גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עם המבט הצידה: המשקיע הישראלי מחפש עוד אלטרנטיבות

הגדלת החשיפה לרכיבים אלטרנטיביים בתיקי ההשקעות, כמו מניות בחברות שאינן סחירות, חוב לא-סחיר, נדל"ן לא-סחיר ותשתיות - צפויה להימשך השנה בתיקים של משקיעים מוסדיים ופרטיים כאחד

ייעוץ פנסיוני בקליפורניה / צילום:: Max Whittaker / רויטרס
ייעוץ פנסיוני בקליפורניה / צילום:: Max Whittaker / רויטרס

אחד השינויים הבולטים בתעשיית ההשקעות הישראלית בעשור האחרון הוא עלייתן של ההשקעות האלטרנטיביות. אם לפני עשור המונח "השקעות אלטרנטיביות" היה נחלתם של אנשי מקצוע, וחלקן בתיקי ההשקעות היה זניח - כיום הן מהוות כ-16% מתיק ההשקעות של המשקיעים המוסדיים הגדולים. בעקבות המוסדיים נכנסים לתחום גם משקיעים קטנים יותר, ובשנים האחרונות גם יותר ויותר לקוחות כשירים.

במקביל לעלייה בביקוש להשקעה בנכסים אלטרנטיביים, חל גידול בהיצע: יותר מ-120 קרנות גידור ישראליות ועשרות קרנות חוב, נדל"ן, הון סיכון וקרנות השקעה (פרייבט אקוויטי) מתחרות על כספי המשקיעים, ועוד לא דיברנו על שיטפון הקרנות הזרות שפותחות כאן נציגויות. הביקוש להשקעות אלטרנטיביות הוביל גם לזליגה של אנשי השקעות בכירים לקרנות החדשות.

נכסים אלטרנטיביים הם כל מה שאינו נכס בשוק סחיר - למשל, מניות בחברות שאינן סחירות, חוב לא-סחיר, נדל"ן לא-סחיר ותשתיות. השקעות בנכסים אלטרנטיביים יכולות להתבצע ישירות בנכסים עצמם (לדוגמה, רכישת בניין משרדים או דירה להשקעה) או על ידי השקעה בקרנות המתמחות באפיקים אלה והמאפשרות לפזר את ההשקעה על פני מספר נכסים רב ולהשתמש במומחים לתחומים הרלוונטיים - קרנות פרייבט אקוויטי, נדל"ן ותשתיות, חוב לא-סחיר, קרנות גידור וקרנות הון סיכון.

גופי החיסכון ארוך הטווח משקיעים 16% באפיקים אלטרנטיביים

המפץ הגדול התחיל ברפורמת בכר

השקעות אלטרנטיביות קיימות מקדמת דנא - עוד לפני שהוקמו הבורסות, אפשר היה לרכוש נדל"ן או להשקיע בחברה פרטית. כשמדברים על התפתחות האפיקים האלטרנטיביים, מתכוונים לכניסתם לתיקי ההשקעות המנוהלים על ידי אנשי מקצוע בתחום ההשקעות, באופן המאפשר השקעה בנכסים רבים, פיזור הסיכון, וכמובן בדיקה נאותה של הנכסים.

בעולם, האפיקים האלטרנטיביים נכנסו לתיקי ההשקעות לפני עשרות שנים, אבל בישראל הם הפכו למרכיב משמעותי בתיקים רק בעשור האחרון. "המפץ הגדול" של תחום ההשקעות האלטרנטיביות בישראל התחיל עם רפורמת בכר, שבעקבותיה רכשו בתי ההשקעות וחברות הביטוח את קופות הגמל הבנקאיות. גופים אלה התחילו לגוון את תיקי ההשקעות של קופות הגמל ולהכניס לתוכן השקעות באשראי לא-סחיר, נדל"ן, פרייבט אקוויטי ועוד.

נוסף על כך, עומד מאחורי הטרנד האלטרנטיבי הסבר כלכלי פשוט: בעשור האחרון הוצף העולם בכסף זול, וחלק גדול ממנו הגיע לשוק הסחיר - מה שהוביל לעליות מרשימות באפיקי האג"ח הממשלתיות, האג"ח הקונצרניות והמניות. ככל שמחירי המוצרים הסחירים האמירו, למשקיעים נהיה ברור שבתרחיש החיובי צפויים הנכסים הסחירים להניב תשואה נמוכה בשנים הקרובות.

