גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עם המבט הצידה: המשקיע הישראלי מחפש עוד אלטרנטיבות

הגדלת החשיפה לרכיבים אלטרנטיביים בתיקי ההשקעות, כמו מניות בחברות שאינן סחירות, חוב לא-סחיר, נדל"ן לא-סחיר ותשתיות - צפויה להימשך השנה בתיקים של משקיעים מוסדיים ופרטיים כאחד

ייעוץ פנסיוני בקליפורניה / צילום:: Max Whittaker / רויטרס
ייעוץ פנסיוני בקליפורניה / צילום:: Max Whittaker / רויטרס

אחד השינויים הבולטים בתעשיית ההשקעות הישראלית בעשור האחרון הוא עלייתן של ההשקעות האלטרנטיביות. אם לפני עשור המונח "השקעות אלטרנטיביות" היה נחלתם של אנשי מקצוע, וחלקן בתיקי ההשקעות היה זניח - כיום הן מהוות כ-16% מתיק ההשקעות של המשקיעים המוסדיים הגדולים. בעקבות המוסדיים נכנסים לתחום גם משקיעים קטנים יותר, ובשנים האחרונות גם יותר ויותר לקוחות כשירים.

במקביל לעלייה בביקוש להשקעה בנכסים אלטרנטיביים, חל גידול בהיצע: יותר מ-120 קרנות גידור ישראליות ועשרות קרנות חוב, נדל"ן, הון סיכון וקרנות השקעה (פרייבט אקוויטי) מתחרות על כספי המשקיעים, ועוד לא דיברנו על שיטפון הקרנות הזרות שפותחות כאן נציגויות. הביקוש להשקעות אלטרנטיביות הוביל גם לזליגה של אנשי השקעות בכירים לקרנות החדשות.

נכסים אלטרנטיביים הם כל מה שאינו נכס בשוק סחיר - למשל, מניות בחברות שאינן סחירות, חוב לא-סחיר, נדל"ן לא-סחיר ותשתיות. השקעות בנכסים אלטרנטיביים יכולות להתבצע ישירות בנכסים עצמם (לדוגמה, רכישת בניין משרדים או דירה להשקעה) או על ידי השקעה בקרנות המתמחות באפיקים אלה והמאפשרות לפזר את ההשקעה על פני מספר נכסים רב ולהשתמש במומחים לתחומים הרלוונטיים - קרנות פרייבט אקוויטי, נדל"ן ותשתיות, חוב לא-סחיר, קרנות גידור וקרנות הון סיכון.

גופי החיסכון ארוך הטווח משקיעים 16% באפיקים אלטרנטיביים

המפץ הגדול התחיל ברפורמת בכר

השקעות אלטרנטיביות קיימות מקדמת דנא - עוד לפני שהוקמו הבורסות, אפשר היה לרכוש נדל"ן או להשקיע בחברה פרטית. כשמדברים על התפתחות האפיקים האלטרנטיביים, מתכוונים לכניסתם לתיקי ההשקעות המנוהלים על ידי אנשי מקצוע בתחום ההשקעות, באופן המאפשר השקעה בנכסים רבים, פיזור הסיכון, וכמובן בדיקה נאותה של הנכסים.

בעולם, האפיקים האלטרנטיביים נכנסו לתיקי ההשקעות לפני עשרות שנים, אבל בישראל הם הפכו למרכיב משמעותי בתיקים רק בעשור האחרון. "המפץ הגדול" של תחום ההשקעות האלטרנטיביות בישראל התחיל עם רפורמת בכר, שבעקבותיה רכשו בתי ההשקעות וחברות הביטוח את קופות הגמל הבנקאיות. גופים אלה התחילו לגוון את תיקי ההשקעות של קופות הגמל ולהכניס לתוכן השקעות באשראי לא-סחיר, נדל"ן, פרייבט אקוויטי ועוד.

נוסף על כך, עומד מאחורי הטרנד האלטרנטיבי הסבר כלכלי פשוט: בעשור האחרון הוצף העולם בכסף זול, וחלק גדול ממנו הגיע לשוק הסחיר - מה שהוביל לעליות מרשימות באפיקי האג"ח הממשלתיות, האג"ח הקונצרניות והמניות. ככל שמחירי המוצרים הסחירים האמירו, למשקיעים נהיה ברור שבתרחיש החיובי צפויים הנכסים הסחירים להניב תשואה נמוכה בשנים הקרובות.

