן שיניים, שכמובן בהמשך יעלה לנו יותר כשנצטרך השתלת שיניים".

דלקת חניכיים - ניתן לצמצם את הנזק

הסיבה השנייה הנפוצה לאובדן שיניים בקרב האוכלוסייה היא דלקת חניכיים. ד"ר אורמינר מסביר כי "זו יכולה להתחיל מדלקת קלה, שאם לא תטופל עשויה להחמיר עם הזמן. דלקת חניכיים היא סוג של 'רוצחת שקטה' בפה. לא תמיד מרגישים בה, מלבד בשעת דימום ספונטני בעת צחצוח, או אכילת תפוח. עוד סממנים שלה הן חניכיים נפוחות והבל פה לא נעים, אבל היא עשויה להסב נזק רב. לדבריו, "רוב האנשים נמנעים מטיפול בדלקת חניכיים כיוון שאי אפשר באמת לרפא אותה, אלא רק לשלוט בה ולצמצם את הנזק. ניתן לעשות זאת על ידי ביקורת אצל הרופא, הסרת אבנית אצל שיננית ומעקב אחר הדלקת.

ד"ר אורמינר מסביר כי "התהליך הדלקתי מתחיל כשהחיידקים נצמדים לשן ויוצרים אבנית על החניכיים. זהו תהליך שדוחק את העצם (בחניכיים) שתומכת בשן ובהמשך עשוי לגרום לאובדן שלה. אם, אגב, עצם שתומכת בשן נפגעת, יהיה קשה מאוד בהמשך לבצע השתלת שיניים, כי צריך לשחזר עצם גם לפני ההשתלה".

הוא מזהיר כי "דלקת חניכיים בגיל צעיר יכולה להתפתח לנסיגת חניכיים ולהסתיים באובדן שיניים כבר בגילאי 50, או אפילו קודם לכך. על כן יש להיות מודעים למניעה באמצעות שימוש בעזרים דנטליים (חוט דנטלי וקיסמים - ק.ד.) וצחצוח נכון". עוד הוא אומר כי "אנשים שעברו הקרנות בחלל הפה או נוטלים תרופות שמייבשות את הפה, עשויים לחוות יובש, הגורם להתנגדות קטנה יותר לחיידקים, שמובילה לדלקת חניכיים".

בנוגע לאובדן שיניים אומר ד"ר אורמינר כי חשוב לזכור גם כי שן אחת חסרה עשויה להשפיע על יציבותן של השיניים האחרות . השיניים הסמוכות וגם השן הנגדית לה נוטות לזוז לתוך המרווח וליצור עיוות תיפקודי ולעיתים גם אסתטי ולכן, לא כדאי לדחות השלמה של שיניים. זאת ועוד, כמעט כל אובדן שן גורר בעקבותיו אובדן עצם, מאחר וכאשר עוקרים שן, העצם העוטפת אותה נספגת ונעלמת".

בשורה התחתונה, שיניים הם הנכס שלנו בכל הנוגע לאסתטיקה ותפקוד וחשוב לשמור עליהן ככל שניתן. אובדן שיניים נגרם מסיבות רבות - עששת, טיפול לקוי, מחלות חניכיים וגם תאונה או פציעה. לתחזוקה השוטפת הכוללת מעקב קבוע וטיפול נכון בחניכיים ובשיניים, הכולל, במידת הצורך, השלמת שיניים חסרות בשתלים דנטליים והרכבת כתר לשמירה על השן והגנה מפני שבר, יש חשיבות רבה בשמירה על שיניים טובות ויפות לאורך זמן.

ד"ר אורמינר, מומחה לשיקום הפה.

לכניסה לאתר הקליקו כאן

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988