הגופים המוסדיים חיפשו דרכים להגדלת התשואה ולהקטנת הסיכון בתיקים על ידי השקעה באפיקים בעלי קורלציה נמוכה לשוק הסחיר. במהרה הם הבינו שהלוואות ישירות פרטיות, שניתנות באותה רמת סיכון ולעתים קרובות עם בטוחות וקובננטים טובים יותר, עשויות להניב תשואה טובה ביחס לחוב סחיר. גם השקעה ישירה בנדל"ן הפכה לאטרקטיבית.

במלים אחרות, המוסדיים ראו לנגד עיניהם אפיקי השקעה עם תוחלת תשואה גבוהה מהצפויה בשוק הסחיר, ועם קורלציה נמוכה לתיק הסחיר. בהתאם, גדלה והלכה הקצאתם להשקעות אלה.

בעולם, חלקם של האפיקים האלטרנטיביים בתיקי ההשקעות גדל משמעותית. כך לדוגמה, בתיקי הפנסיה בכלכלות המובילות בעולם עומד כיום רכיב ההשקעה במוצרים אלטרנטיביים על כ-24%, לעומת כ-4% בלבד בשנת 1997, 12% ב-2003 ו-20% ב-2009 (לפי נתוני חברת הייעוץ וויליס-טאוארס-ווטסון).

יתרונות ההשקעה בנכסים אלטרנטיביים

לשימוש בנכסים האלטרנטיביים כחלק מתיק ההשקעות יתרונות, הבאים לידי ביטוי ביכולת להניב תשואות עדיפות על נכסים סחירים וכן בצמצום הסיכון.

מחיר - הכסף שהציף את הנכסים הסחירים לא הציף את השוק הלא-סחיר באותה מידה. לדוגמה, אשראי לא-סחיר ניתן בריבית הגבוהה משמעותית מאשראי סחיר. כתוצאה מכך, תיק אשראי לא-סחיר יניב תשואות עדיפות על פני האשראי הסחיר לאורך זמן. כך גם בתחום המנייתי, רכישת חברות פרטיות נעשית בדיסקאונט של 30%-50% על חברות סחירות.

ניהול - המוצרים האלטרנטיביים המובילים מחזיקים פעמים רבות במנהלים המובילים בתחומם.

היעדר קורלציה לשווקים הסחירים - המוצרים האלטרנטיביים בחלקם אינם בעלי קורלציה מובהקת לשווקים הסחירים, ולכן לשילובם בתיק יתרון בתחום הקטנת הסיכון.

כיום, חלקן של ההשקעות האלטרנטיביות בתיקים של הגופים המוסדיים נע בין 10% בגופים הקטנים ל-21% בגדולים. זאת, לעומת אחוזים בודדים לפני עשור ותוך מגמת גידול מתמדת. לדוגמה, במנורה מבטחים, המנהלת כ-99 מיליארד שקל, 13.1% מהתיק מושקעים באפיקים אלטרנטיביים - 4.8% בקרנות גידור וקרנות השקעה, 7.7% באשראי לא-סחיר ו-0.2% במניות לא-סחירות. נוסף על כך, למנורה התחייבות להשקיע עוד 4.1% בקרנות השקעה. תיק קרנות ההשקעה של מנורה מפוזר בין כ-180 מנהלים מובילים בישראל ובעולם, ובהם אפולו, בלקסטון, פימי, פורטיסימו, וינטג', נוי, טנא, סקיי, אייפקס אירופה, המילטון ליין, פנתאון, פרטנרס גרופ, קרלייל, פרימוורה, יורק, CVC, גולדן טרי ואווניו.

לשם השוואה, קרן הפנסיה של עובדי קליפורניה (CalPERS) - מקרנות הפנסיה המובילות בעולם, המנהלת כ-300 מיליארד דולר - משקיעה 8.9% מהתיק בקרנות השקעה ומניות לא-סחירות ועוד כ-10.8% בנדל"ן לא-סחיר ותשתיות.

נראה כי הגורמים שהובילו לגידול בהשקעות בנכסים אלטרנטיביים בעשור האחרון, צפויים להמשיך לשרור. על פי הערכות, 2018 צפויה להיות שנת שיא בכניסת כספים לנכסים האלטרנטיביים בארץ. המשקיעים המוסדיים צפויים להמשיך להגדיל את הרכיב האלטרנטיבי בתיק ההשקעות.

אפשר להבחין במגמה זו, אם בוחנים את התחייבויות הגופים המוסדיים כלפי קרנות ההשקעה - כלומר, כסף שהגופים המוסדיים התחייבו להשקיע בקרנות ההשקעה, אבל הקרנות עדיין לא "קראו" לכסף (ראו טבלה).