הגופים המוסדיים חיפשו דרכים להגדלת התשואה ולהקטנת הסיכון בתיקים על ידי השקעה באפיקים בעלי קורלציה נמוכה לשוק הסחיר. במהרה הם הבינו שהלוואות ישירות פרטיות, שניתנות באותה רמת סיכון ולעתים קרובות עם בטוחות וקובננטים טובים יותר, עשויות להניב תשואה טובה ביחס לחוב סחיר. גם השקעה ישירה בנדל"ן הפכה לאטרקטיבית.

במלים אחרות, המוסדיים ראו לנגד עיניהם אפיקי השקעה עם תוחלת תשואה גבוהה מהצפויה בשוק הסחיר, ועם קורלציה נמוכה לתיק הסחיר. בהתאם, גדלה והלכה הקצאתם להשקעות אלה.

בעולם, חלקם של האפיקים האלטרנטיביים בתיקי ההשקעות גדל משמעותית. כך לדוגמה, בתיקי הפנסיה בכלכלות המובילות בעולם עומד כיום רכיב ההשקעה במוצרים אלטרנטיביים על כ-24%, לעומת כ-4% בלבד בשנת 1997, 12% ב-2003 ו-20% ב-2009 (לפי נתוני חברת הייעוץ וויליס-טאוארס-ווטסון).

יתרונות ההשקעה בנכסים אלטרנטיביים

לשימוש בנכסים האלטרנטיביים כחלק מתיק ההשקעות יתרונות, הבאים לידי ביטוי ביכולת להניב תשואות עדיפות על נכסים סחירים וכן בצמצום הסיכון.

מחיר - הכסף שהציף את הנכסים הסחירים לא הציף את השוק הלא-סחיר באותה מידה. לדוגמה, אשראי לא-סחיר ניתן בריבית הגבוהה משמעותית מאשראי סחיר. כתוצאה מכך, תיק אשראי לא-סחיר יניב תשואות עדיפות על פני האשראי הסחיר לאורך זמן. כך גם בתחום המנייתי, רכישת חברות פרטיות נעשית בדיסקאונט של 30%-50% על חברות סחירות.

ניהול - המוצרים האלטרנטיביים המובילים מחזיקים פעמים רבות במנהלים המובילים בתחומם.

היעדר קורלציה לשווקים הסחירים - המוצרים האלטרנטיביים בחלקם אינם בעלי קורלציה מובהקת לשווקים הסחירים, ולכן לשילובם בתיק יתרון בתחום הקטנת הסיכון.

כיום, חלקן של ההשקעות האלטרנטיביות בתיקים של הגופים המוסדיים נע בין 10% בגופים הקטנים ל-21% בגדולים. זאת, לעומת אחוזים בודדים לפני עשור ותוך מגמת גידול מתמדת. לדוגמה, במנורה מבטחים, המנהלת כ-99 מיליארד שקל, 13.1% מהתיק מושקעים באפיקים אלטרנטיביים - 4.8% בקרנות גידור וקרנות השקעה, 7.7% באשראי לא-סחיר ו-0.2% במניות לא-סחירות. נוסף על כך, למנורה התחייבות להשקיע עוד 4.1% בקרנות השקעה. תיק קרנות ההשקעה של מנורה מפוזר בין כ-180 מנהלים מובילים בישראל ובעולם, ובהם אפולו, בלקסטון, פימי, פורטיסימו, וינטג', נוי, טנא, סקיי, אייפקס אירופה, המילטון ליין, פנתאון, פרטנרס גרופ, קרלייל, פרימוורה, יורק, CVC, גולדן טרי ואווניו.

לשם השוואה, קרן הפנסיה של עובדי קליפורניה (CalPERS) - מקרנות הפנסיה המובילות בעולם, המנהלת כ-300 מיליארד דולר - משקיעה 8.9% מהתיק בקרנות השקעה ומניות לא-סחירות ועוד כ-10.8% בנדל"ן לא-סחיר ותשתיות.

נראה כי הגורמים שהובילו לגידול בהשקעות בנכסים אלטרנטיביים בעשור האחרון, צפויים להמשיך לשרור. על פי הערכות, 2018 צפויה להיות שנת שיא בכניסת כספים לנכסים האלטרנטיביים בארץ. המשקיעים המוסדיים צפויים להמשיך להגדיל את הרכיב האלטרנטיבי בתיק ההשקעות.

אפשר להבחין במגמה זו, אם בוחנים את התחייבויות הגופים המוסדיים כלפי קרנות ההשקעה - כלומר, כסף שהגופים המוסדיים התחייבו להשקיע בקרנות ההשקעה, אבל הקרנות עדיין לא "קראו" לכסף (ראו טבלה).