גם משקיעים כשירים פרטיים ופמילי אופיס מובילים צפויים להגדיל את החשיפה למוצרים אלה. רבים מהמשקיעים הכשירים כבר מחזיקים "נכסים אלטרנטיביים", אבל אינם מגדירים זאת כך - דירה להשקעה, נכס מניב או החזקות בחברות לא-סחירות.

רף כניסה של מיליוני דולרים

מה שאפיין עד לאחרונה את השקעות המשקיעים הכשירים באפיקים האלטרנטיביים היה השקעה במספר מצומצם של נכסים, בפיזור נמוך ולא באמצעות הקרנות המתמחות. הסיבה לכך היא חסמי כניסה משמעותיים: מרבית הקרנות המובילות כלל לא פותחות את שעריהן בפני לקוחות פרטיים, ואלה שכן עושות זאת, מציבות רף כניסה מינימלי גבוה של מיליוני דולרים. וכמובן, כניסה לקרנות האלטרנטיביות מחייבת לרוב ויתור על נזילות ל-5-12 שנים.

למרות זאת, ניכרת עלייה מתמדת בהקצאת המשקיעים הכשירים להשקעות אלטרנטיביות דרך מנהלים מתמחים. גם המשקיעים הכשירים וגופי הייעוץ שלהם הפנימו כי לגיוון התיק במוצרים אלה תוחלת חיובית על התשואה ועל הקטנת הסיכון בתיק הלקוח.

בדומה להשקעות אחרות, ואולי ביתר שאת, גם בבחינת מוצרים אלטרנטיביים יש חשיבות גבוהה לאנליזה ובדיקת נאותות משמעותית, לפיזור בין מנהלים, אסטרטגיות השקעה וטווחי השקעה, וכמובן ליכולת לבחור ולהגיע למנהלים הנכונים.

■ הכותב הוא שותף מנהל וממייסדי קרן חושן קפיטל, קרן השקעות אלטרנטיביות. אין לראות באמור לעיל ייעוץ בדבר כדאיות ההשקעה בניירות הערך או בנכסים הפיננסים ("המוצרים הפיננסיים") המאוזכרים בכתבה או כשידול, במישרין או בעקיפין, לקנות, למכור או להחזיק את המוצרים הפיננסים כאמור. אין באמור לעיל כדי להחליף שיקול דעת עצמאי ו/או התייעצות עם יועץ מומחה בקשר לעובדות מקרה פרטניות לרבות שיקולי מס. לכותב או גורמים הקשורים עמו, יש או יכולות להיות החזקות או עניין אחר במוצרים הפיננסים המאוזכרים לעיל. 

עוד כתבות

קריסה בבורסות אוסטרליה באוקטובר 2008 / צילום: רויטרס

עשור למשבר: אמות המידה הפיננסיות באג"ח המקומי חלשות

למרות כברת הדרך הארוכה שצעדה מערכת החיסכון המקומית במהלך העשור האחרון, עדיין אירוע קיצון כלכלי צפוי לטלטל באופן מהותי את כושר ההחזר של תאגידים ישראליים ● פרשנות

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ בטקס חנוכת קו הרכבת ת"א י-ם / צילום: ששון תירם

עוד מכשול הוסר: המשטרה אישרה הפעלת קו הרכבת לירושלים

גם כוחות הכיבוי וההצלה נתנו אישור זמני הפעלה של הקו המהיר עם נוסעים ● האישור ניתן לחודש בלבד עד להשלמת תיקונים הנדרשים על הקו ● אישור הבטיחות של מכון התקנים הבינלאומי צפוי להתקבל מחר

גל אמיתי / צילום: כפיר זיו

גל אמיתי: "מי שלא רוצה שייכנסו לו לחיים, שיהיה רו"ח"

גל אמיתי יודע מה אתם רוצים לשאול אותו (האקסית אגם רודברג), ותכלס גם אין לו בעיה עם זה, אבל שווה גם לדפדף הלאה את הרכילות אל מה שמעניין באמת: הוא איש עסקים לא פחות מוכשר מאשר שחקן ● ויודעים מה, אולי יותר

טיל "טמיר" בתוך ה"קסטה". / צילום באדיבות רפאל

ביקור באתר כיפת ברזל הסודי: "אין להשאיר טילים במסדרון"

למרות האחוזים הגבוהים של ההצלחות ביירוט רקטות ופצמ"רים, למפתחי מערכת ההגנה האווירית כיפת ברזל אין זמן לשבת על זרי הדפנה ● "ארגוני הטרור מנסים כל היום את הכיפה ומחפשים נקודות תורפה", אומר בכיר ברפאל, "ואנחנו מחויבים להיות שני צעדים לפניהם" ● הצצה נדירה לבונקר השמור שבו מתרחש תהליך ההרכבה של הטילים - וגם ולאתגרים שניצבים בפני הכיפה עם הקונצנזוס הכי גדול בישראל

קומקאסט / צילום: רויטרס

קומקאסט עקפה את פוקס ורכשה את סקיי ב-39 מיליארד דולר

ענקית הכבלים האמריקאית קומקאסט הציעה 17.28 פאונד למניית חברת Sky הבריטית במכרז מיוחד שנערך לרכישת החברה ● קומקאסט עקפה את הצעת פוקס שעמדה על 15.67 פאונד למניה

רוד רוזנשטיין / צילום: רויטרס

סגן שר-המשפטים האמריקאי רוזנשטיין לא פוטר - בינתיים

צפוי להיפגש עם טראמפ ● במשך שעות געשה וושינגטון בעקבות ידיעות שרוד רוזנשטיין, הממונה על חקירת מעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות, נמצא על סף פיטורין ● ברקע: דיווח שרוזנשטיין הציע להקליט את טראמפ בחשאי במאמץ להביא להדחת הנשיא באמצעות תיקון לחוקה שמאפשר הדחה בגלל אי-כשירות

מעצב האופנה מייקל קורס בשבוע האופנה בניו יורק, ספטמבר 2018 / צילום: רויטרס

אמריקה בולעת את איטליה: מייקל קורס ירכוש את ורסצ'ה

העסקה עדיין לא חתומה, אך ככל הנראה תיסגר בימים הקרובים ● לפני כשנה רכש קורס את מותג ההנעלה היוקרתי ג'ימי צ'ו

אריה דרעי / צילום:תמר מצפי

השר אריה דרעי משנה כיוון: יתמוך בחוק הגיוס בכנסת

דרעי בראיון לעיתונאים שמעון ברייטקופף ואליעזר שולמן מהעיתון החרדי "במשפחה": "אני לא רואה שניתן יהיה לחוקק חוק גיוס טוב יותר מהנוכחי... החוק הנוכחי הוא ההצעה הטובה ביותר"

ברני סנדרס / צילום: רויטרס

מתכונן ל-2020: סנדרס מנסה לגבש חזית פרוגרסיבית בינלאומית

עפ"י הערכות, ברני סנדרס צפוי לנסות ולהתמודד שוב במערכת הבחירות הבאה בארה"ב ● אם טראמפ רץ ב-2016 על America First, סנדרס מרכיב חזון סותר: מצד אחד, הוא מצביע על כך שטראמפ בעצם מוביל רישות גלובלי של עשירים הדואגים לאינטרסים הכלכליים של החזקים ● מצד שני, הוא מצביע על תמת יחסי החוץ החדשה שלו, גלובליזם משולב בסולידריות בינלאומית ● פרשנות

השופטת אסתר חיות / צילום: שלומי יוסף

ההפקעה לא מומשה במשך 40 שנה אך העליון קבע שלא נזנחה

ביהמ"ש קבע כי הוראות בתכנית המגבילות את משך ביצוע ההפקעה הן הוראות מנחות בלבד וכי למרות שחלפו 40 שנה ממועד אישור התכנית המפקיעה, אין לראות בוועדה המקומית פ"ת כמי שזנחה את מטרת ההפקעה שהייתה לצרכי שטח ציבורי פתוח

יוחנן דנינו/ צילום: שלומי יוסף

"חברות הביטוח נתפסות כרעות וזו אשמתן"

משכורות העתק ("אנשים היו גרידים, השתכרו סכומים לא נורמליים"), הסערה סביב אי-הארכת כהונת המפכ"ל אלשיך ("הפתרון הוא לקבוע תקופה בחוק שלא נתונה להארכות") והמהפכה שהוא מתכנן לחולל בשוק הביטוח, עם חברת ביטוח דיגיטלית רזה וזריזה: "אנשים בתחום לא מוכנים לקבל את העובדה שהעולם הזה משתנה לנגד עיניהם" ● יוחנן דנינו בראיון בלעדי ל-G

גלריה גבעון / צילום: כפיר זיו

נעמי גבעון ונורית וולף: "כדי להגיע אלינו צריך להתרומם"