גם משקיעים כשירים פרטיים ופמילי אופיס מובילים צפויים להגדיל את החשיפה למוצרים אלה. רבים מהמשקיעים הכשירים כבר מחזיקים "נכסים אלטרנטיביים", אבל אינם מגדירים זאת כך - דירה להשקעה, נכס מניב או החזקות בחברות לא-סחירות.

רף כניסה של מיליוני דולרים

מה שאפיין עד לאחרונה את השקעות המשקיעים הכשירים באפיקים האלטרנטיביים היה השקעה במספר מצומצם של נכסים, בפיזור נמוך ולא באמצעות הקרנות המתמחות. הסיבה לכך היא חסמי כניסה משמעותיים: מרבית הקרנות המובילות כלל לא פותחות את שעריהן בפני לקוחות פרטיים, ואלה שכן עושות זאת, מציבות רף כניסה מינימלי גבוה של מיליוני דולרים. וכמובן, כניסה לקרנות האלטרנטיביות מחייבת לרוב ויתור על נזילות ל-5-12 שנים.

למרות זאת, ניכרת עלייה מתמדת בהקצאת המשקיעים הכשירים להשקעות אלטרנטיביות דרך מנהלים מתמחים. גם המשקיעים הכשירים וגופי הייעוץ שלהם הפנימו כי לגיוון התיק במוצרים אלה תוחלת חיובית על התשואה ועל הקטנת הסיכון בתיק הלקוח.

בדומה להשקעות אחרות, ואולי ביתר שאת, גם בבחינת מוצרים אלטרנטיביים יש חשיבות גבוהה לאנליזה ובדיקת נאותות משמעותית, לפיזור בין מנהלים, אסטרטגיות השקעה וטווחי השקעה, וכמובן ליכולת לבחור ולהגיע למנהלים הנכונים.

■ הכותב הוא שותף מנהל וממייסדי קרן חושן קפיטל, קרן השקעות אלטרנטיביות. אין לראות באמור לעיל ייעוץ בדבר כדאיות ההשקעה בניירות הערך או בנכסים הפיננסים ("המוצרים הפיננסיים") המאוזכרים בכתבה או כשידול, במישרין או בעקיפין, לקנות, למכור או להחזיק את המוצרים הפיננסים כאמור. אין באמור לעיל כדי להחליף שיקול דעת עצמאי ו/או התייעצות עם יועץ מומחה בקשר לעובדות מקרה פרטניות לרבות שיקולי מס. לכותב או גורמים הקשורים עמו, יש או יכולות להיות החזקות או עניין אחר במוצרים הפיננסים המאוזכרים לעיל. 

עוד כתבות

משה גפני / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

שמולי: צאו להפגין; גפני: לא ניתן לחברות מסחריות לנצל את המצב

לאחר ההודעה ששר האוצר יכנס ועדה חדשה להתמודדות עם גל ההתייקרויות במשק, רבים בזירה הפוליטית מיהרו להגיב

דולרים שוחד אזיקים פשע משטרה / צלם: thinkstock

רו"ח ישראל דניאלי נעצר בחשד לזיוף, התחזות וגניבת מיליוני שקלים מעשרות ארגונים

עפ"י החשד, רו"ח ישראל דניאלי, אל"מ (במיל'), נהג לפתוח חשבונות בנק בתיעוד מזויף, הפיץ המחאות מזויפות ולקח הלוואות בסכומים של כ-200 אלף שקל ● חשוד גם בפגיעה בפרטיות, בכך שזייף ייפוי-כוח של אנשים פרטיים וחברות במטרה להירשם כמייצג מול מס הכנסה, ובכך הוציא במרמה נתונים פיננסיים למטרות אישיות

ההפגנה ברוטשילד / צילום: שלומי יוסף

בין ימין כלכלי לשמאל חברתי: איפה אתם נמצאים על הסקאלה?