"ישראל היא גם מדינה של משה גרשוני ולא רק של סייבר ושל מלחמות" ● "נשאנו את הדגל של המודרניזם הישראלי משום שהוריי באו מגרמניה" ● "יש אנשים שהולכים לסיורי גלריות, וגם אם תיקחי פלאייר, לא תוכלי לפקוח להם את העיניים" ● האחיות נעמי גבעון ונורית וולף יוצאות להגנת האמנות הישראלית (וקובעי הטעם האליטיסטי)

שלדון אדלסון/ צילום: יח"צ

אדלסון וסורוס: השועים שתורמים מיליונים על ימין ועל שמאל

שני המיליארדרים היהודיים הגדולים מנסים להשפיע על תוצאות הבחירות בארה"ב ● אדלסון נתן 55 מיליון דולר כדי להגן על הרוב הרפובליקאי בבית-הנבחרים ובסנט בבחירות הביניים בנובמבר ● בני משפחת סורוס תרמו שלושה מיליון דולר למאמץ הבחירות של הדמוקרטים

דר עוד חיים ויסמונסקי / צילום:צילום:  Shutterstock ואיל יצהר

"בכירים במשק נסחטו ושילמו כופר": כך נלחמים בפשיעה ברשת

לא רק ברחובות הפשיעה משתוללת אלא גם במרחב האינטרנטי: האקרים, גניבת תוכנות, סחיטות באיומים, אתרים לשירותי זנות ופדופילים תחת כל מחשב רענן ● בראיון ל"גלובס" חושף ראש יחידת הסייבר בפרקליטות, ד"ר חיים ויסמונסקי, את דרכי ההתמודדות הסיזיפית שלו ושל עובדיו, בהם בוגרי 8200, עם העבריינות המקוונת: "להביא פשע אינטרנטי לכתב אישום זו פשוט קריעת ים סוף"

נוסעים בשדה התעופה JFK / צילום: רויטרס

למה מסלול המראה חדש לא כלול בתוכנית החידוש של JFK

בקרוב צפויה לצאת לפועל תוכנית חידוש נרחבת בעלות של 10 מיליארד דולר באחד משדות התעופה העמוסים ביותר בארה"ב ● בעוד שמומחים טוענים כי יש צורך לפחות בשני מסלולי המראה חדשים כדי לעמוד בעומס הנוסעים, רשות הנמלים בניו יורק נמנעת מלעסוק בנושא

לקוחות בוחנים פורשה בדובאי / צילום: רויטרס

פורשה הודיעה כי תפסיק לייצר רכבים עם מנוע דיזל

יצרנית רכבי היוקרה תתמקד ברכבים היברדיים וחשמליים בשנים הקרובות ● שערוריית הדיזל של החברה האם פולקסווגן עומדת מאחורי ההחלטה של יצרנית רכבי היוקרה

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

לא מאוחר לשאלות קשות על התנהלותו העסקית של לבייב

התהיות והשאלות הקשות סביב התנהלותו הפיננסית של איש העסקים מתעצמות והולכות עם השנים ● איך תספורת הענק חמקה מתחת לרדאר?

לוגו ערוץ 10

ועד עובדי חדשות ערוץ 10: "להתגייס למאבק על הפרנסה"

במכתב שהוציא ועד העובדים בשעה האחרונה הוא מודיע על אסיפת חרום שתתקיים ביום רביעי הקרוב ● "יו"ר הרשות סבורה שכל הגורמים המקצועיים שוגים בניתוח השוק בעידן שלושה ערוצים וכדי להוכיח זאת - היא מוכנה לסכן את הפרנסה של כולנו"

כניסה לאולפני סקיי בלונדון / צילום: רויטרס

סקיי לבעלי המניות: תקבלו את ההצעה של קומקאסט "במיידי"

קומקאסט הציעה לרכוש את חברת הכבלים הבריטית ב-39 מיליארד דולר

חלק מחברות התעופה מצמצמות את כמות תאי השירותים במטוס / צילום: Shutterstock

פחות נוחיות: למה השירותים במטוס הולכים ונהיים קטנים יותר

חברות התעופה רוצות למקסם רווחים על ידי הוספת מושבים, ובדרך הן מקטינות את תאי השירותים ● מנגד, יש מי שטוען שהמהלך דווקא יכול להועיל לנוסעים כי הוא יאפשר להוזיל את מחירי הטיסה ואפילו יוסיף מרחב לרגליים, אבל בינתיים יש מי שנמנע מלשתות לפני ההמראה