כיצד מבטיחים דיור לדור הצעיר? האם צריך לשלם יותר מסים על מנת להרחיב את שירותי החינוך והרווחה? סוגיות חברתיות וכלכליות עולות בשנים האחרונות לסדר היום הציבורי, אולם הישראלים עדיין לא מגדירים באמצעותן את השקפת עולמם הפוליטית ● רמי הוד מקרן ברל כצלנסון מזמין אתכם לענות על השאלון ולגלות מהן העמדות שלכם ביחס לנושאים מהותיים בתחומי הכלכלה והחברה

שאול אלוביץ ובנימין נתניהו / צילומים: תמר מצפי

תיק 4000: האומנם סיקור עיתונאי מוטה יכול להיחשב כשוחד? רוב המומחים סבורים שכן

יחסי תן וקח בין פוליטיקאים ועיתונאים הם דבר שבשגרה, והשאלה היא היכן עובר הגבול והאם סיקור עיתונאי מוטה יכול להיחשב כשוחד ● אף שאין לכך תקדים, נראה שהתשובה לכך היא חיובית - בשל ההגדרה הרחבה ביותר של עבירת שוחד בחוק ● עם זאת סנגורים בכירים מצביעים על הקשיים שיכולים ללוות את פרשת 4000, המצויים בעיקר בפן הראייתי ● ניתוח "גלובס"

חשבוניות  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

התייקרות החשמל: מאיצה בכ-20% את האינפלציה, מקרבת העלאות ריבית

ההתייקרות תבוא לידי ביטוי בחודש ינואר כשסעיף החשמל לבדו מעלה את המדד ב-0.13 נקודות האחוז ● בנוסף עשויה ההתייקרות לחולל גל של התייקרויות במשק של שירותים ומוצרים נוספים

צריחון בלתי מאויש ל"איתן" / צילום: משרד הביטחון

משרד הביטחון ורפאל חשפו צריחון בלתי מאויש לנגמ"ש העתידי של צה"ל

הושלם בהצלחה השלב הראשון בסדרת הניסויים שעושה מערכת הביטחון בצריחון בלתי מאויש שישמש את הנגמ"ש העתידי של צה"ל "איתן"

ישיבת ממשלה/ צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

הממשלה התחילה בהעלאות המחירים – והתאגידים הגדולים התפרצו לדלת הפתוחה לרווחה

אחרי שמשרד הפנים העלה את מחירי הארנונה, רשות החשמל העלתה את תעריפי החשמל ורשות המים את מחירי המים, מגיע תורן של חברות הענק, שמעלות מחירים בשיעור גבוה יותר מהגידול הממשלתי בעלויות ● ואין להן מה לחשוש: סיכוי קלוש שנראה כאן מחאת אפודים זוהרים

משה כחלון ואלי כהן

יועמ"ש האוצר מתנגד למינוי זליכה לראשות הוועדה להורדת יוקר המחיה

שרי האוצר והכלכלה מוטרדים מההעלאות האחרונות במחירי המזון ● הוועדה תדון, בין השאר, ברפורמות, ייעול של שירותים ממשלתיים, צמצום הביורוקרטיה והרגולציה, השקעה בחדשנות והעלאת הפריון בתעשייה ● יועמ"ש משרד האוצר עו"ד אסי מסינג מתנגד למינוי פרופ' ירון זליכה לראשות הוועדה

מפגין בפריז / צילום: רויטרס

יחס מיוחד לצרפת? מקרון מתרחק מכללי התקציב האירופי

הוויתורים שעליהם הכריז נשיא צרפת כדי לפייס את אנשי המחאה החברתית עלולים להפר את כללי המשמעת התקציבית של האיחוד האירופי ולהמריץ את איטליה ומדינות אחרות באיחוד להגביר את מאבקן בדרישות של הנציבות האירופית

גדעון סער / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

חוק גדעון סער עבר בקריאה טרומית בכנסת

הצעת החוק מבקשת לתקן את חוק יסוד: הממשלה, כך שנשיא המדינה יטיל את המסכות להרכבת ממשלה על יו"ר מפלגה ולא על ח"כ

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה ירוקה בוול סטריט: הנאסד"ק עלה 1.15%, נטפליקס טיפסה 3.8%

האופטימיות לגבי סיום מלחמת הסחר הקפיצה את המדדים ● דיווח: סין מכינה מדיניות כלכלית חדשה שתפתח את הכניסה לחברות זרות ● עליות חדות באירופה, מדד הקאק זינק בחדות, הדאקס קפץ 1.5%, ומדד הפוטסי עלה 1.1% ● הליש"ט זינקה 1.2% לאחר שראש ממשלת בריטניה הודיעה כי לא תתמודד בבחירות הבאות

עו“ד מייקל כהן / צילום: רויטרס

"לוקח אחריות": 3 שנים בכלא לעורך דינו לשעבר של טראמפ

מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של הנשיא טראמפ, נשפט היום לשלוש שנות מאסר בפועל על עבירות בהן הודה עוד באוגוסט ● "אני לוקח אחריות מלאה לכל המעשים שביצעתי והודאתי באשמתי בהם - אלה האישיים שלי אך גם אלה הקשורים לנשיא ארה"ב", אמר כהן לפני הקראת גזר דינו

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם המשנה לרה"מ ושר הפנים של איטליה מתאו סלביני / עמוס בן גרשום לע"מ

נתניהו ושר הפנים האיטלקי התלוצצו על התקשורת: "הם לא מסכימים לכנות את חיזבאללה טרוריסטים"

שר הפנים האיטלקי מתאו סלביני, המשמש גם כמשנה לראש ממשלת איטליה, התארח היום בלשכת ראש הממשלה ● "היו לי בעיות עם עיתונים באיטליה, כי כיניתי את חיזבאללה טרוריסטים, ואז הם יצאו נגדי", סיפר האורח לרה"מ ● נתניהו ענה: "לי עצמי אין שום בעיה עם התקשורת הישראלית. לא הייתי יודע מה לעשות עם זה"

בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

הזווית הישראלית על הכנסה בסיסית אוניברסלית: תפחית בירוקרטיה

גורמים בבנק ישראל מציינים שהרעיונות שהוצגו עד כה במדינות אחרות מבוססים ברובם על הגדלה דרמטית של ההוצאה התקציבית - הגדלה שאי-אפשר לממן אותה ללא הכבדה ניכרת בנטל המס על האזרחים העובדים ● לא כך רואים זאת בפורום קהלת, שהעלה לפני ארבעה חודשים הצעה מפורטת למודל של הכנסה בסיסית בישראל

ג'ף בזוס   / צילום: רויטרס

"הענק התעורר": האם אמזון בדרך להשתלט גם על עולם הפרסום המקוון?

לפי חברות מחקר, ענקית הקניות צפויה להכפיל את הרווחים שלה מפרסום עוד השנה ולהפוך לאיום מהותי על פייסבוק וגוגל ● בניגוד למתחרים, לאמזון אפשרויות יש פרסום מגוונות ורבות - החל מפעילות קידום המוצרים באתר, דרך אריזות המשלוחים, אירועי ספורט בשידורים חיים שהיא מכסה ועד לחנויות של הול פודס

הכנסה בינלאומית קבועה? / צילום: Reuters

הכנסה קבועה ללא עבודה: הרעיון שמאחד כלכלני שמאל ויזמים מעמק הסיליקון

האיום שרובוטים יחסלו יותר מ–50% ממקומות העבודה והאי–שוויון ההולך וגובר החזירו לקדמת הבמה רעיון בן מאות שנים - הכנסה אוניברסלית בסיסית לכל אזרח, שאינה תלויה בדבר ● בכל רחבי העולם כבר נעשים ניסויים, גם אם מוגבלים בהיקפם, אבל חסרים עדיין נתונים אמינים שיוכלו להפוך את הדיון התיאורטי למעשי באמת

בית ידיעות אחרונות / צילום: תמר מצפי

ועד העיתונאים בידיעות אחרונות עתר נגד פיטורים בקבוצה

הבקשה הוגשה בבית הדין לעבודה בת"א באמצעות משרד עורכי הדין בשה סבוראי זביידה ודיון בבקשה נקבע ל- 12 בדצמבר

הראל לוקר/ צילום:  צילום :איל יצהר

הנפקת תע"א: מתכננת לרכוש חברות קטנות כדי להרחיב את הפעילות בעולם

בתעשייה האווירית מצפים שההנפקה תאפשר לחברה ליהנות מהטבות מס מתוקף החוק לעידוד השקעות הון, ממנו הוחרגה בעבר • שרי הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן ועמיר פרץ מתחו ביקורת על החלטת נתניהו לקדם את ההנפקה, עקב חשש מחשיפת פעילויות סודיות של החברה

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

התגלה פגם אבטחה במיקרוסופט שעשוי היה לסכן מידע פרטי של משתמשים

צייד הבאגים ההודי סאהאד אן.קיי גילה כי הדומיין success.office.com לא עבר קונפיגורציה כראוי, וכך הוא יכול היה להשתלט עליו ● מיקרוסופט תיקנה את פגם האבטחה

חדווה בר / צילום: תמר מצפי

בנק ישראל על שיווק ההלוואות בבנקים: "הטרדות ושכנוע בלתי-הולם"

הפיקוח על הבנקים פרסם היום (ד') כי בהליך ביקורת שקיים נמצאו ליקויים במערכי שיווק ההלוואות שמפעילים הבנקים • בשנים האחרונות היקף האשראי הצרכני צמח משמעותית